Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2008, 06:31:36
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Cu scuzele de rigoare ca este oarecum off topic, ptr ca Mirelat ne-a readus aminte de minunatul om ce a fost si va ramane doamna Zoe Dumitrescu Busulenga(maica Benedicta)voi reda aici cateva ganduri ale acesteia catre tineri:

ZOE DUMITRESCU BUSULENGA - "CUVINTE SI POVETE"
PENTRU MINE NU EXISTA MOARTE

"Pentru mine, timpul n-a curs, nu l-am simtit. Viata mea a fost atat de activa si atat de plina incat un an in plus sau in minus nu s-a facut simtit cu efecte fizice, intelectuale sau de interes duhovnicesc evidente. Poate am evoluat din punct de vedere spiritual fara sa-mi dau seama, dar propriu-zis n-am simtit curgerea timpului. Pentru mine, acesti 84 de ani au fost un fel de dar ceresc pentru ca eu sa inteleg mai multe lucruri pe care tineretea, poate, nu le intelege iar maturitatea le ignora vrut sau nevrut. Am avut sansa sa ajung pana aici si sa privesc cu bucurie, dar si cu tristete. Varsta asta lunga mi-a fost de folos pentru comprehensiunea unei deveniri. Ne aflam într-un moment de grava intelegere a sensului vietii. Fiecare nu priveste la cel de alaturi, nu il intereseaza decat lucrurile materiale, iar restul este uitat.

Fiecare an care mi se dadea îl socoteam ca un dar in plus de la Dumnezeu. Socoteam în tinerete ca am sa traiesc cam 60 de ani, n-am sa ajung pana la 70. Am avut intotdeauna obsesia mortii iminente. Cu fiecare an care trecea incercam sa adaug ceva la mine, la persoana interioara, caci persoana exterioara nu ma interesa. Cand eram in viata publica, fiecare an însemna inca o posibilitate de a raspandi cultura, de a forma cultura, de a raspandi ceva din traseul fiintei mele. Astazi, copilul nu mai gaseste in cel din fata un model, o imagine care sa-l marcheze pentru intreaga viata. Cand eram la Facultate, Iosif Sava imi ura la televizor: "La multi ani", iar colegii imi faceau tot felul de placeri intelectuale. Ei bine, batranetea mai toceste reactiile de bucurie, mai cu seama ca iti dai seama ca fiziceste slabesti. Traiesc din amintiri si incerc cat pot sa mai fac ceva. Anul trecut mi-a apărut o carte de portrete. Anul acesta imi doresc sa fac volumul II, unde vor intra cei care nu au intrat. Batranetea nu este o povara. Pentru mine nu exista moarte, exista "trecere dincolo".

august 2004
GANDURI CATRE TINERI
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
filme duhovnicesti mirelat Arta bisericeasca in general 238 18.02.2024 19:23:03
Raspunsuri duhovnicesti + cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 2399 08.01.2020 10:49:42
Carti duhovnicesti mela me Generalitati 27 26.01.2011 16:55:14
Istorioare duhovnicesti idealist Resurse ortodoxe on-line 2 04.06.2010 22:50:02