Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 28.07.2016, 15:50:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit continuarea pînă la final pt. Igor

Citat:
La fel au făcut și Pavel și Apostolii. De ce nu au vrtu să asculte?
Păi Pavel și Apostolii nu au silit pe nimeni și nu au forțat pe nimeni la ascultare și supunere oarbă ci ei propovăduiau tuturor celor ce voiau să asculte căci Apostolii și sfinții erau oameni săraci și trăiau din munca lor și tocmai de aia spunea ca să fie ei ascultați și urmați numai în măsura în care ei înșiși sunt ascultători și următori Domnului Iisus. Păi cum era să asculte poporul Lui Dumnezeu cînd ''binevoitorii'' nu le cerea să aibă Credință în Cuvîntul lui Dumnezeu ci le cere lor cu insistență să lepede eroii creștini ai României, pe cele 7 sfinte trîmbițe Apocaliptice și toate mesajele și proorociile dăruite de Hristos prin ele... și asta după ce ei înșiși au fost martori la minuni, la prigoana comunistă, la întreaga lor viață sfîntă... deci cum să facă ei așa ceva, cum să asculte de satana?... și asta doar pentru că le cerea lor cu insistență și silnicie niște necredincioși cu interese străine de Dumnezeu? Păi dacă vine un taliban și-ți cere cu insistență să te lepezi de Hristos știind Cuvîntul Lui, minunile lui și viața pe care ai dus-o împreună cu El, tu ai fi deacord să te lepezi de El așa cum vrea unul sau altul? Nu cred. Ei bine așa nu au vrut și nu vor nici ei să asculte de necredincioși și de mincinoșii care propagă credința în bîrfe și în minciuni pentru tot felul de interese străine de Dumnezeu.

Citat:
Dar îți dau o veste minunată. Pot fi reprimiți înapoi ! Cum? Asta vorbiți cu ierarhul, episcopii și consilierii eparhiali și protopopiatele.
Este o veste absurdă și cu o minune ispititoare. Ei nu doresc să fie reprimiți nicăieri căci ei nu au greșit cu nimic crezînd Domnului... eventual cînd s-or pocăi cei ce i-au exclus pe ei pe nedrept și vor Crede și ei în Cuvîntul lui Dumnezeu și în toate cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice atunci, după iertarea lui Dumnezeu, vor putea reveni și ei, respectivii exclusiviști, acolo de unde au căzut prin îndărătnicia lor.
Citat:
Cine-a părăsit lucrarea? Noi nu. Voi da. Dovedit.
Păi ei sunt de 60 de ani în Lucrarea Cuvîntului nu voi. Voi nici nu vreți să auziți de ea... voi ăia la care te referi că eu nici nu știu cine sunt aceia la care te referi. Deci asta e dovedit pînă acuma că: Ei sunt în Lucrare de 60 de ani în scrierea Cuvîntului și în urmarea Lui... iar ceilalți se fac că nu știu, că nici nu au auzit de așa ceva sau răspîndesc că de aia nu au dat importanță fiindcă ei sunt absolut siguri că e omul sau e demonul cel care grăiește acolo tot felul de erezii și de sectarisme și știu ei că nu e de la Dumnezeu. Păi ar putea cineva afară de Dumnezeu să scrie așa ceva și în felul acesta mîngîietor și Adevărat? Cine ar putea? Aveți un exemplu în istorie sau e cineva în stare să născocească și să scrie așa? Dacă nu e în stare atunci să nu mai răspîndească diversiuni și provocări ordinare.
Citat:
Cine s-a reîntors în lume?
Din păcate și mulți dintre ei, mai îndărătnici, au părăsit lucrarea.
Citat:
Noi toți suntem în lume, ne luptăm cu lumea, rămânem în lume, ne mântuim prin lume, prin ispite, pentru lume suferim, pentru lume ne răstignim, ca lumea să creadă, suntem exemple și lumini, dar lumini ale harului, nu luciferice, suntem exemple de jertfă în ascultare, nu jertfă în răzvrătire, suntem smerenie, nu slavă deșartă...
Păi de ce nu lepădați voi toți lumea? Voi ăia despre care vorbești? Căci așa scrie în Apocalipsă: ''Ieșiți din mijlocul ei poporul Meu ca să nu aveți parte de răsplata îndoită pentru toate fărădelegile ei. Ceva de genul ăsta.

Citat:
Iubim lumea mai mult decât pe noi, vrem oițele pierdute să vină înapoi în staulul Biserici, dar nu obligăm niciodată, cum suntem învățați să nu obligăm, nu ne înfuriem, nu emitem opinii peste hotărârile Bisericii, că nu sunt mai bune, sunt mai slabe, din mândrie, vrem să le anulăm pe cele ale Bisericii, că ce? Că nu sunt bune? Dacă sunt bune de ce nu le urmăm?
Nu putem vorbi așa în general și osîndi mereu așa în general căci nu m-a pus nimeni să judec și este scris: cu ce măsură vei măsura cu aia ți se va măsura și cu judecata cu care judeci, cu aia ți se va judeca și te-ai și judecat deja. Deci dacă voi faceți binele și urmați bisercii respectînd toate hotărîrile ei atunci mă bucur pentru voi. Păi aia spune sf. Ap. Pavel: să fim următorii Apostolului sau sfîntului în măsura în care și el este următor al Lui Hristos deci regula asta se poate aplica și hotărîrilor bisericii ca instituție:

urmăm biserica în măsura în care ea prin reprezentanții și conducătorii ei urmează lui Hristos... altfel, dacă se apucă să ne învețe să facem toate ereziile și sectarismele și păgînismele și păcatele și colaboraționismele cu regimurile satanice spre pierzarea Credinței porporului atunci sigur că dacă nu vom asculta aceste Hotărîri ci vom asculta Domnului atunci vom face bine... iar dacă vom sta cu supunere oarbă sub Hotărîrile ei atunci moi vom răspunde mai puțin decît mai marii care au hotărît peste noi ceva contrar voii lui Dumnezeu... dar și noi vom răspunde dacă acceptăm să fim nedrepți și să propagăm minciuna și diversiunea și provocările ordinare în stil comunist sau satanist.


Citat:
Proorocița Mihaela, da, să emită păreri, se numesc teologumene, păreri teologice,
Ea nu emite păreri ci ea scrie ce-i Dictează Iisus în cartea Cuvîntul lui Dumnezeu.

Citat:
dar nu le impună obligat Bisericii, și mai ales, să nu se supere atunci când nu îi sunt urmate învățăturile ei,
Ea nu le impune nimănui ci fiecare din poporul lui Dumnezeu se silește pe el însuși să respecte în mod liber ceea ce le cere Domnul în Cuvînt.

Citat:
ea trebuie să asculte de duhovnic, de episcop și de preoți, de Biblie mai ales, de scrierile Sfinților Părinți, de Sfintele Canoane.
A ascultat și ascultă mereu de duhovnic, de episcop și de preoți, de Biblie mai ales, de scrierile Sfinților Părinți, de Sfintele Canoane dar ea este stareță și este urmașa sfintei Verginica la prooorcie și Trîmbițare și ea trebuie să asculte mai mult de Domnul Iisus Hristos și de ce scrie în Cuvîntul lui Dumnezeu și nu de de alții căci Tatăl ne cere să ascultăm de Iisus și nu de om... dar nu-ți fie teamă, nu se rătăcește, păi nu e pustnică ci se sfătuiește cu ceilalți din popor și împreună fac Lucrarea de ascultare de Cuvîntul lui Dumnezeu... așa cum li se cere acolo. Păi dacă ar fi alții mai mari peste ei, ăia nu tot la fel ar face? Și ei ar asculta de Iisus Hristos așa ca Apostolii făcînd ce li se cere în Cuvînt dar nu alții au primit acest mare dar ci Verginica și soara ei Maria ca o punte și apoi Mihaela care a stat lîngă Verginica cînd ea a trecut la Domnul. Mulți n-au crezut la început ci au pismuit-o dar cu timpul s-au lămurit că și prin ea, deși nu grăiește Domnul ca prin Verginica, își scrie Domnul Cuvîntul Său Minunat în Carte, ei cred că îi dictează Dumnezeu înainte de răsăritul soarelui... dar nu în fiecare zi.
Citat:
Cu ce greșlesc acestea? Iar dacă nu greșesc, de ce nu le ascultă?
Nu greșesc canoanle și nu ei nu ascultă ci tu propagi că ei n-ar asculta pentru că ai interese străine de Dumnezeu.

Citat:
Iar dacă vrea să se sfințească să să se ducă pustnică, sau întro mănăstire să stea în ascultare de stareță, de maici, să le slujească, cu dragoste, să se smerească...
De ce să se ducă? Păi ea a primit darul și ea este stareța proorociță a respectivei mînăstiri. De ce nu te duci tu unde vrei dumneata? De ce ceri ca să se ducă ea? Ce interese ascunse ai tu aici? De ce nu ceri ca în rugăciune: ''Facă-se Doamne voia Ta, precum în Cer așa și pe pămînt''?

Citat:
nu să vrea să aibe o gloată de creduli, care să-i stea la picioare să-i asculte elucubrațiile?
Ea nu scoate elucubrații pentru gloate de creduli, ești clar foarte rău, și nu ține discursuri pentru a-i cădea cineva la picioare ci ea scrie ce aude de la Dumnezeu și pune apoi ce a scris în cartea numită Cuvîntul lui Dumnezeu.

Citat:
Poate vorbește frumos, nu mă îndoiesc de asta. Nu asta-i problema. Ci lipsa smereniei. Lipsa ascultării. Mânia, supărarea, răzvrătirea ei, neascultarea !
De unde propagi tu minciunile astea? Ce interese ai de tot lansezi astfel de diversiuni și provocări ordinare? După astfel de judecăți atît de absurde care nu sunt nici măcar judecăți ci răutăți josnice oare nu ar fi mai bine să încheiem discuția? Păi ce știi tu despre ea? Ai cunoscut-o? Ai stat în preajma ei? Ai fost vreodată pe la noul Ierusalim de la Pucioasa? Și dacă nu, atunci ce faci?.. Lansezi sau propagi bîrfe în totală necunoștiință de cauză? Și zici că ești mare creștin ortodox... Păi faptele astea sunt vrednice de satana și de focul iadului și mă mir că-ți permiți să le ai în public la adresa unor nevinovați săraci care au fost persecutați și prigoniți și înainte și după '89.

Citat:
Înțelegi acum? Ți-am spus că nici tu nu asculți și nu urmezi ce spun? La fel nu ascultă nici demonii. Că nu vor. Au ei de dovedit "ceva mai bun"...
Văd că-mi repeți mereu interesele tale străine de Dumnezeu vrînd ca să le fac eu și dacă nu vreau să le fac atunci propagi iată că eu nu ascult sau că sunt așa ca demonii... avînd mereu ceva de dovedit.

Păi nu tu ești cel ce vrei să-mi dovedești mereu că Iisus și Cuvîntul lui Dumnezeu defapt nu e Iisus?.. și că cele 7 Trîmbițe nu sunt decît niște eretici sectanți demonizați?

Nu tu vrei mereu să-mi dovedești că nu sunt bune toate credințele mele și că sunt foarte bune toate necredințele și silniciile tale? Și nu știu de ce tot insiști ca să fac eu mirean din BOR sau ei, poporul lui Dumnezeu, ceea ce ai vrea tu? De ce? Pentru ce? Pentru interesele ascunse ale cui? Liniștește-te și spune după mine așa cum am fost învățați ca ortodocși: ''Doamne facă-se voia Ta precum Tu voiești să se facă și nu precum voiesc eu în contra Ta!''

