Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 27.09.2012, 01:09:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Si ma rog, dupa tine, care ar fi particularitatea Tainei Cununiei??

Ca se pare ca tu pledezi ptr tot felul de trupuri schizoide. Dupa cele care apar in practica, dpdv duhovnicesc.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 27.09.2012, 01:16:47
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Si ma rog, dupa tine, care ar fi particularitatea Tainei Cununiei??

Ca se pare ca tu pledezi ptr tot felul de trupuri schizoide. Dupa cele care apar in practica, dpdv duhovnicesc.
???? Chiar nu inteleg... (ce e aia "trupuri schizoide"?...:))

Da-mi te rog un link, desigur daca iti amintesti de teologii de care ai pomenit.
E intr-adevar posibil sa imi scape ceva, cum de nu...

Si vad ca nu intervine nimeni dintre cei la care ma asteptam sa ne ajute in cestiunea asta...
Fratilor, cine da o mana de ajutor, spre lamurire?
Reply With Quote
  #263  
Vechi 27.09.2012, 01:28:15
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Nu ai raspuns care e particularitatea Tainei pe al carei subforum scriem noi acum.

In fine, iti propun un mod de rezolvare a tie break-ului: sa apelam la initiatorul topicului, care a dovedit ca are destule cunostinte teologice.

Eu mi-am cam terminat dizertatia pe aici. :) Bye!
Reply With Quote
  #264  
Vechi 27.09.2012, 08:57:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru că m-ai „invocat”, mă bag și eu, însă mă simt cam încurcat, mai ales că nu stau prea bine în privința cunoștințelor teologice, cum poate am reușit să dau impresia. De altfel, eu am propus subiectul ca să aflu răspunsuri, ca să mă dumiresc eu însumi cât de cât.

Dar o să încerc să spun și eu ceva, ca să nu tac.

Particularitatea tainei căsătoriei cred că este tocmai faptul că e Hristos prezent în ea. Că cei doi sunt uniți în Hristos, că nu mai sunt doar ei doi, ci e și Domnul, și prin asta formează o mică biserică. Și bine este ca ei să nu uite niciodată Cine îi unește.

Iar prezența aceasta a Lui și conștiința acestei prezențe pe care soții o au le sfințește legătura, iubirea, integral - trup, suflet și duh, armonizându-le astfel încât să nu mai fie despărțite între ele și să nu mai aibă nevoi, chemări, pofte antagonice, ci toate supunându-se, în dragoste și smerenie, lui Dumnezeu.

Mai cred că este taină și pentru că în ea este o deschidere către taina celuilalt, pe care n-o epuizezi niciodată dacă rămâi viu, dacă relația rămâne vie, dacă întotdeauna te preocupă durerile și bucuriile lui, dacă toate le împărtășești cu el, dacă trăiești cu adevărat și prin el. Dacă „a iubi înseamnă a trăi viața celuilalt” (cum spunea părintele Galeriu, dar parcă cita pe cineva), iar în celălalt este Hristos (și tu știi asta), atunci el îți devine interior ție și tu lui, Hristos îți devine interior ție și tu Lui.

Păcatele în căsnicie le simți concret, atunci când îl rănești pe celălalt și sufletul i se strânge, i se închide, lăsându-te singur și lipsit de har. (Aș îndrăzni să spun că fiecare persoană, după chipul lui Dumnezeu fiind, emană un „har”, o energie a prezenței și iubirii sale către ceilalți)
Poți înțelege (și simți) în felul ăsta, prin analogie, ce este iadul, dacă ai refuzat iubirea lui Dumnezeu, dar și ce este Împărăția, dacă te-ai străduit din răsputeri să te lepezi de toate răutățile, egoismele, meschinăriile, patimile, ca să poți iubi. Pentru că în celălalt, în iubirea și atenția lui pentru tine, e însuși Hristos, și atunci când nu poți face o jertfă de sine ca să-l iubești, te desparți de El, ieși din dragostea Lui.

Cred că în căsnicie poți vedea clar, dacă ești sincer cu tine însuți, cam cum stai cu păcatele și patimile, cam cât te lasă ele să iubești, de câtă jertfă de sine ești în stare.

Poate ce am scris aici nu răspunde întrebărilor voastre, pe care poate nu le-am înțeles prea bine. Dar chiar și despre „Sărutul” lui Brâncuși, că tot v-ați referit la el, mie nu mi se pare că acolo este doar trup. Din contră, cred că dacă ar fi fost doar atât, aia n-ar fi fost o operă mare. Acolo e cuprinsă, într-o piatră (care sfidează trecerea timpului), perfecțiunea unei comuniuni totale.

Last edited by N.Priceputu; 27.09.2012 at 10:24:38.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 27.09.2012, 17:53:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile

Sa spun si eu care cred ca e particularitatea Tainei Cununiei:
- aceea ca Dumnezeu binecuvanteaza unirea trupeasca a sotilor, barbat si femeie.
Restul, ca niste figuri de stil, se adauga la aceasta insusire de baza.

Last edited by mirela.t; 27.09.2012 at 18:51:30.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 27.09.2012, 22:18:15
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Surioara, acu ca m-ai pus pe jar, trebuie sa te faci partasa la suferinta mea...:)
Hai sa vedem Scriptura, mai intai.
Matei, 19, 5-6:
<Si a zis: "Pentru aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va lipi de femeia sa si vor fi amandoi un trup",
Asa incat nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a impreunat Dumnezeu omul sa nu desparta.">

Oare Mantuitorul se refera aici la corp? La soma? Nu e limpede ca Domnul vorbeste duhovniceste?

Asadar, cred ca putem trece peste aparenta confruntare intre sensul primar al termenilor, altminteri nici nu e posibil sa prindem duhul versetelor...
Distinctia dintre trup si duh nu este operanta aici, nu este potrivita pentru acest loc, pentru acest verset.
Sensul termenului de "trup" este cel de unitate in duh, in suflet, in cele ale vietii inimii si cugetului etc.

Si iarasi, Mirela, revezi te rog expresiile gen Biserica-trup-madulare-Cap Hristos etc.
Nu de corp e vorba, ci de natura duhovniceasca. DESPRE UNITATE, caci trup inseamna organism, viu, indivizibil. Precum trupul nu se poate imparti fara ca partile taiate sa nu moara, la fel si Biserica, unitate duhovniceasca, nu poate fi sfasiata, impartita, cel mult madularele neroditoare se taie si sunt aruncate-n foc. Spus metaforic, analogic, nici nu mai stiu cum sa zic... Mea culpa pentru neputinta zicerii! (poate ma ajuta un teolog...)

Nici ca gasesc acum o expresie mai fericita decat cea pe care ai numit-o "paradox": da, repet, un singur trup duhovnicesc! Nimic mai adevarat. Asta-i Biserica! Asta e Taina Cununiei! Adevarul nu se exprima musai liniar si omogen, ci uneori tocmai prin ciocniri de sensuri, prin limbaje tipic-poeticesti... Ne-a invatat Insusi Mantuitorul Hristos! Laudat fie Domnul in vecii vecilor!

P.S. Poate ne lamureste Mihailc in legatura cu anumite particularitati ale corpului/trupului omenesc in icoane: degetele subtiate si nefiresc de lungi, care NU respecta legile firii si nici anatomia umana obisnuita, apoi anumite componente ale palmelor precum si ale fruntii care sunt puternic reliefate, ca niste saculeti/ventriculi doldora de continut (ma duce gandul deopotriva la virilitate, la seminal, la bogatie, la plinatate sau deplinatate si totodata la pneuma...) Nu despre corp/soma e vorba in aceste reprezentari din icoane, ci despre insusiri ale trupului duhovnicesc, indraznesc sa zic eu... Ne ajuti, Mihailc?...


Mirela si Ioan Cezar, ma iertati ca intervin in discutia voastra. Departe de mine gandul ca as putea eu lamuri un asemenea subiect. Vreau doar sa amintesc cate ceva in completarea celor spuse de Ioan Cezar.

Din cat am inteles pana acum, sunt in asentimentul lui Ioan Cezar, doar ca ideea aceasta a trupului mistic e o realitate ce nu tine de domeniul exprimabilului asa incat ceea ce poate fi vag verbalizat e doar o aproximare, un contur de-abia schitat al unei realitati inepuizabile de dincolo de lumea aceasta.

Ca unul exersat in a da mreaja gandirii si simtirii mult, mult la adanc, Ioan Cezar are dreptate cand vorbeste de un singur trup duhovnicesc, mistic, si cum sa nu aiba, de vreme ce acelasi lucru l-a zis Insusi Hristos despre cei doi soti uniti prin iubire in Taina Cununiei. Ca vor fi un singur trup. Cei 2 devin 1, daca intre ei, e Iubirea aceea cu majuscula si nu inselatoarele surogate erotice.

Ca sa intuim macar in ghicitura ce vrea sa fie acest ,,un singur trup", s-ar potrivi aici un mic excurs antropologic despre constitutia somatica a omului inainte de cadere si cea de dupa cadere, dar si o analiza comparata intre conjugalitatea paradisiaca si sexualitatea post-paradisiaca, pt. ca imi pare ca atunci cand Hristos a zis ca in sfanta taina a Cununiei in Biserica, cei doi devin un singur trup, s-a referit la o pregustare avant la lettre a tainei starii omului in Imparatie.
Stare al carui punct de inceput (nu si de sfarsit), a fost starea paradisiaca a lui Adam si Eva, cea de dinainte de cadere, cand cele doua ipostasuri ale firii umane (masculinul si femininul) erau consubstantiale, fiind unite in interiorul harului ( energia din Dumnezeu din care se hranea iubirea dintre ei).

Iar dupa Parusie, cand toti cei mantuiti vor fi incorporati definitiv intr-un singur organism viu, alcatuind ceea ce se numeste ,,soma pnevmatikon", adica trupul firii umane indumnezeite, (cel al lui Hristos), va incepe vietuirea inepuizabila a tuturor in acea stare fericita.

Pana atunci, trupul/organismul acesta mistic, al carui cap e Hristos, e in curs de alcatuire si se cheama eklesia, adica Biserica - adunarea la un loc a tuturor celor care se straduiesc aici si acum sa devina celule si madulare compatibile cu ,,soma pnevmatikon", cu trupul indumnezeit al lui Hristos.

Sa nu uitam un detaliu interesant, si anume ca inainte ca Dumnezeu s-o desprinda pe femeie din coasta lui Adam, ea, ipostaza feminina a umanului era parte integranta din Adam, era in acelasi trup cu el. Ipostaza feminina a firii umane preexista in interiorul ipostasului masculin.

Chiar si dupa ce femeia a fost desprinsa din coasta lui Adam, ea a ramas unita cu el in har pana in momentul caderii in pacat.
Sa nu uitam ca Dumnezeu nu a suflat suflare de viata separat si asupra femeii dupa ce i-a elaborat trupul din coasta lui Adam, intrucat suflase la inceput asupra omului in faza in care femeia nu fusese inca luata din barbat si facea parte integranta, nediferentiat, din el.

Si dupa desprinderea ei din coasta, erau in continuare consubstantiali, chiar daca se puteau manifesta fiecare diferentiat. Cand zic consubstantiali, ma gandesc ca ,,substanta", liantul care ii tinea una, era harul. Harul insusi facea parte din alcatuirea lor, atat launtric, cat si ii invaluia, ii tinea laolalta o singura faptura in doua ipostasuri. ,, ... si l-a facut Dumnezeu pe om.... barbat si femeie l-a facut...".

Drept care, in Eden inainte de cadere, nici nu poate fi vorba de sexualitate, de vreme ce cei doi nu erau despartiti ca sa aiba nevoie de o unire dinspre exterior. Nu erau decuplati launtric, ca sa aiba nevoie de acuplare, ci erau o singura alcatuire datorita harului.

De abia dupa cadere, de abia dupa ce harul nu i-a mai tinut laolalta, ceea ce era unul, s-a separat in parti distincte, devenind doi. Cele doua ipostasuri (masculinul si femininul) se individualizeaza, se separa si nu mai sunt o singura alcatuire.
De abia dupa izgonirea din rai e consemnata prima relatie intima/trupeasca dintre Adam si Eva in acceptiunea curenta de relatie intima.
Imediat dupa cadere, morfologia somatica a omului a suferit o modificare esentiala, prin faptul ca Dumnezeu a activat in constitutia lui potentialitatea vietuirii bio-fiziologice, dandu-i ceea ce metaforic se cheama ,,vesmintele de piele" ale corporalitatii instinctuale.

De atunci incoace, dupa izgonirea din rai, cele doua ipostasuri ale umanului au devenit doua entitati care (se) cauta cu ardoare sa fie una ca atunci in Eden. Din nefericire, multi esueaza, iluzionandu-se ca doar unirea trupeasca, dinspre exterior, fara unirea duhului lor cu Duhul Sfant in interiorul harului dat ca dar de inceput (nu si de sfarsit :)) prin sfanta taina a Cununiei, le-ar putea ostoi nostalgia consubstantialitatii originare.

