Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2009, 14:15:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Ce inseamna un preot cu har?

Se spune preotul cutare are har, celalalt nu are har? Caut un preot cu har...
Pentru voi ce inseamna, sau cum il definiti acest har?
Trebuie sa fie bun in activitatea in biserica, sa aibe succes in rugaciune, sa ajute prin rugaciune la rezolvarea unor situatii deosebite (boala, serviciu, casatorie etc.)
Sa fie sever, sau dimpotriva bland si iubitor de oameni, sa fie citit?
Sa ajute oamenii si in afara slujbelor, bisericilor (angajament social)?
Sau numai bun teolog si cunoscator de dogme si scripturi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2009, 15:34:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Toti [COLOR=darkred]doctorii [/COLOR]stiu bolile, cauzele acestora si medicamentele, insa nu toti doctorii randuiesc cele potrivite stadiului bolii si pacientului in cauza. Asa este si cu [COLOR=darkred]preotii[/COLOR]: toti au har, toti stiu slujbele, toti fac cele de folos mantuirii, insa nu toti sunt si vindecatori, indrumatori de suflete, oameni care au inmultit harul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.07.2009, 15:51:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa nu uitam Dorin ca de multe ori si noi suntem de vina. Primim leacul dar uitam de sfaturi. Dupa cum un medic iti recomnda sa iei medicamentul la un anumit timp si sa te feresti de anumite lucruri, la fel face si duhovnicul. De aceea se intampla ca de multe ori sa luam medicamentul dar sa uitam si de sfaturi. Este o cauza pentru care nu ne insanatosim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.07.2009, 16:03:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sophia, preotii hirotoniti canonic, nu se deosebesc dupa harul preotiei. Toti preotii au puterea de a invoca Duhul Sfant si de a sfinti prin rugaciunile lor.

Diferenta dintre preoti se face prin darurile (talantii) pe care acestia le-au primit de la Dumnezeu din nastere, pe care le-au inmultit intr-o masura mai mare sau mai mica fiecare, sau dupa harismele de care putini preoti imbunatatiti se invrednicesc (inainte vederea, facerea de minuni).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.07.2009, 19:19:30
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Se spune preotul cutare are har, celalalt nu are har? Caut un preot cu har...
Pentru voi ce inseamna, sau cum il definiti acest har?
Trebuie sa fie bun in activitatea in biserica, sa aibe succes in rugaciune, sa ajute prin rugaciune la rezolvarea unor situatii deosebite (boala, serviciu, casatorie etc.)
Sa fie sever, sau dimpotriva bland si iubitor de oameni, sa fie citit?
Sa ajute oamenii si in afara slujbelor, bisericilor (angajament social)?
Sau numai bun teolog si cunoscator de dogme si scripturi?
Sunt acei oameni care stiu sa-ti aline sufletul cand nu-si gaseste linistea si sa-ti limpezeasca lucrurile din viata ta. Am spus oameni, pentru ca exista si oameni simplii care sunt plini de harul lui Dumnezeu.
Dar harul nu-l poate vedea oricine, sau poate nu se potriveste pentru oricine - Dumnezeu stie. Asa ca fiecare suflet are un mod particular de a se apropia de alte suflete.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.07.2009, 12:56:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa nu uitam Dorin ca de multe ori si noi suntem de vina. Primim leacul dar uitam de sfaturi. Dupa cum un medic iti recomnda sa iei medicamentul la un anumit timp si sa te feresti de anumite lucruri, la fel face si duhovnicul. De aceea se intampla ca de multe ori sa luam medicamentul dar sa uitam si de sfaturi. Este o cauza pentru care nu ne insanatosim.
Un [COLOR=darkred]medic bun[/COLOR] va putea vindeca orice fel de pacient, chiar si pe acela rau si nereceptiv la cele sfatuite. Tot asa, si [COLOR=darkred]un duhovnic[/COLOR] [COLOR=darkred]cu viata sfanta[/COLOR] va putea randui cele potrivite pana si celui mai rau ucenic.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2009, 14:24:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da Dorin, un medic poate face o operatie reusita. Insa, daca omul nu va respecta sfatul sau - sa nu faca efort, sa nu consume un anumit tip de alimente, nu se va vindeca. La fel si cu omul in fata duhovnicului, daca duhovnicul ii spune sa participe la Sfanta Liturghie, sa posteasca, sa paraseasca anumite patimi, iar omul va ramane pasiv, nu cred ca doar prin rugaciunea parintelui persoana respectiva se va mantui.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2009, 14:25:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Si totusi, cred ca nu orice tine de un medic bun, sau de un duhovnic bun .
Asa cum, pentru un medic bun, corpul omului poate sa ramana un mister, asa si pentru un duhovnic bun, spiritul acestuia poate ramanea un mister...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2009, 15:14:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Si totusi, cred ca nu orice tine de un medic bun, sau de un duhovnic bun .
Asa cum, pentru un medic bun, corpul omului poate sa ramana un mister, asa si pentru un duhovnic bun, spiritul acestuia poate ramanea un mister...
Ory draga ,ce medic este bun daca nu cunoaste corpul uman pina in cele mai mici amnunte ?
Cat despre duhovnic ,eu cred ca si acesta trebuie sa inteleaga sufletul care i se destainuie ,sa discearna cauza greselilor pe care le face.
Si sa dea sfaturi ,daca este cazul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2009, 15:27:42
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ory draga ,ce medic este bun daca nu cunoaste corpul uman pina in cele mai mici amnunte ?
Cat despre duhovnic ,eu cred ca si acesta trebuie sa inteleaga sufletul care i se destainuie ,sa discearna cauza greselilor pe care le face.
Si sa dea sfaturi ,daca este cazul.
..." pana in cele mai mici amanunte " ?
Eu cred ca glumesti, Anita, cine cunoaste corpul uman pana in cele mai mici amanunte ? Exista vre-o medicina care sa poata afirma aceasta ? Vre-un medic, cat de bun ar fi el ? NU ! In nici un caz ! Se stie faptul ca pentru medicina, oricat de performanta ar fi aceasta, corpul omului ramane un mister, capacitatea acestuia de a se vindeca sau de a se imbolnavi ramane un mister, in multe cazuri.
Asa si cu partea religioasa in ceea ce priveste spiritul omului, fiindca acesta este atat de complex, incat, deseori nu trebuie decat sa lasam lucrurile la Randuiala Lui Dumnezeu.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 10:59:13
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42