Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #881  
Vechi 13.12.2010, 20:24:57
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Foarte frumos.

Am si eu cateva citate:

Ferice de omul care m-
ascultă, care veghează
zilnic la porțile mele, și
păzește pragul ușii mele.
Căci cel ce mă găsește,
găsește viața, și capătă
bunăvoința Domnului.
Proverbele 8:34-3



Celui ce va birui, îi voi da să șadă cu Mine
pe scaunul Meu de
domnie, după cum și Eu
am biruit și am șezut cu
Tatăl Meupe scaunul Lui
de domnie.
Apocalipsa 3:21





Dacă păziți poruncile
Mele, veți rămâne în
dragostea Mea, după cum
și Eu am păzit poruncile
Tatălui Meu, și rămân în
dragostea Lui.
Ioan 15:10
Reply With Quote
  #882  
Vechi 13.12.2010, 21:33:34
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

. De aceea și noi, având împrejurul nostru atâta nor de mărturii, să lepădăm orice povară și păcatul ce grabnic ne împresoară și să alergăm cu stăruință în lupta care ne stă înainte. Cu ochii ațintiți asupra lui Iisus, începătorul și plinitorul credinței, Care, pentru bucuria pusă înainte-I, a suferit crucea, n-a ținut seama de ocara ei și a șezut de-a dreapta tronului lui Dumnezeu. . Luați aminte, dar, la Cel ce a răbdat de la păcătoși, asupra Sa, o atât de mare împotrivire, ca să nu vă lăsați osteniți, slăbind în sufletele voastre. În lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă până la sânge. . Și ați uitat îndemnul care vă grăiește ca unor fii: "Fiul meu, nu disprețui certarea Domnului, nici nu te descuraja, când ești mustrat de El. . Căci pe cine îl iubește Domnul îl ceartă, și biciuiește pe tot fiul pe care îl primește". . Răbdați spre înțelepțire, Dumnezeu se poartă cu voi ca față de fii. Căci care este fiul pe care tatăl său nu-l pedepsește? . Iar dacă sunteți fără de certare, de care toți au parte, atunci sunteți fii nelegitimi și nu fii adevărați. . Apoi dacă am avut pe părinții noștri după trup, care să ne certe, și ne sfiam de ei, oare nu ne vom supune cu atât mai vârtos Tatălui duhurilor, ca să avem viață? . Pentru că ei, precum găseau cu cale, ne pedepseau pentru puține zile, iar Acesta, spre folosul nostru, ca să ne împărtășim de sfințenia Lui. . Orice mustrare, la început, nu pare că e de bucurie, ci de întristare, dar mai pe urmă dă celor încercați cu ea roada pașnică a dreptății. . Pentru aceea, "îndreptați mâinile cele ostenite și genunchii cei slăbănogiți. . Faceți cărări drepte pentru picioarele voastre", așa încât cine este șchiop să nu se abată, ci mai vârtos să se vindece. . Căutați pacea cu toți și sfințenia, fără de care nimeni nu va vedea pe Domnul, Veghind cu luare aminte ca nimeni să nu rămână lipsit de harul lui Dumnezeu și ca nu cumva, odrăslind vreo pricină de amărăciune, să vă tulbure, și prin ea mulți să se molipsească.(Evrei 12:1-15)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #883  
Vechi 13.12.2010, 22:42:03
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Luca 22:31-32

,,Și a zis Domnul: Simone, Simone, iată satana v-a cerut să vă cearnă ca pe grâu; Iar Eu M-am rugat pentru tine să nu piară credința ta. Și tu, oarecând, întorcându-te, întărește pe frații tăi."
Reply With Quote
  #884  
Vechi 14.12.2010, 23:30:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Isaia Cap 9

