Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2008, 16:10:50
Pannihis Pannihis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2008
Mesaje: 16
Implicit

Transcrierea inregistrarii audio, interviu Radio Romania Actualitati:

“Reporter: …Legat de momentul acesta, al Sinodului, cum primiti decizia Sf. Sinod[, I. P.S. voastra?

Nicolae Corneanu: Cu toata smerenia si buna credinta…Sunt increzator in realitatea, obiectivitatea tuturor hotararilor Sf. Sinod si nu pot decat sa fiu cu recunostina pentru faptul ca Sf. Sinod apreciaza si bunele si relele asa cum se cuvine.

Reporter: A fost o greseala gestul pe care l-ati facut?

Nicolae Corneanu: Deocamdata Sfantul Sinod a fost, sa zic asa, cu obiectivitate critica fata de ceea ce am facut eu, dar e dreptul Sf. Sinod.[remarcati care a fost intrebarea si care e raspunsul! - nota noastra

Reporter: Regretati lucrul acesta?

Nicolae Corneanu: Sigur ca imi pare rau ca s-a ajuns la asa situatie, dar imi pastrez credinta in bunul Dumnezeu”.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.07.2008, 16:21:04
Pannihis Pannihis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2008
Mesaje: 16
Implicit

Inregistrarea audio poate fi ascultata la urmatorul link: http://www.trilulilu.ro/lavrentie74/c88860f8d35150
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2008, 16:21:07
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pannihis

Nicolae Corneanu:Sigur ca imi pare rau ca s-a ajuns la asa situatie, dar ”.
cu alte cuvinte...imi pastrez credinta in bunul Dumnezeu si speranta ca ma va indrepta!

deci IPS realizeaza ca a facut o greseala insa nu o poate discerne prea clar si asteapta sa fie luminat

mie mi se pare acceptabila aceasta formulare intradevar plina de parere buna de sine...insa cine nu o are
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2008, 16:34:17
lucia_anghelina lucia_anghelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2007
Mesaje: 24
Implicit

Mai fratilor credinta in Dumnezeu spun ca au si sectantii...Si eu vad de la o posta cum Corneanu ocoleste raspunsul este intrebat despre ceva el raspunde altceva...

Daca ar fi fost sincer ar fi spus de la inceput:"Imi pare rau ce am facut, promit sa nu se mai repete". Dar el nici macar atat nu a zis.

Dar sa mai fi facut canon sa se pocaiasca cum ar fi trebuit conform credintei noastre ortodoxe. Asa cum ar fi trebuit, si sa fie depus din treapta de mitropolit.

In cazul domniei sale canonul ar fi fost pocainta sincera dar ea nu exista.

Se vede clar ca ceea ce raspuns Corneanul nu este in duh ortodox...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2008, 16:38:10
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Pannihis

Nicolae Corneanu:Sigur ca imi pare rau ca s-a ajuns la asa situatie, dar ”.
cu alte cuvinte...imi pastrez credinta in bunul Dumnezeu si speranta ca ma va indrepta!

deci IPS realizeaza ca a facut o greseala insa nu o poate discerne prea clar si asteapta sa fie luminat

mie mi se pare acceptabila aceasta formulare intradevar plina de parere buna de sine...insa cine nu o are
Frate Cozia cine ma intreb cine ti-a imbrobodit mintea ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2008, 16:49:42
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

Eu cred ca ar fi mai bine sa ne rugam pentru acest om.
El este o victima a vrasmasului asa cum fiecare dintre noi suntem inselati, ispititi si pacaliti.
Regret totusi ca s-a produs la un nivel asa inalt si venit sminteala tocmai printr-un ierarh. Stiu ca in Grecia din Sinod fac parte oameni crecati si iscusti care au oarecare cunostinte despre viata duhovniceasca si despre increcrile la care poti fi sipusi din partea satanei.

Vai de noi, unde a ajuns Biserica Ortodoxa Romana.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.07.2008, 11:54:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai Pannihis si IPS Bartolomeu Anania a coliturghisit cu greco-catolicii cu ceva vreme in urma.
A coliturghisi e mai mult decat a te impartasi nu?
Canonul Sfintilor Apostoli zice ca cel "care se va ruga cu ereticul" sa fie caterisit (in cazul in care nu se pocaieste normal) deci nu se poate aplica aici intrucat greco-catolicii nu sunt eretici.
Daca a existat vreun sinod pan-ortodox la care s-au declarat greco-catolicii ereticii as vrea si eu sa stiu in ce an a fost.
Numai sinodul pan-ortodox are puterea de a declara pe cineva eretic.

