Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 13.11.2020, 22:04:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Fragment dintr-un interviu din luna martie a lui Virgiliu Gheorghe cu privire la suplimentele recomandate pentru creșterea imunității :


V.G.: În primul rând vitamina C, între 3 și 6 grame zilnic. Cu cât mai multă, cu atât mai bine. Pe urmă, Vitamina D minim 2000 UI pe zi până la 5000 UI pe zi. Cea mai are parte a populației României are deficit de Vitamina D, ceea ce o expune la infecții și alte boli. De asemenea, sunt importante două oligominerale seleniu 100-200 ug pe zi și zinc 20 mg pe zi. Magneziu 400-1000 mg zilnic și Vitamina E 400 UI zilnic

De asemenea, am cunoscut un mare profesor și doctor american, decanul uneia dintre cele mai mari universități medicale din lume, care pe lângă vitamina C și Zinc consumă zilnic și un ceai de cuișoare, scorțișoară și ghimbir.”


https://www.activenews.ro/stiri-sana...ovid-19-160540
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 17.11.2020, 17:51:09
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Poate cineva sa-mi spuna cum poate afecta purtatul mastii pe timp indelungat? Daca putem face vreo boala sau alte probleme ?
Reply With Quote
  #113  
Vechi 17.11.2020, 18:09:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Poate cineva sa-mi spuna cum poate afecta purtatul mastii pe timp indelungat? Daca putem face vreo boala sau alte probleme ?
Nu știu nici eu cum, poate dacă porți o mască până se îmbâcsește, la cele de bumbac ai opțiunea să le speli zilnic în apa fiartă dar nu oferă nu știu ce protecție, pentru celelalte nu se recomanda decât o zi purtarea.

Poate unii se îmbolnăvesc că nu-și spală masca, sau stau cu ea câteva luni și rămân bacterii din salivă și mucozități (acuma iarna.)
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 18.11.2020, 00:19:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Poate cineva sa-mi spuna cum poate afecta purtatul mastii pe timp indelungat? Daca putem face vreo boala sau alte probleme ?
Parerea mea e ca nu afecteaza cu nimic.
Toate iernile din copilarie le-am trecut cu fularul peste gura si nas.



P.S. Oare daca nu faceam asa eram mai putin pacatos?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 18.11.2020, 00:37:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Toate iernile din copilarie le-am trecut cu fularul peste gura si nas.
Nu se aseamănă situațiile, nu trebuia să porți fular la locul de muncă, în magazin, în sala de clasă, primăvara și vara în aer liber.

De ce ni se spune să înlocuim măștile, dacă nu e pericol să aibă germeni în ele ?

Chiar și după masă ar trebui o spălare că altfel ai contamina masca, cine mănâncă pe fugă și trage masca, chiar dacă s-a șters tot are urme alimentare pe ea.

Chirurgii au câte o mască nouă pe zi minim, poate chiar pe operație și nu stau toată ziua cu ele, nu mănâncă cu ele.

În fular respiri mai bine decât în mască, am făcut proba, nici nu se compară, poți avea stări de sufocare în mască.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 18.11.2020, 04:43:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu se aseamănă situațiile, nu trebuia să porți fular la locul de muncă, în magazin, în sala de clasă, primăvara și vara în aer liber.
...

În fular respiri mai bine decât în mască, am făcut proba, nici nu se compară, poți avea stări de sufocare în mască.
Poate ti-ai pus masca de carnaval (hi,hi,hi).

Masca de covid nu te protejeaza pe tine de contaminare cu covid, ci pe cei din jurul tau daca tu ai covid. Masca retine pe cat posibil expiratia ta(mai ales tusea, stranutul) de a se propaga rapid la distanta de tine. Prin purtarea mastii rezulta ca toata lumea(fiecare) protejeaza pe toata lumea de patogenia sa, astfel ca teoretic toti sunt protejati.
Situatia s-ar cam asemana cu a-ti usca parul cu phoenul "mascat".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 18.11.2020, 10:23:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Masca de covid nu te protejeaza pe tine de contaminare cu covid
Și care ar fi de fapt acea mască anti-covid care să protejeze 100%, că niciun producător nu are curaj să scrie pe cutia măștii această mască e bună anti-covid, pt că ar fi dați în judecată de cei care au purtat-o și au luat boala.

80% dintre cei care s-au infectat spun că au purtat masca în unele țări, dacă ai ghinion iei și prin mască, intră microparticulele virusului și prin ea.

Dacă porți o mască, până se îmbâcsește, fără să o schimbi sau speli rămân în ea bacterii, fungi, spori, urme de alimente, îți distrugi sistemul imunitar în câteva luni pentru că respiri din nou și din nou mucegaiurile din ea, nu ai un filtru de aer, până și dintr-un aparat de climă la care nu ai mai curățat filtrul îți bagi în plămâni praf.

O mască îmbâcsită poate fi la fel de infectă ca o lenjerie purtată.

Deci dacă porți mască trebuie schimbată, sau spălată, asta arată și la televizor în reclame că masca ar trebui aruncată după ce e purtată, sau spălată în apă fierbinte spuneau unii doctori.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.11.2020 at 10:27:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare