Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 02.11.2015, 23:15:53
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Monseniorul Robu a spus niste cuvinte extraordinare si adevarate. Sunt cativa ierarhi, clerici si pastori, de toate coonfesiunile, in tara asta, care, daca poporul din care Dumnezeu i-a ridicat cu necuprinsa mila Lui nu ar fi efectiv ca o supuratie colectiva de miticism si cult al lenei, coruptiei, nepasarii si hotiei, ar putea face lucrari uriase. Insa, cu cine sa le faci? Cat rad unii colegi de Danion, dar el a surprins perfect in una din cartile sale esenta romanismului adevarat, ala care chiar trebuie demitizat si pus la stalp: femei crestine, cica, care erau la sectia de avort, si ziceau ca vor spovedi pacatul. Danion scria ca l-a lovit in moalele capului cinismul practic demonic al acelor femei, care probabil tin sarbatorile conform tipicului, in nici un caz nu spala duminica, dar.... Sau functionarii care fura, plangandu-se in dreapta si stanga de salarii mici, pana le vezi blestematele de vile multietajate, unde se aglutineaza cu restul viermilor din familie pe ruinele unui ecosistem din vreo gura de rai pe munte. Toti suntem vinovati. Nu prea vad cum pastori ca Vladimir Pustan sau clerici si ierarhi ca Monseniorul sau altii ar avea o vina: sfintiiile lor au facut tot ce depindea de inaltele lor chemari in Biserica.
  #222  
Vechi 02.11.2015, 23:18:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Monseniorul Robu a spus niste cuvinte extraordinare si adevarate. Sunt cativa ierarhi, clerici si pastori, de toate coonfesiunile, in tara asta, care, daca poporul din care Dumnezeu i-a ridicat cu necuprinsa mila Lui nu ar fi efectiv ca o supuratie colectiva de miticism si cult al lenei, coruptiei, nepasarii si hotiei, ar putea face lucrari uriase. Insa, cu cine sa le faci? Cat rad unii colegi de Danion, dar el a surprins perfect in una din cartile sale esenta romanismului adevarat, ala care chiar trebuie demitizat si pus la stalp: femei crestine, cica, care erau la sectia de avort, si ziceau ca vor spovedi pacatul. Danion scria ca l-a lovit in moalele capului cinismul practic demonic al acelor femei, care probabil tin sarbatorile conform tipicului, in nici un caz nu spala duminica, dar.... Sau functionarii care fura, plangandu-se in dreapta si stanga de salarii mici, pana le vezi blestematele de vile multietajate, unde se aglutineaza cu restul viermilor din familie pe ruinele unui ecosistem din vreo gura de rai pe munte. Toti suntem vinovati. Nu prea vad cum pastori ca Vladimir Pustan sau clerici si ierarhi ca Monseniorul sau altii ar avea o vina: sfintiiile lor au facut tot ce depindea de inaltele lor chemari in Biserica.
Nu l-am criticat pentru partea aia de mesaj care este cu siguranta adevarata, ba chiar a fost prea bland.
  #223  
Vechi 02.11.2015, 23:58:12
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Ceva e putred in...Colectiv.

http://www.mediafax.ro/social/noi-in...lnite-14871608
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #224  
Vechi 03.11.2015, 00:13:00
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb ,,Oameni si bostani" ( Parintele Ioan Florin)

https://ioanflorin.wordpress.com/
  #225  
Vechi 03.11.2015, 00:50:12
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Superb! Multumesc, Pelerinule.
  #226  
Vechi 03.11.2015, 02:57:08
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Numele celor care au trecut la Domnul

Nu am citit toate postarile, asa ca imi cer scuze daca s'a mai postat.

  #227  
Vechi 03.11.2015, 06:30:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ceva e putred in...Colectiv.
E normal să fie așa. Alea au apărut ca urmare a incendiului, degajate din materialul combustibil consumat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #228  
Vechi 03.11.2015, 08:30:04
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu am citit toate postarile, asa ca imi cer scuze daca s'a mai postat.
E interesant ca posterul asta de doliu, nu arata legatura dintre cei decedati si
Hristos.
  #229  
Vechi 03.11.2015, 08:41:13
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai asta am spus si eu. Ca Dumnezeu ingaduie - daca nu ar fi ingaduit, focul nu s-ar fi produs sau nu ucidea pe nimeni.
http://www.romaniatv.net/preotul-fil...eu_254457.html
  #230  
Vechi 03.11.2015, 08:42:25
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
E interesant ca posterul asta de doliu, nu arata legatura dintre cei decedati si
Hristos.
Poate nu toti erau crestini?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare