Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2007, 00:10:34
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.549
Implicit

Intrebarea mea este: Sunteti de acord cu faptul ca ideologia occidentala liberala a drepturilor omului, care propavaduieste MASIV toleranta pentru pacat si intoleranta cind este vorba de osindirea lui( pe motiv de limitare a drepturilor omului), are ca tel principal pregatirea omenirii in vederea acceptarii Antihristului?
In ochii oricarui bun crestin:

Drepturile omului = arma principala in lupta cu Dumnezeu!

Sa ne fereasca Dumnezeu de acele vremuri!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.09.2007, 09:21:43
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Asa cred si eu.Drepturile omului sunt folosite in limitarea drepturilor propovaduite de Evanghelie,adica dreptul la viata vesnica.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.09.2007, 11:53:12
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

asa este.

Drepturile omului arunca la gunoi sacrificiul. Pe mama nu o mai intereseaza copilul, familia ci drepturile femeii. Pe tata nu`l mai intereseaza copii, familia ci drepturile barbatului.etc

Cei care muncesc nu vor sa munceasca pana nu vad planul de retributie pe urmatorii 70 de ani.

Cine e in spate?

Antihristul. Poate va veni la final si va zice: eu am drepturile omului in mana. veniti dupa mine. si toti vor merge cu el pentru ca a nu merge cu el pe langa ca va trebui sa accepti sacrificiul (ceea ce va parea cumplit de greu) va trebui sa recunosti ca ai dus o viata goala si lipsita de Dumnezeul Cel Adevarat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2007, 01:05:27
liclic27 liclic27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 3
Implicit

Toata lumea vorbeste de drepturi, dar cum ramane cu obligatiile, cu datoriile care le avem unul fata de altul?
Eu personal cred ca vorbim de drepturi deoarece nu constientizam obligatiile pe care le avem. Daca ar exista respect reciproc la toti oamenii...ar fi mai multa pace si intelegere, dar astea sunt vise, caci unii cred ca lor li se cuvine tot.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2007, 03:16:54
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.549
Implicit

Noua nu ne plac obligatiile, ci doar drepturile....cum crezi ca s-a nascut religia Protestanta si s-a modificat cea Catolica pina la nerecunoastere?
Daca nu era Liturghia, crezi ca-si mai aducea cineva aminte sa slaveasca pe Dumnezeu si sa-I aduca Lauda si multumire! si tot ce-am fi facut era sa facem "precum neamurile" adica sa cerem, sa ne rugam SA NE DEA
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2007, 21:39:42
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

de ati sti cate drepturi au elevii in scoli,cati reclama profesorii din te miri ce,nici macar nu ai voie sa ridici vocea,toate pedepsele sunt "umilitoare",copiii au dreptul sa-si bage parintele in temnita daca cumva spun unui asistent social(cu pregatire indoielnica)intr-un moment de furie ca a fost palmuit de tatal sau.niste aberatii..cei care au "gandit"toate aceste drepturi sunt fratiorii nostri masoni antihristici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2007, 21:40:49
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

adica este incurajata ura si razbunarea..sunt smutiti copiii impotriva parintilor,impotriva dascalilor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.11.2007, 14:18:32
ireal ireal is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

# Tratatele internationale privind drepturile omului:
# 02. Principiul egalitatii in drepturi si a egalitatii sanselor
# 03. Dreptul la aparare si principiul accesului nediscriminatoriu la actul de justitie
# 04. Dreptul la viata, dreptul la ocrotirea sanatatii si dreptul la un mediu sanatos
# 05. Libertatea individuala si dreptul la libera circulatie a individului
# 06. Viata intima, inviolabilitatea domiciliului si secretul corespondentei
# 07. Libertatea constiintei
# 08. Libertatea de exprimare
# 09. Libertatea informatiei
# 10. Dreptul la invatatura si accesul la cultura
# 11. Dreptul cetateanului de a alege si de a fi ales
# 12. Dreptul cetateanului la initiativa legislativa
# 13. Dreptul cetateanului de a organiza si participa la intruniri publice
# 14. Dreptul de asociere
# 15. Munca si dreptul la greva
# 16. Libertatea economica
# 17. Dreptul de proprietate privata si dreptul la mostenire
# 18. Protectia copiilor si a tinerilor
# 19. Protectia persoanelor cu handicap
# 20. Dreptul de petitionare
# 21. Dreptul persoanei vatamate de o autoritate publica
# 22. Restrangerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati
Totul il puteti gasi pe http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/legi_drepturi.php
Incercati sa va imaginati o lume in care aceste lucruri sa fie privite cu indiferenta sau chiar cu placere. Din pacate poate lucrurile au luat alta turnura, dar asta nu va duce la anomalii. Daca fii se vor intoarce impotriva parintilor este pentru ca parintii nu stiu sa-si educe copii, daca profesorii nu isi vor tine elevii la scoala sau se vor simti nerespectati este pentru ca nici ei nu se respecta pe ei.
E de ajuns sa va uiati de luni-vineri pe ProTV la ora 5!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.11.2007, 17:16:10
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

din pacate este unica ta sursa de inspiratie...a mea este viata!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.11.2007, 00:04:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre Drepturile Romanilor.

Art. 5. - Romanii, fara deosebire de origine etnica, de limba sau de religie, se bucura de libertatea constintei,
de libertatea presei, de libertatea intrunilor, de libertatea de asociatie si de toate libertatile si drepturile
stabilite prin legi.

Art. 6. - Constitutiunea de fata si celelalte legi relative la drepturile politice determina cari sunt, osebit de
calitatea de Roman, conditiunile necesarre pentru exercitarea acestor drepturi.
Legi speciale, votate, cu majoritate de doua treimi, vor determina conditiunile sub cari femeile pot avea
exercitiul drepturilor politice.
Drepturile civile ale femeilor se vor stabili pe baza deplinei egalitati a celor doua sexe.

Art. 7. - Deosebirea de credinte religiose si confesiuni; de origina etnica si de limba, nu constitue in Romania
o piedica spre a dobandi drepturile civile si a le execita.

Numai naturalizarea aseamana pe strain cu Romanul pentru exercitarea drepturilor politice.
Naturalizarea se acorda in mod individual de Consiliul de Ministri; in urma constatarii unei comisiuni; compusa
din: primul-presedinte si presedintii Curtii de apel din Capitala Tarii, ca solicitantul indeplineste conditiunile
legale.
O lege speciala va determina conditiunile si procedura prin care strainii dobandesc naturalizarea.
Naturalizare nu are efect retroactiv. Sotia si copiii minori profita, in conditiunile prevazute de lege, de
naturalizarea sotului sau tatalui.

Art. 8. - Nu se admite in Stat nici o deosebire de nastere sau de clase sociale.
Toti Romanii, fara deosebire de origina etnica, de limba sau de religie, sunt egali inaintea legii si datori a
contribui fara osebire la darile si sarcinile publice.
Numai ei sunt admisibili in functiunile si demnitatile publice, civile si militare.
Legi speciale vor determina Statutul functionarilor publici.
Strainii nu pot fi admisi in functiunile publice decat in casuri exceptionale si anume statornicite de legi.

Art. 9. - Toti strainii aflatori pe pamantul Romaniei se bucura de protectiunea data de legi persoanelor si
averilor in genere.

Art. 10. - Toate privilegiile de orice natura, scutirile monopolurile de clasa sunt oprite pentru totdeauna in
Statul Roman.
Titulurile de noblete sunt si raman neadmise in Statul Roman.
Decoratiunile straine se vor purta de romani numai cu autorizarea Regelui.

Art. 11. - Libertatea individuala este garantata.
Nimeni nu poate fi detinut sau arestat decit in puterea unui mandat judecatoresc motivat care trebue sa-i fie
comunicat in momentul arestarii sau cel mai tarziu in 24 ore dupa detinere sau arestare.
In caz de vina vadita, detinerea sau arestarea se poate face imediat, iar mandatul se va emite in 24 ore si i se
va comunica conform aliniatului precedent.

Art. 12. - Nimeni nu poate fi sustras in contra vointei sale dela judecatorii ce-i da legea.

Art. 13. - Domiciliul este neviolabil.
Nici o vizitare a domiciliului nu se poate face decat de autoritatile competente, in cazurile anume prevazute de
lege si potrivit formelor de ea prescrise.

Art. 14. - Nici o pedeapsa nu poate fi infiintata, nici aplicata decit in puterea unei legi.

Art. 15. - Nici o lege nu poate infiinta pedeapsa confiscarii averilor.

Art. 16. - Pedeapsa cu moartea nu se va putea reinfiinta afara de cazurile prevazute in codul penal militar in
timp de rasboi. ================================================== ===============

Acestea sunt drepturile romanilor, care difera putin de drepturile omului, caci romanii nu au dreptul la "libertatea constiintei" ci "se bucura de libertatea constintei".
Cautand cuvantul "constinta" in DEX, nu l-am gasit. Nu imi dau seama daca la romani e vorba de "libertatea de constiinta" sau de "libertatea de constienta", caci nu vad nici unul dintre aceste cuvinte alaturi de cuvantul libertate.
Pana una,alta, romanii se bucura de "libertatea de constinta", fara sa stie ce inseamna libertatea pe care o au; eu cel putin nu stiu. Ma intreb atunci, la ce ne ajuta sa avem aceasta libertate? Sa fie o greseala? Nu, caci am mai gasit: "asaltul constintei", "raportul conștinței morale cu legea morală", "prin trezirea Constintei nu exclude ca...", etc.
Poate cineva sa ma lumineze si pe mine ce este aceasta CONSTINTA, de a carei libertate ma bucur, dar de care nu am habar ce este...
multumiri anticipate.


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul sau doctorul ? Metal Despre Biserica Ortodoxa in general 54 19.01.2021 09:50:38
Ce este preotul? bmd Preotul 73 11.01.2013 22:42:07
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58