Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2017, 18:45:42
Anastasia2017 Anastasia2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2017
Mesaje: 6
Implicit Userul MihailC

Salutare!


Știe cineva ce s-a întâmplat cu userul Mihailc? De ce nu mai postează?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2017, 19:55:59
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Bună întrebare! Și eu duc lipsa acestui user.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2017, 20:07:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

I-am trimis un email privat acum cateva luni..nu a raspuns.
Ultima data ne-am auzit acum vreo 2 ani.
Probleme personale, probabil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2020, 09:11:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Mihai - MihailC

Am văzut acum 2 postări ale lui mai recente, să zic așa, din luna Martie 2020. Una pe topicul "Poezii preferate" și cealaltă o Rugăciune. Sper că este bine Mihai!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2020, 17:50:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Am editat o parte din mesaj, am văzut că unii nu sunt de acord, câteva motive simple pt care oamenii nu mai vor să scrie, la modul general.

1. teama de răspândire pe discuții în care se pierde timpul sau nefolositoare pentru suflet și psihic.

2. nevoia de confort psihic, nevoia de liniștire, de acumulare a unei experiențe de viață în care să discerni mai așezat subiectele, fără patimă, într-un fel comentezi la 20 și ceva de ani, într-un fel la 50, poate cu mintea de la 50 te judeci că ai fost prea pripit și impulsiv, în multe situații.

3.precauția având în vedere că nu știm vremurile care vin.

4. alte proiecte media mai atractive gen doxologia, trinitas, apariția subiectelor religioase pe rețeaua facebook și mutarea acolo, unele canale de youtube mai dinamice și interactive care țin publicul captat etc

Am încercat să fac o schiță, fără să mă refer la domnul MihailC, ci la scăderea în general a comunicării, sper să nu se supere că am comentat aici.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.04.2021 at 10:51:43.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.01.2021, 07:37:16
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit @ Iorest

Cred că #2 este principala cauză :) și ritmul de viață tot mai accelerat, prea puțin timp personal.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2021, 11:49:17
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit ai inviat mestere?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
I-am trimis un email privat acum cateva luni..nu a raspuns.
Ultima data ne-am auzit acum vreo 2 ani.
Probleme personale, probabil.
hai sa traiesti, sunrt eodor nastasa, vesnicul tau GICA contra
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.03.2021, 21:42:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Observ că s-au retras vreo 50% dacă nu mai mult dintre oamenii vechi pe forum care au fost în perioada când forumul duduia între 2007 și 2012, care credeți că e motivul sau motivele ?

1. teama de răspândire pe discuții în care se pierde timpul sau nefolositoare pentru suflet și psihic.

2. nevoia de confort psihic, nevoia de liniștire, de acumulare a unei experiențe de viață în care să discerni mai așezat subiectele, fără patimă, într-un fel comentezi la 20 și ceva de ani, într-un fel la 50, poate cu mintea de la 50 te judeci că ai fost prea pripit și impulsiv, în multe situații.

3.precauția pt ca nu cumva discuții de aici să aibă repercusiune în viața reală sau la judecata lui Hristos, poți să și uiți ce ai scris și să fie ceva nefolositor.

4. redundanța, anumite subiecte care se repetă, slujbe care se repetă, o stare de apatie față de viața Bisericească în general și subiectele bisericești, o uscăciune care poate afecta viața oricărui credincios.

5. anumite răni provocate din discuții cu alți oameni de pe forum

6. frica de vremuri apocaliptice care bat la ușă, un posibil război mondial și nevoia rugăciune mai multă, de liniștire, de retragere la sat sau undeva

7. schimbări bulversante în viață, divorț, pierderea unui copil sau sarcini, nereușite în carieră, procese pe moșteniri, pierderea unui statut social, a casei, datorii, îmbolnăviri și necazuri care și așa te supără peste măsură încât nu mai ai putere nici să schimbi o vorbă cu cineva pe net și ești într-o deznădejde apăsătoare.

8. alte proiecte media mai atractive gen doxologia, trinitas, apariția subiectelor religioase pe rețeaua facebook și mutarea acolo, unele canale de youtube mai dinamice și interactive care țin publicul captat etc

Mai completați și voi dacă vreți, aș vrea să știu părerea voastră, am încercat să fac o schiță, fără să mă refer la domnul MihailC, ci la declinul forumului sper să nu se supere că am comentat aici.
Eu am dat raspunsul detaliat aici: https://www.crestinortodox.ro/forum/...5&postcount=49
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.03.2021, 13:21:59
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.632
Implicit

Problema e ca nu ti s-a cerut.
Nici acolo si nici aici...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare