Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.05.2012, 15:33:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
acum eu stiu ... in primul rand a boteza un copil, a crestina un suflet mi se pare un lucru foarte bun si foarte important ... nu vad ce pacat ar putea aduce asupra copilui.... ca asa toti avem pacate,
A încreștina un copil este o imensă răspundere și trebuie să reflecte curățenia nașului.
Cum poate sădi (la vremea potrivită) inasandu în sufletul copilului pe care este chemat să-l boteze preocuparea de a se cununa la Biseică, dacă pentru ea nu e important?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 07.05.2012, 10:42:55
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

1. nu termenul "curvie" m-a jignit, pentru ca, datorita faptului ca nu m-am nascut azi-dimineata STIU ce inseamna. M-am simtit jignica cand mi s-a spus in mod repetat ca nu pricep cand nu mi s-a dat o exoplicatie pana la capat...
2. Eu nu am jignit pe nimeni. termenul de "neica-nimeni inginer electronist" nu a fost folosit in mod peiorativ, ci ca neica-nimeni in ceea ce priveste datul de sfaturi. Eu am specificat in nenumarate randuri ca doresc o parere AVIZATA, a unei persoane cu studii teologice. Daca dansul s-a simtit ofensat, imi cer iertare.
3. in ceea ce priveste ce voi insufla eu din punct de vedere spiritual este sa creada in Dumnezeu si atat. Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si tocmai de aceea avem dreptul de a alege credinta pe care vrem sa o urma in viata. In acest moment copiii nu pot alege credinta asa ca o fac pentru ei parintii si nasii, care vor incerca de-a lungul vietii sa le explice de ce este corecta. In final tot ei aleg.
4. Din nou, nu simt nevoia sa ma justific, mai ales in fata dvs., de ce eu si sotul meu nu suntem inca cununati. In viata toate se intampla atunci cand trebuie sa se intample.
5. Am discutat si cu preotul care urmeaza sa oficieze botezurile care, ne-a explicat ce se poate si ce nu se poate si ca este dreptul nostru de a alege cum dorim sa botezam: impreuna sau separat (inca o data, liberul arbitru). Am decis sa botezam separat, sa devenim rude de gradul IV cu posibilitatea de a ne cununa ulterior. De asemenea ni s-a spus ca ne poate face logodna inainte de botez si ca asa am putea sa botezam impreuna.

Le multumesc tuturor celor care m-au ajutat.

Toate cele bune!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 07.05.2012, 11:13:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
3. in ceea ce priveste ce voi insufla eu din punct de vedere spiritual este sa creada in Dumnezeu si atat. Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si tocmai de aceea avem dreptul de a alege credinta pe care vrem sa o urma in viata. In acest moment copiii nu pot alege credinta asa ca o fac pentru ei parintii si nasii, care vor incerca de-a lungul vietii sa le explice de ce este corecta. In final tot ei aleg.
Iertare, dar imi facet impresia ca nici dvs nu stiti ce inseamna ortodoxie. Oare cm veti reusi sa insuflati finilor valorile ortodoxe, daca nici macar nu le cunoasteti?
Citat:
4. Din nou, nu simt nevoia sa ma justific, mai ales in fata dvs., de ce eu si sotul meu nu suntem inca cununati. In viata toate se intampla atunci cand trebuie sa se intample.
De multe ori nu e asa. De multe ori noi hotaram ce sa se intample si cand. Multe famiili nu se cununa religios zicand ca inca nu a randuit Dumnezeu. Oare Dumnezeu randuieste ca tinerii sa traiasca in desfranare ? asta e voia Domnului? Sau multi oameni cu putini copii spun ca nu le vin copii ca nu e voia Domnului(dar in acelasi timp folosesc anticonceptionale sau prezervativ). asadar voia Domnului nu e oprirea nasterii de pruncii, in particluar sau practicarea pacatului, in general, ci asta e intotdeauna alegerea omului. Asadar, haideti sa nu mai aruncam vina pe Domnul ptr alegerea decizilor noastre!
Citat:
5. Am discutat si cu preotul care urmeaza sa oficieze botezurile care, ne-a explicat ce se poate si ce nu se poate si ca este dreptul nostru de a alege cum dorim sa botezam: impreuna sau separat (inca o data, liberul arbitru). Am decis sa botezam separat, sa devenim rude de gradul IV cu posibilitatea de a ne cununa ulterior. De asemenea ni s-a spus ca ne poate face logodna inainte de botez si ca asa am putea sa botezam impreuna.
raman din nou consernata... Of, Doamne!
Logodna nu are rolul de a uni tinerii!, are doar rol de garantie, de promisiune. Va rog sa nu va amagiti considerand ca daca sunteti logoditi sunteti si cununati. Doar casatoria inainte va uneste, va leaga pe totdeauna in fata lui Dumnezeu.

Ieri am avut parte de inca un dus rece. Cautam de zor in Pidalion(e cartea ce cuprinde canoanele BO - se mai numeste si carma Bisericii ortodoxe) niste canoane, la care un preot din incapere imi spune: Canoanele nu sunt treaba femeii. Ce te intereseaza pe tine canoanele, daca preotii nu se preocupa atata de ele? asta ca sa nu zic ca cu cateva minute inainte imi marturisise ca in urma cu ceva vreme botezase un tanar penticostal, iar nasa fusese viitoarea lui sotie! I-am zis Parinte, stii ce ai facut?Ai cununat finul cu nasa!! Si raspunsul stiti care a fost? Tu nu vezi partea buna a lucrurilor. Tanarul s-a botezat la ortodoxie.

Asadar, pe buna dreptate sunt socata. Si intristata de cat de superficial sunt tratate aceste lucruri atat de importante de insusi slujitorii Bisericii

P.s parerea mea e puteti faceti cununia religioasa acum, inainte de botez iar la anul, cand va ies socotelile sa continuati cu masa sau ce doriti.
Am cunoscut un caz, in care s-au cununat religios in tinuta eleganta, iar peste o vreme(cateva luni) tanara s-a imbracat in mireasa si au facut petrecerea.
Eventual puteti merge la biserica si in tinuta de la anul si rugati preotul sa va faca o slujba de multumire
E o varianta mai nonconformista, dar mai placuta lui Dumnezeu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 07.05.2012 at 11:15:52.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 07.05.2012, 12:14:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

.................................................. ..
Reply With Quote
  #65  
Vechi 07.05.2012, 14:15:44
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
A încreștina un copil este o imensă răspundere și trebuie să reflecte curățenia nașului.
Cum poate sădi (la vremea potrivită) inasandu în sufletul copilului pe care este chemat să-l boteze preocuparea de a se cununa la Biseică, dacă pentru ea nu e important?
este adevarat ca ideal ar fi ca un cuplu sa aiba pe langa casatoria civila si cea religioasa. asta e cea mai importanta. ca altfel se considera ca traisc in pacat.

acum, nu stiu, poate gresesc, dar nu prea cred ca nasii au asa foarte mare influienta in educatia finilor, cu toate ca stiu ca asa ar trebui sa fie, ca nasii si de botez si de cununie sa vegheze mereu asupra finilor, sa ii indrume, sa le dea sfaturi, asa zice preotul de fiecare data la botez sau la cununie. "de acu daca i-ati cununat/botezat nu inseamna ca misiunea voastra s-a terminat ci din contra, de abia incepe". nasii trebuie sa vegheze in permanenta asupra cresterii copilului sau e evolutiei cuplului.

asta teoretic ... practic, hai sa fim seriosi, cati nasi se baga in viata finilor ? or fi nu zic, depinde foarte mult si cat de apropriati sunt, dar de cele mai multe ori, fiecare e cu viata lui, cu familia lui, ne vedem la Pasti, Craciun, eventual de 2 3 ori in timpul anului ne dam cadouri, ne pupam, iesim la un gratarel sau o plimbarica si gata. ei ce poti insufla unui copil cu care te vezi de 10 ori pe an maxim? bineinteles, repet, depinde cat de apropiati sunt familiile, cat de aproape stau unii de altii, de asta trebuie foarte mare atentie in alegerea nasilor.

cand am botezat fata si parintele nu a lasat ca o nasa sa boteze copilul cu prietenul ei, asa de mult m-am bucurat, chiar nu vroiam sa boteze nefiind casatoriti religios. la baiat au botezat frate si sora.

in mare parte eu zic ca valorile spirituale tot parintii si Dumnezeu le insufla, nu neaparat nasii ... adica stiu ca ideal ar fi si nasii sa aiba infuienta dar cum stau lucrurile in ziua de azi... de asta parintii trebuie sa fie cei care sa aiba grija sa le insufle valoril spirituale copiilor, sa ii indrume pe calea cea buna, cea dreapta si Dumnezeu va avea grija ca sa nu se abata de la ea. si daca si nasii isi fac datoria atunci e si mai bine.

PS:eu personal, pana la varsta de vreo 17 18 ani nu am stiut ca am nasi. a venit o data nanul meu la mine m-a scos o dat la plimbae si gata. pauza iar ... apoi am inceput eu sa ma duc la nasi, ca sa tin legatura. tot pe ei i-am pus si nasi de cununie si sincer imi cam pare rau pentru ca ei nu suna absolut niciodata, numai noi ii sunam, si de ziua lor si de sarbatori, ei absolut deloc. si na, in respect, ii sun de ziua lor in continuare, cu toate ca ei de ziua mea nu ma suna niciodata, si vb ceia, m-au botezat, si nici pe sot, fiind si nasii nostri de cununie, si de sarbatori, ca na cica ar fi se de datoria noastra ... dar ei niciodata nu suna. si mai cunosc cazuri ...

darrr cunosc si cazuri fericite, de ex al sotului, nasii lui de botez fiind si unchii lui, nasa lui fiind sora mamei. si au tinut permanent legatura, a simtit ca are nasi cu adevarat. si acei nasi sunt cu frica de Dumnezeu, sunt oameni la casa lor, in banca lor. si cu toate acestea iaca la copii nu le-a mers asa bine. baiatul lor e divortat si acum traieste cu o fata in anglia, fara sa fie casatoriti, si fata lor traieste de vreo 4 5 ani cu un baiat si nu are nici cea mai mica intentie sa se casatoreasca .... deci.... toate tin de Dumnezeu ...

de asemenea, e o idee foarte buna de a va cununa religios inainte de botez. stiu un preot care refuza sa boteze copilul, daca parintii nu erau cununati religios si pur si simplu ii obliga sa faca cununia inainte de botez. asa preoti sa mai tot fie. si nu le cerea bani.

Last edited by Mirela0110; 07.05.2012 at 14:28:06.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 08.05.2012, 05:06:18
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy Impresii

Si am botezat si eu pentru prima data in viata, o fetita. Asa cum va spuneam in mesajele anterioare. Evenimentul a decurs in general bine, dar am ramas si cu un gust amar, de care as vrea sa scap cat mai repede. Probabil voi deschide cutia Pandorei, dar m-am intristat tare mult, din cauza organizarii de la biserica.
Botezul s-a tinut la biserica unde merg eu de mai bine de 10 ani, prin urmare acolo unde ma cunosteam cu preotii, cantaretii si ceilalti. Surpriza neplacuta a fost ca s-au desfasurat doua botezuri in acelasi timp, fara sa fiu cel putin anuntata dinainte. Stiu ca se practica acest lucru, am vazut si cinci copii botezati o data, dar m-am simtit cumva tradata, pentru ca nimeni nu a pomenit NIMIC, pur si simplu ne-am pomenit cu celalalt grup de oameni acolo. Apoi, atunci cand m-am programat eu, din agenda administratorului am inteles ca nu mai era alt eveniment programat in ziua de 6 mai. La biserica am ajuns primii si cumva eram primii la rand... In schimb, cand a venit momentul scufundarii in cristelnita, ceilalti se pare ca au cerut sa fie ei primii, si atunci ordinea s-a schimbat!
Referitor la bani, eram foarte bucuroasa pentru ca in momentul programarii mi s-a spus ca nu mi se percepe taxa, pentru ca (asa am inteles eu) parintii fetitei au o situatie materiala foarte proasta, eu luandu-mi astfel o responsabilitate... pe viata... Ideea este ca bani mi s-au cerut oricum, adevarat ca nu cu pretentii de suma, ci cu formula "atat cat pot"... Eu inteleg ca si preotul/ cantaretii/ femeia cu apa au "prestat un serviciu" si trebuie sa fie recompensati pentru asta, dar nu mi-a placut formula in care s-au desfasurat lucrurile. Referitor la scurtirea de taxa, am vazut in registrul de botez ca la mai toate liniile era trecut "gratuit". Asta inseamna de fapt ca toate evenimentele se platesc direct in buzunarele lor. As prefera o taxa cu chitanta!! Si uite asa ajung la vorba colegilor mei atei, care tuna si fulgera impotriva preotilor si a pretentiilor lor materiale! Cu tristete recunosc ca si ei sunt foarte mult/ usor influentati de cei care platesc mai mult. Cel putin asa mi se pare... As vrea doar sa fie totul mai transparent. E normal sa platim ceva, dar nu mi s-a spus adevarul de la inceput. Recunosc, nici eu nu am mai cerut informatii, din moment ce mi s-a spus cu emfaza ca "pentru mine" e gratuit. Nici eu nu am intrebat daca va mai fi vreun botez in acelasi timp, pentru ca nu m-am gandit. Nici eu nu am intrebat care preot va oficia ceremonia (tare as fi vrut sa fi unul anume), pentru ca nu am indraznit. Initial m-am dus sa vorbesc cu duhovnicul meu despre botez, si m-a trimis la administratorul-cantaret din biserica. Iar acesta nici nu m-a intrebat, nici nu a specificat cine va oficia botezul.
Si uite asa m-am pricopsit si cu pacatul "judecarii fetelor bisericesti", pe care ma tot gandesc cum sa-l spovedesc...
Partea buna este ca voi avea experienta in viitor, daca voi mai avea evenimente la biserica, sa stabilim toate detaliile, clar, de la inceput. Daca vor vrea sa stea de vorba cu mine!! :-(((
Reply With Quote
  #67  
Vechi 08.05.2012, 07:15:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
1...
Toate cele bune!
Nu pot să zic decât atât: "of Doamne!"
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #68  
Vechi 08.05.2012, 21:13:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Cristos a înviat!
Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
De asemenea ni s-a spus ca ne poate face logodna inainte de botez si ca asa am putea sa botezam impreuna.

