Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.04.2011, 12:23:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Sfantul Agnet din Joia Mare

In Joia Mare, in toate bisericile ortodoxe se scoate un al doilea Sfant Agnet, care este sfarmat in a treia zi de Pasti si pus in chivotul de pe Sfanta Masa. Este folosit pentru impartasirea bolnavilor, a copiilor care au fost botezati.

Am citit ca la manastirile din Sfantul Munte nu se scoate un al doilea Agnet in Joia Patimilor. Motivul este acela ca zilnic se savarsesc Liturghii. Dar din cate stiu exista si acolo muncitori, care nu duc o viata asemenea vietuitorilor din Sfantul Munte. Daca se intampla un accident, sa inteleg ca nu au cu ce sa-l impartaseasca, pentru ca nu mai ramane nimic in potir dupa savarsirea Sfintei Liturghii.

Acelasi lucru se intampla si la manastirile de la noi? Nu se scoate un al doilea agnet?

(Sfantul Agnet este o particica in forma de patrat din prescura pe care sunt imprimate patru cuvinte: IS, HR, NI, KA, adica Iisus Hristos Biruitorul. In traducere, agnet inseamna „miel“ si el reprezinta pe Mantuitorul Hristos, Mielul care se jertfeste pentru pacatele oamenilor si pentru iertarea lor. Aceasta bucata de paine este transformata in cadrul Sfintei Liturghii in Trupul Domnului).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.04.2011, 17:15:43
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Eu din faptul că se slujesc zilnic Liturghii, înțeleg că zilnic se scoate Sf. Agneț și au zilnic cu ce împărtăși.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.04.2011, 17:43:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se scoate zilnic, dar tot zilnic se consuma integral. Eu vorbeam de cazul in care se poate intampla un accident al unui muncitor dupa terminarea Liturghiei, cand nu mai avem Agnet.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.04.2011, 17:56:30
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Se scoate zilnic, dar tot zilnic se consuma integral. Eu vorbeam de cazul in care se poate intampla un accident al unui muncitor dupa terminarea Liturghiei, cand nu mai avem Agnet.
Chiar nu mai rămâne absolut nimic?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2011, 18:12:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Exista expresia "a potrivi", adica a consuma tot ce se afla in potir dupa sfarsitul Liturghiei. Asa ca nu mai ramane nimic, de aceea se scoate un al doilea Agnet in Joia Mare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2011, 18:28:22
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Exista expresia "a potrivi", adica a consuma tot ce se afla in potir dupa sfarsitul Liturghiei. Asa ca nu mai ramane nimic, de aceea se scoate un al doilea Agnet in Joia Mare.
Atunci ai dreptate, ar trebui să păstreze ceva.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2011, 20:59:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Deci copiii care se impartasesc dimineata, inainte de momentul prefacerii, primesc Euharistia care se prepara in Joia Mare? Nu stiam asta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.04.2011, 01:05:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Hai ca m-ati zapacit de tot.
Cineva spunea aici pe forum ca se pastreaza si se usuca parti care se dau celor bolnavi de ex. Le duce preotul cu el la bolnavi.
Cum se face in acest caz? Inseamna ca nu se consuma tot, la anumite slujbe, se mai pastreaza.

Si se impartasesc dimineata copii, inaintea slujbei? Eu n-am vazut asta niciodata. Am vazut insa cazuri de oameni bolnavi, sau care trebuie sa plece mai devreme din motive intemeiate.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.04.2011, 11:11:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Hai ca m-ati zapacit de tot.
Cineva spunea aici pe forum ca se pastreaza si se usuca parti care se dau celor bolnavi de ex. Le duce preotul cu el la bolnavi.
Cum se face in acest caz? Inseamna ca nu se consuma tot, la anumite slujbe, se mai pastreaza.

Si se impartasesc dimineata copii, inaintea slujbei? Eu n-am vazut asta niciodata. Am vazut insa cazuri de oameni bolnavi, sau care trebuie sa plece mai devreme din motive intemeiate.
La fiecare slujba se consuma tot.
Impartasania care se da bolnavilor acasa (probabil si celor care se impartasesc inainte de momentul prefacerii) este din cea care se pregateste in Joia Mare, care se usuca si se pastreaza tot restul anului.
Da, copiii mici, bebelusii vin purtati de parinti si se impartasesc in orice moment al slujbei, ca, altfel, zbiara si tipa de mama focului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
agnet, joia, patimilor



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Vasile cel Mare dobrin7m Sfinti Parinti (Patrologie) 12 02.01.2016 15:49:31
Sfantul Antonie cel Mare Mititel Gheorghe Intrebari utilizatori 0 03.06.2012 16:06:56
Joia din Saptamana Patimilor Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 24 22.04.2011 21:33:46
Sfântul Vasile cel Mare cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 3 01.01.2010 01:03:28
Sfântul Vasile cel Mare pui Diverse Sarbatori 0 31.12.2008 14:47:43