Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2011, 15:37:35
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit Dezlegari ,,speciale" in posturi

Doamne ajuta

Se pot face dezlegari la peste pentru comunitatile care depind in mare masura de acest aliment?
Auzisesem ca in Delta Dunarii, comunitatile care depind de pescuit (satele pescaresti), au (sau aveau pe vremuri) anumite dezlegari la peste datorita faptului ca acest aliment le asigura supravietuirea.

In general vorbing, pot fi dezlegari pe tot anul la acest aliment (sau altul), pentru comunitatile care depind de el, cele pescaresti de exemplu?
Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2011, 21:40:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit dezlegarea speciala - o sabie cu doua taisuri

Nu stiu in Romania cum este, dar am citit ca in Grecia pe vremuri de foamete s-a dat dezlegare la peste in posturi, acesta fiind singurul care putea asigura supravietuirea.

Insa mai tarziu, cand foametea a trecut, poporul grec nu a mai renuntat la aceasta "dezlegare" - astfel ca ei (multi sau doar unii, nu stiu sigur) continua sa considere pestele de post, si nu de frupt.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2011, 13:00:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Fiecare sa posteasca precum poate, insa cu toata puterea inimii... fara viclesug si inselaciune.
Cred ca, pe alocuri, mai de folos este a calca postul, pentru o perioada, decat a vietui in manie si in certuri, din lipsa hranei.

Minunat este postul si nespuse sunt roadele lui, insa... postul sa nu dezbine familia.
Sa avem grija ca toate sa le facem pentru Dumnezeu, fie de mancam, fie de nu mancam.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.03.2011, 13:32:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Fiecare sa posteasca precum poate, insa cu toata puterea inimii... fara viclesug si inselaciune.
Cred ca, pe alocuri, mai de folos este a calca postul, pentru o perioada, decat a vietui in manie si in certuri, din lipsa hranei.
Acest lucru imi seamana cu problema mult discutata a impartasaniei des sau rar? Unora le este mai ziditor impartasirea deasa, altora cea rara. Asa si in cazul de fata, daca dezlegarea ii apropie mai mult de Dumnezeu, eu nu vad nimic rau in ea, daca dimpotriva, duce la uitarea de El, atunci trebuie sa nu existe astfel de dezlegari.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2011, 15:27:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Nu stiu in Romania cum este, dar am citit ca in Grecia pe vremuri de foamete s-a dat dezlegare la peste in posturi, acesta fiind singurul care putea asigura supravietuirea.

Insa mai tarziu, cand foametea a trecut, poporul grec nu a mai renuntat la aceasta "dezlegare" - astfel ca ei (multi sau doar unii, nu stiu sigur) continua sa considere pestele de post, si nu de frupt.
Coret ! O tendinta se manifesta si pe la noi , lasand multe in coada de peste !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.03.2011, 16:27:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
am citit ca in Grecia pe vremuri de foamete s-a dat dezlegare la peste in posturi, acesta fiind singurul care putea asigura supravietuirea.
De asta ma bucur sa fiu ortodox, pentru ca la noi exista libertate fata de "rigorile legii". Cand e vorba de situatii cu totul speciale, se admit exceptii de la regulament. Dar totul sub ascultare de duhovnic sau de ierarhii locului, care trebuie sa aiba discernamant si sa dreapta socoteala.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 15.03.2011 at 15:43:22.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2012, 02:07:08
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Dezlegari speciale in post se fac si pentru cei bolnavi, pentru femeile insarcinate sau pentru cele care alapteaza. Am gasit o lamurire interesanta pentru dezlegarea de post a celor suferinzi.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...are-80494.html

Cum trebuie sa tina post femeia insarcinata, sau cea care alapteaza (din cate stiu trebuie sa respecte in post miercurea si vinerea, iar in restul zilelor sa manance lapte, branza si oua)? Cand eram insarcinata Parintele mi-a dat voie sa mananc in toate zilele din timpul postului insa am o prietena foarte buna (are alt duhovnic) si nu i-a dat voie, insarcinata fiind, sa manance in post (lapte, branza, oua).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.07.2012, 14:55:12
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Probabil pr duhovnic nu stiu cum e sa ti se sparga dintii in timpul sarcinii, sau sa iti vina rau de la orice miros sa nu poti manca decat un ou fiert sau o bucata de branza.

