Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.02.2014, 05:12:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Da, asta este cea mai buna atitudine pe care o putem avea toti/fiecare, pt o raportare corecta/dreapta fata de intelegerea credintei noastre: sa ne intrebam duhovnicul!
Părintele respectiv unde merg eu de obicei la Sf. Maslu nu este duhovnicul meu.
Dar am să-l întreb și pe părintele duhovnic... :) Așa o să avem o părere românească, și una americană.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.02.2014, 13:20:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Nu stiu unde in Ardeal a intalnit asa ceva (prin partile din Ardeal pe care le cunosc eu, nu am intalnit un astfel de obicei, ba din contra, ortodocsii sint f bine catehizati in crediinta noastra ortodoxa si nu fac ciorba interconfesionala sau alt fel de confuzii), insa o asemenea practica (de a pomeni persoane de alte religii) la Sfintele Taine nu este de loc canonica (nici valida).
Nu știu dacă e chiar așa. Și nu vorbesc numai de Ardeal, ci în general. Acum, în ceea ce privește Ardealul, eu am trei probleme: folosirea lui "Mărire" în loc de "Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh", cunțana și "cerșitul" de bani în timplul Sf Liturghii de către consilierii bisericii. Și sunt multe altele... În primul rând, din păcate, catehizarea lipsește la preoți.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.02.2014, 18:50:47
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Cuvintele sint sinonime, deci nu e nici o problema, decat ca esti tu neobisnuit sa folosesti sinonime

Citat:
SLÁVĂ, slăvi, s. f. 1. (Mai ales la sg.) Glorie, faimă, renume. Laudă, preamărire, proslăvire. Expr. Slavă Domnului sau slavă ție, Doamne! exclamație prin care cineva își exprimă satisfacția pentru reușita unui lucru. 2. înaltul cerului, văzduh. Expr. A ridica casa în slavă = a face zgomot, tărăboi. 3. (Bis.) Măreție, grandoare a divinității. 4. (înv; construit cu dativul; cu valoare de prepoziție) Grație..., datorită..., mulțumită... — Din limba slavă (veche)"sl. slava.

MĂRÍ 1, măresc, vb. IV. 1. Refl. și tranz. A crește sau a face să crească în dimensiuni, în număr, în cantitate etc.; a spori sau a face să sporească, a (se) înmulți. ♦ Refl. A crește în vârstă, a se face mai mare. 2. Tranz. A crește, a ridica (valoarea, prețul). 3. Tranz. și refl. A (se) intensifica, a (se) dezvolta. 4. Tranz. și refl. A (se) prelungi în timp. 5. Tranz. A da cinstea, considerația cuvenită; a stima, a prețui, a slăvi, a preamări pe cineva sau ceva. 6. Refl. (Înv. și pop.) A se îngâmfa, a se făli, a se mândri. – Din mare1
Cuntan a fost ortoxox. Acuma nu am timp sa-ti caut referinte despre Cuntan dar mai tarziu cand o sa am timp iti pot cauta. Ca nu esti tu obisnuit cu genul ala de muzica e alta treaba. Este o muzica mai usor de cantat de credinciosi, ori scopul este ca toti credinciosii din biserica sa participe in rugaciunea cantata, caci importanta este rugaciunea - daca muzica cuntana favorizeaza asta, este cu atat mai bine - decat sa ai un singur cantaret care este in stare sa cante muzica psaltica la strana in timp ce restul oamenilor din biserica dormiteaza pe ei, sau se plictisesc, pt ca nu sint in stare sa o cante, mai bine o biserica in care toti se roaga cantand impreuna si toti dau raspunsurile stranei in cor (nu numai unul sau doi din strana cum se intimpla cu psaltica), dupa muzica cuntana.

Preotii din Ardeal pe care ii cunosc eu sint f bine catehizati si f canonisti, rigurosi. Toti. Iar ca medie a credinciosilor din zona de Adreal pe care o cunosc eu, au mai putine superstitii si babisme decat astia din regat - dovada ca au fost f bine catehizati. Acuma nu imi permit sa fac o generalizare, pt ca este gresit sa generalizam asa cum faci tu. Pina la urma parintele Arsenie Boca, pe care am vazut ca il pretuiesti, a fost preot ardelean. Si nu numai el...
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.02.2014, 23:34:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Peste tot, grecescul δόξα trebuie tradus cu "slavă", iar μεγαλωσύνη/μεγαλή – "cu mărire". Confuzia acestor două cuvinte este o mare eroare nu numai filologică, ci și teologică. Nici o limbă nu identifică aceste noțiuni, ci toate fac o distincție clară între ele. Cuvântul slavă – δόξα vine de la verbul δοκέω – a avea o părere sau opinie [despre ceva sau cineva] și se referă, în cazul dat, la o adorare a lui Dumnezeu dublată de un anumit fel de a crede în El (ortho-doxia); deci nu este o simplă elogiere sau laudă. Cuvântul "mărire" însă este înțeles ca o cinstire inferioară și deseori se referă la Maica Domnului și la sfinți, și foarte rar – la Dumnezeu. (Despre acest subiect, a se vedea cartea magistrală a Pr. Paraschiv ANGELESCU, Slavă și Mărire, București, 1939.)" - "Liturghia Ortodoxă istorie și actualitate" - Ierom. Petru Pruteanu

Poți conspecta și acest articol: http://actualitateaortodoxa.com/arti...Tie-Doamne.php
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.02.2014, 23:41:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uploadez și cartea "Slavă și Mărire" - Pr. Paraschiv Angelescu, București, 1939: http://s0.docspal.com/files/processe...ava-marire.pdf
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.02.2014, 00:46:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Cuntan a fost ortoxox. Acuma nu am timp sa-ti caut referinte despre Cuntan dar mai tarziu cand o sa am timp iti pot cauta.
Nu mai căuta, pe mine nu mă conving referințele despre Cunțan.
E suficient să observi când a apărut cunțana.

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Ca nu esti tu obisnuit cu genul ala de muzica e alta treaba.
M-am născut în cunțană, iar când am descoperit psaltica am simțit că îmi transmite altceva, ceva dumnezeiesc, poartă alt duh, te ajută să te aduni.

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Este o muzica mai usor de can tat de credinciosi,
Și noi dăm lui Dumnezeu ce e mai ușor, ce e mai "ieftin"?

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
ori scopul este ca toti credinciosii din biserica sa participe in rugaciunea cantata,
La biserică participi cu sufletul, nu cu vocea (dacă nu poți și nu te pricepi). Părintele Arsenie spunea să cântăm cu urechea. E mai important să asculți și să cânți în sinea ta, cu sufletul, decât să "deformezi" răspunsurile. Sunt de acord cu tine, în cazul în care credincioșii știu ce fac.
Ce e mai plăcut: un răspuns la unison, lin, cald sau zbierăturile mirenilor care vor să-și demonstreze calitățile de cântăreți?

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
caci importanta este rugaciunea - daca muzica cuntana favorizeaza asta, este cu atat mai bine
În cazul în care fiecare cântă cum îl taie capul și dintr-n răspuns lin, cald, la unison iese un ghiveci de strigături, nu e tocmai bine. Ori în acest sens există chiar și canoane. Am să caut dacă e nevoie...

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
- decat sa ai un singur cantaret care este in stare sa cante muzica psaltica la strana in timp ce restul oamenilor din biserica dormiteaza pe ei, sau se plictisesc, pt ca nu sint in stare sa o cante, mai bine o biserica in care toti se roaga cantand impreuna si toti dau raspunsurile stranei in cor (nu numai unul sau doi din strana cum se intimpla cu psaltica), dupa muzica cuntana.
La biserică nu te duci să cânți, dormitezi etc...Scopul e altul.

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Preotii din Ardeal pe care ii cunosc eu sint f bine catehizati si f canonisti, rigurosi. Toti.
Și eu cunosc, nu neg că nu sunt. Dar dacă tu nu vezi nici o diferență între ceea ce există și ceea ar trebui să existe, atunci nu vom ajunge la un consens.

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Iar ca medie a credinciosilor din zona de Adreal pe care o cunosc eu, au mai putine superstitii si babisme decat astia din regat - dovada ca au fost f bine catehizati.
Sunt și în Ardeal destule superstiții și babisme, poate nu așa de multe ca în sud, dar asta nu înseamnă că sunt foarte bine catehizați.

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Pina la urma parintele Arsenie Boca, pe care am vazut ca il pretuiesti, a fost preot ardelean. Si nu numai el...
Și pr Teofil și alți părinți. Pe părintele Arsenie nu-l apreciez pentru că a fost preot ardelean, ci pentru că a fost un preot model cu o trăire înaltă. Apropo, la Man. Sâmbăta, pe vremea părintelui Arsenie, se cânta psaltică și s-a păstrat până astăzi psaltica, slavă Domnului!

Last edited by ovidiu b.; 23.02.2014 at 19:30:32.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.02.2014, 07:20:47
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am să-i trimit un mail pr. Petru exact cu comentariul făcut de Zaharia referitor la punctul 5. Sunt curios ce răspuns o să primim.
Ce-a zis părintele Petru? și eu sunt un pic curioasă... am să vă spun și eu ce răspuns primesc de la preoți în legătură cu pomelnicul.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.02.2014, 07:40:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Aici e răspunsul pe care l-am primit de la părintele meu duhovnic (un american de origine română) - când l-am întrebat de pomelnicul la Sf. Maslu și i-am dat să citească link-ul la articolul păr. Petru Pruteanu :

He's right, of course, but we are not forbidden to offer prayers for anyone at any time, even during an unction service. It gets strange with people bringing in flour and oil of their own, or even stranger, items of other people's clothing. It's prevalent among Romanians and some Serbs. The flour and oil that they bring in is NOT consecrated oil of healing, only that which is blessed and used. And consecrated oil should not be given out to take home… just like we would never give out holy Communion to take home.

Strictly speaking, serving a general unction service for people who are not in a state of serious illness is also a innovation -- but not necessarily a bad one. Doing it monthly or during holy week is a new idea…

FrC=

Last edited by mirela.t; 23.02.2014 at 08:13:09.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.02.2014, 19:34:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ce-a zis părintele Petru? și eu sunt un pic curioasă... am să vă spun și eu ce răspuns primesc de la preoți în legătură cu pomelnicul.
Încă nu am primit un răspuns. Și eu sunt curios, nu cred că părintele a făcut acele afirmații fără să aibă în vedere evanghelia a VI-a care se citește la Sf. Maslu. Am să postez când primesc un răspuns.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.02.2014, 19:42:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumos/echilibrat răspunsul duhovnicului tău.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Uleiul de la Sfantul Maslu cristiboss56 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 46 03.06.2012 00:20:55
Faina si uleiul de la Sf.Maslu speranta Maslul 29 15.03.2010 23:24:56
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 21:23:32