Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 18.10.2011, 10:53:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu-mi place ca in biserica la care merg eu, desupra usilor imparatesti e plasata o reproducere a cinei cea de taina (Leonardo da Vinci).

Este un element care-mi atrage atentia in mod neplacut si sunt indignata ca s-a ales acea pictura cand exista atatea icoane ortodoxe extraordinar de frumoase.
(Aceea nu este icoana, este un tablou)

Ma mai deranjeaza ca se folosesc lumanari albe (care fumega. Ceara NU este alba si nu fumega.. acum nu sunt experta in lumanari, dar nu cred ca e normal sa se foloseasca lumanari din comert in biserica).

Si al treilea lucru: acolo unde fumega lumarile sunt plasate cateva icoane vechi romanesti, foarte frumoase, mai ales una a Maicii Domnului care deja este cenusie. Te doare inima sa o vezi.

Al patrulea lucru care ma deranjeaja: pomenirea de la Sfanta Liturghie se face cu voce tare. Mi se pare grosolan, mai ales ca se mai adauga detalii despre sanatate, examen etc..

(De fapt toata debandada aceasta ma prostdispune atat de mult incat acum sunt in cautarea unei noi biserici la care sa merg. Sper sa ma ajute Dumnezeu sa gasesc)
Anna21, referitor la lumanari, poate, zic poate, mai e si un alt aspect, pe care l-am vazut la noi in biserica: la pangar se vand, cum e si firesc, lumanari de ceara curata si acelea se folosesc la iluminat. Insa cel putin la parastase, mai toti oamenii dau la altar preotilor lumanari din ceara alba, portocalii, toate luate din comert. De cele mai multe ori, la parastase, din multimea de lumanari pe care le primesc preotii, sunt lasate aprinse numai cele corespunzatoare (adica cele mari din ceara, care nu fac fum). Dar daca s-ar intampla sa primeasca numai din comert, ma gandesc ca macar una tot ar trebui sa o lase aprinsa, ca nu o sa faca slujba tinand in mana un snop de lumanari stinse. Oamenii se gandesc ca acelea din comert sunt ceva mai ieftine sau ca interdictia de a folosi lumanari din afara se refera numai la a aduce un oaresce profit parohiei din vanzarea lumanarilor, dar nu isi pun problema degradarii picturii, a simbolismului cerii, a jertfei curate...

Asa ca poate ca daca in biserica ta, credinciosii ar aduce la altar lumanari mari de ceara, alta ar fi situatia. Eu iti inteleg nemultumirea, dar poate ca ar trebui totusi sa vorbesti cu preotul si sa ii spui frumos pericolul la care e expusa pictura. Asa, daca intorci spatele si pleci, poate vei fi mai castigata, dar gandeste-te la ceilalti oameni care raman si care vor mai trece pe acolo, ca vor avea aceeasi problema, ca vor trebui sa scoata bani din buzunar pentru ca cei de dinainte nu au stiut sa atraga atentia asupra degradarii picturii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #332  
Vechi 18.10.2011, 11:18:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Anna21, referitor la lumanari, poate, zic poate, mai e si un alt aspect, pe care l-am vazut la noi in biserica: la pangar se vand, cum e si firesc, lumanari de ceara curata si acelea se folosesc la iluminat. Insa cel putin la parastase, mai toti oamenii dau la altar preotilor lumanari din ceara alba, portocalii, toate luate din comert.
Asta nu e bine și preoții ar trebui să insiste asupra acestui aspect. În perioada interbelică, comerțul cu lumânări era monopol al Bisericii, cam tot așa cum fabricarea și punerea în vânzare a periilor era monopol al așezămintelor orbilor întemeiate de Regina României. Orbii nu pot face multe lucruri, dar pot face perii. Biserica nu poate vinde multe lucruri, dar poate vinde lumânări, lucru care reprezintă o importantă sursă de venit. Pe vremea când eram în curia parohială, îmi amintesc că într-un exercițiu bugetar comerțul de la pangar era a treia sursă de venit a parohiei ca importanță, după cotizațiile credincioșilor și salariul preotului. Străbunicul meu, preot ortodox, avea o mică făbricuță de lumânări, fiind însărcinat de Episcopia Romanului să aprovizioneze toate bisericuțele de pe Valea Trotușului. Nu era mare lucru, era cam cât o cameră mai mare, unde lucra el și cu dascălul. Ar trebui ca toți credincioșii să cumpere lumânări numai de la pangare, cel puțin lumânările pe care le folosesc pentru cult. Cele pentru iluminat, cine romantice, etc, sunt altceva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #333  
Vechi 18.10.2011, 11:52:33
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand eram la stilisti, si eu am fost in postura penitentului al carui duhovnic raspunde la telefon. Desigur, a avut insa bunul-simt sa spuna ca este ocupat si sa spuna persoanei ca vor vorbi mai tarziu. E o mare diferenta, fata de cazul unui confesor care isi intrerupe pe o mare durata exercitarea actului spovezii.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 19.10.2011, 02:38:32
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Ce nu-mi place mie la biserica, cel putin in Bucuresti ca in alte parti nu stiu; ca se inchid prea devreme 19-20 maxim. Nu exista oare o biserica sau manastire in Bucuresti cu program pana seara tarziu ?
Sigur ca exista. Biserica din Dealul Mitropoliei (catedrala patriarhala acum). Acolo ai sa gasesti deschis pana in miez de noapte (cel putin asa era acum cativa ani, nu cred sa se fi schimbat).
Reply With Quote
  #335  
Vechi 19.10.2011, 08:54:03
mihaie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pareri

