Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.12.2010, 17:31:43
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cum de pina la 30 de ani, timplar fiind si lucrind la cherestea si manufactura de mobila nu a realizat ca-i fiul lui Dumnezeu?
Se scula zi de zi, servea o cafea sau ceai, mergea la servici si venea frint de oboseala si nu stia ca poate sa nu munceasca si sa-i vina toate pe de-a gata?
Este foarte straniu!
Evident ca raspunsul standard va fi:
(spus cu voce groasa) : Nu i-a venit ceasul inca!
Pana la 30 de anii barbatii nu aveau voie sa vorbeasca public, sa aiba o viata publica asa cum a avut El de la 30 ani pana la Inaltare. S-a supus Legii ca apoi sa o implineasca.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.12.2010, 17:33:17
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Se pare ca s fost plecat.., India sau Egipt. Cei care spun ''La ce iti ajuta sa stii pentru mantuirea ta?" sufera de ipocrizie, indiferenta=delasare=lene (in a cunoaste, a studia). Sunt probabil genul de oameni care isi conduc toate actiunile dupa principilul "Voia Domnului". Sunt multi care refuza sa gandeasca pentru ca le este mai comod asa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.12.2010, 17:37:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Pana la 30 de anii barbatii nu aveau voie sa vorbeasca public, sa aiba o viata publica asa cum a avut El de la 30 ani pana la Inaltare. S-a supus Legii ca apoi sa o implineasca.
Unde ai citit despre aceasta regula?..sau asa spui tu?
Barbatii sanatosi si muncitori pina la 30 de ani aveau SIGUR deja cel putin 3, 4 copii , pe la 20 de ani erau casatoriti , altfel ar fi trecut drept "ciudati" si ar fi fost imediat izolati de toata comunitatea.
Eu stiu sigur ca NIMENI nu scapa de aceasta regula!

Iar aceasta graba se datora faptului ca deja spre 40 de ani trebuia sa se pregateasca de moarte din cauza bolilor.

Deci este o mare anomalie LA EVREI SI LA MAI TOTI DIN ZONA REPECTIVA, ca un barbat sa ramina necasatorit si fara copii...in asteptarea MOMENTULUI cind POATE SA DESCHIDA GURA!?!?

Last edited by andreicozia; 27.12.2010 at 17:39:59.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.12.2010, 18:17:54
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare de ce se gasesc de fiecare data pana si in adancul invataturilor, motive de sminteala? Probabil ca ne-am obisnuit sa citim Sf. Scriptura dupa cum ne cade noua bine si mai pe sarite, fiindca nu totul pare la fel de "interesant".
Eu stiu ca pana la 30 de ani nici un barbat (chiar casatorit si cu copii fiind) nu era considerat indeajuns de "copt" pentru a vorbi in templu sau in public despre lucruri sfinte. Se considera (si pe buna dreptate!) ca nu poti da dovada de intelepciune mai inainte ca anii sa sedimenteze informatiile si sa faca diferenta intre bine si rau, fara a fi influentat de slabiciuni si cercuri de influente.
Faptul ca Iisus STIA ca e Fiul lui Dumnezeu, asta o stim de cand avea 12 ani, cand i-a raspuns mamei de ce trebuia sa-L caute in alta parte decat in casa Tatalui? Mai tarziu se subantelege totul cand la nunta din Canagalilei, tot buna Sa mama Il roaga sa-i ajute pe bietii oameni care nu mai aveau vin. De-aici deducem clar ca in familie, cei ai casei stiau foarte bine cine este Iisus si ce poate sa faca. Ce nu inteleg eu este faptul ca marea majoritate nu accepta ca cineva poate sa si munceasca si sa se si desavarseasca in rugaciune?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.12.2010, 18:37:36
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

M-a întrebat o altă "doamnă", o profesoară - îmi venea să-i dau si câteva palme, atât de mult m-a supărat! "Numai două vorbe, numai două vorbe!" - să-mi spună. Si zice: "Mântuitorul n-a apărut de la vârsta copilăriei până la propovăduire, a fost în India". "Cum să se ducă în India, doamnă, că era Dumnezeu! Trebuia să învete de la indieni, El, Care a creat pe indieni? Era Dumnezeu, doamnă, ce tot mai întrebi?" Ce să mai înveti de la budisti, când Dumnezeu a zis Eu sunt Cel ce sunt?


Extras din cartea "Ne vorbeste Parintele Arsenie"
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.12.2010, 19:30:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
M-a întrebat o altă "doamnă", o profesoară - îmi venea să-i dau si câteva palme, atât de mult m-a supărat! "Numai două vorbe, numai două vorbe!" - să-mi spună. Si zice: "Mântuitorul n-a apărut de la vârsta copilăriei până la propovăduire, a fost în India". "Cum să se ducă în India, doamnă, că era Dumnezeu! Trebuia să învete de la indieni, El, Care a creat pe indieni? Era Dumnezeu, doamnă, ce tot mai întrebi?" Ce să mai înveti de la budisti, când Dumnezeu a zis Eu sunt Cel ce sunt?


Extras din cartea "Ne vorbeste Parintele Arsenie"
Asa este ce nevoie mai avea Dumnezeu sa mearga in India daca DEJA le stia pe toate.
Asa, a ramas tintuit locului si timp de 18 ani a slefuit si a batut cuie in lemne.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.12.2010, 19:34:12
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Dumnezeu a hotarat ca nu ne e de folos ca sa stim ce a facut Fiul Lui de la 12 pana la 30 de ani, pt mantuirea noastra. Si oricum multe minuni facute nu se stiu din cei 3 ani jumate in care a propovaduit, minuni neconsemnate sau nevazute.
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.12.2010, 19:36:11
T E O L O G U L T E O L O G U L is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Locație: Tg Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru T E O L O G U L
Implicit

Nu poate sa-ti raspunda nimeni la aceasta intrebare. Daca Iisus considera ca ne este de folos sa stim ce a facut el de la 12 ani pana la 30 de ani cu siguranta am fi aflat.
Dar, asta nu este important, nu influenteaza viata ta religioasa daca ai sti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.12.2010, 19:42:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de B0gdana Vezi mesajul
Dumnezeu a hotarat ca nu ne e de folos ca sa stim ce a facut Fiul Lui de la 12 pana la 30 de ani, pt mantuirea noastra. Si oricum multe minuni facute nu se stiu din cei 3 ani jumate in care a propovaduit, minuni neconsemnate sau nevazute.
Pentru a fi crezute CU TREZVIE crestineasca, o minune trebuie sa fie vazuta de multi, analizata, cercetata cu atentie, verificata, confirmata si mai presus de orice trebuie REPETATA!!!

In legatura cu raspunsul standard invatat de la unii preoti, ca nu ne ajuta la mintuire faptul ca nu stim unde a disparut intre 12-30ani, gresesti, la care v-a raspuns si Hermi mai sus.

Dimpotriva, tocmai ca ACEA perioada in care a practicat tot cea predicat este esentiala pentru mintuirea noastra nu drumul catre Golgota.
Noua crestinilor ne trebuie sa aflam despre cum sa invatam sa ne rugam eficient, cum sa ajungem sa iubim aproapele, cum sa formam comunitati care lucreaza impreuna independent si cu demnitate, iar astea SUNT "TEHNICI" pe care nu le inveti din modalitati de tortura romana. Asta-i o aberatie!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.12.2010, 21:32:03
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation sa luam aminte!

fa toate cu judecata si nu te apuca de nimic inainte de a te gindi bine.lucrurile facute fara chibzuinta,atrag dupa sine cainta.
tine tare credinta,si obiceiurile bune,dar sa nu fi incapatinat in parerile tale.
nu te increde prea mult in parerile tale,ci tine seama si de parerile altora,caci parerile noastre adesea ne amagesc.
nu crede cind ti se pare ca esti mai bun decit altii,pentru ca daca tu cu adevarat ai fi mai bun decit altii ai fi mai smerit si ai crede ca mai sunt si altii mai buni decit tine.
nu uita ca Dumnezeu pe toti n-ea orinduit sa muncim in viata asta;de aceia in orce stare te-ai afla,de bogatie sau saracie,munceste cu sirguinta si fugi de lene;caci lenea totdeauna a fost si este mama tuturor relelor
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebare. Caut raspuns Bogdan N Calugarul 24 15.02.2012 23:39:36
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 17:55:07
nu gasesc un raspuns piedonee Generalitati 7 11.09.2011 15:31:52
O intrebare fara raspuns! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 1 27.12.2010 20:59:39
O intrebare, la care nu gasesc raspuns! nede_mar Intamplari adevarate 2 01.06.2009 12:20:58