1Poporul care locuia întru întuneric va vedea lumină mare și voi cei ce locuiați în latura umbrei morții lumină va străluci peste voi.
2. Tu vei înmulți poporul și vei spori bucuria lui. El se va veseli înaintea Ta, cum se bucură oamenii în timpul secerișului și se veselesc la împărțirea prăzilor.
3. Căci jugul ce-l apasă, și toiagul ce-l lovește, și nuiaua ce-l asuprește, Tu le vei sfărâma, ca în zilele lui Madian.
4. Încălțămintea cea zgomotoasă de om războinic și haina cea stropită de sânge vor fi aruncate în foc și mistuite în flăcări!
5. Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui și se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.
6. Și mare va fi stăpânirea Lui și pacea Lui nu va avea hotar. Va împărăți pe tronul și peste împărăția lui David, ca s-o întărească și s-o întemeieze prin judecată și prin dreptate, de acum și până-n veac. Râvna Domnului Savaot va face aceasta.
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #885  
Vechi 24.12.2010, 22:05:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Nu va temeti . Caci , iata , va binevestesc voua bucurie mare , care va fi pentru tot poporul ; Ca vi S-a nascut azi Mantuitor , Care este Hristos Domnul , in cetatea lui David . Si acesta va fi semnul : Veti gasi un Prunc infasat , culcat in iesle . Si deodata s-a vazut , impreuna cu ingerul , multime de oaste cereasca , laudand pe Dumnezeu zicand : Slava intru cei de sus lui Dumnezeu , si pe pamant pace , intre oameni bunavoire ! . . . " . Sarbatoarea Nasterii Domnului , sa va aduca lumina si numai bucurii , in sufletele si casele voastre ! << Lumina spre descoperirea neamurilor si slava poporului Tau Israel !+ >>
Attached Images
File Type: jpg Nasterea-Domnului.jpg (37,0 KB, 0 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #886  
Vechi 24.12.2010, 22:12:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Nu va temeti . Caci , iata , va binevestesc voua bucurie mare , care va fi pentru tot poporul ; Ca vi S-a nascut azi Mantuitor , Care este Hristos Domnul , in cetatea lui David . Si acesta va fi semnul : Veti gasi un Prunc infasat , culcat in iesle . Si deodata s-a vazut , impreuna cu ingerul , multime de oaste cereasca , laudand pe Dumnezeu zicand : Slava intru cei de sus lui Dumnezeu , si pe pamant pace , intre oameni bunavoire ! . . . " . Sarbatoarea Nasterii Domnului , sa va aduca lumina si numai bucurii , in sufletele si casele voastre ! << Lumina spre descoperirea neamurilor si slava poporului Tau Israel !+ >>

Cred ca acesta este versetul saptamanii!Sa ne bucuram si sa traim intru Hristos!
Reply With Quote
  #887  
Vechi 29.12.2010, 01:47:12
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

1. Fiul meu, de vei primi povetele mele si sfaturile mele de le vei pãstra,
2. Plecându-ti urechea la întelepciune si înclinând inima ta spre bunã chibzuialã,
3. Dacã vei chema prevederea si spre bunã-cugetare îti vei îndrepta glasul tãu,
4. Dacã o vei cãuta întocmai ca pe argint si o vei sãpa ca si pe o comoarã,
5. Atunci vei pricepe temerea de Domnul si vei dobândi cunostinta de Dumnezeu
Sursa: Solomon 2, 1 - 5
Reply With Quote
  #888  
Vechi 08.01.2011, 18:49:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei - 8 Ianuarie 2011

"Zicand: Intr-o cetate era un judecator care de Dumnezeu nu se temea si de om nu se rusina.
Si era, in cetatea aceea, o vaduva, care venea la el, zicand: Fa-mi dreptate fata de potrivnicul meu.
Si un timp n-a voit, dar dupa acestea a zis intru sine: Desi de Dumnezeu nu ma tem si de om nu ma rusinez,
Totusi, fiindca vaduva aceasta imi face suparare, ii voi face dreptate, ca sa nu vina mereu sa ma supere.
Si a zis Domnul: Auziti ce spune judecatorul cel nedrept?
Dar Dumnezeu, oare, nu va face dreptate alesilor Sai care striga catre El ziua si noaptea si pentru care El rabda indelung?
Zic voua ca le va face dreptate in curand. Dar Fiul Omului, cand va veni, va gasi, oare, credinta pe pamant?"
Sfanta Evanghelie dupa Luca 18 (2-8)
Reply With Quote
  #889  
Vechi 19.01.2011, 21:56:59
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

19 ianuarie – Intru aceasta zi, povestire din viata Sfantului Macarie egipteanul,
despre doua femei ce au ajuns la desavarsire, in lume fiind



Rugandu-se oarecand Cuviosul catre Dumnezeu, s-a facut un glas catre dansul, zicandu-i: “Macarie, inca n-ai ajuns la masura celor doua femei, care vietuiesc impreuna in cetatea cea de aproape.”

Deci, auzind aceasta batranul, si-a luat toiagul sau si a mers in Cetatea aceea si, afland casa lor, a batut in usa si indata una dintre dansele a iesit cu mare bucurie si l-a primit pe el. Apoi, chemand batranul pe amandoua, a zis catre dansele asa:

“Pentru voi atata osteneala am indurat, venind din pustia cea departata, ca sa inteleg lucrurile voastre, pe care spuneti-mi-le mie, netainuindu-le.” Si au raspuns femeile catre batranul: “Crede-ne pe noi, Sfinte Parinte, ca nici in noaptea trecuta de patul barbatilor nostri n-am fost libere, deci, ce fel de lucruri cauti de la noi?”

Iar batranul staruia, rugandu-le pe ele, sa-i arate randuiala vietii lor.
Iar ele, silite fiind, au zis : “
Noi nici un fel de rudenie intre noi nu aveam si s-a intamplat ca s-au insotit cu noi doi frati si, cu dansii, cinsprezece ani petrecand in aceeasi casa, nici
un cuvant rau sau spurcat n-am zis una catra alta, nici nu ne-am sfadit candva, ci in pace pana acum vietuim. Si ne sfatuiam cu un gand, ca, lasand pe sotii cei trupesti, sa mergem in ceata sfintelor fecioare, celor ce slujesc lui Dumnezeu, dar n-am putut sa-i induplecam pe barbatii nostri, ca sa ne lase pe noi, macar ca foarte cu multe lacrimi si rugaminti i-am rugat pe dansii.
Drept aceea, necastigandu-ne dorirea, am pus asezamant intre Dumnezeu si intre noi ca nici un fel de cuvant nesocotit sa nu zicem pana la moartea noastra
.”

Acestea, auzindu-le, Sfantul Macarie a zis:
“Cu adevarat, nici fecioare, nici maritate, nici monah, nici mirean, ci hotararea cea buna o cauta Dumnezeu, primind-o pe ea ca pe insasi fapta, si fiecaruia, dupa alegerea cea de buna voie, ii da pe Duhul Sfant, Cel ce indrepteaza viata tuturor celor ce vor sa se mantuiasca.”

Reply With Quote
  #890  
Vechi 19.01.2011, 23:29:18
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Epistola catre Romani

Capitolul 9

,,Si înainte de a fi fost ei născuți, și înainte de a fi făcut ei ceva bun sau rău – pentru ca planul lui Dumnezeu cel potrivit alegerii să rămână'n picioare, nu din fapte, ci de la Cel ce cheamă – s'a zis ei că cel mai mare îi va sluji celui mai mic. Așa cum este scris: Pe Iacob l-am iubit, dar pe Esau l-am urât. Ce vom zice dar: nu cumva la Dumnezeu există nedreptate? Doamne ferește!

Căci El îi spune lui Moise: Voi milui pe cel de care-Mi va fi milă și Mă voi îndura de cel ce-Mi este de'ndurare.Prin urmare, nu este nici de la cel ce vrea, nici de la cel ce aleargă, ci de la Dumnezeu Cel ce miluiește. Prin urmare, Dumnezeu miluiește pe cine vrea El și împietrește pe cine vrea El. Atunci, îmi veți zice: De ce-l mai scoate pe cineva vinovat? Căci vrerii Lui cine-a putut să-i stea'mpotrivă?

Dar, omule, cine ești tu, cel ce-I răspunzi lui Dumnezeu împotrivă? Oare plăsmuirea-i va spune plăsmuitorului: De ce m'ai făcut așa? Nu are olarul putere peste lut, ca din aceeași frământătură să facă un vas de cinste și un altul de necinste?

Și ce dacă Dumnezeu, vrând să-Și arate mânia și să-Și facă puterea cunoscută, cu multă răbdare a răbdat vase ale mâniei , menite spre pieire, Dar pentru a arăta bogăția slavei Sale către vase ale milei , pe care mai dinainte le-a gătit spre mărire?"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 23:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 23:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 10:22:30