Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.02.2009, 20:33:26
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

clementia nu te panica..citeste cu foarte mare atentie un indreptar de spovedanie daca nu ai acasa gasesti si pe internet,noteaza-ti pe o hartiuta toate pacatele pe care le-ai facut de la ultima spovedanie iar daca e prima data cand te spovedesti la acest parinte le spui si pe cele dinainte,fara rusine.daca parintele nu-ti da canon poti sa intrebi tu de acest aspect retine insa ca acest canon trebuie facut intocmai, urmat cu strictete,si la urma daca nu-ti spune intrebi tu daca poti sa te impartasesti sau sa iei ageheasma mare, oricum nimeni dintre noi nu este vrednic de Ipmartasanie insa Bunul Dumnezeu prin milostivirea Sa ne ingaduie acest lucru..Mult ajutor in ceea ce ti-ai propus sa faci!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.05.2009, 21:35:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfânta Spovedanie:

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
clementia nu te panica..citeste cu foarte mare atentie un indreptar de spovedanie daca nu ai acasa gasesti si pe internet,noteaza-ti pe o hartiuta toate pacatele pe care le-ai facut de la ultima spovedanie iar daca e prima data cand te spovedesti la acest parinte le spui si pe cele dinainte,fara rusine.daca parintele nu-ti da canon poti sa intrebi tu de acest aspect retine insa ca acest canon trebuie facut intocmai, urmat cu strictete,si la urma daca nu-ti spune intrebi tu daca poti sa te impartasesti sau sa iei ageheasma mare, oricum nimeni dintre noi nu este vrednic de Ipmartasanie insa Bunul Dumnezeu prin milostivirea Sa ne ingaduie acest lucru..Mult ajutor in ceea ce ti-ai propus sa faci!
Fragment din cartea "Ne vorbește Părintele Cleopa" :
http://biserica.org/Publicatii/1995/NoIV/05_index.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.06.2009, 19:25:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Arhimandritul Teofil Părăian

"Eu, personal , cred că nu trebuie neapărat să te spovedești la un singur duhovnic, după ce te-a pus un duhovnic pe calea cea bună. Vin atâția oameni la spovedit, care nu știu ce să spună, în sensul că nu-i interesează, nu iau aminte la sufletul lor. Dar sunt și oameni care trăiesc o viață superioară și n-au ce spune, la drept vorbind ! Pentru că lucrurile nu-s chiar așa , cum zic unii : "Părinte, la top pasul păcătuim !" . Nu-i adevărat ! Păcatul este călcarea legii lui Dumnezeu cu deplină voință și ștință. Și-atunci, dacă totuși faci niște lucruri negative, să zicem , nu toate-s păcate ! Păcate sunt acelea când, de exemplu, știi că nu trebuie să furi și furi. Atunci e păcat ! Dar dacă faci o greșeală, e altceva ; de exemplu, dacă nu știi că-n 29 august este zi de post și mănânci de dulce. Dacă - țî atrage cineva atenția : "Măi frate, fii atent că astăzi este post", altă dată ești atent și postești. Asta-i greșeală, nu păcat, pentru că n-ai urmărit tu să faci un rău".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.02.2010, 19:11:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pentru perfectionisti, click mai jos:
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.02.2010, 19:58:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Superb spune parintele Teofil Paraianu. Asa este.
Multumesc mult Cristiboss pentru citat.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.03.2010, 20:02:02
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sunt puțin intrigată!

În cărticica mea de rugăciuni la capitolul despre spovedanie la capitolul "Păcate de căpetenie"(le voi enumera poate cineva nu le știe)
1.Măndria/2.Iubirea de argint,de avuții/3.Desfrânarea/4.Lăcomia/5.Invidia/6.Mânia/7.Lenea.
scrie următoarele:
"Întreabă-te apoi și adă-ți aminte dacă n-ai văzut cumva pe altul făcând păcate grele și i-ai îngăduit să le facă,ori te-ai făcut că nu vezi;căci de s-a întâmplat aceasta,ai luat parte la păcatul aceluia și răspunzi de el înaintea lui Dumnezeu..."

Ei bine pe mine această frază mă intrigă deoarece încurajează și "legalizează" păra care după umila mea părere este un păcat urât care poate pricinui multă suferință și poate deterioara grav relațiile dintre oameni.
De ce să mă duc eu la duhovnic- ul la care se spovedește de exemplu și soțul,și alții din familie,sau vecinul sau prietena și să spun "părinte a făcu...a spus...a furat,a înjurat,a curvit,s-a împărtășit cu nevrednicie etc!"

Dumnezeu le știe pe toate.De ce eu,om supus păcatului în orice clipă să spun păcatul altuia???

Dacă de exemplu ai văzut în biserică sau într-o mănăstire un fapt pe care îl consideri păcat mare și îl vei spune este foarte posibil să ți se spună că :
"te-a înșelat cel rău" și că de fapt nu ai văzut nimic ci doar ai gândit că cineva face un păcat dar de fapt tu ești cel păcătos .

Am auzit că în psihologie este un fenomen "vezi ,nu vezi" Poate cineva care are studii în domeniu să mă lămurească?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.03.2010, 20:10:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu am studii in domeniu, dar, cred ca aici se refera la pacate pe care le-ai fi putut impiedica si nu ai facut nimic ca sa le impiedici. Nu este vorba sa te duci si sa enumeri ce pacate ai vazut la altii. :D Sau daca ai favorizat practicarea unor pacate (ex: ai dat cheia apartamentului tau cand nu esti acasa unui cuplu necasatorit ca sa se distreze si ei in liniste), sau ai dat bani unei femei ca sa faca avort, sau ai consimtit la minciuna sau inselare, sau ai gadilat cuiva orgoliul care deja era mare, facandu-l si mai mandru, sau stiind ca cineva te invidiaza pentru eu stiu ce, tu in loc sa eviti conflictul te duci si te mai dai si mare in special ca sa il faci si mai invidios...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.03.2010, 20:59:33
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu am studii in domeniu, dar, cred ca aici se refera la pacate pe care le-ai fi putut impiedica si nu ai facut nimic ca sa le impiedici. Nu este vorba sa te duci si sa enumeri ce pacate ai vazut la altii. :D Sau daca ai favorizat practicarea unor pacate (ex: ai dat cheia apartamentului tau cand nu esti acasa unui cuplu necasatorit ca sa se distreze si ei in liniste), sau ai dat bani unei femei ca sa faca avort, sau ai consimtit la minciuna sau inselare, sau ai gadilat cuiva orgoliul care deja era mare, facandu-l si mai mandru, sau stiind ca cineva te invidiaza pentru eu stiu ce, tu in loc sa eviti conflictul te duci si te mai dai si mare in special ca sa il faci si mai invidios...
Când am spus "studii în domeniu"(psigologie) m-am referit la ultimile fraze din postarea mea .
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.03.2010, 21:38:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
În cărticica mea de rugăciuni la capitolul despre spovedanie la capitolul "Păcate de căpetenie"(le voi enumera poate cineva nu le știe)
1.Măndria/2.Iubirea de argint,de avuții/3.Desfrânarea/4.Lăcomia/5.Invidia/6.Mânia/7.Lenea.
scrie următoarele:
"Întreabă-te apoi și adă-ți aminte dacă n-ai văzut cumva pe altul făcând păcate grele și i-ai îngăduit să le facă,ori te-ai făcut că nu vezi;căci de s-a întâmplat aceasta,ai luat parte la păcatul aceluia și răspunzi de el înaintea lui Dumnezeu..."

Ei bine pe mine această frază mă intrigă deoarece încurajează și "legalizează" păra care după umila mea părere este un păcat urât care poate pricinui multă suferință și poate deterioara grav relațiile dintre oameni.
De ce să mă duc eu la duhovnic- ul la care se spovedește de exemplu și soțul,și alții din familie,sau vecinul sau prietena și să spun "părinte a făcu...a spus...a furat,a înjurat,a curvit,s-a împărtășit cu nevrednicie etc!"

Dumnezeu le știe pe toate.De ce eu,om supus păcatului în orice clipă să spun păcatul altuia???

Dacă de exemplu ai văzut în biserică sau într-o mănăstire un fapt pe care îl consideri păcat mare și îl vei spune este foarte posibil să ți se spună că :
"te-a înșelat cel rău" și că de fapt nu ai văzut nimic ci doar ai gândit că cineva face un păcat dar de fapt tu ești cel păcătos .

Am auzit că în psihologie este un fenomen "vezi ,nu vezi" Poate cineva care are studii în domeniu să mă lămurească?
In toate pildele din Pateric , nu indeamna la " turnatorie " , ci , din potriva , smerenia ne obliga chiar la tacere si la nejudecarea faptelor ( eventual ) comise de cel de langa noi . Ce spui tu la secu se practica !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.03.2010, 22:08:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
scrie următoarele:
"Întreabă-te apoi și adă-ți aminte dacă n-ai văzut cumva pe altul făcând păcate grele și i-ai îngăduit să le facă,ori te-ai făcut că nu vezi;căci de s-a întâmplat aceasta,ai luat parte la păcatul aceluia și răspunzi de el înaintea lui Dumnezeu..."

(...)

Dumnezeu le știe pe toate.De ce eu,om supus păcatului în orice clipă să spun păcatul altuia???
Această categorie de păcate, păcatele străine, se referă la situații în care ne încărcăm sufletul cu păcate pe care le fac cei din jurul nostru, astfel:

a sfătui pe altul la păcat;

a porunci altuia să păcătuiască;

a consimți la păcatele altuia;

a lăuda păcatele altuia;

a ajuta pe altul la păcat;

a apăra păcatele altuia.

Deci, comitem păcat străin nu când nu îl dăm pe hoț pe mâna cremenalului, ci când îl sfătuim să fure, când îl lăudăm pentru cât de bine a fraierit victima, când vocea lui Dumnezeu care e conștiința lui îl face să ne întrebe dacă o fi bine că a furat iar noi îi spunem că e minunat lucru acesta, etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 14:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 07:33:05
Rugaciunea de la Spovedanie scomanescu Intrebari utilizatori 0 18.03.2011 23:03:47
Spovedanie mirc Generalitati 29 28.04.2010 16:07:32
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 22:28:11