Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.01.2010, 15:54:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cauzele sunt numeroase si majoritatea tin de latura sufleteasca. Suntem superficiali pana si in relatiile din cadrul familiei. Traim o autosuficienta. Nu ne daruim deplin celorlati, nu incercam sa-i cunoastem deplin pe cei de langa noi. In toate, operam cu jumatati de masura. Ori toate aceste jumatati goale, insumate, dau un "mare gol".

Nu trebuie, deci, sa ne mai miram cum copii din familii ortodoxe sunt de trei ori "orfani": au parinti, dar prea preocupati de ziua de maine; au nasi, dar pe care ii intalnesc la Pasti si la Craciun; au in jur, zeci de parinti duhovnici, dar e prea tarziu, pentru a alege unul, deoarece ei nu-si mai pot deschide sufletul catre cineva, pentru ca nu s-au deprins cu asta inca de mici;

Posibile solutii: Sa invatam sa traim viata cu adevarat si intr-un mod responsabil. Niciodata nu iubim indeajuns, niciodata nu credem indeajuns, niciodata nu facem indeajuns pentru cel de langa noi. E loc intotdeauna de mai bine. Sa nu ajungem sa constientizam prea tarziu, cat de usor era pentru noi, de fapt, ca pe toate sa le facem "mai bine" pentru cei dragi ai nostri.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.01.2010, 19:43:59
SebastianD's Avatar
SebastianD SebastianD is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit De la exasperare la sinucidere

"Exista doua moduri in care este de obicei privita sinuciderea : in primul rand , sinuciderea este privita ca o greseala fatala , imposibil de reparat , in al doilea rand , ca un pacat care duce direct in fundul iadului . Oricum , atat necredinciosii care o percep ca greseala cat si credinciosii careo privesc drept cel mai mre pacat sunt de acord asupra faptului ca nimic nu e mai important pentru om decat sa aiba puterea de ramane in viata si de a infrunta necazurile cu care se confrunta . [....]
Lumea e dura si oamenii sunt raniti de duritatea ei . Devin larandul lor duri si starea lor se reflecta asupra lumii intregi . Unii sunt striviti de aceasta duritate si se sinucid .[...]
Nu exista oameni predestitati la sinucidere .Nu exista nici un fel de predestinare . Multi dintre cei care s-au sinucis puteau fi salvati daca in ultima clipa cineva le-ar fi intins o mana prieteneasca .[....]
Sinuciderea este capatul drumului pe care societatea romaneasca contemporana il atrage pe om . Prima parte este palpitanta: cufundarea in patimi produce o implinire care,desi este relativa,cere adancirea in pacat .Exista doua feluri de oameni care merg pe acest drum : unii , care neavand ocazia sa atinga fundul paharului , beau din el picatura cu picatura si altii care , reusind sa atinga culmea patimii,au de ales intre a respinge lumea aceasta,sinucigandu-se , sau de a o respinge BIRUIND-O.Lumea aceasta se poate birui doar cu ajutorul lui Dumnezeu .[...]
Atunci cand ne gandim la oamenii ispititi , de pacatul sinuciderii avem in fata persoane a caror legatura cu realitatea este fisurata . In clipa in care cineva vrea sa se sinucida vrea sa evadeze dintr-o realitate care preseaza : a ajuns la concluzia ca cea mai buna varianta pe care o are este de a renunta brutal la viata care nu i-a oferit nimic bun .[...]
La inceput diavolul insufla ganduri patimase : oamenii le primesc si de la pacatul cu gandul trec la pacatul cu fapta . Este evident ca putini pacatosi sunt constienti de faptul ca pacatele sunt porti spre iad .[...]
Prin soaptele care le inspira noi si noi moduri de a se desfata , de a sfasia barierele monotoniei care ii apasa atunci cand nu pacatuiesc, diavolul trece la faza a doua a atacului : gandul la sinucidere . Oamenii se gandesc ca nu e atat de grav sa isi ia singuri viata , ca viata e prea mizerabila pentru a mai fi traita . Rareori el ataca brusc cu gandul sinuciderii : doar atunci cand terenul e propice . Ea a fost inselata de iubitul ei , el a fost dat afara de la serviciu sau cine stie ce s-a intamplat . Diavolul speculeaza astfel de momente : el niciodata nu stie cum va reactiona omul . Dar , ca la o loterie ,isi incearca norocul. Si nu rareori omul in cade in plasa . Dupa o injectie cu drog in vena , sau dupa o sticla de tarie curajul ii creste : viata apare in toata murdaria ei . Si sinuciderea nu pare decat o fapta buna.[...] "