Asa ma mahneste lucrul asta. Biserica ingaduie femeii insaricnate sa nu tina post, tocmai datorita neputintelor sarcinii, datorita faptului ca viata care se dezvolta acolo are nevoie de vitamine ,proteine minerale ptr a creste si a se dezvolta armonios.

A,si sa nu vina acum vreun barbat sa imi spuna ce minunate remedii naturale,fructe de te miri ce nume au sunt benefice ptr aportul deosebit de calciu,magneziu etc.

In sarcina toate lucrurile se schimba.unoeri si simplu gand la un aliment imi facea rau.Atunci convinge-ma sa mananc susan sau curmale...

Asadar ma intreb: daca biserica are ingaduinta fata de neputinta femeii insarcinate,oare de ce unii incerca sa pun un jug pe acei umeri neputinciosi?
e drept ca sunt sarcini si foarte usor purtate...dar pana nu esti femeie si nu incerci neputintele sarcinii, cred ca ar trebui sa fi mai ingaduitor...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.07.2012, 18:45:26
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Probabil pr duhovnic nu stiu cum e sa ti se sparga dintii in timpul sarcinii, sau sa iti vina rau de la orice miros sa nu poti manca decat un ou fiert sau o bucata de branza.

Asa ma mahneste lucrul asta. Biserica ingaduie femeii insaricnate sa nu tina post, tocmai datorita neputintelor sarcinii, datorita faptului ca viata care se dezvolta acolo are nevoie de vitamine ,proteine minerale ptr a creste si a se dezvolta armonios.

A,si sa nu vina acum vreun barbat sa imi spuna ce minunate remedii naturale,fructe de te miri ce nume au sunt benefice ptr aportul deosebit de calciu,magneziu etc.

In sarcina toate lucrurile se schimba.unoeri si simplu gand la un aliment imi facea rau.Atunci convinge-ma sa mananc susan sau curmale...

Asadar ma intreb: daca biserica are ingaduinta fata de neputinta femeii insarcinate,oare de ce unii incerca sa pun un jug pe acei umeri neputinciosi?
e drept ca sunt sarcini si foarte usor purtate...dar pana nu esti femeie si nu incerci neputintele sarcinii, cred ca ar trebui sa fi mai ingaduitor...
Acum vine un barbat dar care adauga spre amintire si luare aminte : "... nu numai cu piine va trai omul , ci cu tot cuvintul lui Dumnezeu"

Este chestie de putere dar mai ales de vointa : una traia in palate si bunastare fiind regina , cealalta a sihastrit 47 de ani in pustia Iordanului si s-a sfintit (Maria Egipteanca).
Una traia la familia ei bucurindu-se de toate cele ale vietii , iar cealalta si-a scos ochii si i-a dat pe tipsie emirului ca sa se sfinteasca (cuvioasa Paraschevi).
Unele traiau in puf, suleimeneli , in petreceri si risete , alta intr-un sat de leprosi mintuidu-se (Sf. Maria Magdalena).
Surorile sale, maici fiind, erau in minastire la adapost si nevointa , cealalta sihastrea in pestera sfintindu-se (Sf. Teodora de la Sihla).
Una face unu sau cel mult 2 copii , alta , cu cancer de sin nu vrea sa renunte la sarcina , face copilul si Dumnezeu se indura si o izbaveste de cancer.

Iar exemplele antitetice sunt cu nemiluita !
Conteaza doar ce vrea femeia !
Unul si acelasi este Dumnezeul care stie nevoia zilnica de vitamine si minerale a femeii gravide din ziua de astazi , ca si pe cea a femeii de la tara din prima jumatate de veac XX, ca si din toate timpurile anterioare, si care nastea copii cu nemiluita fara sa se mai intimple vreo carenta morbida sau fatala.
Caci : "... nu numai cu piine traieste omul ..."

Eu sunt deacord ca nu trebuie exgerat cu prea mult zel dar nici delasarea si ascunderea in spatele stiintei nu este mintuitoare .

Cit despre absurditatea ca este musai sa fi femeie nascuta ca sa poti vorbi despre problemele gravidei sau ale femeii in general ... este de prisos a mai vorbi .
Cei mai buni cuvintatori si invatatori despre ce este si cevrea sa fie familia au fost ... nefamilistii , adica calugarii .
Cei mai buni invatatori despre starea normala a femeii ca si despre bolile ei , gravida sau nu , au fost nefemeile . Adica medicii barbati . Pina s-a ajuns la prima femeie ginecolog , ehe, s-a scurs multa istorie sociala si profesionala pe scocul umanitatii.
Si de asemenea , comparatiile si asertiunile se pot enumera cu nemiluita !

Este potrivit sa ne ferim de stingaciile care nu ne fac bine !
Nu este musai sa fim constructori de avioane ca sa putem zbura cu avionul , si nici sa stim sa facem gogosi ca sa le putem vinde altora ... s.a.m.d.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2012, 21:18:10
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Stiti, am observat un lucru, analizand femeia de azi cu cea de ieri.
Femeia de azi e mult mai slaba fizic.Oboseste mult mai usor. Femeia de azi tine sarcinile mult mai greu. Multe cunostinte am cunoscut insarcinate in aceste vremuri.Majoritatea se plang de sarcini cu probleme.Multe au pierdut copii inca in luni mici.

Pe cand inainte femeia muncea pana in ultima clipa.Uneori s eintampla sa nasca chiar si la camp. Erau santoase, puternice. Povestea o batranica ca ele(ea si surorile ei) au facut mai multi copii. SI venea vremea cand sarcina se apropia de termen si pruncul nu cobora. Atunci luau galeata de 10 l de apa si o puneau pe burta.Si pruncul tot nu voia sa coboare.

IAr eu, o gravida a acestor timpuri duc sarcina 9 luni cu pastile. Nu pot merge pe jos nici 10 minute ca ma apuca contractiile si e musai sa ma intind si bineinteles sa imi iau"bomboanele".
Asadar, e diferenta intere femeia de azi si cea de ieri.

In ceea ce priveste afirmatia ca as prefera barbatii sa se abtina de la sfaturi privind aalimentaia femeii gravide, in special atunci cand ii impun tot soiul de restrictii si alternative, am facut acest lucru vazand urmatoarea situatie: daca cineva nu s-a confruntat cu o anumita situatie, fie el si medic ii e greu sa inteleaga o gravida cu anumite neputinte. Chiar si intre gravide am intalnit lucrul asta: femei care au fost insarcinate nu pot accepta anumite neputinte ale altor gravide pe motiv ca"sunt mofturi".

Bucuria mea ramane ca Biserica, in intelepciunea insuflata de Sus stie neputintele femeii si de aceea o dezleaga de post, nelipsindu-o astfel de impartasirea cu sfintele Taine.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru "nevoi speciale" fallen Rugaciuni 13 11.07.2014 13:43:16
Dezlegari de la post cornel cornel Intrebari utilizatori 96 27.11.2011 19:24:27
Cand si cum se tin anumite posturi !!!!! vasiram2006 Rugaciuni 13 23.01.2009 09:34:56
Icoane Speciale Luminoase in intuneric civt Stiri, actualitati, anunturi 15 31.08.2008 23:04:09
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 22:55:08