Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.06.2012, 14:54:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am luat in considerare clasa cea mai inofensiva si practica, cei care se ocupa de gasitul apei (latura practica, palpabila) si atat, fara alte filosofii gen "radiatia pamantului" si o mistica specifica.
Si eu am vorbit numai despre asta pentru ca asta am vazut cu ochii mei.Omul era un om simplu de la tara care traia din sapatul fantanilor.Nu inteleg de ce trebuie sa-l banui eu ca facea cine stie ce cu sarmele lui.Poate ca erau parte din recuzita ca sa impresioneze lumea.Cert este ca a sapat si a gasit apa iar intr-o zona deluroasa nu e chiar simplu lucrul acesta, nu e numai noroc, nu cred ca cineva sapa o groapa adanca de 10m la intamplare.E meseria lor si functioneaza cu sau fara craci sau sarme.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.06.2012, 14:56:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cu post și rugăciune dragule. Cu post și rugăciune. Și cu Mântuitorul Iisus Hristos alături!
Macar un tarnacop si o lopata tot trebuie sa folosesti.Si o galeata sa scoti pamantul.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.06.2012, 15:47:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ești 100% convins?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.06.2012, 16:31:39
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Macar un tarnacop si o lopata tot trebuie sa folosesti.Si o galeata sa scoti pamantul.
cu credinta cat un bob de mustar, poti sa lovesti piatra cu toiagul si sa tasneasca apa.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.06.2012, 16:36:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ești 100% convins?
Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
cu credinta cat un bob de mustar, poti sa lovesti piatra cu toiagul si sa tasneasca apa.
In teorie functioneaza. In practica cred ca cei mai multi dintre noi am muri de sete.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.07.2012, 19:41:35
master77 master77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2012
Mesaje: 1
Implicit radiestezie

Am un prieten care spune ca a practicat asta, spunea ca nu vede totul clar, dar primeste mesaje, ca unii sunt mai dotati decat altii. El are un prieten care era ateu si spunea el este mai special, ca vede lucruri si primeste mesaje mult mai clare, putea sa "vindece" oameni, le spunea ce boli au doar daca se uita la ei, pur si simplu vedea prin ei. A vazut si ingeri in biserica cum sfinteau aghiazma, si si-a dat seama ca radiestezia este foarte periculoasa, este ca o jungla, si ca nu putea sa stie daca primea informatii de la Dumnezeu sau de la cel rau asa ca a renuntat si acum este credincios, a devenit profesor de religie. Deci pentru unii se pare ca are si "beneficii".
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.07.2012, 19:57:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
cu credinta cat un bob de mustar, poti sa lovesti piatra cu toiagul si sa tasneasca apa.
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ești 100% convins?
In teorie functioneaza. In practica cred ca cei mai multi dintre noi am muri de sete.
Eu cred ca multi sunt convinsi de adevarul acestor cuvinte.
Problema, zic eu, e alta: cati sunt cei ce au credinta macar cat un bob de mustar?

In ce priveste radiestezia [aceasta careia i se face reclama ca unei noi minuni a puterilor necunoscute ale omului !!! si pentru care se fac chiar cursuri(!)]......nu sunt pentru.

Last edited by Adriana Cluj; 24.07.2012 at 20:04:42.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.07.2012, 20:23:01
luz luz luz luz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2010
Mesaje: 7
Implicit Ceva de admirat

Pentru cei care au capacitatea sa admire fara sa se "sminteasca"

http://www.youtube.com/watch?v=b5S4xpax_CE
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.07.2012, 15:10:30
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit O definitie a radiestezistului ...

O chestie faina despre radiestezist culeasa de pe net: " El constituie cutia neagră în care se petrece fenomenul conștientizat prin mișcarea acelui instrument din mână. În determinările radiestezice se lucrează atât cu conștientul, cât și cu subconștientul uman. Conștientul este cel care codifică și decodifică informația, iar subconștientul emite semnale, apelează la banca de date a Memoriei Universului, recepționează informația și o transmite conștientului. În Memoria Universului sunt stocate sub formă vibratorie toate informațiile trecute, prezente și viitoare care compun Universul."
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.07.2012, 16:52:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si eu am vorbit numai despre asta pentru ca asta am vazut cu ochii mei.Omul era un om simplu de la tara care traia din sapatul fantanilor.Nu inteleg de ce trebuie sa-l banui eu ca facea cine stie ce cu sarmele lui.Poate ca erau parte din recuzita ca sa impresioneze lumea.Cert este ca a sapat si a gasit apa iar intr-o zona deluroasa nu e chiar simplu lucrul acesta, nu e numai noroc, nu cred ca cineva sapa o groapa adanca de 10m la intamplare.E meseria lor si functioneaza cu sau fara craci sau sarme.
Ba uite ca asa se intampla, sapa o groapa si daca nu gaseste apa, sapa alta.

Uneori 200m pot face o diferenta substantiala.

Daca omul a sapat mai multe fantani in zona si stie cateva reguli, nu e nevoie sa faca mai mult de 1-2 gropi sa dea de apa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Calatorii astrale - pro sau contra? Nicador Intrebari utilizatori 49 01.02.2011 13:50:11
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14
Noua dreapta - pro sau contra ? heorhe Generalitati 25 15.08.2010 12:35:08
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23