Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Vezi rezultatele sondajului: Ce mâncați săptămână asta:
1) post negru eventual putina pâine și apa seara 0 0%
2) o singura masa pe zi, "uscata", fără ulei ( legume crude sau fierte, pâine fructe) 0 0%
3) "uscaturi" peste zi (biscuiți, fructe, covrigi etc).și seara o masa calda 0 0%
4) mâncare vegetariana de orice fel, fără restricții, eventual fără ulei 0 0%
Votători: 0. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2018, 17:06:42
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Cum postim în prima săptămână a postului mare?

Doamne ajuta!
Iata-ne ajunsi si la aceste zile de post.
Prima săptămână vine cu cerințe mai speciale. Cum.v-ați descurcat ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2018, 22:14:28
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

dimineata=paine prajita cu gem de visine si ceai negru fara zahar, decat sa pun porcarii gen zaharina sau stevie mai bine fara.
pranz=pilaf din orez cu ciuperci si legume, o bunatate i-a iesit nevesti-mii de data asta.
seara, ma pregatesc acum=o salata babana cu de toate plus masline negre si crutoane cu boia iute facute in cuptor cu un pic de ulei de masline, d'abia astept!

intre mese doua mere plus o cafea babana la serviciu.

ps.eu nu tin post, dar nevasta-mea tine, asa ca asta e... uneori mai scap la carne, cu colegii, sau imi fac de cap cu peste un weekend intreg, ciorba, saramura, plachie, prajit/fript cu mamaliga si mujdei, sunt mare amator, cand ma trimite dupa peste iau sa fac de toate.
dar in general ma abtin, mai scad de glicemie si de vreo 2-3 kile

dar o tuica si un pahar de vin beau mereu. ba uneori beau 2 pahare...

fi-miu e in crestere, nici nu se pune problema s-o las pe nevasta-mea sa-l abuzeze , are obligatoriu ceva carne si branza zilnic plus cateva oua saptamanal.

edit.am uitat de pachetul de tigari, ala e obligatoriu.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 21.02.2018 at 22:23:09.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2018, 22:41:59
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Dacă mă iei așa, la bani mărunți, nu cred că am postit o zi în viața mea. Ce fac eu nu se cheamă post. Nici regim alimentar nu e... nu știu, când găsesc un termen, vă anunț.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2018, 00:06:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

adica ce sa raspundem cum tinem noi sau cum ar trebui sa tinem?
cum ar trebui se zice ,simplu : primele 3 zile post aspru numai cu ceva fiertura fara ulei seara.
Dupa putinta.

Peste mine tocmai ce a trecut gripa cea intens mediatizata si chiar m-a lasat intinsa pe asfalt(vb vine).
De sambata incoace am avut numai febra si frisoane,greturi ,varsaturi asa ca am "tinut" post aspru de nevoie,ca altfel nu tineam de voie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.02.2018, 18:13:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
adica ce sa raspundem cum tinem noi sau cum ar trebui sa tinem?
cum ar trebui se zice ,simplu : primele 3 zile post aspru numai cu ceva fiertura fara ulei seara.
Dupa putinta.

Peste mine tocmai ce a trecut gripa cea intens mediatizata si chiar m-a lasat intinsa pe asfalt(vb vine).
De sambata incoace am avut numai febra si frisoane,greturi ,varsaturi asa ca am "tinut" post aspru de nevoie,ca altfel nu tineam de voie.
Da mă rog era vorba despre Cum a ținut fiecare sau Cum si-a propus ca așa știam ce spun " regulamentele "
Ce sa zic îmi pare rău că ai suferit dar mă bucur ca ai trecut cu bine peste ea ( gripa) ����
.

Last edited by fallen; 27.02.2018 at 18:16:02.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.02.2018, 18:16:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pentru ca m-am încurcat și am.postat de 2 ori același subiect, pe al doilea l-am schimbat dar nu am reușit sa schimb și titlu așa ca va invit sa vedeți despre ce e vorba
https://www.crestinortodox.ro/forum/...14&postcount=1
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare