Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 08.10.2012, 20:39:59
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca asta e inventata de romano-catolici.
Si pentru ca au facut multe abuzuri in numele ei.
Si pentru ca suficienti de multi papi au fost mult sub aceasta pretinsa demnitate.
Nu știu dacă realizați că folosiți exact aceleași argumente cu penticostalii care explică de ce au apostaziat de la Biserică: pentru că popa din sat era bețiv. Sau curvar.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 08.10.2012, 20:45:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu știu dacă realizați că folosiți exact aceleași argumente cu penticostalii care explică de ce au apostaziat de la Biserică: pentru că popa din sat era bețiv. Sau curvar.
Daca popa din sat betiv si curvar ar avea pe deasupra pretentia sa fie sef pentru intreaga lume crestina, ai dreptate.

Poate i-as trece cu vederea betia, chiar si curvia, dar peste toatea astea (chiar si fara) pretentiile de "loctiitor a lui Hristos" e prea mult.

Insist pe termenul de "loctiitor".

Pentru mine are conotatii uzurpatoare. Nu stiu la tine.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 08.10.2012, 21:25:49
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca popa din sat betiv si curvar ar avea pe deasupra pretentia sa fie sef pentru intreaga lume crestina, ai dreptate.

Poate i-as trece cu vederea betia, chiar si curvia, dar peste toatea astea (chiar si fara) pretentiile de "loctiitor a lui Hristos" e prea mult.

Insist pe termenul de "loctiitor".

Pentru mine are conotatii uzurpatoare. Nu stiu la tine.
Fiecare dă conotația pe care o dorește; asta în situația în care nu își rezervă timpul de a cerceta care este sensul pe care îl dă, oficial, emitentul "termenului".

Din nou vin și spun că o asemenea interpretare tendențioasă ("pentru mine înseamnă uzurpare") nu se deosebește cu nimic de argumentul protestantului care se scandalizează de pretenția preotului de a ierta păcatele sau de ideea că sfinții mijlocesc în fața lui Dumnezeu - că doar numai Dumnezeu iartă, și numai Cristos mijlocește, nu-i așa ?

Trecând peste interpretări mai mult sau mai puțin tendențioase, pot să vă spun, din experiența personală, că n-am întâlnit, în 5 ani de când am trecut Tibrul, niciun moment în care preotul paroh, un alt preot sau chiar Sfântul Părinte să pretindă că ar fi șeful meu sau să se dea drept Cristos.

Last edited by MihaiG; 08.10.2012 at 21:29:18.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 08.10.2012, 21:32:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

N-aș vrea sa mutăm aici o discutie in stil avocățesc.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 08.10.2012, 22:06:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Fiecare dă conotația pe care o dorește; asta în situația în care nu își rezervă timpul de a cerceta care este sensul pe care îl dă, oficial, emitentul "termenului".
Oare sa nu fie un alt termen mai fericit?

Citat:
Din nou vin și spun că o asemenea interpretare tendențioasă ("pentru mine înseamnă uzurpare") nu se deosebește cu nimic de argumentul protestantului care se scandalizează de pretenția preotului de a ierta păcatele sau de ideea că sfinții mijlocesc în fața lui Dumnezeu - că doar numai Dumnezeu iartă, și numai Cristos mijlocește, nu-i așa ?
Nu si daca citeste Biblia :)
Eu in Biblie n-am gasit pentru Petru - de care faceti caz - denumirea de "loctiitor a lui Hristos".
Sau este in traducerea romano-catolica?

Citat:
Trecând peste interpretări mai mult sau mai puțin tendențioase, pot să vă spun, din experiența personală, că n-am întâlnit, în 5 ani de când am trecut Tibrul, niciun moment în care preotul paroh, un alt preot sau chiar Sfântul Părinte să pretindă că ar fi șeful meu sau să se dea drept Cristos.
In fata ta, in mod expres nu, dar cum se recomanda si are pretentia de a fi recunoscut in fata lumii crestine, da.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.10.2012, 07:10:27
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oare sa nu fie un alt termen mai fericit?
Depinde, v-o spun din nou, de înțelesul pe care alegeți să-l asociați termenului. Sunteți sigur că știți care este sensul în care este folosit în cadrul BC ?


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu si daca citeste Biblia :)
Eu in Biblie n-am gasit pentru Petru - de care faceti caz - denumirea de "loctiitor a lui Hristos".
Îmi pare rău să v-o spun, dar este a treia oară la rând când folosiți un argument specific protestant.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Insist pe termenul de "loctiitor".

Pentru mine are conotatii uzurpatoare. Nu stiu la tine.
Este de apreciat, cel puțin, sinceritatea. Acestea fiind spuse, totuși, n-aș recomanda nicicui să își lase afacerile pe mâna dumneavoastră. Un potențial locțiitor/reprezentant/mandatar căruia primul lucru pe care i-l evocă o asemenea poziție este uzurparea calității reprezentatului ar fi o alegere nefericită....
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.10.2012, 07:50:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Trecând peste interpretări mai mult sau mai puțin tendențioase, pot să vă spun, din experiența personală, că n-am întâlnit, în 5 ani de când am trecut Tibrul, niciun moment în care preotul paroh, un alt preot sau chiar Sfântul Părinte să pretindă că ar fi șeful meu sau să se dea drept Cristos.
Acu' nu că mă interesează pe mine (eventualele) minciunile dumneatale, da' parcă ziceai că familia lu' matale e de generații catolică. Sau am reținut eu prost (n-ar fi de mirare!)?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.10.2012, 07:52:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Acestea fiind spuse, totuși, n-aș recomanda nicicui să își lase afacerile pe mâna dumneavoastră. Un potențial locțiitor/reprezentant/mandatar căruia primul lucru pe care i-l evocă o asemenea poziție este uzurparea calității reprezentatului ar fi o alegere nefericită....
Mai umblați la comparații monșer. Mandatarul nu-și lasă moștenire afacerile.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #69  
Vechi 09.10.2012, 08:10:43
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai umblați la comparații monșer. Mandatarul nu-și lasă moștenire afacerile.
Și unde, mă rog frumos, ați găsit dumneavoastră în teologia apuseană că Dumnezeu Și-a lăsat moștenire afacerile Papei ?

Oare, pentru dumneavoastră, locțiitor înseamnă moștenitor ?

În fond, doctrina "in persona Christi" înseamnă că, atunci când sacerdotul pronunță cuvintele sacramentale (în cadrul Liturghiei, la Prefacere, la Spovedanie etc.) ei acționează în persoana lui Hristos.

Ceea ce este logic, pentru că Hristos a spus "câtora le veți ierta păcatele....", iar dacă nu admitem că preotul iartă păcatele în persoana lui Hristos, trebuie să admitem că le iartă în propria persoană, ceea ce este absurd. Singurul care iartă este Hristos.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 09.10.2012, 08:22:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Domnu' Mihai, ți se întâmplă des să te contrazici în două postări consecutive?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Putem fi nasi la tineri greco-catolici? crisghise Nunta 13 07.04.2011 09:53:51
am fost botezat la greco-catolici..... vladicuion Botezul 6 10.07.2009 14:30:54
Greco-Catolicism Macarie Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 17 14.04.2008 01:50:57