Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2010, 01:21:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Romania carnivora

Împins de daraveri juridice, azi am fost plecat prin țară. Din București, în Valea Trotușului și înapoi. Cu o geantă de bani la mine, nu mi-am închipuit să se poate să fac foamea în România secolului al XXI-lea. Ei bine, m-am păcălit. Toată ziua și toți cei 700 km parcurși, nu am reușit decât să-mi cumpăr două pateuri și un covrig. Asta pentru că nu am luat în calcul realitatea de pe teren, și anume că în orice restaurant, în orice fast food, ba chiar în orice benzinărie nu găsești altceva decât carne.
A fost o surpriză plăcută pentru mine să aflu că în orașe care sunt, de fapt, sate mai mari, precum Adjud sau Onești, există fast-fooduri. Într-unul erau 12 feluri de mâncare, în altul 14: toate cu carne. Hamburgeri, cheese-burgeri, hotdog, shaorma de nu știu care și schawaerma de altfel (așa se ortografiază, am văzut eu !), pui la rotisor, pui rondele, pui chiftele, pui românești și pui chinezești de la Shanghai. TOATE, absolut toate, cu carne. La restaurant la fel, singura deosebire fiind că acolo ai de ales între cărnuri după metode evropinești, precum Brâu Albastru, sau aceleași cărnuri după metode d-ale noastre, românești, precum ostropel.
Acuma, regula de post pe care eu trebuie să o urmez este foarte simplă: nu am voie să mănânc carne în post. Orice pot mânca: lactate, ouă, pește. Și, bineînțeles, fructe, legume sau cereale. Dar nu carne. Ei bine, în țara în care 95 de oameni dintr-o sută răspund, dacă-i întrebi, că sunt creștini, în țara în care se trâmbițează legenda că a fost creștinată de apostolul Andrei, dacă nu cumva de traco-geto-daci, nu găsești nimic de mâncare în toate unitățile de alimentație publică, la mijlocul Sfântului Post al Crăciunului, decât CARNE. Nimeni nu-ți face nici măcar un ou prăjit la comandă. Nu găsești o cană de iaurt cu cereale în nici un restaurant, ci doar oameni care înjură guvernul că e țara în criză. O chiftea din soia nu-ți face nimeni. Este Țara Porcului Sfârâitor asta, oameni buni !

De aceea, vă îndemn să nu faceți ca mine: dacă trebuie să fiți călători în zi de post, luați-vă un borcănel de zacuscă la voi ! Luați-vă un boț de brânză și o ceapă, că altfel nici pe aia n-o găsiți. Supă de pui cu ceapă a la grec, da ! Ceapă, nu !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.12.2010 at 01:27:39.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2010, 01:34:50
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Împins de daraveri juridice, azi am fost plecat prin țară. Din București, în Valea Trotușului și înapoi. Cu o geantă de bani la mine, nu mi-am închipuit să se poate să fac foamea în România secolului al XXI-lea. Ei bine, m-am păcălit. Toată ziua și toți cei 700 km parcurși, nu am reușit decât să-mi cumpăr două pateuri și un covrig. Asta pentru că nu am luat în calcul realitatea de pe teren, și anume că orice restaurant, în orice fast food, va chiar în orice benzinărie nu găsești altceva decât carne.
A fost o surpriză plăcută pentru mine să aflu că în orașe care sunt, de fapt, sate mai mari, precum Adjud sau Onești, există fast-fooduri. Într-unul erau 12 feluri de mâncare, în altul 14: toate cu carne. Hamburgeri, cheese-burgeri, hotdog, shaorma de nu știu care și schawaerma de altfel (așa se ortografiază, am văzut eu !), pui la rotisor, pui rondele, pui chiftele, pui românești și pui chinezești de la Shanghai. TOATE, absolut toate, cu carne. La restaurant la fel, singura deosebire fiind că acolo ai de ales între cărnuri după metode evropinești, precum Brâu Albastru, sau aceleași cărnuri după metode d-ale noastre, românești, precum ostropel.
Acuma, regula de post pe care eu trebuie să o urmez este foarte simplă: nu am voie să mănânc carne în post. Orice pot mânca: lactate, ouă, pește. Și, bineînțeles, fructe, legume sau cereale. Dar nu carne. Ei bine, în țara în care 95 de oameni dintr-o sută răspund, dacă-i întrebi, că sunt creștini, în țara în care se trâmbițează legenda că a fost creștinată de apostolul Andrei, dacă nu cumva de traco-geto-daci, nu găsești nimic de mâncare în toate unitățile de alimentație publică, la mijlocul Sfântului Post al Crăciunului, decât CARNE. Nimeni nu-ți face nici măcar un ou prăjit la comandă. Nu găsești o cană de iaurt cu cereale în nici un restaurant, ci doar oameni care înjură guvernul că e țara în criză. O chiftea din soia nu-ți face nimeni. Este Țara Porcului Sfârâitor asta, oameni buni !

De aceea, vă îndemn să nu faceți ca mine: dacă trebuie să fiți călători în zi de post, luați-vă un borcănel de zacuscă la voi ! Luați-vă un boț de brânză și o ceapă, că altfel nici pe aia n-o găsiți. Supă de pui cu ceapă a la grec, da ! Ceapă, nu !
Imi pare rau sa aud asta!... Probabil n-ai stiut unde sa mergi. Ma refer la... Adjud, unde locuiesc eu. (Daca as fi stiut, te-as fi asteptat cu o ciorba de fasole cu ceapa, si o tocanita de cartofi cu muraturi!...) Este totusi in oras un fel de autoservire unde in mod normal gasesti mancare de post. Eu insumi, cand plecam la pauza de masa si stiam ca nu am acasa mancare de post, mergeam acolo si mancam. Acum nu stiu la ce ora ai trecut tu prin Adjud, dar pana pe la 14.00 in mod normal, ai fi gasit, dar oricum, daca as fi stiut s-ar fi gasit o solutie, mai ales ca sunt prieten f. bun cu patronii si s-ar fi improvizat ceva rapid!...
Inca o data imi pare sincer rau!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2010, 01:43:09
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, regula de post pe care eu trebuie să o urmez este foarte simplă: nu am voie să mănânc carne în post. Orice pot mânca: lactate, ouă, pește. Și, bineînțeles, fructe, legume sau cereale. Dar nu carne.
Pai in primul rand tu tii post catolic.Asa tin catolicii : fara carne,in rest au voie orice.La ortodocsi a nu manca de dulce, inseamna a nu manca nimic de animal, fara alcool iar peste,untelemn si vin doar in zilele cu dezlegare.
In al doilea rand, hai sa fim seriosi ca puteai manca cartofi prajiti daca tot tii post catolic,pentru ca puteai gasi la orice fast-food sau restaurant.
In al treilea rand, cand tii post, fa-o cu smerenie,sa nu te stie nimeni ,doar Dumnezeu,nu trambita de forum ca tii post!
Si in ultimul rand, fiecare tine post cum poate deci sa-ti ajute Dumnezeu si sa-ti fie cu folos!
PS- SCUZE, ACUM AM VAZUT CA ESTI CATOLIC! :-)) DECI TII POST BINE! :-))
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.12.2010, 02:17:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
daca as fi stiut s-ar fi gasit o solutie, mai ales ca sunt prieten f. bun cu patronii si s-ar fi improvizat ceva rapid!...
Mulțumesc pentru ofertă ! Poate că am să îndrăznesc să mă folosesc de ea o dată ! Dar oare trebuie să ai pile prin Adjud ca să găsești ceva să nu fie cărnăraie ? Înainte era invers: trebuia să ai pile ca să prinzi carne. S-a sucit lumea, dom'le !
Dacă sunteți prieten cu patronii, spuneți-le să includă în meniu și o fasolică bătută, ori un peștișor pane, că s-ar putea să se vândă în perioada postului !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2010, 02:44:03
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cred ca depinde unde mergi. Nu mi s-a intamplat niciodata sa merg la restaurant in Suceava (de unde sunt eu) si sa nu gasesc mancare de post. Mai ales in timpul postului!

Dar probabil asa este, din propria mea experienta, cu cat mergi mai spre sud cu atat pietatea scade. :D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2010, 10:34:59
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Nu ai stiut tu unde sa cauti! Este IMPOSIBL sa te duci la un restaurant si sa nu gasesti mancaruri gatite de post.
Cat despre rotiserii - fast food-uri pui problema gresit. Carnea este specificul lor. Normal ca la o rotiserie o sa gasesti carne. De parca te-ai duce la pescarie si ai cauta paine.
Apropo, la rotiserii puteai sa ceri niste cartofi prajiti sau - daca aveau - salate. Aceste alimente sigur le aveau.
Iti repet, nu ai stiut unde si ce sa sa cauti! Eu niciodata nu am facut foamea, in posturi, cand eram pe drum.

Cat despre (ne)respectarea posturilor la romani, este o mostenire a fatidicului comunism, care a indisciplinat si indepartat oamenii de Dumnezeu. Foarte multi uita de comunism cand fac vreo analiza spirituala a romanilor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2010, 10:43:25
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mulțumesc pentru ofertă ! Poate că am să îndrăznesc să mă folosesc de ea o dată ! Dar oare trebuie să ai pile prin Adjud ca să găsești ceva să nu fie cărnăraie ? Înainte era invers: trebuia să ai pile ca să prinzi carne. S-a sucit lumea, dom'le !
Dacă sunteți prieten cu patronii, spuneți-le să includă în meniu și o fasolică bătută, ori un peștișor pane, că s-ar putea să se vândă în perioada postului !
daca a-i incercat doar la un fast-food ai dreptate pe juma .un calator in timpul postului a intrat in restaurant si a intrebat chelnerul
-aveti produse de peste?
-da
-aduceti-mi coada de balena
-nu avem.
-dar aripa de rechin ?
-nu
-martor imi este dumnezeu ca am vrut sa postesc asa ca aduce-ti o friptura.
cred ca asta vrei sa demonstrezi si tu????
ma intreb?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2010, 10:56:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

La noi in tara trebuie sa fii bastinas ca sa stii dinainte semnele lipsa de circulatie, alea care-s puse prost, gropile si locurile unde poti manca o mancare normala. E o afirmatie in urma experientelor.

Noi ne sinucidem incetisor dand frau liber poftelor de a satisface gustul, de a ne imbuiba cu lacomie. Da, romanii mananca prost, nu pot sa conceapa o saptamana fara o friptura, fara salamuri si mezeluri. Asta e consecinta ignorantei, pentru ca nu ne pasa de sanatatea noastra si a familiei. Nu ne intereseaza, e clar! Cand deschid subiectul despre alimentatia sanatoasa, mi se dau acelasi raspunsuri idioate: o viata am, trebuie sa ma simt bine; oricum o sa mor candva; nu avem ce face ca toata mancarea e otravita... Dovada de indiferenta generala crasa! Ma, aia care nu stiu si mananca porcarii au o scuza, dar aia care stiu si continua sa se otraveasca in mod constient sunt sclavii viciilor si vor infunda in curand spitalele si cimitirele cazand prada maladiilor moderne necrutatoare.

Mencinicopschi zice in "Si noi ce mai mancam?" - volumul I - ca peste 300.000 de romani frecventeaza zilnic restaurantele de tip fast-food. Asa au ajuns copiii sa fie mai bolnavi decat parintii si, mai mult, parintii [iresponsabili] au inceput sa-si ingroape propriii copii. Dumnezeu sa-i ierte pe toti si sa-i lumineze pe cei care mai au un dram de minte in cap.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2010, 12:55:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Înainte era invers: trebuia să ai pile ca să prinzi carne. S-a sucit lumea, dom'le ! Dacă sunteți prieten cu patronii, spuneți-le să includă în meniu și o fasolică bătută, ori un peștișor pane, că s-ar putea să se vândă în perioada postului !
Lumea s-a sucit pentru ca noi ne-am sucit. Una este sa ceara unul ceva de post si altceva este sa ceara toti de post. Asa ca cei din restaurant se pregatesc sa aiba ceea ce cerem noi, si din nefericire se cere carne si in post.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2010, 13:52:05
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

@Mihnea

Daca pentru tine e greu,gandeste-te pentru un ortodox,care nu mananca nici produse lactate,nici peste (in afara de unele zile ingaduite).

Solutia este urmatoareapentru ortodocsi)

cartofi prajiti sau fierti
salate
fasole sau ciorba de legume(numai la restaurante)

Daca esti mai putin prtentios,poti sa iei o tocana de legume sau zacusca la borcan si sa mananci cu paine.

Daca esti si mai putin pretentios,o bucata de paine si eventual cateva mere sunt suficiente.

Acu depinde de fiecare....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hramuri in Romania ! windorin Biserica Ortodoxa Romana 14 05.10.2016 01:11:10
Let's do it Romania Florin-Ionut Intamplari adevarate 20 28.09.2010 14:05:55
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 23:58:28
Romania IonutS Generalitati 3 10.05.2009 02:38:27
Romania ancah Generalitati 5 27.09.2007 18:08:53