Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2008, 22:26:11
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Probabil stiti si voi despre ultimele afirmatii ale ministrului Educatiei, cu privire la studiul religiei.
Cei care credeti ca este necesar sa ne crestem copiii, cu frica lui Dumnezeu, intrati si votati, pentru studiul religiei in liceu.
http://www.petitiononline.com/PRCDOLL/

Ganditi-va ca sunt afectate toate confesiunule, nu numai ortodocsii.


Iata cam ce se discuta pe site-ul Ministerului Educatiei, despre acest subiect. Cei care credeti ca aveti ceva de spus, intrati si spuneti!
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=83340
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2008, 18:33:02
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Nu uitati sa semnati, cei care considerati ca este benefic studiul Religiei in liceu. Daca dispare, s-ar putea sa ne trezim cu surprize, gen studiul ateismului sau cine stie ce.
:satisfied:
http://www.petitiononline.com/PRCDOLL/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2008, 02:54:18
nairda nairda is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Draga Steffy, adevarul exprimat prin sfanta credinta crestina ordodoxa nu indeamna la prozelitism.
Te inteleg si ai perfecta dreptate, dar din punctul tau de vedere. Adevarul nu este deschis tutruror.
Principala formula de transmitere, din generatie in genaratie, a sfantului adevar crestin ortodox este fanilia si Sfanta Biserica Crestina Ortodoxa, care, de fapt, este singura si adevarata Biserica.
Este bine ca, in scoala, indiferent de nivelul de studii, sfanta credinta crestina ortodoxa sa fie transmisa copiilor ca singura comoara adevarata a neamului romanesc dar, acest lucru, trebuie facut in cadrul unei discipline optionale la care sa participe numai copii care u chemare catre adevar.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.03.2008, 18:01:08
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Avand in vedere mediul in care traim cea mai buna solutie este sa existe religia ca si materie in toate scolile si in toate clasele, astfel nu vor mai exista atatea cazuri de tentative de sinucidere din cauza scolii sau din alte cauze. Si copiii vor fii invatati sa vada si partea spirituala nu doar cea materiala si vor avea un viitor mai bun avandu-L pe Dumnezeu alaturi si nu se vor gandii doar la partea materiala.
Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.03.2008, 18:22:32
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Nairda, nu am facut acest apel la voi pentru prozelitism. Problema este ca sunt "voci" care vor un studiu al Istoriei Religiei, astfel incat copilul sa poata alege pentru ce religie se decide. Realitatea este mai cruda decat o vedem, din pacate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.03.2008, 18:34:52
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steffiy
Probabil stiti si voi despre ultimele afirmatii ale ministrului Educatiei, cu privire la studiul religiei.
Cei care credeti ca este necesar sa ne crestem copiii, cu frica lui Dumnezeu, intrati si votati, pentru studiul religiei in liceu.
http://www.petitiononline.com/PRCDOLL/

Ganditi-va ca sunt afectate toate confesiunule, nu numai ortodocsii.


Iata cam ce se discuta pe site-ul Ministerului Educatiei, despre acest subiect. Cei care credeti ca aveti ceva de spus, intrati si spuneti!
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=83340
unde pot vota NU?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.03.2008, 20:01:26
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
unde pot vota NU?
Din pacate, acest gen de schimbari nu pot fi oprite, decit printr-un guvern cu adevarat pro-ortodox.

Europenii si americanii nu au putut opri interzicerea religiei nici cu lupte de strada, asa ca ma indoiesc ca va citi cineva opiniile noastre de pe Internet:D:D:D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.03.2008, 21:03:04
nairda nairda is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Draga Steffy, inteleg problema ta dar, asa cum ti-am spus, nu scoala este cea mai importanta transmiotatoare a adevarului ci familia si Sfanta Biserica Crestina Ortodoxa. Ai vazut ce manuale de religie sunt pregatite pentru scoli. Sunt infioratoare. Sunt adevarate discursuri impotriva credintei crestine ortodoxe. Noi, romanii, avem trei valori fundamentale: credinta crestina ortodoxA, limba romana si stravechea traditie stramoseasca, iubitoare de unul Dumnezeu. Toate aceste valori capata viata prin educatia din familie si din Sfanta Biserica. Scoal;a ar trebui sa vina in completare dar, din pacate, nu ne asiura de loc aceasta garantie. Asa ca, draga Steffy, ai grija de copii tai, educa-i tu in Sfantul Adevar. Ce se va intampla cu scoala vom vedea. Cred ca ar trebui sa intelegi ca actuala realitate este extrem de dura, in sensul ca raul ataca virulent Sfanta Biserica Crestina Ortodoxa, mai mult decat oricand. Apara-ti copiiii. Apara-i cu disperata speranta. Numai asa vor fi vii. Scoala deja incepe sa aiba o importanta discutabila pe aceasta directie. Pare mai mult o chestiune de "IMAGINE". Cat despre un guvern crestin ortodox, asa cum spunea un antevorbitor, acesta este un deziderat care nu va putea fi implinit decat atunci cand va fi timpul lui. Pentru acest timp trebuie sa ne pregatim cu totii. Nu mai este mult pana atunci.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2008, 21:12:02
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Eu, cand eram mica, cel mai mult m-am apropiat de Dumnezeu prin invataturile mamei mele, care ma ducea in fiecare duminica intr-o bisericuta mica si primitoare din cartier.Pana acum ceva timp, stiu ca mereu ma trecea un fior cand mai treceam pe acolo si vedeam acele icoane si simteam mireasma din Biserica si ma napadeau atatea amintiri.Acum nu mai e chiar asa, dar oricum, pastreaza fragmente din adevarul copilariei mele, din sentimente, trairi, obiceiuri, rugaciuni...Apoi, mai stiu din generala o profa de religie care pana in clasele 1-4 ma impresiona asa destul de mult prin blandetea ei.Si apoi ne vorbea asa frumos despre Dumnezeu si am mai aflat unele chestii. In liceu...ce sa zic, majoritatea nu prea sunt preocupati de Dumnezeu...unii iau la misto religia, altii sunt neinteresati, altii sunt atei, altii au alta religie decat cea predata, altii sunt in cautari spirituale(putit aia, va zic eu).Banuiescca este cam frustrant pentru profesor...dar in mare, sutn de parere ca artrebui sa fie predata in continuare. Ca nu se stie niciodata ce poate trezi in sufletul unui elev o vorba patrunzatoare spusa de un profesor de religie.Depinde de profesor...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 15:08:56
Problema pentru liceu teologic Dragoshel Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 17.02.2011 18:52:12
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 10:43:02
Ce se studiaza la romana la liceu,cum se poate asa ceva? mihailt Generalitati 37 03.07.2010 20:24:26