Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2013, 17:23:19
danna603 danna603 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2013
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit preot divortat

Dragii mei,

Nu stiu daca acest subiect se pliaza acestui forum , dar am nevoie de un sfat.O prietena a mea,divortata,are o relatie cu un barbat,divortat si el,fost preot,actualmente bussines man(dupa divort a renuntat la preotie,renuntand totodata la spovedit,impartasit;s-au cunoscut cand el era divortat).Initial,parea un om de exceptie,zice ea,a ajutat-o foarte mult,ea trecand printr-o mare tragedie (una dintre fetite i-a murit intr-un accident de masina,avand doua).A ajutat-o cu inmormantarea,locul de veci,etc,ea neavand niciun alt sprijin.Prietena mea fiind ateu,el a indreptat-o spre credinta,reusind prin apropierea de Dumnezeu sa depaseasca durerea.S-au logodit in fata preotului,facandu-se o slujba.In timp el insa a devenit alt om.Violent uneori,posesiv,foarte gelos,reactii necontrolabile,decizii imature ,minciuni,ceea ce a dus la rupturi repetate si dureroase ale relatiei.In plus ea a aflat ceva intunecat despre trecutul lui,trecut care o sperie,mai ales acum apropiindu-se de Dumnezeu. El spune permanent ca o iubeste si ca doreste casatoria .Si ea si-ar dori,daca ar mai fi omul de la inceput.Ezita insa sa-l paraseasca datorita ajutorului primit,mai exact credinta in Dumnezeu pe care i-a insuflat-o si teama de a nu ramane singura.Ea spera sa reuseasca prin rugaciuni sa-l ajute sa se schimbe.Atat eu cat si parintele duhovnic am sfatuit-o sa renunte.La aceasta ezitare se adauga durerea ca ....traiesc in desfrau si....ea simte pregnant acest pacat.Ma doare sufletul cand o vad cum se chinuie!

Voi ce ziceti?Gresesc sfatuind-o sa-l paraseasca (mentionez ca la un moment dat a inselat-o...tot intr-o perioada de pauza...ea insa nu)?Sa ramana in aceasta relatie complicata doar pentru ca el a ajutat-o?

Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2013, 17:44:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și care-i relevanța faptului că respectivul a fost preot?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2013, 17:47:44
danna603 danna603 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2013
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit preot divortat

...nu stiam ce denumire sa dau subiectului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2013, 18:50:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce aspect din trecutul lui o sperie asa mult? E atat de important?

Cred ca prezentul e mai important si e mai grav.

Poate ar trebui sa aiba o discutie sincera cu cartile pe masa si mai ales cu Dumnezeu inainte, sa-si aduca aminte de acest reper, sa ii aduca aminte cat de mult a ajutat-o in acest sens si sa-i ceara sa o lase sa-l ajute si ea, sa se ajute si sa se sprijine reciproc pe acest drum.

Pot eventual face asta de fatza cu o terta persoana, duhovnicul.

Nu se vor intelege atat timp cat traiesc in pacat, unde este pacatul si diavolul isi vara coada, ar trebui sa locuiasca separat si sa evite in mod special pacatul desfranarii o perioada in care fiecare sa caute sa se indrepte in ochii celuilalt si mai ales a lui Dumnezeu, dupa care sa se casatoreasca daca vor cu adevarat sa mearga pe drumul asta asa cum ar trebui sa fie din perspectiva crestina iar daca nu, sa se desparta, ea cautandu-si un om cu adevarat credincios.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2013, 20:57:26
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Atata timp cat nu parasesc pacatul sa se desparta de el si sa nu se mai uite inapoi. A apropiat o de Dumnezeu? Cum daca o tine in pacatul desfranarii? Si oare ce uneste 2 oameni? Recunostinta sau Dragostea? Iar acolo unde-i pacat este clar ca dragoste curata nu exista. Alegerea este a ei dar bine ar fi sa se intrebe serios ce ii este mai drag: omul acela care nici macar nu se sinchiseste sa o respecte sau Dumnezeu care o iubeste neconditionat? Sa-i dea Domnul minte si inima sa faca alegerea corecta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2013, 21:26:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danna603 Vezi mesajul

Ezita insa sa-l paraseasca datorita ajutorului primit,mai exact credinta in Dumnezeu pe care i-a insuflat-o (...) Sa ramana in aceasta relatie complicata doar pentru ca el a ajutat-o?
Da, intrebarea asta e buna. Mai ales cand miza este tocmai asta.
Si daca ar fi mai putin decat atat, si nu ar fi neaparat vorba de o relatie intima, ci doar de una profesionala (cineva te apreciaza initial dpdv profesional, te invata, iti arata lucruri utile si demne de urmat, care inca iti folosesc si acum), apoi, din motive obiective sau subiective, relatia se strica si persoana respectiva din "inger pazitor" devine dracul in persoana?
De ce oamenii buni la un moment dat se pot schimba?
E drept ca se spune ca facerea de bine e posibil sa nu fii fost niciodata opera lui X , ci a lui Dumnezeu care a lucrat prin el, dar chiar asa, totusi, el n-a avut niciun merit, a fost o marioneta, un zombi, care acum lucreaza pentru altcineva??? sau a fost un om bun, cu frica de Dumnezeu, dar care intre timp, din pacate, a fost corupt, si a cazut victima, probabil nu fara o lupta grea, sau a fost ispitit, poate chiar cu (de catre) propriile virtuti???
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.08.2013, 03:31:22
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danna603 Vezi mesajul
...Ezita insa sa-l paraseasca datorita ajutorului primit,mai exact credinta in Dumnezeu pe care i-a insuflat-o (...) Sa ramana in aceasta relatie complicata doar pentru ca el a ajutat-o?...
Nu e complicată deloc relația asta.

19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.(In3,19)

Ea are impresia că este credincioasă, că el I L-ar fi insuflat pe Dumnezeu, pentru că e interesată de(îi place) desfrâul în care trăiește; ea se chinuie fiindcă nu-i place că are contracandidate.
Oare ce ”duh” o fi primit ea de la el dacă ea, atee, a devenit ”credincioasă” , iar el, PREOT, a devenit tot atunci desfrânat?????
Ea nu-i interesată decât de... exclusivitatea desfrâului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2013, 03:53:36
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Ma mira ce fel de oameni se duc si ies de la Facultatile de Teologie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.08.2013, 10:24:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Divortul lui ridica semne de intrebare .
Daca e violent greu scapa de el ,desi asta ar fi solutia.
Ea dupa lege e maritata cu primul sot cat este el in viata ,daca au fost cununati ,bineinteles.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.08.2013, 10:38:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ea dupa lege e maritata cu primul sot cat este el in viata ,daca au fost cununati ,bineinteles.
Nu cred că-i chiar așa.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare