Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 19.09.2010, 20:07:33
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Si dupa anul respectiv? Nea John care a trait crestineste fara sa-si puna problema lui filioque sau a azimelor sau a papei pentru ca efectiv nu l-a interesat, fara sa fi auzit de ortodoxie (sau poate sa fi vazut niste talibani ortodocsi si sa nu-i mai fi trebuit in veci) este exclus de la mintuire?
Ma gindesc la un anumit sutasi la care Iisus gasise mai multa credinta decit la ai lui....
Nu am cunostinte teologice sa ma pronunt, dar ma voi interesa.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 19.09.2010, 21:43:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Nu am cunostinte teologice sa ma pronunt, dar ma voi interesa.
Până atunci, mergi după ce-ți spune inima, conștința , căci în ele se află Lumina și Vorbirea cu Dumnezeu ! El nu te va înșela niciodată !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #143  
Vechi 20.09.2010, 11:38:15
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rodica

nu trebuie cunostinte de teologie ci doar un exercitiu de imaginatie. Gindeste-te ca tu te-ai nascut intr-o tara vestica, catolica, dintr-o familie catolica. Esti credincioasa si faci cele ce-ti cere biserica ta. Gindeste-te cit de greu este sa-ti dai seama ca ortodoxia e cea adevarata (de care poate nici n-ai auzit) si nu catolicismul. Si ei au sfinti, au taine, au la baza crestinismul. Ceea ce ne desparte sint lucruri pe care pe mine personal ma depasesc sint convins ca si pe majoritatea dintre catolici. Greselile din cadrul bisericii catolice (ale clerului)sint cel putin la fel de multe ca si in cazul clerului nostru. Si lor li se spune de mici ca sint in credinta adevarata si ei au o continuitate de 2000 de ani samd. Daca te nasti in islam este altceva. Doar un schizofrenic poate crede ca islamul este religia adevarata. Cum poti crede intr-o religie care-ti cere sa ucizi, sa violezi, care vede in femeie un obiect sexual (in cel mai bun caz) si a carui rai este un bordel? Dar in catolicism sint doar nuante care ne despart. Unde mai pui ca aceste nuante existau si cind eram uniti si erau ingaduite de biserica ortodoxa?
Eu nu vreau nici pe departe sa spun ca sintem la fel si nici ca ne-am putea contopii intr-o singura biserica fara probleme. Nu sint ecumenist in nici un caz. Ce doresc eu este sa incercam sa-i privim pe catolici/protestanti ca pe niste frati ai nostrii crestini care gresesc. FRATI! Nu stiu citi dintre voi isi tin proprii frati drept satanisti din cauza greselilor, ateismului sau faptului ca cred in vrajitoare, vindecatori,cafea , zodiac samd, dar presupun ca ..nimeni. Aceeasi ingaduinta o cer eu pt confesiunile crestine din partea ortodocsilor. Hai sa incercam sa vedem ce-i bun in ei!
Si hai sa ne gasim "dusmani" in cei care nu cred in Iisus ca fiind Dumnezeu....daca tot ne dorim dusmani!
Reply With Quote
  #144  
Vechi 20.09.2010, 12:07:47
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Moastele Sf. Ap. Pavel
Attached Images
File Type: jpg OO 214.jpg (36,0 KB, 13 views)
Reply With Quote
  #145  
Vechi 20.09.2010, 12:23:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Si hai sa ne gasim "dusmani" in cei care nu cred in Iisus ca fiind Dumnezeu....daca tot ne dorim dusmani!
In nimeni nu trebuie sa vedem un dusman. Firea umana pe care a luat-o Hristos a fost a omului general si nu particular - ortodox sau catolic. Pe de alta parte Marius, de la acest dusman, se poate ajunge usor si la a avea dusmani printre ortodocsi. Bine este sa ne pazim de orice gand care duce la dusmanie.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 20.09.2010, 12:46:56
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa.. Vezi mesajul
As dori sa discutam si despre moastele catolice. Trebuie sau nu sa le cinstim?
ce "moaste" au catolicii? daca e vorba de ex. de Sfintii Apostoli sau Sfintii de pana la marea schisma (1054)ale caror moaste sau particele de moaste au ramas la ei , da .Dar Sfinte moaste nu au ........... Nu avem cum sa nu cinstim moastele Sfantului Nicolae de exemplu(care izvorasc si mir ) dar in nici un caz pe a lui Francisc de nu stiu care sau a vreunui papa schismatic. Sfintii lucreaza tainic peste tot in lume dar Ei se gasesc doar in Biserica Sfanta , soborniceasca si Apostoleasca !

Last edited by catalin_; 20.09.2010 at 12:51:54.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 20.09.2010, 13:00:10
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Corecta si buna intrebare?
Eu consider ca macar respect sa ai daca simti ca nu poti spune o rugaciune.

Pana la urma noi nu cunoastem iconomia lui Dumnezeu...eu ma gandesc ca intre mine care sunt ortodoxa si-mi vor putrezi oasele si acel sfant catolic care a ramas cu trupul intreg spre marturia credintei lui...este o mare diferenta cu avantaj pt sfant.
va lipsesc cunostintele elementare de catehism ortodox. Cu toata iubirea va rog sa fiti atenta ca dracul se face inger de lumina . Alea nu-s moaste cum nu-s eu papa Pius !
Reply With Quote
  #148  
Vechi 20.09.2010, 13:48:12
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Credinta, Nadejde, Dragoste!