Citate din cartea Teologului Danion Vasile : Drumul Cuvintelor .
__________________
Dumnezeule, sa nu ma parasesti, nimic nu am facut in fata Ta bun; dar ;da-mi dupa mila Ta sa pun inceput .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.01.2010, 20:36:14
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

multumim mult! recomand tuturor cartea aceasta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.01.2010, 20:37:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit ...sinuciderea...

Este singurul pacat pe care il face omul in urma caruia nu mai poate face pocainta! si nici Biserica nu se poate ruga pt ei, nici parastas nu li face, nici la Sf.Liturghie nu pot fi numiti! Acesti sinucigasi sunt razvratiotori impotriva lui Dumnezeu, deoarece ei decid in locul lui Dumnezeu cand sa moara, omul neavand acest drept de a-si decide viata sau moartea! Numai Dumnezeu! Este pacatul de care satana se bucura cel mai mult, pe langa curvie si betie!

__________________
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.01.2010, 20:50:49
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

ieri dimineata la micul dejun eu si sotul vorbeam cu un prieten despre cum ne-am creste copilul ...copilul din ziua de azi creste cu calculator, ipod, wii etc Copilului i se da totul material ,mai putin comunicare ,intelegere...Si mi se spunea ca dc mi-as creste copilul fara calculator pana la varsta de 8 ani ,ar fi diferit fata de ceilalti ,si ar simti asta !Insa eu consider ca un copil pana la 8 ani nu are ce sa faca pe calc ,i se pot pune desene animate ,catecele ,jocuri care sa ii dezvolte mintea ,insa o ora pe zi ,atat !
Merg pe strada si vad copii ,adolescenti care in loc sa fie acasa ,sa invete ,sunt pe starzi,injura ,se bat ,ce fac parintii ? de ex am iesit acum cateva zile in parc si surpriza cativa pusti statea pe banca ,fumau si beau vin ! nu sunt mama ,imi doresc din tot sufletul ,nu pot spune ca nu as face greseli ,insa un lucru il stiu sigur : as comunica cu el !
comunicarea e raspunsul multor probleme ...ieri am vazut parca ,s-a sinucis o eleva din cauza unui profesor ...foarte trist ...nici nu vreau sa imi imaginez ce e in sufletele parintilor ! eu una nu l-as mai lasa pe acel profesor tinerel sa profeseze ! pentru D-zeu la scoala te duci pentru a invata (elev ) si pentru a preda (profesor),nu ca sa ai o relatie ! si eu am predat un an ,aveam 19 ani ,iar elevii din calsa a 8 a erau mai inalti ca mine ,ce ar fi trebuit sa fac ,sa ma cuplez cu vreun elev ??? unde este decenta ,moralitatea ?
in loc sa se vorbeasca despre tot felul de tampenii la tv ,ar trebui sa se faca emisiuni educative,sa se gaseasca metode ca parintii si copiii sa comunice !
goana asta dupa bani ,dupa statut social inalt etc ne distrug ,cand o sa ne dam seama ? probabil niciodata !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.01.2010, 20:59:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu auzisem de curand pe un post Tv ca 4 din 100 de copii pana in varsta de 12 ani s-au gandit sau avut pana acum o tentativa de suicid! Va dati seama, copii de clasa a sasea.... of, Doamne.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.01.2010, 21:01:42
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Eu cred ca sinuciderea exprima pacatul deznadejdii,foarte intalnit astazi. Caci multi se ataseaza doar de lumea ,materiala,si cand aceasta ii exclude cumva,nu mai au la ce trai
In plus am mai intalnit oameni cu o lume a lor ,interiorizata,care considera ca li s-a facut cumva o mare nedreptate ,care au mult 'curaj' in exprimarea deceptiei lor. Oameni care iti trec 'frigul' prin oase
Pai frate,daca tot vrei sa te sinucizi ,spune asa:azi e ultima zi din viata.Orcum am parasit aceasta lume ,am capitulat,nu mai exist .Si du-te de maine la o manastire ,sinucide omul lumesc din tine care a esuat. Nu iti mai apartii tie,preda-te Altuia. Arunca-te(imaginar) de pe acoperisul templului ,si "Dumnezeu va trimite pe ingerii Sai,ca sa nu iti zdrobesti vreun os de pietre"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.01.2010, 21:03:57
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu auzisem de curand pe un post Tv ca 4 din 100 de copii pana in varsta de 12 ani s-au gandit sau avut pana acum o tentativa de suicid! Va dati seama, copii de clasa a sasea.... of, Doamne.
pai cum sa nu se gandeasca cand unii parinti ii ignora ,cand ii lasa sa vada desene si filme violente ,cand vad la tv ziua in amiaza mare tzatze goale etc ,in reviste la fel ,cand violenta este peste tot ! de multe ori eu ma gandesc ca D-zeu nu stie ce sa faca : sa ne dea copilasul sau nu ,pentru ca vede ca pamantul s-a "imputit" tot ! Doamne eu as da orice sa am un copil ,iar cei care il au ,nu sunt in stare sa COMUNICE cu el ,ca sa nu se intample ceea ce se intampla ! Doamne ajuta-ne !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.01.2010, 21:16:47
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

din pacate presa si mass-media se ghideaza dupa principii strict economice - ce vrea majoritatea, aia dam. ori in aceasta AFACERE nu isi mai gaseste loc responsabilitatea. de ce sa mai modelezi suflete cand poti sa scoti bani prin pierderea lor?
in ultimul timp ma gandesc ca de undeva se comanda si programele la tv. ca intr-o tara in care nu putina lume merge la Biserica, emisiunile ortodoxe ar prinde bine si chiar ar face audienta. acolo unde exista, sunt foarte izolate, la ore cel putin incomode, insa au o audienta foarte mare. si totusi, de ce nu le vedem mai mult? sunt si aici niste interese la mijloc...
cred ca o alta cauza, desi mai mult indirecta a suicidului este acest nou sentiment care a patruns in societatea contemporana - PLICTISEALA. Sunt atatea lucruri de vazut, atatea filme, atatea trupe de muzica, atatea cluburi, atatea bauturi de gustat si tot asa, incat ai zice ca omul nu mai are timp nici sa doarma. si totusi auzi din ce in ce mai des cuvinte precum "m-am plictisit.." sau "ce plictiseala..". cred ca plictiseala este primul semn grav al lipsei RUGACIUNII.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.01.2010, 21:51:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cele mai grave cazuri le intalnim in cazul tinerilor a caror viata este lipsita de sens. Pentru cei care nu cred in Dumnezeu este foarte greu sa-i convingi ca este o greseala (pacat). Sinuciderea dincolo de aspectul moral este o manifestare nefireasca deoarece omul inclina prin firea sa spre apararea vietii si evitarea raului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea - numai la ortodocsi?! Florin-Ionut Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1350 16.08.2013 12:05:58
Intrebari si nu numai cristiboss56 Calugarul 160 14.02.2013 23:09:01
Numai 6000 de ani ? Templier Knight Din Vechiul Testament 11 23.10.2011 21:06:39
Am numai ghinioane cotorceanucarmen Generalitati 15 21.07.2009 09:29:38