Chiar anatemele cand au fost aruncate asupra catolicilor nu s-a facut dupa randuiala ca au fost aruncate de patriarhul Constantinopolului si nu s-a facut vreun sinod pan-ortodox care sa decida aceasta.

Un simplu credincios,un preot sau un ierarh nu poate sa declare pe cineva eretic.
Adica Sfantul Marcu al Efesului care tot e pomenit nu ii numeste niciodata pe catolici eretici .

Nici nu am auzit ca ierarhii din vremea sa care au semnat unirea cu catolicii sa nu fi fost pusi la loc in arhierie cand s-au limpezit apele.

In primul rand regulile forumului spun ca nu ai voie sa ataci BOR.
Parintele Iustin Parvu zicea ceva foarte interesant: ca masonii baga invrajbire intre oameni. Si ca romanii au trait in buna-intelegere cu catolicii,cu musulmanii etc.

Sfantul Sinod a decis sa il lase pe IPS Nicolae sa slujeasca dar a interzis concelebrarea ierurgiilor cu catolicii.

Am ascultat ce zice parintele Iustin Parvu dupa hotararea Sfantului Sinod si nu a criticat hotararea.Nu a numit pe membri Sfantului Sinod "rataciti" asa cum zice Parintele Arsenie Papacioc care se crede Papa in Romania si crede ca gandirea sa e infailibila.
Este adevarat ca a zis ca ar trebui respectate canoanele da mai asa cu jumatate de gura.

Asemenea toti crestinii-ortodocsi din Romania de contesta hotararea Sfantului Sinod sufera de sindromul de a se crede infailibili si a-i crede pe ceilalti rataciti.

Este interesant cum aplica parintele Arsenie Papacioc canoanele in acest caz:
Cand cineva vine la Sfanta Spovedanie la dansul si e vorba sa il lase sa se impartaseasca este foarte pogorator cu canoanele Sfintilor Parinti dar cand Sfantul Sinod se arata foarte pogarator cu canoanele Sfintilor Parinti nu mai e bine ?????????

Mai bine parintele Arsenie Papacioc ar recunoaste cinstit ca nu ii are la inima pe catolici din tineretile sale si nu si-a schimbat parerea nici pana acum. ;)
Nu isi aminteste cineva de un interviu in care parintele Arsenie Papacioc a zis cum ca catolicismul "ar trebui desfiintat" ? ;)

Unii din fratii nostri uita ca judecata este numai a Domnului Iisus Hristos.
A cere in continuu catolicilor socoteala pentru cruciade (pentru care Papa Ioan Paul al II-lea deja si-a cerut iertare) nu este un lucru crestinesc.


Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.07.2008, 13:28:51
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

in loc sa raspunda simplu "da" (nici nu era nevoie de alte gesturi sau vorbe care, chipurile, ar reflecta pocainta), de ce a preferat sa se complice?
pai.. pt ca raspunsul nu este "da"... dar fiecare intelege ce vrea.

intr-un fel e bine ca a raspuns asa. ar fi putut sa zica da, dar in inima lui sa fie cu totul altceva si, astfel, ar fi continuat ceea ce a inceput.

doar daca nu vrei, nu intelegi...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.07.2008, 14:30:24
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
in loc sa raspunda simplu "da" (nici nu era nevoie de alte gesturi sau vorbe care, chipurile, ar reflecta pocainta), de ce a preferat sa se complice?
pai.. pt ca raspunsul nu este "da"... dar fiecare intelege ce vrea.

intr-un fel e bine ca a raspuns asa. ar fi putut sa zica da, dar in inima lui sa fie cu totul altceva si, astfel, ar fi continuat ceea ce a inceput.

doar daca nu vrei, nu intelegi...
Bietul episcop Nicolae.A facut si el un gest de fratietate,si ia-u sarit sacalii la beregata.Sun multi insetati de sange pe lumea asta.Cum sa zica ca agresit,lui i pare rau ca a iesit sminteala,insa de gersit nu a gresit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.07.2008, 14:30:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/07/24/ziceti-ca-noi-si-faceti-ca-voi-sau-postmodernismul-pentru-ierarhii-ortodocsi/#more-3854
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 22:19:55
O carte extraordinara(in enleza) despre pacaleala evolutionista bin000 Resurse ortodoxe on-line 1 06.08.2011 20:05:41
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Despre minciuna IulianaM Generalitati 34 21.05.2011 08:28:29
Minciuna din noi Anca-Miha Pocainta 21 03.07.2009 23:55:06