Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.12.2011, 13:56:24
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit Pai, e frumos asa?

Bataie in toata regula intre preoti si calugari armeni si ortodocsi in Biserica Nasterii Domnului din Palestina:

http://www.youtube.com/watch?v=VWIhEkhOtrU

Parca am mai auzit si in anii trecuti de ceva similar, doar ca nu mai stiu daca era de Inviere sau de Craciun.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.12.2011, 14:17:04
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Asa, si? Care-i scopul acestei postari?
Ne-au mai bantuit si altii cu mesaje private ca sa ne deschida chipurile ochii!
Mai lasati-ne in pace cu smintelile voastre!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2011, 14:17:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Bataie in toata regula intre preoti si calugari armeni si ortodocsi in Biserica Nasterii Domnului din Palestina:

http://www.youtube.com/watch?v=VWIhEkhOtrU

Parca am mai auzit si in anii trecuti de ceva similar, doar ca nu mai stiu daca era de Inviere sau de Craciun.
Cei cu datul lumânărilor în cap erau alții - la Biserica Sfântului Mormânt. Anyway... tot ortodocși și aceia...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.12.2011, 14:23:52
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Nu e frumos. Nu știu exact ce făceau catolicii: stăteau pe margine și puneau pariuri ?

Asta așa, ca să destindem atmosfera.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.12.2011, 14:42:47
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai ce e acolo e doar un partizanat politic meschin si arghirolatru. Nici macar din penibila "pasiune" pentru propovaduirea (??) violenta a dogmei de la Calcedon, si pocnitul subsecvent cu cadelnita in teasta "ereticului", n-a mai ramas mare lucru. Macar calugarii aceia din secolele V-VI, asa cum erau cei mai multi dintre ei: fanatizati, hirsuti, paduchiosi si semi-imbecili, indiferent de ce parte a caftelii hristologice erau, credeau cu sinceritate si tarie, de la a pocni pe altii in momentle de disputa exaltata, ca atat ii ducea mintea pe majoritatea, pana la a isi da viata pentru credinta lor in momentele de prigoana din partea partidei adverse. (Adevaratii luptatori erau cei cu pana si cuvantul, precum Sf. Flavian, martirizat de hoardele copte la sinodul talharesc din 449). Cum excelent a explicat fratele Mihnea, era o lume care Il punea pe Dumnezeu mai presus de toate si toti. Acum? Politica. C-o fi fatis mundana, sau parut ecleziala, tot aia e.
Pentru fratele Erethorn: sunt sigur ca catolicii de acolo incearca de pe margini o oarecare forma de mediere, dar cu prudenta, sa nu se trezeasca si ei cu ceva in cap fie de la ortodocsii bizantini (cerularienii), fie de la ortodocsii orientali (miafizitii).

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 29.12.2011 at 14:44:57.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.12.2011, 14:50:30
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
sunt sigur ca catolicii de acolo incearca de pe margini o oarecare forma de mediere, dar cu prudenta, sa nu se trezeasca si ei cu ceva in cap fie de la ortodocsii bizantini (cerularienii), fie de la ortodocsii orientali (miafizitii).

Tot ca să mai destindem atmosfera - cum zice fr. Erethorn

- Și dacă ați văzut că se bat ca chiorii în crâșmă, de ce n-ați intervenit?
- Păi... nu mai erau scaune!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.12.2011, 15:41:46
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Bataie in toata regula intre preoti si calugari armeni si ortodocsi in Biserica Nasterii Domnului din Palestina:

http://www.youtube.com/watch?v=VWIhEkhOtrU

Parca am mai auzit si in anii trecuti de ceva similar, doar ca nu mai stiu daca era de Inviere sau de Craciun.
Pentru cine înțelege ortodoxia știrile astea penibile cu care te promovezi pe aici, nici nu au cea mai mică relevanță spirituală în ceea ce privește Biserica, nici nu te fac să arăți mai bine în vre-un fel. Pe cei care nu înțeleg încă, s-ar putea să îi tulburi într-un fel sau altul, dar dacă au căutare sinceră tot răul va fi spre bine. În concluzie, de peste un an jumate, și tu rămâi pe dinafară, și drumul altora ești gata să îl arunci la gunoi pentru a demonstra numai tu știi ce...Nu, nu cred că e frumos așa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.12.2011, 16:45:56
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Bataie in toata regula intre preoti si calugari armeni si ortodocsi in Biserica Nasterii Domnului din Palestina:

http://www.youtube.com/watch?v=VWIhEkhOtrU

Parca am mai auzit si in anii trecuti de ceva similar, doar ca nu mai stiu daca era de Inviere sau de Craciun.
Nu, nu e deloc frumos si ai dreptate.
Mai ales cei care reprezinta Biserica ar trebui sa fie mai responsabili. Urat...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.12.2011, 20:37:28
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Observ ca unii au intrat deja in febra teoriei conspiratiei in ceea ce priveste persoana mea. Pe mine filmuletul m-a amuzat, atata tot. Sunt ca niste copii mari care s-au luat la bataie pentru ca au ramas pentru o clipa nesupravegheati. Orice ar avea ei de impartit - ca e de ordin religios, politic sau administrativ - cade in derizoriu in momentul in care aleg sa se comporte asa.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.12.2011, 01:20:04
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Observ ca unii au intrat deja in febra teoriei conspiratiei in ceea ce priveste persoana mea. Pe mine filmuletul m-a amuzat, atata tot. Sunt ca niste copii mari care s-au luat la bataie pentru ca au ramas pentru o clipa nesupravegheati. Orice ar avea ei de impartit - ca e de ordin religios, politic sau administrativ - cade in derizoriu in momentul in care aleg sa se comporte asa.
Exact! Ati pus punctul pe i, domnule Miron. Atitudini de felul asta vadesc inferioritatea. Nu zic a cui sau a ce, ca ma aleg cu insulte si banare...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ceva frumos VladCat Generalitati 62 23.09.2015 05:11:33
Un articol frumos andrei0890 Impartasania (Taina Euharistiei) 11 05.02.2014 23:52:02
N-ar fi frumos... culianul Sfinti Parinti (Patrologie) 3 26.10.2011 20:20:00
Ceva frumos gmariusg Generalitati 0 08.11.2010 21:32:20
Un film frumos ViermeSiNuOm Generalitati 0 07.08.2010 23:27:28