Le multumesc tuturor celor care m-au ajutat.

Toate cele bune!
Cele mai bune, toate vouă!

Ne veți face amândoi o bucurie dacă ne anunțați și când vă veți cununa.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 08.05.2012, 23:14:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
cat despre pacatul adus asupra copilului... nu stiu ce sa spun, cand vroiam sa duc un copil la impartasit, mi s-a atras odata atentia sa fiu curata din toate punctele de vedere ...

acum eu stiu ... in primul rand a boteza un copil, a crestina un suflet mi se pare un lucru foarte bun si foarte important ... nu vad ce pacat ar putea aduce asupra copilui.......
observati 2 fraze prin care va contraziceti cu propriile opinii!

Intr-adevar a crestina un suflet este o treaba f importanta de aceea se face cu luarea tuturor precautiilor si nu oricum,la gramada.Adica in primul rand calitativ nu cantitativ.

Mie imi vine greu a crede ca nu mai exista persoane disponibile care sa indeplineasca conditiile curateniei trupesti si a iubirii de Hristos,de trebuie sa se tina cu dintii de cei care sunt doritori dar nu indeplinesc conditiile??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 08.05.2012, 23:35:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
1. nu termenul "curvie" m-a jignit, pentru ca, datorita faptului ca nu m-am nascut azi-dimineata STIU ce inseamna. M-am simtit jignica cand mi s-a spus in mod repetat ca nu pricep cand nu mi s-a dat o exoplicatie pana la capat...
2. Eu nu am jignit pe nimeni. termenul de "neica-nimeni inginer electronist" nu a fost folosit in mod peiorativ, ci ca neica-nimeni in ceea ce priveste datul de sfaturi. Eu am specificat in nenumarate randuri ca doresc o parere AVIZATA, a unei persoane cu studii teologice. Daca dansul s-a simtit ofensat, imi cer iertare.
3. in ceea ce priveste ce voi insufla eu din punct de vedere spiritual este sa creada in Dumnezeu si atat. Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si tocmai de aceea avem dreptul de a alege credinta pe care vrem sa o urma in viata. In acest moment copiii nu pot alege credinta asa ca o fac pentru ei parintii si nasii, care vor incerca de-a lungul vietii sa le explice de ce este corecta. In final tot ei aleg.
4. Din nou, nu simt nevoia sa ma justific, mai ales in fata dvs., de ce eu si sotul meu nu suntem inca cununati. In viata toate se intampla atunci cand trebuie sa se intample.
5. Am discutat si cu preotul care urmeaza sa oficieze botezurile care, ne-a explicat ce se poate si ce nu se poate si ca este dreptul nostru de a alege cum dorim sa botezam: impreuna sau separat (inca o data, liberul arbitru). Am decis sa botezam separat, sa devenim rude de gradul IV cu posibilitatea de a ne cununa ulterior. De asemenea ni s-a spus ca ne poate face logodna inainte de botez si ca asa am putea sa botezam impreuna.

Le multumesc tuturor celor care m-au ajutat.

Toate cele bune!
Nu trebuie sa va justificati in fata nimanui de aici sau din alta parte,care sunt motivele pt care nu sunteti casatorita,nu cred ca intereseaza pe nimeni.Nu intra in preocuparea forumului si dupa cum observati,nimeni nu a cerut detalii in acest sens.
De primit,ati primit sfaturi folositoare de la altii mai experimentati,chiar daca dvs ati sperat ca veti intalni preoti online care sunt dispusi sa faca pe"preotul de serviciu"(am avut un preot activ pe forum dar nu pt mult timp).

Sper sa reveniti printre noi cu prietenie,chiar daca nu aveti intrebari,ci doar asa...pt impartasirea unei experiente sau unei opinii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:33:01
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 19:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 17:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 08:20:50