Eu nu fac altceva decît îmi mărturisesc liber Dreapta Credință... răbdînd părerile tale și ale altora de pe forum încercînd să nu fac pe victima.

Last edited by vsovi; 28.07.2016 at 16:49:23.
Reply With Quote
  #482  
Vechi 28.07.2016, 17:03:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Misto topic, Godzilla vs King Kong
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #483  
Vechi 28.07.2016, 17:13:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Misto topic, Godzilla vs King Kong
Zise Alien din dosul șurii... după ce a îngropat acolo secretul lui Bachus, în timp ce se dădea cu bila, cu globul pămîntesc de-a dura, primit de ziua lui cînd era mai mic, se juca și acuma împreună cu prietenul său ''bun'' Atlas... se delăsa tras pe sfoară uite așa... ca din timp în timp să exclame beat de ''fericire'': ''și totuși se învîrte''. :)

Last edited by vsovi; 28.07.2016 at 17:21:32.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 28.07.2016, 17:15:14
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ideal ar fi să cadă la pace și să-și tragă ei propria biserică.

Cu măgari plini de Duhul Sfânt, Luna semisferică, Sfântul Luca fotograful lui Hristos și Mihaela, trâmbița apocaliptică, i-ar face de rușine și pe mormoni și pe scientologi.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #485  
Vechi 28.07.2016, 17:27:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ideal ar fi să cadă la pace și să-și tragă ei propria biserică.

Cu măgari plini de Duhul Sfânt, Luna semisferică, Sfântul Luca fotograful lui Hristos și Mihaela, trâmbița apocaliptică, i-ar face de rușine și pe mormoni și pe scientologi.
Nu e nevoie... dar cine a spus că dacă ne facem biserică o să vă primim și pe voi? Voi aveți lumea lui Gaiță, interesantă coincidență și vă puteți da cu bila cît vreți... pe apa Strîmbetei.

Știi cine spunea că atunci cînd pirvești la fotografia lui să te gîndești la un măgar? Dacă tot ai adus vorba... Pe el îl primim. (st. monah Ilie Cleopa)... deci iată că nu numai măgărița pe care ședea Iisus la intrarea în Ierusalim poate fi plină de Duhul Sfînt ci și alți ''măgari'' după cum ei înșiși se socotesc așa.

Nu e nevoie să-i facă cineva de rușine pe mormoni și pe șcientologi, de rușine se fac ei singuri și fiecare personal.

Dar chiar așa, tu de ce crezi că luna ar fi sferică? I-ai văzut cumva partea cealaltă? Te distrezi ironizînd dar iată că n-ai niciun argument valabil în favoarea teoriei tale absurde ce pare foarte plauzibilă și nimeni nu i-a văzut semisfera cealaltă, pentru că ea nu există.

La eclipsa de soare, oare nu vezi că soarele și luna formează o sferă perfectă? Păi ia spune, cum s-ar vedea pe cer și de jos dacă ai pune o bilă în fața unei alte bile luminoase? Ce fenomene ar trebui să apară din pricina reflexiei luminii pe bila opacă? Și cum, dacă știi geometrie, cum ar putea doi observatori diferiți să vadă eclipsa totală de soare simultan? Dar tu ești avocat... aperi cauze deșarte... nu te pricepi la geometrie.

Ei bine atunci oare nu ar trebui să-i crezi pe cei care se pricep?.. și care ''postulează'': În condițiile de soare sferic și lună sferică eclipsa totală de soare nu s-ar putea vedea de doi oameni simultan deorece conul sferic cu vîrful pe retina unui privitor este unic determinat de cele două sfere și de retina privitorului. Un alt privitor diferit de primul, în mod obligator, ar vedea în același timp o minimă bucățică din soare, un C strălucitor. Dar atunci doi privitori observatori care se află la 500km unul de altul cum oare pot vedea eclipsa totală de soare dacă Soarele și Luna nu sunt semisferice?

Last edited by vsovi; 28.07.2016 at 17:50:25.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 28.07.2016, 17:30:55
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Deci, faceți biserica ?

Edit: Vă propun și un logo: deasupra, două semisfere, soarele și luna; între cele două semisfere, ca o jucărie din ouăle Kinder, Sf. Luca, într-o mână cu penelul, în cealaltă cu crucea, la gât un aparat Polaroid; dedesubt, un măgar cu aripi de porumbel și cu aură produsă de blitzul Polaroidului.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 28.07.2016 at 17:34:59.
Reply With Quote
  #487  
Vechi 28.07.2016, 18:10:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Deci, faceți biserica ?

Edit: Vă propun și un logo: deasupra, două semisfere, soarele și luna; între cele două semisfere, ca o jucărie din ouăle Kinder, Sf. Luca, într-o mână cu penelul, în cealaltă cu crucea, la gât un aparat Polaroid; dedesubt, un măgar cu aripi de porumbel și cu aură produsă de blitzul Polaroidului.
Eu îți propun altceva: să nu propui nimic.

Fiindcă e făcută deja de Dumnezeu și nu trebuie s-o mai facă nimeni. El a zidit și zidește biserica Lui în oameni.

Cum a reușit? Păi așa: cu sf. ap. Luca pictor și fotograf, cu păr. Ilie Cleopa, măgărușul cu aripi de porumbel, cu multe cadouri de Crăciun și cu ouă roșii de Paște în care ia ghici, kinder-surpriză: Soarele și Luna sunt semisferice și fac împreună un ou întreg ca la eclipsa totală de soare... și toate acestea scăldîndu-se împreună cu toți copiii în Lumina paradisiacă a blițului neutralizatorului... ca în Men in Black. (Pentru ca după ce ne iartă Dumnezeu de păcate să nu ne mai amintim cît de păcătoși am fost.)
Reply With Quote
  #488  
Vechi 28.07.2016, 18:13:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Despre gruparea de la Pucioasa, Noul Ierusalim, o analiza din 1999: http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...aciri-nr-01-04
Reply With Quote
  #489  
Vechi 28.07.2016, 18:27:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul

Eu cred că e așa cum îți spun: cele 7 Trîmbițe sunt 7 îngeri-oameni sfinți și mărturisirea lor este de la Dumnezeu. Toți au făcut minuni mari prin Credința lor în Dumnezeu și minunile lor au fost și sunt bune și sunt mulți martori care le-au confirmat:
1. Preotul Iosif Trifa și Traian Dorz și Oastea Domnului.
2. Arsenie Boca și ucenicii lui.
3. Ciobănașul Petrache Lupu și Moșul de la Maglavit.
4. Sora Veronica de la Vladimirești și 5.Pr. Ioan Iovan de la Recea.
6. Sora Verginica de la Maluri prin care a vorbit Domnul Iisus ca printr-o Trîmbiță cînd ea era în stare de somn și sora sa Maria ca o punte spre...
7. Sora Mihaela de la Pucioasa și pr. Nicușor care continuă scrierea și citirea Cuvîntului lui Dumnezeu.
De ce toti romani? De ce nu si rusi, bulgari, greci, etc?
Pentru că noi românii suntem un popor primitor format din ruși, bulgari, greci, țigani, armeni, unguri, tătari, turci, germani, austrieci, polonezi, ucraineni, sași, secui, evrei și mai nou din americani, francezi, italieni, olandezi, spanioli și tot felul de africani de prin Togo, Siria, Tunisia, Kongo, ...și în cele din urmă și din români. N-am uitat nici chinezii, coreenii, japonezii, mongolii, brazilienii și celelealte etnii care stau mai nou la baza formării poporului român.

