Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 05.05.2011, 19:43:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Retinusem dintr-o postare de-a ta ca ai 24 ani; dar se mai inseala omul...
:) Poate o postare mai veche....tocmai am implinit 28 nu foarte demult.

Citat:
In orice caz nu se poate spune, ca un tanar de 19 ani poate fi atat de induhovnicit, cu toata ravna pe care o manifesta, pentru a-si da seama de eventualele erezii "strecurate" in propria religie.
Nah....ca la manastire nu am stat, pustnica nu am devenit...pe cat de induhovnicit poate un tanar de 19 ani. Si nu, legatura mea cu biserica nu a incetat la 19 ani. :) In facultate una dintre cartile de pe raftul meu (si pe care o citeam din cand in cand) era Dogmatica ortodoxa, cea dupa care se studia la seminar. Nu, nu auzisem cuvantul filioque prima data cand am auzit crezul in latina intr-o biserica catolica din Olanda. :D

Citat:
Nu ma surprinde ca ai enumerat tocmai imaculata conceptie ca motiv pentru convertire la catolicism, de vreme ce am discutat atata pe forum despre acest lucru, precum si despre celelalte motive alte tale.
Sincer, cred ca sectiunea forumului "Biserica Catolica" este sectiunea pe care am vizitat-o cel mai rar. Nu am urmarit niciodata discutia despre imaculata conceptie de pe acest forum. Chiar.

Citat:
Dupa parerea mea, convertirile trebuie sa aiba un motiv mai personal.
Sigur. O relatie personala cu Domnul Hristos in Sf. Taine, in Sf. Scriptura in rugaciune si in viata de zi cu zi.

Citat:
Cu alte cuvinte, pe mine nu m-ai convins cu motivatia ta. Iertare!
Nici o problema. Sinceritatea convertirii mele nu trebuie sa convinga pe nimeni decat pe cei care vor sa ma creada.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #222  
Vechi 05.05.2011, 19:43:28
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fara suparare, dvs. chiar va inchipuiti ca toti de pe toate continentele se vor inghesui sa se faca romano-catolici?
Va inchipuiti asta in mod serios?

Inca inainte de Vatican II BRC a simtit cum incepe sa-i fuga pamantul de sub picioare, toate inovatiile introduse atunci s-au dovedit o tragica greseala, catedralele occidentale tot mai goale, citeam undeva ca in Olanda parca bisericile RC au ajuns sa se inchida si mai rau sa fie vandute..
Avind in vedere ca in acest moment cei mai multi oameni de pe planeta cred in acesta Biserica, eu, ca si catolica, imi imaginez ca daca unirea se va face vreodata, ea se va face in jurul Bisericii Catolice. Eu chiar cred asta.

Deasemenea, v-as sugera ca sa vedeti si paiele din ochii dumneavoastra. Chiar vi se pare ca bisericile dumneavoastra sint pline? Cam citi credinciosi ortodocsi merg la biserica, duminica de duminica, slujba intreaga? Citi au mers de Paste la toata slujba, nu doar sa ia lumina? Din toti ortodocsii pe care ii cunosc (unii dintre ei ultraortodocsi), doar unul care face acest lucru. Mi se pare ca si noi si dumneavoastra sintem slujitori ai aceluiasi Domn. Si pamintul asta ar fi mai bun si daca noi am fi slujitori mai buni.
  #223  
Vechi 05.05.2011, 19:50:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Un lucru e limpede. Noi nu știm dacă unirea tuturor celor care își spun creștini se va realiza vreodată și așa de mare e fărâmițarea încât abia mai putem spera și îndrăzni să ne rugăm pentru asta. Dar, dacă această unire se va realiza vreodată, se va face în jurul Bisericii Romei. Dumneavoastră cum vă imaginați: chiar credeți că toți, de pe toate continentele, se vor înghesui că să se facă ortodocși ? Vă închipuiți asta în mod serios ?
In mod sigur eu cred ca nu au cum sa se uneasca toti. Sa se uneasca e de fapt impropriu spus, unirea inseamna de fapt trecerea la ortodoxie.
Pe langa cum presupunem ca va fi, am mai spus de cateva ori ca exista o profetie a Fer. Agatanghel, ca BC va reveni al ortodoxie (cel ptin o parte a ei), datorita unui papa. Mai spunea in acea profetie ca Germania va reveni la ortodoxie, deci ar putea fi actualul papa, care e neamt. Acum nu stiu cum e aceasta profetie, daca a fost bine interpretata, etc.
In BC nu are cum sa se faca vreo unire de la Dumnezeu, doar cei cazuti din ortodoxie. In BC chiar si una din ultimele dogme, Neprihanita Zamislire a fost adoptata in urma unei false viziuni (inainte de Lourdes, care a confirmat-o).
Sa speram ca acest papa va fi luminat de Dumnezeu si va reveni la El impreuna cu BC, dupa o pauza de 1000 de ani. S-au mai intamplat regasiri, de exemplu rasaritul si-a revenit din cateva erezii. Iar de curand BO din America au revenit in comuniune cu BOR si celelalte BO.
  #224  
Vechi 05.05.2011, 20:02:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa speram ca acest papa va fi luminat de Dumnezeu si va reveni la El impreuna cu BC, dupa o pauza de 1000 de ani.
Ceea ce putem vedea până acum, sub actualul pontificat, ca semne ale unirii într-o singură turmă și un singur păstor:
-trecerea a treizecișiceva de episcopi anglicani la catolicism.
-reducerea asperităților cu FSSPX (4 episcopi și un milion de credincioși)
-proiect în lucru pentru o ofertă adresată luteranilor, în condiții asemănătoare celei adresate anglicanilor.
-discuții asupra unei vizite papale în Rusia, la invitația actualului patriarh al BORu.