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
nu trebuie cunostinte de teologie ci doar un exercitiu de imaginatie. Gindeste-te ca tu te-ai nascut intr-o tara vestica, catolica, dintr-o familie catolica. Esti credincioasa si faci cele ce-ti cere biserica ta. Gindeste-te cit de greu este sa-ti dai seama ca ortodoxia e cea adevarata (de care poate nici n-ai auzit) si nu catolicismul. Si ei au sfinti, au taine, au la baza crestinismul. Ceea ce ne desparte sint lucruri pe care pe mine personal ma depasesc sint convins ca si pe majoritatea dintre catolici. Greselile din cadrul bisericii catolice (ale clerului)sint cel putin la fel de multe ca si in cazul clerului nostru. Si lor li se spune de mici ca sint in credinta adevarata si ei au o continuitate de 2000 de ani samd. Daca te nasti in islam este altceva. Doar un schizofrenic poate crede ca islamul este religia adevarata. Cum poti crede intr-o religie care-ti cere sa ucizi, sa violezi, care vede in femeie un obiect sexual (in cel mai bun caz) si a carui rai este un bordel? Dar in catolicism sint doar nuante care ne despart. Unde mai pui ca aceste nuante existau si cind eram uniti si erau ingaduite de biserica ortodoxa?
Eu nu vreau nici pe departe sa spun ca sintem la fel si nici ca ne-am putea contopii intr-o singura biserica fara probleme. Nu sint ecumenist in nici un caz. Ce doresc eu este sa incercam sa-i privim pe catolici/protestanti ca pe niste frati ai nostrii crestini care gresesc. FRATI! Nu stiu citi dintre voi isi tin proprii frati drept satanisti din cauza greselilor, ateismului sau faptului ca cred in vrajitoare, vindecatori,cafea , zodiac samd, dar presupun ca ..nimeni. Aceeasi ingaduinta o cer eu pt confesiunile crestine din partea ortodocsilor. Hai sa incercam sa vedem ce-i bun in ei!
Si hai sa ne gasim "dusmani" in cei care nu cred in Iisus ca fiind Dumnezeu....daca tot ne dorim dusmani!
De multe ori nu reusim sa exprimam tot ce credem, ce simtim- cuvintele noastre sunt sarace. Departe de mine de a dusmani pe cineva, fie el si o persoana care sa nu-mi vrea binele. Stiu mai multe- prin conjunctura teritoriala- despre confesiuni-si nu-mi amintesc sa fi avut vreun schimb de opinii nelalocul lor cu privire la religie. Am eu dreptul sa fac afirmatii pe care nu sunt sigura?Chiar in colectivul nostru- in familia noastra interculturala, avem relatii de prietenie, ne intelegem, ne ajutam, observ cumsecadenia celor de alta confesiune- nu facem prozelitism, dar as dori sa aflu si opinia unui teolog. Cand o aflu, va voi da un raspuns.In cele din urma, vom ajunge cu totii in fata lui Dumnezeu.Cred ca totusi Parintele Cleopa avea un raspuns bun la aceasta problema. In rest, sa fie pace si intelegere, doar suntem oameni- cea mai frumoasa creatie a lui Dumnezeu!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 20.09.2010, 13:49:29
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Nu stiu daca se pune problema daca sa le cinstim sau nu, ci daca ne folosim ! Daca te folosesti inseamna ca este sfant, daca nu... NU..Acelasi lucru este valabil si pt catolici in raport cu sfintii ortodoxiei.
Mai general, daca ajungi in preajma unui sfant catolic si te rogi sa te ajute, nu vad care ar fi caderea ?! Ca daca a fost un om pacatos nu se intampla nimic..
Reply With Quote
  #150  
Vechi 20.09.2010, 14:06:14
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
"Tatal Nostru" este rugaciune ortodoxa sau crestina?
Gabriela ai peste 1000 de mesaje si tu inca n-ai observat ca pentru multi de aici catolicul sau protestantul sint antihristul? Papa e intruchiparea lui Satana? Tu nu vezi cit de iubitori sintem de antropozofie sau de islam si cum ii urim pe catolici?
Trezeste-te!

"Cine ești tu falsule teolog și falsule preot și falsule episcop din secolul 20, care îmi spui că nu este nimic sărutarea mâinii papei? Vino aici în față, ca să discutăm clar și pe șleau.

Dacă nu-i nimic, iubitule, să iei radiera pe care o ține diavolul și să deschizi Istoria și să ștergi „isprăvile” papei – dacă poți să le ștergi. Dar dacă mâna ta poate să le șteargă, mâna mea tremură și nu le șterge. Să mergi apoi în biserică și să răstorni icoanele: a Sfântului Atanasie, a Sfântului Ioan Damaschin, a Sfinților Fotie, Ghenadie, Grigorie Palama, Cosma Etolianul, ale tuturor acestor sfinte chipuri, și să le dai foc – dacă vei putea să le dai foc; pentru că toți aceștia s-au luptat împotriva papismului (romano-catolicismului). Și după ce le vei șterge pe toate acestea, să ștergi și sărbătorile tuturor acestor sfinți. Și după aceea să-mi spui că nu-i nimic sărutarea mâinii papei."

Părintele Augustin Kandiotul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EREZIILE romano-catolice Daniel_Ortodox Biserica Romano-Catolica 823 26.10.2016 23:18:17
Un nou fericit al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 15 18.04.2015 00:04:18
Rozariile catolice-intrebare crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 9 13.11.2011 22:06:12
Un nou venerabil al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 7 07.07.2011 07:27:56
Învataturi si practici catolice Traditie Biserica Romano-Catolica 99 11.02.2010 09:12:41