N-a fost nevoie deci decît de români pentru ca să cuprinzi nu numai popoarele ortodoxe ci toate neamurile pămîntului care au fost primite cu bucurie aici la noi și care au contribuit și contribuie la formarea poporului român modern.

Pe de altă parte se pare că noi românii avem cea mai dreaptă și Adevărată credință ortodoxă din lume dacă Dumnezeu și-a ales Trîmbițele Oameni-îngeri dintre noi... păcătoșii. Le-a ales, le-a curățit, le-a pregătit și a Cuvîntat și Cuvintează prin ele și prin viața lor sfîntă și dreaptă... spre vindecarea și mîntuirea tuturor.
Reply With Quote
  #490  
Vechi 28.07.2016, 18:57:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Despre gruparea de la Pucioasa, Noul Ierusalim, o analiza din 1999: http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...aciri-nr-01-04
Cum pot fi ucenicii și următorii sfintei Verginica o sectă dacă ea, ortodoxă din BOR l-a cunoscut pe Dumnezeu de cînd era de 9 ani sau mai devreme, din casa părintească? Și apoi din 1955 a grăit neîncetat Dumnezeu prin glasul ei, cît timp ea se afla în stare de somn inconștient, așa suflînd ca printr-o Trîmbiță. Iar darul și harul ei a fost dat mai departe și după ea a proorocit sora ei Maria și acum Trîmbița Mihaela aude și scrie Cuvîntul lui Dumnezeu de prin anii 1990.

Nu pricepeți că nimeni n-ar putea născocii și scrie așa ceva oricît ar încerca? Și așa mereu, de 60 de ani? Nici demonii și nici lucifer și nimeni pe lume nu poate scrie ceva atît de frumos și Adevărat și Sfînt. Oricine ai fi, nu se poate ca citind să nu-ți dai seama că ''...Dumnezeu grăiește peste pămînt (scriind în cartea Vieții) vestindu-se întru venirea Sa''.


Mie mi-e clar și numai din cele ce am citit din Cartea Vieții, din Cuvîntul lui Dumnezeu de la Pucioasa... dar mi-a întărit Dumnezeu Credința și în alte feluri că e bine să-i cred și așa știu că Dumnezeu Tatăl l-a Trimis pe Iisus la noi în Duhul.

Sfatul meu sincer este să nu lăsați să vă împiedice etichetele de sectă, de eretici, de demoni, că cică ar fi omul sau sunt născociri periculoase, ci să încercați să citiți și să vă lămuriți cine sunt cele 7 Trîmbițe Apocaliptice și care a fost viața lor și apoi citind din Cuvîntul lui Dumnezeu să vă lămuriți ce anume cere Dumnezeu poporului Său și fiilor oamenilor ca să știți bine în ciuda tuturor ''binevoitorilor'' care vă sfătuiesc să-i credeți pe ei, pe ei care nu cred și nu vor să creadă... lăsîndu-se în voia unor tot felul de interese ascunse și fugind de Cruce de frica massmediei care iată, face ea tot felul de analize absurde ca să vă sperie și să vă țină la distanță de Dumnezeu.

Nu credeți orbește în porpagandă lăsîndu-vă duși de val ci lămuriți-vă dacă e sau nu de la Dumnezeu. Eu afirm pentru a nu știu cîta oară, ca mirean oarecare din BOR, că e de la Dumnezeu Lucrarea celor 7 Trîmbițe Apocaliptice și nu e de la oameni sau de la demoni sau de la gLume și că nu există în Cuvînt niciun pic de erezie sau idei sectare sau păgînisme sau minciuni... și n-are cum să fie căci Dumnezeu nu este tocmai El un eretic absurd și rău care să vină să-i păcălească și să-i ispitească pe credincioși ca să cadă din dreapta Credință... ci este exact invers: Acolo în Cuvînt găsim cea mai deplină Dreaptă Credință la care suntem chemați să participăm.

Acolo

Last edited by vsovi; 28.07.2016 at 19:04:24.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57