Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2006, 18:07:40
wattaman wattaman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Buna ziua!
Am decis ca daca tot m-am inregistra pentru a posta anuntul umanitar pot face si putina publicitate. Pe scurt, va invit sa intrati pe site-ul . Am adunat din diverse surse regulile privind comportamentul civilizat (in societate, familie, biserica...in viata). Sunt sigur ca oricat de bine crescuti sunteti (sau credeti ca sunteti :D) tot veti gasi cateva articole interesante pe care nu le stiati.
Va multumesc.
Daniel.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2011, 00:55:24
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Buna ziua!

Multe beneficii si nesperate legaturi umane poate intretine acest "buna ziua" rostit pe un ton deschis insotit de un suras sincer.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2011, 01:47:55
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wattaman Vezi mesajul
Buna ziua!
Am decis ca daca tot m-am inregistra pentru a posta anuntul umanitar pot face si putina publicitate. Pe scurt, va invit sa intrati pe site-ul . Am adunat din diverse surse regulile privind comportamentul civilizat (in societate, familie, biserica...in viata). Sunt sigur ca oricat de bine crescuti sunteti (sau credeti ca sunteti :D) tot veti gasi cateva articole interesante pe care nu le stiati.
Va multumesc.
Daniel.
Asemenea reguli sunt superficiale, că nu pot înlocui dragostea către Dumnezeu, izvorâtoare de dragoste de oameni. Cel mai bun exemplu care demonstrează asta sunt călugării plăcuți lui Dumnezeu. Aceia, mulți dintre ei, nici nu au citit, nici nu au auzit de codul bunelor maniere, și totuși ce aplică ei e mai mare decăt un așa zis comportament civilizat... sau bine crescut... sau... în fine..
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.03.2011, 06:27:59
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wattaman Vezi mesajul
Buna ziua!
Am decis ca daca tot m-am inregistra pentru a posta anuntul umanitar pot face si putina publicitate. Pe scurt, va invit sa intrati pe site-ul . Am adunat din diverse surse regulile privind comportamentul civilizat (in societate, familie, biserica...in viata). Sunt sigur ca oricat de bine crescuti sunteti (sau credeti ca sunteti :D) tot veti gasi cateva articole interesante pe care nu le stiati.
Va multumesc.
Daniel.
Am incercat sa intru,insa asta scrie:

Cont Suspendat / Account suspend!

ROMANA: Acest cont a fost suspendat pentru incalcarea Conditiilor de Utilizare

De ce nu creezi mai bine un blog pe care sa postezi aceste lucruri?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2011, 08:33:56
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Asemenea reguli sunt superficiale, că nu pot înlocui dragostea către Dumnezeu, izvorâtoare de dragoste de oameni. Cel mai bun exemplu care demonstrează asta sunt călugării plăcuți lui Dumnezeu. Aceia, mulți dintre ei, nici nu au citit, nici nu au auzit de codul bunelor maniere, și totuși ce aplică ei e mai mare decăt un așa zis comportament civilizat... sau bine crescut... sau... în fine..
NU SUNT DELOC superficiale....Si ca sa-i placi Domnului , trebuie sa fii manierat....sa ai un comportament civilizat...Omul are datoria fata de Dumnezeu, de el si de semeni , sa se instruiasca....Deci buna initiativa Wattaman !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.03.2011, 00:09:47
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb alt cuvant magic ...

Multumesc !

Cuvant magic , rostit cu caldura si lumina in privire, are efecte incredibile in inima celui caruia ii este adresat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.03.2011, 00:14:08
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
NU SUNT DELOC superficiale....Si ca sa-i placi Domnului , trebuie sa fii manierat....sa ai un comportament civilizat...Omul are datoria fata de Dumnezeu, de el si de semeni , sa se instruiasca....Deci buna initiativa Wattaman !
Da, adevar graiesti, si mie mi se pare ca si credinta ne invata sa fim civilizati oriunde ne-am afla, avem atatea modele si in ortodoxie.
Inteleapta expresie , care mie imi place mult:
" Daca nu putem fi buni, sa incercam sa fim macar politicosi."
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.03.2011, 00:21:30
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Nicolae Steinhardt

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Da, adevar graiesti, si mie mi se pare ca si credinta ne invata sa fim civilizati oriunde ne-am afla, avem atatea modele si in ortodoxie.
Inteleapta expresie , care mie imi place mult:
" Daca nu putem fi buni, sa incercam sa fim macar politicosi."

Sunt cuvintele parintelui Nicolae Steinhardt.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Codul lui Oreste OmuBun Stiri, actualitati, anunturi 136 04.02.2011 08:19:48
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Codul lui Da Vinci... anyyacory Despre Biserica Ortodoxa in general 99 09.07.2008 08:28:39
Codul lui da Vinci irina77 Generalitati 6 20.02.2007 03:11:23