Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2018, 23:15:36
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up Despre iesirea din hipnoza!!!

Aveam de multa vreme in cap Topicul asta si tot am amanat, dar fiind un topic care mi s-a parut ca indirect ridica si problema, asta am inceput sa scriu.Si ma gandesc la roata de alergat a hamsterului:
https://www.google.ro/imgres?imgurl=...act=mrc&uact=8
sau varianta umana foarte actuala,pare de ras dar nu este:
https://alinastepan.files.wordpress....ning-wheel.jpg

De multe ori noi mergem la lucru si acolo ne dam toata silinta cam asa:
https://www.youtube.com/watch?v=DfGs2Y5WJ14

Problema e ca atunci cand ajungem acasa si am avea nevoie de liniste, suntem asaltati cu tot felul de lucruri,oferte pe care le-am asemanat cu tehnicile hipnotizatorului.

Era in urma cu cateva luni sunt sunat ptr o asigurare de viata,asa zisa. Si foarte bine documentata doamna respectiva imi spune "avantajele " acestei asigurari. Ma rog imi vorbeste atata de mult de trebuie sa ii mai pun "frana" ,printre altele imi spune de avantajul de a avea asigurare suplimentara de sanatate in caz de boala.Altfel spus "ASigurarea asigurarii". Adica daca aia nu ne foloseste de prea multe ori la ceva ca la operatie vii de acasa, acuma vei fi blindat.
Ma rog a trebuit sa o opresc,si i-am spus :"Doamna sunt credincios .Gandhi cand a fost intrebat daca isi face asigurare de viata, a raspuns ca este o dovada de necredinta in Dumnezeu, daca ar semna asa ceva." Ma rog i-am spus de Dumnezeu frumos doamnei respective, precizandu-i ca pana unde ne invartim ca nebunii, pe rotile astea de mai sus. Trebuie sa spunem STOP. Sa ne multumim cu putin cu binecuvantare, decat multa goana dupa vant si agitatie,depresie.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2018, 00:17:29
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Un mare factor "hipnotizator" ni-l ofera companiile de telefonie. Aici de-a lungul timpului am intalnit mai multe cazuri, dar ma straduiesc sa spun esentialul, ca v-as putea scrie pagini intregi cu probleme care le-am avut in familie sau cunoscuti.

Aici de multe ori acesti haiduci de la callcenter ,ideaa de baza e nebagarea de seama.Am facut un contract imi trebuia la tara telefon fix, ca nu era semnal pe mobil totdeauna si sa avem tot timpul linie directa.Am adaugat si Net . Dar statea ca un ghimpe in coasta lor Focusatul ,atata au sunat-o pe soacramea, ca am luat de la ei si TV. Dar nemernici si prosti, au facut nu stiu ce oferta, dar nu au spus ca aveam zero minute pe fix. Dupa prima luna 200 de lei ,zic cine stie ce au vorbit ai casei aiurea nu am dat atentie .A doua luna 190 lei, soacramea agitata.
Ii intreb pe astia de la companie, spun ca aveau nu stiu ce oferta cu zero minute???... Niste cretini, eu aveam nevoie de fix nu de TV care ni l-au bagat pe gat. Le-am spus de ce mi-ati taiat telefonul." Nu vi l-am taiat, dar aveti o oferta de zero minute." Asta e ca in filmele cu prosti. Pai zic de ce nu i-ati spus lui soacramea ca nu are telefon."Nu, are, dar e o oferta de zero minute ." Asta e ca in filmele cu prosti. Ei se fac ca nu vad ca oferta lor de zero minute ne costa 200 de lei pe luna.

Despre iesirea din hipnoza in situatia data. Nu pierdeti vremea prea mult la call center .Aia nu au nici o putere.Pierdeti vremea in zadar. Hartie de reclamatie catre Firma de telefonie. Si apoi OPC daca e cazul.
Fiind la coada sa imi inregistrez sesizarea o femeie povesteste cum unii au sunat-o ptr telefon ,nu stiu ce oferta, ea le-a spus ca nu ii trebuie telefon nou, si totusi i-a venit sa plateasca si era cu factura acolo.Nu mai sunt respectati oamenii in varsta.

