Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.01.2010, 19:00:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu acum sincer spun, de ce nu se duc barbatii si cat timp sunt celibatari la Muntele Athos, si se duc fiind casatoriti???...pentru ca din ce stiu majoritatea vin cu idei de genul asta, insa din cei singuri care fac asta, isi vad de viata lor si se casatoresc si macar nu experimenteaza dupa...stiind din start ce vor!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.01.2010, 19:17:35
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Andrushka...dar sunt care se duc inainte de casatorie...eu unul,tot sincer ca si tine...nu am auzit de Athos pana acum 2 ani si am cativa..pfff..nenumarate sunt caile Domnului...noi judecam...dara doar El stie ce face cu noi ca sa ne intoarca la credinta..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.01.2010, 19:28:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodo1222 Vezi mesajul
Ma gandesc oare cati si-ar lasa familia pentru manastire,sa se calugareasca...cati ar avea puterea?cat credeti ca ar rezista acestia?si ce se va intampla cu familia lor dupa aceasta?
Daca esti un vierme nemernic da iti lasi sotia si copilul

Ce se intimpla cu sotia si copiii tai dupa acest pas ticalos si LAS in totalitatea lui?

Ei ar trebui sa-si stearga din memoria lor orice urma a existentei tale !...si sa-ti ureze succes in ASA ZISA slujire a lui Hristos!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.01.2010, 19:37:01
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Chemarea lui Dumnezeu cand iti aprinde inima nu tine de statutul social sau de altceva! Numai Lui sa urmam cu credinta! Amin!
Frumos spus!
Eu sunt convinsa ca daca Bunul Dumnezeu te cheama astfel, nu numai ca o va face la un timp anume, dar ofera si conditiile necesare schimbarii, alternativa ; oricum, pentru cel ce simte cu adevarat aceasta chemare, bucuriile lumesti palesc rand pe rand, iar in suflet nu mai ramane decat dorul de Dumnezeu pe care incearca sa-l stinga rugandu-se... insa cu cat se roaga mai mult Lui, cu atat mai tare Ii simte chemarea...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.01.2010, 19:44:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Frumos spus!
oricum, pentru cel ce simte cu adevarat aceasta chemare, bucuriile lumesti palesc rand pe rand, iar in suflet nu mai ramane decat dorul de Dumnezeu..
Carmina draga, ce sa zic, sper sa simti cum placerile lumii palesc in fata acestei arzatoare chemari si sa consideri un act FRUMOS si cind vei fi mama cu copii lasata efectiv balta de tatal care arde de nerabdare sa se faca calugar. Stiu cazuRI reale..de aceea STIU ce vorbesc!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.01.2010, 19:46:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodo1222 Vezi mesajul
Andrushka...dar sunt care se duc inainte de casatorie...eu unul,tot sincer ca si tine...nu am auzit de Athos pana acum 2 ani si am cativa..pfff..nenumarate sunt caile Domnului...noi judecam...dara doar El stie ce face cu noi ca sa ne intoarca la credinta..
Bine cazul tau e unul fericit din ce am citit, sotia te intelege...copilul poate va intelege si el...insa gandeste-te ca in momentul in care sotia/sotul nu ar fi de acord, nu ar fi in ordine deloc...si texte ar fi cat lumea, dar conteaza totusi angajamentul pe care ti l-ai luat...tot in fata lui Dumnezeu, deci nu in intr-un alt context!!!!

Tot asa s-ar gandi si in cazul in care un monah ar constientiza ca el si-ar gasi mantuirea prin casnicie, ia gandeste-te...ca vorba aia sunt si sfinti casatoriti, si monahi...deci daca joglam asa cu modelele!!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.01.2010, 19:54:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Bodo, eu cred ca daca macar acum nu ai avea ezitari...pentru ca banuiesc ca atunci cand te-ai casatorit nu ai avut....ar trebui sa te sfatuiesti cu duhovnicul tau in aceasta privinta, pentru ca el te va sfatui cu siguranta cel mai bine!!!

Am inteles ca totusi decizia e ca si luata, vrei numai sa vezi ce opinie avem noi...sau daca mai exista soti care procedeaza ca tine???
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.01.2010, 20:17:33
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

@ andreicozia

Nu stiu cum poate fi in situatia pe care ai amintit-o tu, dar eu una imi doresc sa ma retrag, copiii mei au peste 20 de ani, iar sotul este de acord.
Sa nu uit:de cand imi doresc acest lucru, sotul meu este intr-o continua schimbare, din necredinciosul de odinioara, acum iubeste din tot sufletul dupa-amiaza de duminica pt. a merge la Paraclisul Maicii Domnului! Pentru mine este o adevarata minune nu numai dorinta lui de a se apropia cat mai mult de Dumnezeu, dar mai ales reactia lui vis-a-vis de optiunea mea.
Toata aceasta transformare s-a produs in ceva vreme, si a inceput atunci cand ma ducea cu masina la slujba (la Sf.Nectarie) si nu voia nici macar sa intre in biserica sa se inchine!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.01.2010, 22:17:20
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Pentru andreicozia :sa judeci e usor...de unde stii ca ''viermele'' ala care si-ar lasa familia o nu o lasa cu cu vreun milion de euro(aaa ...ca sa nu judeci iarasi...si cu o educatie peste masura asupra copiilor),mai mult...pe maini bune,in famili,la bunicii copilului..etc...cat de suparata ar fi sotia unui astfel de ''vierme''...cand acesta a adunat bogatie pe pamant peste suficient si sufletul i-ar fi posomorat zi de zi...offf...nu mai judecati fratilor va rog...e peste puterile noastre sa judeca randuiala lui Dumnezeu,crede-ma
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.01.2010, 22:31:59
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

pentru andrei cozia:sa judeci e usor frate
zi-mi de unde stii ca ''viermele'' ala care si-ar lasa sotia nu are vreo cateva milioane de euro in banca(aa...si ca sa nu judeci iarasi...si o educatie peste masura asupra copiilor lui)...si cat de suparata ar fi sotia unui astfel de ''vierme'' daca ar sti ca pamanteste le-a asigurat traiul,dar l-ar vedea pe el posomorat mereu de dragostea lui Hristos?si de unde stii ca mai mult nu ar lasa-o pe mana parintilor lui?...aceeasi familie dealtfel care i-a fost si pana atunci..nu mai judecati fratilor va rog..eu stiu ca istetimea-i o mandrie dar smerenia ta care-i?

Si ca data viitoare inainte sa vorbesti cu '''gura'',sa judeci cu sufletul si mintea inainte iata cateva ex pentru tine:
-ieroschimonahul ioachim puscasu -manastirea neamt -sotie copii..randuit intrat in manastire la 50 ani
-monahul ioan buluc manastirea neamt a venit la manastire cu copilul de mana la 40 ani
-monahul varahil adascalitei de la schitul pocrov -neamt --la 44 ani
-schimonahul calistrat gaina de la manastirea secu neamt avea 4 copiicand a venit la manastire
-ieromonahul isidor grigoras de la schitul gologanu galati: sotia a murit a ramas cu 2 copii el a intrat in manastire(nu se specifica nicaieri ce s-a intamplat cu acestia)
-schimonahul paisie barbulescu
-monahul trifon voiculescu de la manastirea tismana gorj cu 3 copii,propietar de restaurant,mare boier
-parintele daniil tudor(alexandru teodorescu) poet,propietar de ziare,casatorit de 3 ori,initiatorul ''Rugului aprins''... (nu stiu daca a avut si copii acessta)...propietar de avion in perioada interbelica..a lasat totul si s-a calugarit

Si sunt sigur ca mai sunt zeci de exemple pe care poate nu le stiu sau nu am auzit...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
calugarie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață colaps Generalitati 24 23.11.2010 23:27:05
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 38 15.11.2010 10:57:27
Rugaciunea sotului pentru sotia sa Intrebari utilizatori 0 07.07.2010 17:07:09
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 33 16.06.2010 14:33:02
2% pentru copiii de la Valea Plopului gigelchiazna Stiri, actualitati, anunturi 1 04.10.2009 21:12:07