Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 27.04.2010, 19:31:26
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Decebal?UN EROU.

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Am o nelămurire în ce privește sinuciderea în situații speciale:
- Decebal s-a sinucis ca să nu fie prins de romani și plimbat în cușcă prin Roma;
Pot fi aceste cazuri iertate ?

Am ales cazul lui Decebal pt ca ma intereseaza in mod particular.Sa recapitulam>dupa caderea Sarmisegetuzei,Decebal incearca sa scape,este ajuns din urma de cavaleria lui Maximus,si intr-un ultim gest de sfidare isi pune capat zilelor preferand moartea in locul robiei si umilintei.Important este momentul cand face asta>parca 106 d.Hr>adica dupa Hristos.Problema se complica pt ca s-ar putea sa fie voci care sa spuna ca sufletul lui Decebal a fost judecat dupa regulile lui Hristos.In cazul acesta sinuciderea este o mare problema.Ca si mandria<chiar daca la Decebal se poate vorbi de o mandrie izvorata din patriotism(am ales o secventa din filmul ,,Dacii"pt a ilustra acest gen de ,,mandrie")
http://www.youtube.com/watch?v=SrvdudY0_QQ
Cum ar fi sa apara in cartile de istorie>,,Decebal:viteaz rege dac,a luptat pina la final impotriva romanilor si a preferat sa-si ia viata decat sa se predea.Exemplul sau de eroism a inspirat generatiile ce au urmat dar sufletul lui arde-n Iad."Sa recunoastem>multi copii care ar citi asta s-ar uita precum curca-n lemne.Si atunci cum explicam problema?In opinia mea nu este foarte dificil:Decebal a trait conform regulilor neamului lui.Invatatura lui Hristos a ajuns la daci mult mai tarziu(a se vedea anul sosirii Apostolului Andrei).Din ce stiu eu Apostolul Andrei a sosit in zona dintre Dunare si Marea Neagra dupa anul 46 d.Hr.Deci din acest punct de vedere Decebal ar beneficia de circumstante atenunate:nu a avut de unde sa stie de invatatura Mantuitorului.Si totusi dupa care reguli a fost judecat sufletul lui?As vrea sa spun ca stiu raspunsul dar personal nu-l stiu.Imi place sa cred ca Dumnezeu nu l-a judecat aspru pt ca rege dac,desi credea in Zamolxis,a transmis un adevar universal valabil:nici o tara,cat de mica ar fi ea,nu trebuie sa accepte jugul robiei.Si acest mesaj i-a inspirat pe urmasii sai sa apere atat pamintul stramosesc cat si credinta neamului romanesc.Din acest punct de vedere sacrificiul lui Decebal nu a fost inutil si prin urmare,fara sa fie un crestin,regele dac a dat un exemplu de eroism si dragoste de tara care mai tarziu a generat apararea pamintului de catre voievozi cu sabia in mana si crucea pe steag.Dar sa vedem mai bine ce a spus un om mult mai potrivit sa analizeze o asemenea intrebare:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/12patrulegi.htm
Sper ca explicatia mea,imperfecta si simplista,sa te fi ajutat cumva.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 27.04.2010, 20:47:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sfinta mucenita Pelaghia din Tars - nu a sarit de pe stanca, dar a intrat singura in baia clocotita.
Sfanta Mucenita Drosida - despre care se spune ca ar fi fost fica Imparatului Traian, s-a aruncat singura in focul cuptorului.
Am găsit în martirologul sirian o sfântă Pelaghia din Tars care, ca să nu fie violată, a sărit nu în baia clocotită, ci de pe acoperișul casei. Poate spera în fugă ? În orice caz, Marirologul Roman nu face mențiune despre ea.

Despre o sfântă Drosida, tot ce găsesc din surse catolice este o lucrare a Sf Ioan Gură de Aur: De sancta Droside martyre. Altceva, nimic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #173  
Vechi 28.04.2010, 04:49:17
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia Vezi mesajul
Scumpa mea, tu ai vre-un animal de casa? Eu am un catel. Cand merg pe hol si imi iese in cale se da incet, incet inapoi ca sa nu o lovesc. Deci animalele au sadit inele instinctul de viata, de a nu fi ranite. Balenele care se zice ca se sinucid de fapt esueaza.
nu te mai gandi la sinucigasi, fa-ti semnul crucii si gandeste-te ca este o grava anomalie care vine de la cel rau. Duar nu ai si tu idei de acestea. Eu am trei tentative de suicid la viata mea, ultima acum 5 ani. Eram bolnava si nu judecam. de fapt primele dati am vrut sa mor, desi am spus rudelor ca m-am otravit in timp util.
Ultima oara am facut iar gestul inconstient cred. dar dupa spalaturi am zis :Ce bine ca traiesc! Eram semiconstienta, eu nu imi amintesc.
Mai gandeste-te ca aici pe pamant suferim putin, dar dincolo la Dumnezeu ne vom bucura vesnic daca avem rabdare. Daca nu crezi in viata de apoi, cu atat mai putin ar merita un gest groaznic ca sinucidrera.
Viata este frumoasa, uite eu am schizofrenie, deseori mi-este rau de la nervi si tot nu as mai face asa ceva. Sunt pansoinata medical, stau acasa cu mama si fratele, eu am 30 de ani. Dar ma plimb, merg la teatru cu bilet redus, ma bucur de toamna, chiar daca nu prea am rabdare de citit sau tv. ,tricotez, cos, ma plimb.
Concluzia este sa nu te mai preocupe sinucigasii in speta anormalitatea, vezi partea frumoasa in viata, o are, te asigur!
Mergi si la sf. Maslu si la un psiholog/psihiatru. Numai bine iti doresc!
stai linistita ca eu sufar de depresie si atacuri de panica si 8 luni de zile numai la asta m-am gandit la gandurile negre, deci nu esti singura ...insa ce bine de tine ca t poti bucura de viata eu inca desi iau antidepresive inca nu mi-au trecut aceste ganduri si u sunt de la pastile, poate ai tu vreo explicatie ca eu nu mai inteleg nimic, desi m-am spovedit si am colindat prin toate bisericile si ma rog de 8 luni din suflety la dzeu sa ma scape de aceste ganduri........................................... .....................................
Reply With Quote
  #174  
Vechi 28.04.2010, 09:12:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am găsit în martirologul sirian o sfântă Pelaghia din Tars care, ca să nu fie violată, a sărit nu în baia clocotită, ci de pe acoperișul casei. Poate spera în fugă ? În orice caz, Marirologul Roman nu face mențiune despre ea.

Despre o sfântă Drosida, tot ce găsesc din surse catolice este o lucrare a Sf Ioan Gură de Aur: De sancta Droside martyre. Altceva, nimic.
Nu ma intereseaza Marirologul Roman.
Pana la urma era vorba de sinucidere, nu de modul in care se realizeaza.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 28.04.2010, 09:34:43
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Am o nelămurire în ce privește sinuciderea în situații speciale:
- Decebal s-a sinucis ca să nu fie prins de romani și plimbat în cușcă prin Roma;
- Crișan de frică să nu fie tras pe roată s-a sinucis;
- un soldat pe front e prins de dușmani, știe că sub tortură o să divulge anumite chestii, alege să se sinucidă;
- un hoț e prins în faptă și deși știe că e la etaju 8, preferă totuși să sară de la geam.

Pot fi aceste cazuri iertate ?
foarte interesanta viziunea, chiar vroiam eu sa o spun,insa mi-ai luat-o inainte !

Exista sinucidere din onoare ! In ww2 multi generali germani pe frontul de est pierzand batalii s-au sinucis !
Soldatul german care satea in fata inamicului pana la ultimul cartus,nu se sinucidea de fapt???
Spionii in misiuni dificile au toti la ei o pastila cu cianura ascunsa in cavitatea bucala,pentru a se sinucide !
Avioatorii japonezi kamikatze, erau si ei niste sinucigasi,nu???
Desi sinuciderea e un lucru foarte las, si facut de oamenii cei mai slabi,(foarte multi insa bolnavi psihic),totusi exemplele de mai sus arata ca exista si sinucidere profesionala,sau din datorie ! Desi pana la urma tot e condamnabila,insa tine si de mentalitatea epocii si culturii respective !
Decebal,de ex, ce era sa faca, sa fie scuipat de plebea romei in cusca ?
Numai ca sigur, aceste sinucideri vin din mandrie, lucru incompatibil cu invataturile bisericii !!!
Si e f bina asa, pt ca mandria nu-i un lucru bun !
Reply With Quote
  #176  
Vechi 28.04.2010, 10:51:51
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Dar cred ca nu ne sta noua in fire sa judecam daca aceste lucruri pot fi sau nu iertate, doar Domnului ii sta in putere a face asta, depinde motivul pentru care o face, exemplul chiar daca nu este poate cel mai potrivit este cel al lui Avraam care si-a dus fiul sa-l jertfeasca pentru Domnul , aceea nu ar fi fost o crima, acela a fost Cuvantul Domnului. Deci nu se cade a judeca noi ce e drept si ce nu. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #177  
Vechi 28.04.2010, 11:22:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu e chiar asa, Biserica prin faptul ca nu savarseste slujba inmormantari pentru cei care s-au sinucis, ofera un raspuns ca nu poate accepta sinuciderea indiferent de motiv.

Eu nu cred ca exemplul lui Decebal de a-si lua viata, poate fi laudat. Biserica are martiri, nu sinucigasi.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 28.04.2010, 11:24:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Eu nu vad nicio deosebire intre sinuciderea "glorioasa" a anumitor eroi, intemeiata intrucatva pe mandrie sub numele demnitatii, si sinuciderea in intelesul sau curent, ce parvine ca o consecinta a diversilor factori.

Si intr-un caz si in celalat omul se afla intr-o situatie de criza existentiala. Se cere deci din partea lui un raspuns pentru a iesi din ea.

Dar atitudinea omului se intemeiaza pe un refuz, pe un NU spus din adancul sau, vietii. Ultimul sau act in lumea aceasta este unul de negare, si nu unul de comuniune.

Este o mare diferenta intre moartea unui martir si moartea unui sinucigas. Una este sa renunti la viata pentru Hristos, si alta sa renunti la aceasta pentru a scapa de poverile ei.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 28.04.2010, 11:44:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu ma intereseaza Marirologul Roman.
Pana la urma era vorba de sinucidere, nu de modul in care se realizeaza.
-Martirologul roman arată că nu există sfinți catolici care să se fi sinucis. Nici nu au cum să fie, sinuciderea fiind păcat intrinsec.

-În cazul sfintei antiohiene care s-a aruncat de pe acoperiș este posibil să fi sperat că scapă cu fuga. E de presupus că acea casă avea un singur etaj, deci înălțimea de la care s-a aruncat era în jur de 4 metri. Nici un sinucigaș serios nu se aruncă de la o înălțime atât de mică, pentru că se poate să nu moară, doar să-și rupă oasele. Dacă, dimpotrivă, sfânta s-ar fi aruncat în baia de ulei clocotit, așa cum spuneați inițial, intenția suicidară ar fi fost indiscutabilă. La ce te poți aștepta de la asemenea act, decât la o moarte sigură ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #180  
Vechi 28.04.2010, 12:00:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
-Martirologul roman arată că nu există sfinți catolici care să se fi sinucis. Nici nu au cum să fie, sinuciderea fiind păcat intrinsec.

-În cazul sfintei antiohiene care s-a aruncat de pe acoperiș este posibil să fi sperat că scapă cu fuga. E de presupus că acea casă avea un singur etaj, deci înălțimea de la care s-a aruncat era în jur de 4 metri. Nici un sinucigaș serios nu se aruncă de la o înălțime atât de mică, pentru că se poate să nu moară, doar să-și rupă oasele. Dacă, dimpotrivă, sfânta s-ar fi aruncat în baia de ulei clocotit, așa cum spuneați inițial, intenția suicidară ar fi fost indiscutabilă. La ce te poți aștepta de la asemenea act, decât la o moarte sigură ?
Nu vorbeam de sfinti catolici.

Sunt mai multe variante. Iata si doua ortodoxe
http://www.crestinortodox.ro/calenda...ian-36086.html

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 13:21:24
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25