Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.05.2013, 00:40:32
Korina Korina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Mesaje: 10
Implicit Eroare logica

Am observat cu uimire ca multi atei combat crestinismul cu argumentul ca lumea nu putea fi creata in 7 zile, ca doar intre diferite etape exista milioane de ani. Le scapa un lucru foarte elementar: cat de lunga era o zi? Pe Pamant avem o zi de 24 h, pe alte planete, mai indepartate de Soare, o zi poate avea saptamani, luni sau ani terestri. Si atunci de ce ne-am considera "buricul" :) Universului si am socoti totul in zile terestre? Este oare corect sa luam 24 de ore terestre drept o zi din Geneza, cand Universul era necreat? Si de ce ne-am raporta la Soare ca reper, cand Soarele a fost creat abia in ziua a 4-a, deci in mod clar nu vorbim despre 24 de ore terestre ca fiind o zi?
Mi se pare o gandire foarte limitata si sunt mirata ca tocmai fiinte care se socotesc mai rationale decat restul fac aceasta greseala elementara.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.05.2013, 04:41:39
hmmsrbls hmmsrbls is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2011
Mesaje: 6
Implicit

Hristos a inviat!

Am si eu o intrebare: preocuparea in legatura cu astfel de dovezi nu reprezinta o dovada tocmai a neincrederii ?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.05.2013, 11:06:15
Korina Korina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Mesaje: 10
Implicit

Adevarat a inviat!
Nu caut dovezi, dar atunci cand mi se aduce argument faptul ca Lumea nu putea fi creata in 7 zile terestre, nu se poate sa nu ma abtin sa zambesc. Prea sunt "rationalii" atei limitati sa raporteze totul la zile terestre. Arata ca de fapt nici nu au citit Geneza si nici nu au notiuni elementare de astronomie sau cultura generala. :)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.05.2013, 14:03:12
Dan-Constantin Dan-Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2013
Locație: Iasi,Romania.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit ...

Adevarat A Inviat!
Acum revenind la subiect sugerez celor ce cauta dovezi sa caute Radacina Constiintei,pot incerca cu propria lor Constiinta!
Apoi daca nu se lamuresc pot cauta arca,pot cauta sursa luminii de la Ierusalim,pot cauta sursa credintei la pustnicii Indumnezeiti,pot cauta Chivotul,pot cauta averile manastirilor,bisericilor si cite nu pot cauta,dar ce cauta ei nu vor gasi pentru ca nu au cum sa demonstreze ce vor ei sa demonstreze !
Dumnezeu Exista si nu vor putea face decit ce le este dat sa faca!

in concluzie Hristos a Inviat!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.04.2018, 17:34:31
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de culianul Vezi mesajul
Nu se poate dovedi ca Sf Scriptura spune adevarul.

Pentru ca este o chestiune de credinta. Nu poti dovedi ca Dumnezeu exista. Poti crede ca Dumnezeu exista, poti sa ai o relatie cu Dumnezeul cel viu, dar nu poti dovedi cu metode empirice.

Tocmai de aceea, capitolul din Dogmaticile de scoala cu Dovezi despre existenta lui Dumnezeu nu sunt doar inutile, dar chiar daunatoare.

Noi nu putem dovedi empiric existenta lui Dumnezeu. Putem sa traim in Dumnezeu, si cine va dori sa vada, va vedea, cine nu nu.

Nu trebuie sa gandim prin filtrul lumii de azi. Dumnezeu insusi pare ca a facut ca totul sa fie relativ, pentru a ne face sa ne unim, sa transmitem lumina de la unul la altul, nu sa cercetam la microscop haina lui Hristos. Credinta se primeste cum ar trebui sa se primeasca lumina de Inviere: de la om la om, nu toti imbulzindu-se si imbrancindu-se sa o primeasca de la preot.
Ba , da se poate dovedi , cum sa nu , cu argumente cate vrei , de ordin lingvistic , istoric , arheologic. Doar ca dumneata nu vezi inca bine,,,
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dovezi stiintifice , logice si matematice care arata existenta lui Dumnezeu razaudi Generalitati 6 27.11.2011 02:05:23
De ce nu ni se arata Dzeu? annajanette Generalitati 90 02.04.2010 10:01:52
Dovezi arheologice Ioana-Andreea Teologie si Stiinta 0 08.03.2010 17:22:55