Revenind la ,,soma pnevmatikon" ( trupul firii umane indumnezeite al lui Hristos). Asa cum la facerea lumii, Eva era madular al primului Adam, cam tot ceva oarecum asemanator, insa mult mai profund cred ca va fi dupa Parusie, cand fiecare din cei mantuiti va fi madular incorporat in trupul de om al lui Dumnezeu.

Ma opresc aici, mai aducand in atentie un gand indraznet de-al lui Mihailc: ,,Trecerea, nemijlocită de voință, adică spontană, de vorbitul despre eu și el/ea la noi pare să fie un indiciu important al depășirii individualității egoiste în direcția unității matrimoniale, a trupului unic al cuplului în care partenerii conviețuiesc precum cele două naturi în Hristos: neschimbat, neamestecat, neîmpărțit , nedespărțit. Cine reușește să se apropie de unele ca acestea, a înaintat adânc în taina cununiei, ea însăși inepuizabilă ca tot de e dumnezeiesc."
Reply With Quote
  #267  
Vechi 27.09.2012, 22:28:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mulțumim, Delia. Excelent comentariu.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 27.09.2012, 23:06:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da, casatoria e vazuta ca "taina a daruirii si a desavarsirii persoanei" si prefigureaza si ea, nu doar monahismul, uniunea mistica dintre Mirele Hristos si Mireasa Biserica - http://www.crestinortodox.ro/morala/...nei-70836.html

Echivalarea nuntii cu ferirea de desfranare, adica... curvie legalizata si binecuvantata de Dumnezeu e o idee protestanta, mare atentie!!!! Scopul primordial al casatoriei este, deci, desavarsirea sotilor in iubirea care-i duce si la viata in Hristos!


Am citit in diagonala mesajele... Cezar are dreptate in privinta unitatii trup-suflet. Poate o sa revin cand am mai mult timp...
Pana atuci, o predica foarte pragmatica despre despre taina casatoriei a par. Emilian Simonopetritul de la Athos: "Trebuie să conștientizăm că dacă dăm greș în căsătorie, am dat greș mai mult sau mai puțin și în viața duhovnicească. Dacă reușim în căsătorie, am reușit și în viața duhovnicească. Reușita sau eșecul, sporirea sau năruirea, încep în viața duhovnicească cu căsătoria."
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...aina-cea-mare/ - nu fac reclama la site, dar selectiile de texte citate sunt inspirate.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 27.09.2012 at 23:12:44.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 27.09.2012, 23:59:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Nu mi se pare deloc o idee protestantă ceea ce am zis eu.

Mă rog, n-oi fi eu nici a mia parte teoloagă din cât sunteti voi :) în fine, mesajul Deliei mi se pare prea lung și nu am răbdare să-l citesc. Ceea ce eu vroiam să subliniez cred că s-a înțeles; dacă nu e vorba de sfințirea trupurilor în Taina Cununiei, ci de nu-știu-ce trup duhovnicesc, cred că se trece pe lângă esență. Căci atunci nu mai e trebuință de bărbat și femeie - și atunci să vezi protestantism ! Și nici ideea că Hristos e acum acolo (NPriceputu) nu mi se pare suficient susținută. Eu am întrebat care ar fi particularitatea față de alte Taine, nu am invitat la discuții în jurul cozii.
IN FINE: cei care vă simțiți vexati, vă rog să mă iertați de intervenția pe topic.
Deci mă opresc aici, că nu am deloc căderea să învăt pe alții. Om mai trăi și-om mai vedea cum înțelegem Taina asta.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #270  
Vechi 28.09.2012, 00:43:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mirela, cand ai timp, poate citesti aici - http://www.scribd.com/doc/40019498/7...tele-Staniloae
Problema pusa in discutie e la sfarsitul paginei 2 si inceputul paginii 3.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mataniile mirenilor in Biserica Dacian Reguli in Biserica 30 27.04.2012 17:15:11
casnicia alaturi de un necredincios Aspasia Nunta 38 12.12.2010 22:15:41
Ajutatima sa-mi salvez casnicia eduard40 Rugaciuni 6 06.01.2010 16:19:22
Patericul mirenilor Laurentiu Generalitati 17 20.07.2009 09:49:11