Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.03.2011, 20:55:46
Andyfth Andyfth is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Si eu sunt de acord cu tine , evolutionismul are mai multe dovezi ca sa zicem asa , dar asta nu inseamna ca trebuie sa negam existenta lui Dumnezeu .Totul are un inceput (in afara de Dumnezeu ), chiar si microorganismul ala primordial sigur a fost creat de Cineva .
Desi cred intr-o forta superioara, in nici un caz nu cred in dumnezeul crestin sau oricare alt zeu la fel de imperfect din alte religii/mitologii. In conceptia mea, daca exista un Dumnezeu, suntem prea mici sa se ocupe Domnia Sa de toate fleacurile, cum ar fi sa ne ajute cu propriile noastre probleme cand omul modern are posibilitatea sa se descurce singur. De acea mi se pare aproape rusinos si arogant din partea oricui sa creada ca Divinitatea sta sluga sa indeplineasca dorintele unor gandaci de pe o planeta mica din Univers.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.03.2011, 21:09:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ai grija ca forta superioara sa nu fie o creatie a mintii tale. Eu cred in Sfanta Treime. Acest Dumnezeu in care eu cred nu este un produs al mintii mele. Si mai e ceva, nu-mi este undeva, de vreme ce ma impartasesc cu El.

Nu-ti cer sa crezi in ce cred eu, cer doar sa ai respect fata de credinta noastra. Sa nu uiti ca atunci cand traiesti raportandu-te la ceva ce te depaseste nu ai cum sa supralicitezi calitatile tale.

Da, cand vine vorba de mantuire, lucrurile stau altfel decat credem noi. Daca s-ar face un rand spre a intra in Imparatie, sunt sigur ca cel pe care noi nu punem niciun pret ar fi primul. Asa ca logica omeneasca nu este asemanatoare cu cea dumnezeiasca.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.03.2011, 07:49:55
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Costel, esti un exemplu, un model al credintei ortodoxe, cel putin al celei din Romania.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.03.2011, 14:34:45
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Sper ca nu mai ai si acum aceasta teorie :unii care provin din maimuta si altii creati de Dumnezeu , ar fi absurd
Cei care cred ca persoanele lor provin din maimuta probabil stiu ei ce stiu... la fel cum stiu ei ce stiu si cei care cred ca au fost creati dupa chipul lui Dumnezeu, iar nu dupa al Kalei.

Absurde sunt multe pe aici.

Cand un pretins ortodox considera ca Hristos este doar un biet evreu, cred ca teoria mea de acum 30 de ani ar putea fi demonstrata fara probleme deosebite.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.03.2011, 22:36:30
Andyfth Andyfth is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ai grija ca forta superioara sa nu fie o creatie a mintii tale
As putea sa-ti spun acelasi lucru in legatura cu credinta voastra.



Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da, cand vine vorba de mantuire, lucrurile stau altfel decat credem noi.
Presupunand ca omul are de ce sa se 'mantuiasca'. Nu exista nici o dovada care sa ne arate ca noi suntem pe lumea asta ca sa facem pe plac cuiva care se asteapta sa-l slavim fara sa ni se arate direct ca sa fim siguri ca nu ne zbatem degeaba.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.04.2011, 10:39:46
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Daca omul nu are de ce sa se mantuiasca, si daca nu are de dat cont nici unei instante superioare celor omenesti, atunci probabil nu e nici o problema daca cineva isi foloseste libertatea pentru a elimina din societate pe cei pe care ii considera el de prisos sau daunatori. Totul este sa nu-l prinda justitia, nu ?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.04.2011, 11:49:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Daca omul nu are de ce sa se mantuiasca, si daca nu are de dat cont nici unei instante superioare celor omenesti, atunci probabil nu e nici o problema daca cineva isi foloseste libertatea pentru a elimina din societate pe cei pe care ii considera el de prisos sau daunatori. Totul este sa nu-l prinda justitia, nu ?
Deja au inceput sa ma plictiseasca acest gen de argumente.
Adica noi ateii suntem cu totii niste potentiali infractori, oricand gata sa fructifice orice scapare a sistemului legislativ pentru a fura, delapida, viola, talhari si chiar ucide.
Doar legea ne opreste, caci altfel am fi niste fiare, niste lupi gata sa sara pe bietii crestini.
Cam asa prezinti tu si altii situatia.
Vrei sa spui ca cei credinciosi comit mai putine infractiuni decat ateii? Te inseli amarnic.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.04.2011, 12:08:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Daca omul nu are de ce sa se mantuiasca, si daca nu are de dat cont nici unei instante superioare celor omenesti, atunci probabil nu e nici o problema daca cineva isi foloseste libertatea pentru a elimina din societate pe cei pe care ii considera el de prisos sau daunatori. Totul este sa nu-l prinda justitia, nu ?
Adica cum vine asta ? Tu nu ucizi, nu furi, nu violezi etc pentru CA TI-E FRICA DE JUDECATA lui Dumnezeu ???? De frica ca nu te mai mantuiesti nu-i dai in cap aproapelui tau?Doar frica de Dumnezeu te face sa fi om si nu "animal"?Hmmm..foarte interesant!!Deja aberezi si vorbesti doar ca sa jignesti..cand ar trebui sa-ti iubesti aproapele,macar DOAR din frica de Dumnezeu!

Last edited by Melissa; 01.04.2011 at 12:13:56.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.04.2011, 12:25:44
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Deja au inceput sa ma plictiseasca acest gen de argumente.
Adica noi ateii suntem cu totii niste potentiali infractori, oricand gata sa fructifice orice scapare a sistemului legislativ pentru a fura, delapida, viola, talhari si chiar ucide.
Doar legea ne opreste, caci altfel am fi niste fiare, niste lupi gata sa sara pe bietii crestini.
Cam asa prezinti tu si altii situatia.
Vrei sa spui ca cei credinciosi comit mai putine infractiuni decat ateii? Te inseli amarnic.
Ceea ce-l reține pe ateul convins să săvârșească infracțiuni pe bandă rulantă este, în primul rând, legea morală naturală sădită de Dumnezeu în sufletul său, fie că o recunoaște fie că nu, iar în al doilea rând, normele legislative și normele morale ale societății în care trăiește, și care, fie că el o recunoaște fie că nu, sunt de sorginte religioasă.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.04.2011, 12:29:19
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ceea ce-l reține pe ateul convins să săvârșească infracțiuni pe bandă rulantă este, în primul rând, legea morală naturală sădită de Dumnezeu în sufletul său, fie că o recunoaște fie că nu, iar în al doilea rând, normele legislative și normele morale ale societății în care trăiește, și care, fie că el o recunoaște fie că nu, sunt de sorginte religioasă.
Asta-l retine si pe crestin.Si apoi mantuirea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noua teorie despre univers ! iuliu46 Stiri, actualitati, anunturi 2 19.06.2012 15:58:20
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 40 18.07.2008 15:51:05
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 35 16.01.2008 22:53:38