Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.07.2011, 19:14:43
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Un parinte care mi-a placut... As fi vrut sa vi avut ocazia sa-l cunosc in persoana, fata catre fata... Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.07.2011, 19:29:14
Veronica 18 Veronica 18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Post

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Acum cateva minute am auzit stirea la radio Renasterea.

Dragul nostru Parinte Asenie Papacioc a plecat la Domnul.
Dumnezeu sa-l ierte, sa-l odihneasca si sa-l aseze in ceruri acolo unde se bucura de Lumina Fetei Sale!
Fericiti sunt cei care au apucat sa-l vada de persoana si mai ales sa-i asculte cuvintele.
Fericiti sunt cei care l-au avut ca duhovnic.
Dumnezeu sa-l odihneasca!
__________________
"Fa pace in sufletul tau si multi isi vor gasi linistea langa tine." Sf Serafim
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.07.2011, 20:11:06
alisima's Avatar
alisima alisima is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii!

A plecat dintre noi unul dintre cei mai mari duhovnici ai ortodoxiei :"Arsenie, omul lui Dumnezeu"! Asa-i spuneau la manastire Antim,pe unde a trecut{parintele Petroniu.Sofian s.a.}! In detentie , la Aiud i-a socat pe tortionari cand le-a spus:"Sunt gata sa mor pentru ceea ce spun"! Oare cati dintre noi ar fi in stare de asa ceva?
__________________
DOAMNE,AJUTA-MA SA SLUJESC ALTORA DUPA DARUL PE CARE L-AM PRIMIT !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.07.2011, 20:55:18
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Dumnezeu ne vrea eroi, spunea Parintele Arsenie - un adevarat erou al lui Hristos.
Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-i daruiasca fericirea cea vesnica!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.07.2011, 21:09:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace. Sa nu deznadazduim caci el nu a plecat ci doar s-a stramutat la cele de sus, el este cu noi si va fi cu noi.
Am avut marea bucurie sa primesc binecuvantare de la dansul sambata seara pe data de 16.07.2011 iar duminica dimineata am participat la Sfanta Liturghie ce s-a tinut la manastire. Multumesc lui Dumnezeu si Maicii Domnului pentru aceste mari daruri pe care le-am primit.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.07.2011, 21:29:46
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un OM deosebit cu care am avut plăcerea de a dialoga in cîteva rînduri! Fie ca lumina divină să'l strălucească in locul cuvenit !
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.07.2011, 21:38:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe acest mare duhovnic, nu doar al mirenilor, ci si al arhiereilor.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.07.2011, 21:56:48
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.07.2011, 22:17:34
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit IN MEMORIAM:Parintele Arsenie Papacioc

,,M-am uitat la voi sa va vad figurile, doar, doar, in felul asta as putea sa va vad si inimile. Faptul ca va aflati aici da de inteles ca va preocupa problema mantuirii, dar mai rational. As vrea sa discutam despre ceva care sa va puna in miscare. Nu teorie, tipic, tipic, si la inima, nimic. Trebuie sa zbori cu amandoua aripile, vertical, fara cea mai mica abatere. Pentru ceea ce a facut Hristos pentru noi, nu e permisa nici cea mai mica abatere. Iar daca se intampla, sa fie fara voia noastra, sa cautam duhovnicul si sa ne dezlegam. Pentru ca nici o nenorocire nu inseamna ceva, daca credinta ramane in picioare. Cel mai mare castig al Satanei este descurajarea noastra in urma unor caderi, slabiciuni. Dragii mei, nu se ajunge sa strabati distante decat pas cu pas, dar sigur. Nu va intreb daca ati auzit de iad. Ati auzit, dar nu-l cunoasteti! Apucati-va de acum de a cunoaste mai intai Raiul.

In viata mea, am fost la multe capataie de muribunzi. Tipete grozave, vedeau dracii, vedeau pacatele exact cum le-au facut! Nu se puteau salva, ca moartea nu vine sa-i faci o cafea! Vine sa te ia. Te duce unde-s faptele, nu discuta. Si toti acestia doreau sa mai traiasca o zi. Ziceti ca-i putin… dar sa vedeti, cand se opreste rasuflarea, ce importanta e o clipa. Justitia divina e incadrata de marea iubire divina, si ne iarta cu o suspinare. Asta m-a facut sa spun ca o clipa poate sa fie un timp si o suspinare poate sa fie o rugaciune. Si un mare traitor a zis ca aceasta clipa e mai mult decat cosul cu lacrimi. Dumnezeu vrea o inima sincera, si nu mii de rugaciuni. Vrea inima noastra. Nimic nu-i mai scump de la Dumnezeu decat timpul. Ni l-a dat ca sa ne salvam. Ne-a suferit, ne-a ingaduit, doar-doar ne-om ridica. Asta e mila lui Dumnezeu - ne tine o viata intreaga.

Fratilor, la judecata vom fi intrebati: de ce n-ai iubit? Pentru ca am dusmanit, pentru ca am vorbit de rau, pentru ca am ucis! Luptati, de ce nu vreti sa cereti harul lui Dumnezeu? Cand vin ispite de tot felul, strigati la Hristos: Doamne Iisuse, Doamne Iisuse! Nu stati in virtutea inertiei, traiti fiecare moment. E greu, dar Dumnezeu va intelege, vrea sa va ajute.Dumnezeu ne-a creat liberi ca sa luptam, ca harul Lui nu vine la un milog, vine la un erou.

Spune asa un Sfant Parinte: „As vrea sa intelegeti: daca chinurile iadului sunt la nivelul chinurilor din ziua mortii, este destul”. Este groaznic. Si uite, toti doreau sa mai traiasca o zi. Si zicem noi, care ne scaldam in ani: „Ce faci intr‑o zi?” Nu intr‑o zi, intr‑o clipa! Poti sa faci mult! Ca Dumnezeu n‑are nevoie de cuvintele noastre, are nevoie de inima noastra. Si putem sa I‑o dam intr‑o clipa."

Last edited by Scotland The Brave; 19.07.2011 at 22:40:32.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.07.2011, 22:25:16
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Smile 'Dumnezeu ne iubeste mai mult decat credem'...

Ceva in memoria parintelui http://www.youtube.com/watch?v=vLZYz...eature=related
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc claudelina Mari Duhovnici si predicile lor 19 11.02.2013 15:13:07
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Bogdan N Generalitati 1 20.07.2011 14:39:25
Parintele Arsenie Papacioc s-a mutat in Cer laurschepsis Generalitati 3 19.07.2011 15:34:16
A plecat la Domnul Parintele Viorel Mihoc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 5 13.06.2010 12:30:22
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26