s-a mai spus, revin si eu. imi este foarte greu ca nu pot sa stau pe scaun. dupa 1 ora de stat in picioare nu mai pot apoi sa ma aplec sa ma asez in genunchi. ma doare spatele intr-un mod ingrozitor. sunt scaune, dar, asa cum s-a mai spus, unii ar trebui sa se mai ridice, sa facem cu schimbul. nu unii sa ramana lipiti de scaun, iar altii incremenesc de spate. si asta inseamna sa te gandesti la cel de langa tine.
ca sa stai in genunchi mai mult trebuie sa nu uiti acasa pernuta salvatoare.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 04.11.2011, 10:04:59
Andaluzia Andaluzia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

In particular, nu-mi plac preotii si falsii credinciosi ("evlaviosii").
In general, nu-mi place marea greseala de a confunda biserica, ritualurile religioase si religiile, cu credinta.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 01.01.2012, 20:37:48
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Smile

Mie un singur lucru nu imi place in biserica atunci cand in timpul slujbei oamenii vorbesc intre ei in loc sa asculte in liniste, cantaretul mereu le atrage atentia:) In rest imi place totul...... Am gasit in biserica niste oameni si preoti deosebiti ,care ma ajuta f mult si sunt f atenti cu mine:):)
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #338  
Vechi 03.01.2012, 00:34:52
blue_sky's Avatar
blue_sky blue_sky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Unhappy

Ce nu-mi place:

- o sa incep cu mine: nu-mi place ca nu ma pot concentra mereu la slujba, de multe ori gandul meu zboara aiurea, parca vrajmasul ma ispiteste, nu stiu.
- nu-mi plac oamenii care vin la biserica sa vorbeasca, sa barfeasca
- nu-mi plac parintii ai caror copii alearga prin biserica, se joaca, tipa (nu ma refer la bebelusi) iar ei stau pasivi. frate, nu-ti lasa plodul sa deranjeze toata biserica, chiar nu ai autoritate in fata lui sa-l faci sa fie cuminte? sa-mi fie cu iertare daca vorbesc in necunostinta de cauza (nu am copii,inca..) dar totusi...
- nu-mi place lipsa scaunelor/bancilor din biserica. stiu, trebuie sa facem un sacrificiu cand venim la biserica, dar cred ca pentru multi, lipsa scaunelor=stat in genunchi/picioare=durerea care ii copleseste, asupra careia se focalizeaza involuntar, in detrimentul slujbei. cand te doare ingrozitor spatele sau cand te dor genunchii, se dimineaza atentia acordata slujbei
- nu-mi plac predicile filozofice de la sfarsit. keep it simple! recent am inceput sa merg la o bisericuta mica, dar fascinant preotul, are niste discursuri care-mi raman in minte si-n suflet: simple, pline de exemple si sfaturi, nu filosofice (la catedrala unde mergeam inainte, culmea- atentia imi disparea complet tocmai la predica, pt ca era prea filosofica, prea tehnica (nu stiu daca imi exprim gandurile cum trebuie).
- nu-mi plac "Tarifele" vazute chiar si la manastiri cunoscute, nu ma duc la manastire ca la hipermarket "cat costa kilogramul de acatist? aaa bun, dati-mi si mie de 20 ron". serios, chiar trebuie sa fie tarife standard? poate nu toti oamenii au posibilitate financiara sa plateasca pentru 6 saptamani, desi au mare,mare nevoie de acel acatist
-nu-mi plac persoanele care au "grija" de locul unde se pun lumanarile...grija de a le stinge imediat si a le pune in galeata, probabil pentru topire si refolosire. e ca si cum mi s-ar fura nu banii dati pe lumanare, cat mai degraba gandul bun pe care l-am avut cand am aprins-o. deci un mare "shame on you" celor care sting lumanarile dupa 3-4 minute (chiar si atunci cand nu sunt multe lumanari si spatiul acela este aproape gol"
- nu-mi place atitudinea calugaritelor din manastiri de a privi vizitatorii ca pe cei mai pacatosi oameni (cred c-a mai zis cineva ideea asta, din comentariile citite). ok, stiu si eu ca-s pacatoasa, dar nu ma privi ca si cand as avea ciuma
- nu-mi place interdictia de a fotografia anumite manastiri/morminte. Si sa va dau si un exemplu: la Prislop, desi era un afis la poarta manastirii cum ca fotografiatul este interzis, am avut dorinta de a face poze la mormantul Parintelui, poze care ulterior au fost un argument foarte convingator pentru a face si alte persoane sa mearga la Prislop.
- nu imi place lipsa spiritului de comunitate... cred ca in majoritatea parohiilor oamenii vin la slujba doar duminica si atat, contactele dintre credinciosi fiind rare. Cred ca am putea lua exemplul (nu dati cu piatra, va rog) celor de alte religii (stiu cazul baptistilor,deci voi povesti despre ei) care au intalniri saptamanale - Bible study de exemplu. Ar fi foarte, foarte utile niste seminarii in randul tinerilor, mai ales ca (cel putin cat am fost eu in liceu, acum cativa ani) nu se mai face religia in scoli si ispitele secolului XXI sunt foarte mari. Sau alt exemplu, ajutorul in comunitate: o data pe luna sa se faca ceva- vizitat azil de batrani, renovat o gradinita, etc. Daca sunt astfel de intalniri in parohiile dvs, felicitari enoriasilor si preotilor parohi, la mine nu sunt.

Ok, cam atat am avut de obiectat. Stiu, nu trebuie sa judecam, dar nici nu pot ramane indiferenta.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 03.01.2012, 11:33:59
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Nu-ți place ceva în biserică, du-te la alta. Dar este posibil să alergi anii la rând după biserica, care va îndeplini cerințele tale. Și niciodată nu vei găsi perfecțiunea...pentru că perfecțiunea o găsești în imperfecțiune..

Ia pune "mâna" (discernământului) și, gândește-te, omule, când te duci la cineva acasă, ca și musafir, te apuci să faci mofturi și să dai indicații? Din respect, taci măcar, nu-i așa? Și încerci să te arăți binevoitor. Și încerci măcar, să fii recunoscător pentru invitație ...Dar în casa lui Dumnezeu, te grăbești să faci ordine și analize. Să stai cu privirea-ți judecătoare pe restul lumii, pe preot, pe cântăreț. Să hoinărești cu mintea spre situații ipotetice și regrete.

Nu mai bine, pui capul în pământ, și te gândești că ești un pumn de țărână? Un păcătos, mai păcătos decât baba de la lumânări, sau tânărul îmbrăcat prea la modă din fața ta care poate are o inimă mai smerită ca a ta. Și gândește-te de ce ai venit, de fapt, la biserică. Ai venit, ca să aduci slavă și mulțumire lui Hristos pentru că exiști, că respiri, că ai două mâini și două picioare, că ai rațiune, că ți-a dat inimă să simți mângăierea Dumnezeiască a Sfintei Liturghii. Ai fost invitat la această sărbătoare de Tatăl care te iubește mai mult decât îți vei putea tu închipui, vreodată. Așa că, calcă cu sfială, cu smerenie, dar și cu recunoștință, cu bucurie, pe drumul spre biserică. Și o dată ajuns acolo, deschide-ți inima și lasă gândurile, grijile, și calculele inutile acasă...

Iertare fraților! Eu nu fac așa, dar mă gândesc uneori, în nevrednicia mea, că la Dumnezeu nu ajugem niciodată cu o inimă rațională. Să avem inima înmuiată, fraților! Că de restul se ocupă Dumnezeu..
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 03.01.2012 at 11:44:46.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 03.01.2012, 13:07:35
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Smile

Corect merg la biserica sa fiu doar eu si Dumnezeu atat.
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 15:21:39
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 16:52:08
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 20:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00