Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2008, 21:27:48
laurati laurati is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2008
Mesaje: 1
Implicit

Am fost casatorita si am divortat,iar din iunie 2006 sunt recasatorita cu un alt barbat,dar cu care nu am facut si cununia religioasa.Acum sunt insarcinata si in iulie urmeaza sa nasc.Va rog sa-mi spuneti daca se poate savarsi Taina Cununiei in aceeasi zi cu Taina Botezului copilului nostru si in ce fel trebuie sa fim pregatiti spiritual avand in vedere ca eu sunt la a doua casatorie si sotul meu la prima.Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2008, 22:15:41
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurati
Am fost casatorita si am divortat,iar din iunie 2006 sunt recasatorita cu un alt barbat,dar cu care nu am facut si cununia religioasa.Acum sunt insarcinata si in iulie urmeaza sa nasc.Va rog sa-mi spuneti daca se poate savarsi Taina Cununiei in aceeasi zi cu Taina Botezului copilului nostru si in ce fel trebuie sa fim pregatiti spiritual avand in vedere ca eu sunt la a doua casatorie si sotul meu la prima.Va multumesc.
din cate stiu se poate, Cununia apoi Botezul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2008, 22:20:59
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de laurati
Am fost casatorita si am divortat,iar din iunie 2006 sunt recasatorita cu un alt barbat,dar cu care nu am facut si cununia religioasa.Acum sunt insarcinata si in iulie urmeaza sa nasc.Va rog sa-mi spuneti daca se poate savarsi Taina Cununiei in aceeasi zi cu Taina Botezului copilului nostru si in ce fel trebuie sa fim pregatiti spiritual avand in vedere ca eu sunt la a doua casatorie si sotul meu la prima.Va multumesc.
din cate stiu se poate, Cununia apoi Botezul
Si se va oficia prima cununie pentru ca sotul nu a mai fost casatorit. Trebuie o pregatire duhovniceasca prin Taina Spovedaniei. Cautati un duhovnic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2008, 11:30:38
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Am fost la asemenea casatorie, a doua casatorie la ea, prima la el, plus botezul. Au facut intai botezul, au dus copilul sa se odihneasca, s-a imbracat in mireasa in aceeasi zi si au facut casatoria religioasa, dupa care au mers direct la petrecere. Preotul nu a fost foarte incantat sa faca asta, se vedea ca ii venea sa ii mustre, le-a zis, asa, ca s-au grabit.
Oricum, vorbiti cu preotul inainte. Spovediti-va. Si nu uitati sa impartasiti copilul, pe urma, duminica, la Sf Liturghie! Ma tem ca amicii mei au uitat, de la Botez incoace.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2008, 11:11:18
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

cel mai bine este sa botezi copilul cu o zi inainte, dar daca nu se poate, prima data se face botezul, apoi cununia. Din cate stiu, la cineva care se casatoreste a doua oara, nu se mai face toata slujba. oricum, inainte trebuie sa mergeti sa va spovediti si sa va impartasiti
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2008, 19:10:08
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurati
Am fost casatorita si am divortat,iar din iunie 2006 sunt recasatorita cu un alt barbat,dar cu care nu am facut si cununia religioasa.Acum sunt insarcinata si in iulie urmeaza sa nasc.Va rog sa-mi spuneti daca se poate savarsi Taina Cununiei in aceeasi zi cu Taina Botezului copilului nostru si in ce fel trebuie sa fim pregatiti spiritual avand in vedere ca eu sunt la a doua casatorie si sotul meu la prima.Va multumesc.
daca vrei sa faci o singura petrecere e clar...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parinti si copii, in aceeasi casa dorinastoica14 Intrebari utilizatori 18 07.12.2012 15:27:26
Prastas si botez in aceeasi zi ? Va rog sa ma ajutati Gina De. Slujba inmormantarii 8 08.09.2010 23:25:10
Aceeasi religie sub alta forma? ap2010 Generalitati 16 06.09.2010 21:15:45
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
A doua casatorie cu aceeasi persoana gcirceag Nunta 3 07.04.2009 14:48:45