Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.07.2011, 20:17:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
A fi liber inseamna sa fii in stare sa cunosti adevarul, si sa te lipsesti de minciuna. A fii liber inseamna sa nu faci pacatul, sa nu cazi in lanturile sale,
Om liber inseamna rob al lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.07.2011, 20:21:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Libertatea nu e ceva ce o vezi sau o "simti", dar in mod real o ai de la nastere. Sa fii liber nu inseamna sa faci ce vrei, sa gandesti ce te duce mintea sau sa altele asemena. A fi liber inseamna sa fii in stare sa cunosti adevarul, si sa te lipsesti de minciuna. A fii liber inseamna sa nu faci pacatul, sa nu cazi in lanturile sale, orice om poate sa omoare sau sa minta; a fi liber inseamna sa poti sa nu omori, sa nu minti, sa nu simti diavolescul simtamant cum ca e necesar sa-ti iei propria viata dar sa traiesti si sa-L simti pe Dumnezeu caci El e Adevarul si Viata si Calea. El ne cheama la adevarata libertate, la indumnezeire, la viata cea de veci si la cunoasterea tainelor Sale. Daca te limitezi la viata asta si al ce iti prezinta ea inseamna ca nu esti liber, dar constrans si inlantuit si ti-e teama sa calci peste ea si sa o birui, asa cum a facut Mantuitorul nostru.
A fi liber inseamna A FI LIBER! :-) Fara alte traduceri si interpretari...

Dar daca tot e sa discutm despre libertate, sa fi convins ca libertatea in primul rand inseamna eliberarea DE FRICA care subjuga. Frica de pedeapsa divina. A fi liber inseamna ca adevarul pe care l-ai aflat a rupt toate "lanturile" care te-au inrobit pana la acel moment!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.07.2011, 20:25:10
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
A fi liber inseamna A FI LIBER! :-) Fara alte traduceri si interpretari...

Dar daca tot e sa discutm despre libertate, sa fi convins ca libertatea in primul rand inseamna eliberarea DE FRICA care subjuga. Frica de pedeapsa divina. A fi liber inseamna ca adevarul pe care l-ai aflat a rupt toate "lanturile" care te-au inrobit pana la acel moment!
Foarte frumos spus.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.07.2011, 20:48:23
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
Eu sunt mai credincioasa decat vecina mea si in concluzie ea e mai putin credincioasa decat mine. Cine are dreptul sau poate sa imparta oamenii in functie de credinta lor? Foarte des intalnim sintagme de genul.."e o persoana credincioasa..", "nu prea e credincioasa"...cine poate vedea credinta din sufletul nostru pt a pune grade de comparatie intre oameni in functie de credinta? Cu siguranta doar Dumnezeu si uneori duhovnicul.

Cred ca gresim cand catalogam oamenii in functie de credinta si ca dc tot vrem sa facem o diferentiere ar trebui sa folosim termenul de religios: cutare e o persoana religioasa, adica respecta regulile bisericesti si are viata adevarata de crestin.

Foarte des facem confuzie intre o persoana religioasa si o persoana credincioasa.
faptele si trairea credintei vorbesc despre orice om.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.07.2011, 20:55:18
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
Eu sunt mai credincioasa decat vecina mea si in concluzie ea e mai putin credincioasa decat mine. Cine are dreptul sau poate sa imparta oamenii in functie de credinta lor? Foarte des intalnim sintagme de genul.."e o persoana credincioasa..", "nu prea e credincioasa"...cine poate vedea credinta din sufletul nostru pt a pune grade de comparatie intre oameni in functie de credinta? Cu siguranta doar Dumnezeu si uneori duhovnicul.

Cred ca gresim cand catalogam oamenii in functie de credinta si ca dc tot vrem sa facem o diferentiere ar trebui sa folosim termenul de religios: cutare e o persoana religioasa, adica respecta regulile bisericesti si are viata adevarata de crestin.

Foarte des facem confuzie intre o persoana religioasa si o persoana credincioasa.
Deci tu vrei sa zici drept in fata oamenilor poate fi diferit de drept in fata lui Dumnezeu caci oamenii vad doar ce vad iar Dumnezeu vede totul. Sunt de acord.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.07.2011, 01:05:10
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Eu mai credincios decat X... Ce eroare grava...
Din pacate vedem des un astfel de mod de inselare si nu doar in randul celor mai putin "dusi la biserica", ci la cei care se cred in masura mereu sa dea sfaturi competente, fiindca au citit mult. Daca au citit sau se lauda ca au citit, e problema lor; si fariseii se laudau ca sunt credinciosi dar - vai - n-au inteles nimic din ce-ar fi trebuit.
Cat de credincios sunt eu fata de X, nu-mi sta mie in putere sa stiu. Pot banui dupa niste aparente, dar numai Dumnezeu stie sufletul si credinta fiecaruia. Iar aici nu vorbim de criminali versus calugari fiindca nu facem filozofia extremelor, ci vorbim de oamenii societatii noastre obisnuite.
Exista doua feluri de indaradnici aproape incurabili: cei care spun "Lasa-ma-n pace si nu ma mai bate la cap cu mersul la biserica si cu duhovnicul, ca eu cred in felul meu!" si altii care spun: "Ascultati aici, ca va spun eu cum stau lucrurile, ca am citit cutare si cutare si sunt serios, adica nu ma joc de-a credinta si de-a adevarul". Si la unii si la altii, Duhul Sfant nu-si poate face salas fiind vorba de acelasi lucru: mandria, bat-o s-o bata...
Credinta, fratilor, nu ne-o punem noi, ci Dumnezeu si doar in anumite momente. Cine se considera mai credincios e o mare pacoste pe pamantul asta, si nu vorbeste el, ci vrajmasul care il indeamna s-o faca. Oare de cate ori n-am vazut cazuri cand un om considerat ultimul pacatos sau ultima desfranata au inteleptit intr-o clipita, oameni induhovniciti dar care cautau de ani de zile niste raspunsuri si nu le aflau? ADEVARUL il putem afla din orice sursa, DACA Dumnezeu ingaduie. Iar ca sa ingaduie Dumnezeu, e nevoie de cate ceva ce noi nu suntem in stare. Nu suntem in stare sa cerem iertare, fiindca dupa parerea noastra , noi nu gresim. Nu suntem in stare sa recunoastem deschis si onest, in fata lui Dumnezeu, ce putregaiuri de oameni, suntem si parem foarte confuzi cand de fapt intre noi si Dumnezeu nu-i nici un dialog, ci o forma primitiva de rugaciune care se incapataneaza sa ramana fara efectul asteptat. Nu suntem in stare sa facem intotdeauna binele care ne sta in putere, din mult prea mult egoism, dar NU ni se pare firesc sa spunem si acest mic amanunt la spovedanie. Nu suntem in stare sa tratam cu acelasi zambet si suflet deschis si pe bogat si pe calic, si pe cel frumos parfumat, si pe cel care pute de-ti intoxica plamanii, si pe cel care te binecuvinteaza, si pe cel care te fura... Mantuitorul la fel i-a iubit pe toti: "Luați jugul Meu asupra voastră, și învățați de la Mine, căci Eu sunt blând și smerit cu inima; și veți găsi odihnă pentru sufletele voastre." Mat 11:29
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.07.2011, 01:13:20
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

"Cade-se celui ce învată si nu face, ca, rușinându-se de cuvintele sale, să înceapă si el a lucra într-o bună zi".
__________________

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mircea Eliade - un credincios fara Dumnezeu? costel Generalitati 23 10.11.2012 11:27:10
Dumnezeu raspunde omului credincios crissta Intrebari utilizatori 4 02.12.2010 20:04:42
Sa definim ce inseamna a fi credincios (practic) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 20.07.2009 10:54:45
Credincios inseamna credul ? mq Generalitati 65 26.12.2007 03:47:15