Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.12.2008, 23:23:56
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pai si catolicii cred aproape la fel ca noi...nu crezi intr-o unire?Sunt putine diferenta intre catolici si ortodocsi si multi le aseamana.
-Sunt putine diferentele dintre ortodocsi si catolici dar diferenta este ca de la cer la pamant.
-Cred ca-L putem gasi pe Dumnezeu si Dreapta Credinta doar cautand sa respecti si sa implinesti TOATE poruncile divine fara a omite sau adauga ceva,''Dumnezeu-acelasi ieri astazi si in veac'' s-a descoperit intotdeauna sufletelor smerite insetate de dreptate si adevar,iar ''celor mandri le sta impotriva''.
''Sfant esti Doamne Dumnezeul nostru,Cel ce ai ales pe cele neputincioase de nem slab si nebagate in seama ale lumii,ca sa rusineze pe cele tari marite si intelepte''(acat.Sf.Treimi),unde oare in afara Bisericii L-am putea afla si proslavi pe Dumnezeu-Adevarat sub insuflatia Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.12.2008, 15:41:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La intrebarea "de ce ortodox" este simplu de raspuns - asa m-am nascut. De ce am ales sa raman ortodox? Pentru ca in Ortodoxie am simtit cum Hristos ma ia in Sine. Nu ca sa ma piarda, ci ca sa ma faca asemenea Lui. Si nu-i putin lucru ca pentru mine, faptura stricacioasa, sa devin nestricacios.

In zadar ii voi spune omului ce inseamna lumina focului, caldura produsa de el, daca nu le va simti pe acestea. Pentru mine e clar, numai stand in interiorul Ortodoxiei poti simti bogatia ei. Altfel, totul e teorie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.12.2008, 17:42:15
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ORTODOX pentru ca asa era bunica, ORTODOX pentru ca asa era mama, ORTODOX pentru ca numai in ortodoxie ma simt implinita! Ortodox pentru ca desi adesea am cazut...Maicuta Domnului mereu m-a ajutat sa revin pe cale. ORTODOX pentru ca ortodoxia e viata mea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.12.2008, 18:03:56
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

exista pe ortodoxmedia.com exact o predica mica intitulata asa :DE CE ORTODOX si f.f.frumos ne spune mitropolitul TEOFAN ,de ce.F.FRUMOS RASPUNS SI ..SCURT.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.12.2008, 20:07:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
exista pe ortodoxmedia.com exact o predica mica intitulata asa :DE CE ORTODOX si f.f.frumos ne spune mitropolitul TEOFAN ,de ce.F.FRUMOS RASPUNS SI ..SCURT.
Vorba multa despre Ortodoxie, este pana la urma desertaciune , falsitate, ceva nefiresc, pentru ca ea insasi ,Ortodoxia , e simplitate, dragoste, iubire sincera . Nu are nimic fortat, improvizat, sofisticat. Iubirea si trairea intru Hristos , nu-i filozofie abstracta si vorbarie goala. Asta ne separa de multi si de toti ce au alte cai decat noi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29