Nu e prea mult, dar sunt lucruri care ne bucură.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #225  
Vechi 05.05.2011, 20:04:30
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ceea ce putem vedea până acum, sub actualul pontificat, ca semne ale unirii într-o singură turmă și un singur păstor:
-trecerea a treizecișiceva de episcopi anglicani la catolicism.
-reducerea asperităților cu FSSPX (4 episcopi și un milion de credincioși)
-proiect în lucru pentru o ofertă adresată luteranilor, în condiții asemănătoare celei adresate anglicanilor.
-discuții asupra unei vizite papale în Rusia, la invitația actualului patriarh al BORu.

Nu e prea mult, dar sunt lucruri care ne bucură.
Un singur pastor este..dar turmele-s mai multe..
  #226  
Vechi 05.05.2011, 20:17:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

Apreciem onestitatea ei precum si faptul ca ca nu a "vorbit de rau" Biserica Ortodoxa pentru a justifica decizia ei. Nu a spus ca ar fi ceva gresit la noi, in dogma sau in practica, ca i-ar fi lipsit ceva in Biserica Ortodoxa. A recunoscut ca ea este interesata de trairea practica normala in comunitatea Bisericeasca, sa participe la slujbe, la Sfintele Taine.
Asta este tragedia cea mai mare, nu ca ar fi convinsa ca face cea mai buna alegere, ci este cea mai buna alegere fortata de imprejurari, este o decizie de convenienta, circumstantiala.

Citat:
Daca din punct de vedere subiectiv decizia ei poate fi buna (asta numai Dumnezeu stie caci EL este dreptul judecator al fiecarui om in parte si EL este singurul manutuitor), din punct de vedere al Adevarului dogmatic obiectiv noi ortodocsii crestini marturisim impreuna cu Sfantul Pavel: "un Domn, o credinta, un Botez" (Efeseni 4,5). Retineti ca marturisim nu judecam!
Foarte de acord, ca si trecerea par. Noica prin protestantism, dogmatic a fost rea, practic a fost buna.

Si la fel ca si in cazul multor altora dintre noi care nu am fost vrednici sa aflam de la bun inceput de dreapta credinta.
  #227  
Vechi 05.05.2011, 20:19:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ceea ce putem vedea până acum, sub actualul pontificat, ca semne ale unirii într-o singură turmă și un singur păstor:
-trecerea a treizecișiceva de episcopi anglicani la catolicism.
Au trecut doar ei sau cu tot cu credinciosi?
Cati episcopi anglicani sunt in total? Adica 30 e un numar semnificativ?
Nu cred ca biserica anglicana a avut probleme in a le gasi inlocuitori.

Citat:
-discuții asupra unei vizite papale în Rusia, la invitația actualului patriarh al BORu.
Semificatia si utilitate fiind care pana la urma?
  #228  
Vechi 05.05.2011, 20:22:04
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta este tragedia cea mai mare, nu ca ar fi convinsa ca face cea mai buna alegere, ci este cea mai buna alegere fortata de imprejurari, este o decizie de convenienta, circumstantiala.
Nu. Nu ca este cea mai buna alegere, dar este alegerea perfecta! Initial m-am apropiat de BC constrasa de circumstante, dar Dumnezeu lucreaza in multe feluri. Adica cineva se casatoreste cu o anumita persoana fiindca le uraste pe toate celelalte? Nu.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #229  
Vechi 05.05.2011, 20:28:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Avind in vedere ca in acest moment cei mai multi oameni de pe planeta cred in acesta Biserica, eu, ca si catolica, imi imaginez ca daca unirea se va face vreodata, ea se va face in jurul Bisericii Catolice. Eu chiar cred asta.
Daca este sa separam crestinismul pe confesiuni, cea mai numeroasa credinta la ora actuala este cea musulmana. Deci daca numarul ar fi un argument/criteriu, probabil ar trebui sa ne regasim unitatea in mahomedanism?

In orice caz, nu cantiatea da calitatea.

Citat:
Deasemenea, v-as sugera ca sa vedeti si paiele din ochii dumneavoastra.
Sigur ca vad, le-am mentionat cu alte ocazii.
  #230  
Vechi 05.05.2011, 20:29:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu. Nu ca este cea mai buna alegere, dar este alegerea perfecta! Initial m-am apropiat de BC constrasa de circumstante, dar Dumnezeu lucreaza in multe feluri. Adica cineva se casatoreste cu o anumita persoana fiindca le uraste pe toate celelalte? Nu.
Te-am intrebat acum cateva pagini si nu mi-ai raspuns.
Daca ai fi avut o biserica ortodoxa in oras, dupa gustul tau, ai mai frecventat biserici romano-catolice?

Te-ai mai fi gandit macar la eventualitatea unei convertiri la romano-catolicism?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35