Am mai patit si eu si cunoscuti diverse, cert e un lucru .Cand fac un contract pe doi ani cu Telekom sau oricine altcineva, deja il fac altfel. Am un caiet in care prima dat il intreb numele persoanei cu care vorbesc,notez data ,ora, tipul contractului ce tip de net ce viteza, numarul de minute de telefonie pe fix valoare in euro,in lei daca este cu TVA -foarte important. Adica uneori am avut o senzatie ca am vorbit singur si nu am timp ptr asa ceva, cu firme arogante care stai 50 de minute la telefon sa intri in legatura cu cineva si li se pare OK.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.03.2018, 09:35:39
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Problema e ca atunci cand ajungem acasa si am avea nevoie de liniste, suntem asaltati cu tot felul de lucruri,oferte pe care le-am asemanat cu tehnicile hipnotizatorului.

Era in urma cu cateva luni sunt sunat ptr o asigurare de viata,asa zisa. Si foarte bine documentata doamna respectiva imi spune "avantajele " acestei asigurari. Ma rog imi vorbeste atata de mult de trebuie sa ii mai pun "frana" ,printre altele imi spune de avantajul de a avea asigurare suplimentara de sanatate in caz de boala.Altfel spus "ASigurarea asigurarii". Adica daca aia nu ne foloseste de prea multe ori la ceva ca la operatie vii de acasa, acuma vei fi blindat.
Ma rog a trebuit sa o opresc,si i-am spus :"Doamna sunt credincios .Gandhi cand a fost intrebat daca isi face asigurare de viata, a raspuns ca este o dovada de necredinta in Dumnezeu, daca ar semna asa ceva." Ma rog i-am spus de Dumnezeu frumos doamnei respective, precizandu-i ca pana unde ne invartim ca nebunii, pe rotile astea de mai sus. Trebuie sa spunem STOP. Sa ne multumim cu putin cu binecuvantare, decat multa goana dupa vant si agitatie,depresie.
E simplu... asta e lumea reala in care traim.
Banca, firma de asigurari, firma de telefonie, biserica ... sunt afaceri. Trebuie sa faca profit.
De ce preotul isi face asigurare la biserica, la casa sau la masina? Ii e frica de ceva?
De ce biserica pe site-ul patriarhiei vinde asigurari?
Iti spune ca daca esti credincios nu ti se poate intampla nimic... dar mai bine ia si o asigurare... ca sa fim siguri :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2018, 23:12:13
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
E simplu... asta e lumea reala in care traim.
Banca, firma de asigurari, firma de telefonie, biserica ... sunt afaceri. Trebuie sa faca profit.
De ce preotul isi face asigurare la biserica, la casa sau la masina? Ii e frica de ceva?
De ce biserica pe site-ul patriarhiei vinde asigurari?
Iti spune ca daca esti credincios nu ti se poate intampla nimic... dar mai bine ia si o asigurare... ca sa fim siguri :)
Arata-mi unde patriarhia vinde asigurari pe site-ul patriarhiei ca nu cred?... Mie nu prea imi plac povestile. Biserica nu e o afacere
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2018, 13:47:29
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Arata-mi unde patriarhia vinde asigurari pe site-ul patriarhiei ca nu cred?... Mie nu prea imi plac povestile. Biserica nu e o afacere
Nu am sa dau adresa pentru ca nu vreau sa fac reclama.
Patriarhia patroneaza (printre multe alte afaceri) si agentia de turism tour-operator Basilica Travel. Pe acelasi site, credinciosii isi pot incheia polite de asigurare RCA, asigurari de bunuri si sanatate.

Totusi, in cazul in care RCA-ul nu e de ajuns, Patriarhia Romana a introdus in Molitfelnic slujba de sfestanie a unui vehicul, adaptandu-se astfel la nevoile lumii moderne.
BOR se afla in topul celor mai profitabile institutii din tara.
Toate cele de mai sus pot fi simplu verificate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.03.2018, 21:20:01
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

S-a introdus slujba de sfestanie a masinii ca o necesitate, la cererea oamenilor ,si eu am facut-o la cateva luni, dupa ce am luat masina. Dar tot acolo scria, ca fiecare da cat vrea, asa ca nu stiu ce te supara.
In rest cu Basilica Travel si alte chestii, nu ai dat detalii asa ca nu stiu si nu ma intereseaza.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2018, 09:42:52
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
S-a introdus slujba de sfestanie a masinii ca o necesitate, la cererea oamenilor ,si eu am facut-o la cateva luni, dupa ce am luat masina. Dar tot acolo scria, ca fiecare da cat vrea, asa ca nu stiu ce te supara.
In rest cu Basilica Travel si alte chestii, nu ai dat detalii asa ca nu stiu si nu ma intereseaza.
Nu vad ce detalii sa mai dau. Intrii pe site, completezi datele online si primesti polita.

Introducerea oficiala a slujbei de sfestanie la masini este o dovada ca biserica tine pasul cu trendul lumii moderne, plus marketing la greu. E adevarat ca nu exista un tarif impus, fiecare da cat vrea. Dar prin introducerea acestui produs aduce credinciosi la biserica.

Ceea ce apuneam eu, este ca dupa ce institutia bisericeasca iti face alujba, ca la carte cum s-ar spune, aceeasi institutie iti vinde mai apoi si o asigurare lumeasca ... de ce? Pentru ca o asigurare e mai sfanta decat o slujba.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2018, 10:13:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
BOR se afla in topul celor mai profitabile institutii din tara.
Toate cele de mai sus pot fi simplu verificate.
Foarte bine!
Ar trebui să cooptăm în guvern pe "afaceriștii" din BOR, poate iese și RO din impasul în care este tot dusă de 29 de ani.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.03.2018, 00:55:41
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
Nu vad ce detalii sa mai dau. Intrii pe site, completezi datele online si primesti polita.

Introducerea oficiala a slujbei de sfestanie la masini este o dovada ca biserica tine pasul cu trendul lumii moderne, plus marketing la greu. E adevarat ca nu exista un tarif impus, fiecare da cat vrea. Dar prin introducerea acestui produs aduce credinciosi la biserica.

Ceea ce apuneam eu, este ca dupa ce institutia bisericeasca iti face alujba, ca la carte cum s-ar spune, aceeasi institutie iti vinde mai apoi si o asigurare lumeasca ... de ce? Pentru ca o asigurare e mai sfanta decat o slujba.
Cred ca Biserica a facut agentie de turism din doua motive. Se ajunge la locurile Sfinte mai ieftin, si au ei controlul asupra celor care ghideaza grupurile,adica oamenii astia sa fie documentati, sa nu aiureze pe teme religioase. Iar asigurarile de calatorie sunt legate de calatoria propriuzisa.Dar nu vreau sa deviem de la subiect, eu ma refeream ca firmele astea de Asigurari de la Banci, respectiv de telefonie, si altele,sunt extrem de incisive si te cauta cu tot felul de oferte mincinoase, si fac presiuni asupra ta,ceea ce in cazul amintit de tine nu a fost cazul.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2018, 00:58:42
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

O alta situatie care am intalnit-o ma suna ptr diverse produse, nu stiu ce saltele,sau alte produse care nu le-am comandat. Intr-o vreme ascultam ce imi spunea doamna,domnisoara respectiva.In capul nostru ne gandim la o mama, o sotie,o sora, sa nu fim asa directi, sa nu le bruscam.Dar nu e timp de pierdut.Acum le spun :"Nu va suparati,momentan nu ma intereseaza si trebuie sa plec,nu mai pot continua.La revedere."

Un alt tip de hipnoza.Ma suna de la nu stiu ce companie electrica.La inceput ascultam toate chestiile astea si intreb cu cat aveti KW etc.Sa ma sunati sa iau o decizie.
Si apoi am gandit.Si la telefonie sunt tot asa draguti, inainte,... pana ai contract cu ei,...si apoi cu ochi "straini si goi".
Iesirea din hipnoza:
Scot Caietul asta e sigur- notez pret per Kwh si va rog sa imi spune-ti un sediu in judet,adresa etc-daca e la etajul trei la vreun bloc nu are rost. Adica eu nu dau doi bani, pe oameni la care nu le vad fata si is smecheri.Nu e de facut contracte asa!!!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 23.03.2018 at 01:06:30.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare