Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.12.2009, 23:07:09
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VLCMirela Vezi mesajul
El nu are servici, scuze am scris eu . Lucreaza acasa se trezeste la 11-12 si lucreaza in domeniu calculatoare a facut ceva tehnic un colegiu si ala la particular. Eu am servici bun am facut ASE-ul la stat, a fost foarte greu, am intrat din prima cu note bune, am invatat pe rupte sa pot sa-mi asigur un servici bun-singurul lucru bun din viata mea si castig bani buni, slava Domnului. Iar el castiga la negru, mai putin decat mine ca lucreaza cand are chef, din cauza ca nu il vede banca daca incerc sa iau imprumut pentru garsoniera il vede intretinut si nu imi da imprumutul de care am nevoie nu imi ajunge decat de o garsoniera conf 3. Daca ar avea si el macar salariu minim pe economie vazut de banca poate as ajunge la un imprumut pentru conf 2 dar nu vrea sa se trezeasca dimineata si maica-sa il incurajeaza sa stea asa, sa stea cu ea sa nu il piarda de sub nas si pe mine de sub papuc.
Draga mea, poate gresesc..dar tare am impresia ca si din cauza ta e sotul tau asa cum e. Si eu am trecut pe aici, si al meu se comporta la fel, l-am lasat si abia dupa aproape un an mi-am dat seama ca daca eu as fi fost diferit situatia ar fi fost cu totul alta. Din pacate e prea tarziu si simt ca am pierdut ce aveam mai scump din cauza criticilor, a acuzatiilor si a nemultumirii mele. Asa ca roaga-te, discuta cu el si incearca sa intri in sufletul lui sa vezi ce simte. Nimeni nu se comporta asa de bine ce ii e.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.12.2009, 23:58:06
mihaelamir mihaelamir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2009
Mesaje: 14
Implicit alege raul cel mai mic

Draga Mirela, revad in ceea ce povestesti scene din viata mea cotidiana. Avem varste apropiate si experiente tulburator de asemanatoare. Eu am ajuns de mult la o concluzie singuratatea este un lux in comparatie cu o viata in companie, dar traita permanent pe marginea prapastiei. Va deveni din ce in ce mai rau, mai ales ca are sustinerea mamei sale! Poate iti va parea exagerat ceea ce iti spun, dar vorbesc in urma experientei : persoanele acestea trebuie izolate pentru a nu mai face rau altora. TE VEI IMBOLNAVI TRUPESTE SI SUFLETESTE! Iti va face mult rau, sa nu crezi ca se teme de tine daca il ameninti! Nu, lucrul asta ii sporeste furia impotriva ta si ma rog sa nu explodeze. Crede-ma ca in momentele acelea nu mai ai timp sa faci figuri de carate pt ca nu iti vor ajunge mainile ca sa iti aperi corpul.El acum mocneste. Nu stiu cum te mai prinde somnul langa el.
Desparte-te pana nu mai acumuleaza nervi. Oricum iti va face rau! Barbatul roman este educat sa se creada stapan peste orice si peste oricine! Nu te gandi ca lui Dumnezeu nu ii place daca pleci pe un alt drum singura. Daca ramaii langa el nu inseamna martiriu pt ca nu il convertesti (spui ca si el il slaveste pe Domnul). Pacat este sa ramaii si acumulezi ura pentru ca haideti sa recunoastem toti "sfintii" de pe acest forum:nici unul din noi nu intorce si celalalt obraz daca primeste o palma si nici nu il iubeste mai mult pe cel care i-a dat-o, ca de-ar fi asa lumea ar fi un rai.
Alege singuratatea, cauta prietenia simpla a unor persoane cu acelasi caracter ca si tine,du-te ca voluntar intr-un orfelinat, ia un copil de suflet (sunt atatia care au nevoie de un parinte) da un sens vietii tale si te vei simti implinita.
Fa-ti bagajele si pleaca, goleste-ti mintea, nu te gandi la consecinte. Te vei gandi de maine. Nu o sa iti vina sa crezi cat de usurata te vei simti vad vei inchide usa in urma ta.
Curaj! Dumnezeu ii iubeste pe cei curajosi!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.12.2009, 20:19:45
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Si eu sunt de parerea celor care au sfatuit sa stea sotii singuri( cu chirie). Statul impreuna cu socrii e un inamic pt. orice cuplu. Sincer, eu nu am auzit de prea multe cazuri fericite de convietuire cu socrii. Niciodata pentru o mama nu o sa considere 100% ca ginerele sau nora e destul de bun(a) pt. copilul ei. Si mai intervine si gelozia de mama, teama ca din nr. 1 devine nr. 2 pt. ,,puiulŽŽei. Toate mamele au o doza din acest tip de gelozie.
Cuvintele Domnului: ,,Si va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va lipi de femeia sa si vor fi amandoi un trupŽŽ sunt foarte greu de digerat pentru mame si multe gresesc foarte mult interpunandu-se intre soti.
A convietui impreuna cu socrii, e ca si cum ti-ai condamna casnicia. Desigur ca nici o soacra nu ar recunoaste ca ,,baga strambeŽŽ. Poate unele nici nu isi dau seama, asa li se pare lor ca stau lucrurile.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.12.2009, 20:59:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VLCMirela Vezi mesajul
A ridicat mana sa dea, dar i-am zis ca daca da, e adio pe vecie, direct divort si am fost foarte serioasa cand i-am zis asa ca s-a abtinut.
M-am pus in tema cu karatele, exista un punct sensibil si la gat la carotida, daca apesi acolo poate avea 200kg ca lesina. Tactica e importanta nu puterea. Daca devine periculos va fi redus la tacere.
Problema e alta: ca mi-e frica de singuratate, nu am incredere sa gasesc pe altul ca sunt marsavi si josnici, vor orgii sexuale, mi-e scarba.
Oare nu exista oameni normali, numai decazuti sexual sau istericati?
Femeile nu sunt asa, sunt normale. Ei sunt total dezaxati.
Iosif normal ca si eu il duc in astfel de situatii: pe el si vantul de afara cand bate in duce la nervi , si maica-sa preferata lui, orice persoana, deci inclusiv si eu desi nu fac nimic in neregula. O fi o boala, o fi caracterul, e extrem de mandru daca cineva il dojeneste putin sare ca ars si face urat, mandria nu prea merge cu crestinismul. Mai are o chestie: totul sa fie cum vrea el, nu tine cont de nimic si nimeni, si dirijeaza viata celor din jur, a prietenilor: ceva in genul daca vrei sa fii prieten cu mine faci ca mine, cum mi-e mie bine si tie rau, daca nu adio prietenie. Aspectul asta de caracter e copie fidela dupa maica-sa. Si zice ca daca divortam ajung in iad ca nu am motive.
Mirea, ar trebui sa incetezi sa iti plangi de mila si sa dai vina pe altii.

Fara suparare, dar femeile care fac afirmatii de genul "Femeile nu sunt asa, sunt normale. Ei sunt total dezaxati." au la randul lor probleme pe care evita sa le constientizeze si prefera de obicei sa dea vina pe cei din jur (barbati) pentru propriile neimpliniri.

Unde ai intalnit tu barbatii de care vorbesti? In biserica? Ma indoiesc.
Tu esti o persoana credincioasa? Cum iti traiesti viata de credinta?

Spui ca dupa casatorie s-a schimbat. Dar inainte? N-ai stiut situatia lui financiara? Faptul ca evita sa-si gaseasca de lucru? N-ai cunoscut-o pe mama lui?

L-ai intrebat vreodata de ce s-a casatorit cu tine?
Nu ne-ai spus niciodata ce lucruri il supara si de la ce va certati de fapt.

Am inteles ca nu va puteti cumpara o garsoniera. Dar asa cum au spus si altii si confirm, traiul cu socrii e reteta pentru dezastru iar statul cu chirie ar putea fi o solutie.

Incercati sa va spovediti la acelasi duhovnic, si sa vezi ce are de spus si duhovnicul lui. Poate o sa te ajute sa-l intelegi mai bine.
Din ce ai spus pana acum, lasi impresia ca pentru tine lucrurile astea nu sunt asa importante.

Pana la urma il iubesti sau nu? Care sunt motivele pentru care vrei sa-ti salvezi casnicia?

Daca acum vezi concubinajul ca o solutie (in loc sa va fi casatorit), de ce n-ai vedea si divortul ca pe o posibilitate?

Chiar vrei sa se indrepte ceva sau doar spui lucrurile astea ca sa ai cui te plange si sa ne arati ca mersul la biserica nu foloseste la nimic?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.12.2009, 21:01:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Acum am vazut ca postarea Mirelei este de acum un an an si jumatate.

Pacat ca nu mai intra pe forum, sa ne fi spus si noua cum au evoluat lucrurile, dupa acest timp.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.12.2009, 14:53:15
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mirea, ar trebui sa incetezi sa iti plangi de mila si sa dai vina pe altii.

Fara suparare, dar femeile care fac afirmatii de genul "Femeile nu sunt asa, sunt normale. Ei sunt total dezaxati." au la randul lor probleme pe care evita sa le constientizeze si prefera de obicei sa dea vina pe cei din jur (barbati) pentru propriile neimpliniri.

Unde ai intalnit tu barbatii de care vorbesti? In biserica? Ma indoiesc.
Tu esti o persoana credincioasa? Cum iti traiesti viata de credinta?

Spui ca dupa casatorie s-a schimbat. Dar inainte? N-ai stiut situatia lui financiara? Faptul ca evita sa-si gaseasca de lucru? N-ai cunoscut-o pe mama lui?

L-ai intrebat vreodata de ce s-a casatorit cu tine?
Nu ne-ai spus niciodata ce lucruri il supara si de la ce va certati de fapt.

Am inteles ca nu va puteti cumpara o garsoniera. Dar asa cum au spus si altii si confirm, traiul cu socrii e reteta pentru dezastru iar statul cu chirie ar putea fi o solutie.

Pana la urma il iubesti sau nu? Care sunt motivele pentru care vrei sa-ti salvezi casnicia?

Daca acum vezi concubinajul ca o solutie (in loc sa va fi casatorit), de ce n-ai vedea si divortul ca pe o posibilitate?
O greseala foarte mare pe care o fac in general femeile..este aceea ca isi iau barbati cu diferite defecte, daaar...nu imi pot explica de ce isi imagineaza ca s-ar schimba cineva dupa casatorie in bine???

Traiul cu socrii poate constitui reteta pentru dezastru...numai si numai in cazul in care nora nu este agreata de socri
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.12.2009, 18:34:30
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Traiul cu socrii poate constitui reteta pentru dezastru...numai si numai in cazul in care nora nu este agreata de socri .


Da-mi voie sa te contrazic. Chiar si in cazul in care nora este agreata de soacra, in momentul in care vor convietui in aceeasi casa vor aparea discutii. Daca, de exemplu, sotia faceo gluma cu sotul, soacra poate sa creada ca i-ai jignit ,,puiulŽŽ. Daca sotul ridica tonul la sotie, soacra mama fetei, va interpreta ca ginerele se poarta urat cu fata ei. Cum in orice familie mai apar mici neintelegeri, e de preferat ca acestea sa se desfasoare fara martori, pt. ca atunci cand asista ,,avocatii aparariiŽŽ( socrii, in general soacrele)...s-a dus cu linistea acelei familii. Din afara reltia de cuplu apare cu totul altfel decat de cum o vad cei doi.
Si apoi, mai e un aspect deloc de neglijat. Orice femeie vrea sa fie stapana in casa ei( nu stapana peste sot, ci stapana alaturi de sot). Nu pot convietui doua femei in aceeasi casa si sa fie amandoua impacate si multumite. Fiecare are stilul ei de a aranja lucrurile, de a face mancare, curatenie, de a-si educa odraslele.
E asa deranjant cand soacra iti spune la orice pas( asta chiar fiind o femeie de treaba si placandu-te): mancarea cutare se face asa, furculitele se pun nu stiu unde, etc. Sau vine sotul de la serviciu si poate ai vrea tu sa ii spui niste vorbe frumoase, sa il alinti, si ii iese mamica inainte si il ia in brate pe,,baietelŽŽ.
O repet: oricat de buna ar fi o soacra , oricat de multe te-ar agrea, oricat de buna ar fi mama ta si l-ar iubi pe sotul tau, trairea in aceeasi casa impiedica dezvoltarea fireasca a familiei si ii pune piedici.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.12.2009, 00:08:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Traiul cu socrii poate constitui reteta pentru dezastru...numai si numai in cazul in care nora nu este agreata de socri .


Da-mi voie sa te contrazic. Chiar si in cazul in care nora este agreata de soacra, in momentul in care vor convietui in aceeasi casa vor aparea discutii. Daca, de exemplu, sotia faceo gluma cu sotul, soacra poate sa creada ca i-ai jignit ,,puiulŽŽ. Daca sotul ridica tonul la sotie, soacra mama fetei, va interpreta ca ginerele se poarta urat cu fata ei. Cum in orice familie mai apar mici neintelegeri, e de preferat ca acestea sa se desfasoare fara martori, pt. ca atunci cand asista ,,avocatii aparariiŽŽ( socrii, in general soacrele)...s-a dus cu linistea acelei familii. Din afara reltia de cuplu apare cu totul altfel decat de cum o vad cei doi.
Si apoi, mai e un aspect deloc de neglijat. Orice femeie vrea sa fie stapana in casa ei( nu stapana peste sot, ci stapana alaturi de sot). Nu pot convietui doua femei in aceeasi casa si sa fie amandoua impacate si multumite. Fiecare are stilul ei de a aranja lucrurile, de a face mancare, curatenie, de a-si educa odraslele.
E asa deranjant cand soacra iti spune la orice pas( asta chiar fiind o femeie de treaba si placandu-te): mancarea cutare se face asa, furculitele se pun nu stiu unde, etc. Sau vine sotul de la serviciu si poate ai vrea tu sa ii spui niste vorbe frumoase, sa il alinti, si ii iese mamica inainte si il ia in brate pe,,baietelŽŽ.
O repet: oricat de buna ar fi o soacra , oricat de multe te-ar agrea, oricat de buna ar fi mama ta si l-ar iubi pe sotul tau, trairea in aceeasi casa impiedica dezvoltarea fireasca a familiei si ii pune piedici.
Dar eu nu am facut nicio clipa referire la convietuirea cu socrii pe perioada nedeterminata...pentru ca in opinia mea aceasta e doar o solutie de tranzitie pana la mutarea in alta parte, cu chirie...achizitionarea unei locuinte, etc.

Nu am mers atat de departe pana la convietuirea cu tot cu copii in aceeasi casa a la long...si la fel ca si tine nici eu nu cred ca e indicat sa se procedeze asa.

Eu insa am locuit cu socrii dupa nunta, dar pe o perioada scurta...perioada in care mi s-a confirmat ca nu exista reguli in viata si nici generalizari.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.12.2009, 00:44:32
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Probabil ca depinde si de spatiu. Doua familii intr-un apartament de 2 camere cu o baie si o bucatarie este mult prea mult si vor iesi inevitabil discutii. Dar daca stau intr-o casa mai mare, cu, sa spunem doua bucatarii, bai, spatiu destul incat sa nu calci pe bataturile celuilalt, si daca toti din casa sunt oameni normali care nu cauta cearta din nimic, nu cred ca ar trebui sa fie probleme.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.12.2009, 05:34:58
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Probabil ca depinde si de spatiu. Doua familii intr-un apartament de 2 camere cu o baie si o bucatarie este mult prea mult si vor iesi inevitabil discutii. Dar daca stau intr-o casa mai mare, cu, sa spunem doua bucatarii, bai, spatiu destul incat sa nu calci pe bataturile celuilalt, si daca toti din casa sunt oameni normali care nu cauta cearta din nimic, nu cred ca ar trebui sa fie probleme.
Casa mare, casa mica, nu cred ca e important.
Daca nu este intelegere, oricit de mare ar fii casa, nu ai spatiu, trebuie trait separat.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sotul vs familia de origine irinelu Nunta 68 31.08.2013 00:52:59
Sotul ideal cdiasimi Nunta 231 17.07.2012 11:34:54
Trebuie sa asculte sotia de sotul ei ? zaharia_2009 Pocainta 108 12.05.2012 20:26:11
ce pot face pentru sotul meu? doinalavinia Generalitati 11 30.01.2012 22:40:47
Cine nu si-a inselat sotul/sotia?? anika12 Nunta 94 26.10.2011 18:16:41