Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2010, 22:08:42
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit Omul..rob al lui Dumnezeu?

Cunoastem toti sensul cuvantului rob sau sclav conform lexicului romanesc.Canoanele ortodoxe folosesc cu nonsalanta termenul acesta facand din Creator o imagine de stapan de sclavi.Eu am o alta imagine despre Dumnezeu,..si sper ca si voi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2010, 22:17:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Ascultarea, supunerea sunt esentiale in crestinism.
Si smerenia.
Nu vad cum as putea eu.. o pacatoasa, un nimic si o gramada de tina sa vin inaintea lui Dumnezeu si sa stau drept. Nu gasesc nimic ofensator in cuvantul rob, in acest context.
Daca Adam si Eva au pacatuit prin nesupunere.. eu nu pot sa vin inaintea lui Dumnezeu decat absolut hotarata sa ma supun voii Lui (da, ca un rob).

da, daca as fi libera de patimi, daca as fi curata ca lacrima si nu as avea o voie a mea (adica m-as lepada complet de mine, de tot sinele lumesc..).. ci doar voia lui Dumnezeu ar lucra in mine.. atunci as fi libera. Ca nu poti fi liber decat in Hristos.
Dar chiar sunt departe de asa ceva.

Last edited by anna21; 05.02.2010 at 22:20:10.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2010, 22:17:18
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Cunoastem toti sensul cuvantului rob sau sclav conform lexicului romanesc.Canoanele ortodoxe folosesc cu nonsalanta termenul acesta facand din Creator o imagine de stapan de sclavi.Eu am o alta imagine despre Dumnezeu,..si sper ca si voi!
Dumnezeu este Dragoste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2010, 22:22:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ne comportam noi oare ca fii ai lui Dumnezeu? Pana sa invatam sa fim fii ai lui Dumnezeu, suntem robi...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2010, 22:25:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ne comportam noi oare ca fii ai lui Dumnezeu? Pana sa invatam sa fim fii ai lui Dumnezeu, suntem robi...
Si eu am cam aceeasi idee.. dar am fost apostrofata ca nu inteleg sf Taine daca nu ma consider fiica. Asa ca sunt mai atenta cu cuvintele.
Si nu numai lui Dumnezeu, ci si Preasfintei Nascatoare ne adresam cu "stapana". Nu vad cum as putea sa-i spun altfel.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2010, 22:29:22
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Cunoastem toti sensul cuvantului rob sau sclav conform lexicului romanesc.Canoanele ortodoxe folosesc cu nonsalanta termenul acesta facand din Creator o imagine de stapan de sclavi.Eu am o alta imagine despre Dumnezeu,..si sper ca si voi!
una e ce intelege lumea prin rob, si alta ce inseamna "rob al lui Dumnezeu". unde ati mai vazut voi stapani in lumea aceasta care sa fie buni, sa iti asculte rugile, sa nu te lase singur in nici o secunda?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2010, 22:33:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si eu am cam aceeasi idee.. dar am fost apostrofata ca nu inteleg sf Taine daca nu ma consider fiica. Asa ca sunt mai atenta cu cuvintele.
Si nu numai lui Dumnezeu, ci si Preasfintei Nascatoare ne adresam cu "stapana". Nu vad cum as putea sa-i spun altfel.
Dar suntem si fii, si robi, doar am fost rascumparati cu pretul sangelui Mantuitorului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.02.2010, 22:57:11
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Cunoastem toti sensul cuvantului rob sau sclav conform lexicului romanesc.Canoanele ortodoxe folosesc cu nonsalanta termenul acesta facand din Creator o imagine de stapan de sclavi.Eu am o alta imagine despre Dumnezeu,..si sper ca si voi!
Gandeste-te mai bine si ai sa vezi ca a fi rob al lui Dumnezeu este de fapt adevarata libertate a omului, iar cea mai cumplită sclavie este atunci cand omul e rob al viciului , al pacatului.
Asa ca , nu te lua dupa sensul cuv. din dex .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.02.2010, 23:19:38
apex-criss apex-criss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Locație: Pitesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit coment

un articol f bun dupa parerea mea....
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...zeu-68708.html
citez.....
"Omul nu se maturizeaza decat daca se tranteste cu Dumnezeu, ca Iacov cu ingerul. Copilul trebuie sa se tranteasca cu tatal; el va ajunge om cu adevarat numai daca se va antrena cu tata. Lui Dumnezeu ii place sa se tranteasca cu omul, ii place ca acesta sa se ia la intrecere cu El, sa faca ceva; pentru ca altfel nu poate fi vrednic de Dumnezeu. Caci Dumnezeu nu-si doreste copii handicapati, neputinciosi, bolnavi, prosti, fatarnici sau nenorociti, ci oameni intregi, impliniti pana la masura Lui, la "masura barbatului desavarsit, care este Hristos" (Sf. Ap. Pavel). Trebuie sa intelegem ca nu exista doua adevaruri: unul teologic si altul existential; sa intelegem ca adevarul teologic este numai existential."


Parere personala ....nu stiu ce as mai putea adauga ..."sa indraznim " spunea Iisus ....bine nici sa sarim peste cal....

sa fiu impacat cu mine insumi "sa nu simt"(adica sa le simt echilibrate) durere sau placere ...sa plang din toata inima si sa rad din tot sufletul........

Eu cred ca Dzeu vrea sa cucerim Universul ....pai de unde atata imaginatie despre statii spatiale si asa mai departe ....

Sau pot sa presupun ca niste demoni salbatici vor ataca planeta in cine stie ce an....gandire copilareasca ....dar totusi ce vom face daca nu vom fi luptatori desavarsiti ....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.02.2010, 23:48:23
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

A fi robul lui Dumnezeu nu e deloc usor.Putini se pot lauda cu asta.A iti vedea nimicnicia in fata maririi Sale,e o smerenie la care putini ajung.
Orcum Hristos spune:"Nu va mai numesc robi ci fii "
Deci tu considera-te rob,si lasa-L pe Dumnezeu sa te vada ca fiu al Sau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul, chipul si asemanarea lui Dumnezeu spre_rasarit Generalitati 1 09.01.2012 01:39:26
Ce Dumnezeu uneste, omul sa nu desparta Marius22 Intrebari utilizatori 7 04.03.2011 13:11:46
Dumnezeu-Omul, pelerin pentru oameni costel Pelerinaje la locuri Sfinte 1 12.10.2008 15:07:58
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 22:29:24