Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.04.2008, 22:58:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: Pilda suprema de smerenie


"Iisus S-a sculat de la Cina, S-a dezbracat de haine si, luand un stergar, S-a incins cu el. Dupa aceea a turnat apa in vasul de spalat si a inceput sa spele picioarele ucenicilor si sa le stearga cu stergarul cu care era incins. A venit deci la Simon Petru. Acesta I-a zis: «Doamne, oare Tu sa-mi speli mie picioarele?». A raspuns Iisus si i-a zis: «Ceea ce fac Eu, tu nu stii acum, dar vei intelege dupa aceasta». Petru I-a zis: «Nu-mi vei spala picioarele in veac». Iisus i-a raspuns: «Daca nu te voi spala, nu ai parte de Mine». Zis-a Simon Petru Lui: «Doamne, spala-mi nu numai picioarele mele, ci si mainile si capul». Iisus i-a zis: «Cel ce a facut baie n-are nevoie sa-i fie spalate decat picioarele, caci este curat tot». si voi sunteti curati, insa nu toti. Ca stia pe cel ce avea sa-L vanda; de aceea a zis: «Nu toti sunteti curati». Dupa ce le-a spalat picioarele si si-a luat hainele, S-a asezat iar la masa si le-a zis: «intelegeti ce v-am facut Eu? Voi Ma numiti pe Mine: invatatorul si Domnul, si bine ziceti, caci sunt. Deci daca Eu, Domnul si invatatorul, v-am spalat voua picioarele, si voi sunteti datori sa ca sa spalati picioarele unii altora; ca v-am dat voua pilda, ca, precum v-am facut Eu voua, sa faceti si voi. Adevarat, zic voua: Nu este sluga mai mare decat stapanul sau, nici solul mai mare decat cel ce l-a trimis pe el. Cand stiti acestea, fericiti sunteti daca le veti face.»." (Ioan 13, 4-17)

Reply With Quote
  #82  
Vechi 25.04.2008, 11:49:03
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Filipeni 4
8. Mai departe, fratilor, cate sunt adevărate, cate sunt de cinste, cate sunt drepte, cate sunt curate, cate sunt vrednice de iubit, cate sunt cu nume bun, orice virtute si orice laudă, [color=red]la acestea să vă fie gandul.[/color]
9. Cele ce ati învătat si ati primit si ati auzit si ati văzut la mine, acestea să le faceti, si Dumnezeul păcii va fi cu voi.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.04.2008, 15:32:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Chemarea Apostolilor.

"A doua zi iarasi statea Ioan si doi dintre ucenicii lui. si privind pe Iisus, Care trecea, a zis: «Iata Mielul lui Dumnezeu!». si cei doi ucenici l-au auzit cand a spus aceasta si au mers dupa Iisus. Iar Iisus, intorcandu-Se si vazandu-i ca merg dupa El, le-a zis: «Ce cautati?». Iar ei I-au zis: «Rabi (care se talcuieste: invatatorule), unde locuiesti?». El le-a zis: «Veniti si veti vedea». Au mers deci si au vazut unde locuia; si au ramas la El in ziua aceea. Era ca la ceasul al zecelea. Unul dintre cei doi care auzisera de la Ioan si venisera dupa Iisus era Andrei, fratele lui Simon Petru. Acesta a gasit intai pe Simon, fratele sau, si i-a zis: «Am gasit pe Mesia (care se talcuieste: Hristos)». si l-a adus la Iisus. Iisus, privind la el, i-a zis: «Tu esti Simon, fiul lui Iona; tu te vei numi Chifa (ce se talcuieste: Petru)». A doua zi voia sa plece in Galileea si a gasit pe Filip. si i-a zis Iisus: «Urmeaza-Mi». Iar Filip era din Betsaida, din cetatea lui Andrei si a lui Petru. Filip a gasit pe Natanael si i-a zis: «Am aflat pe Acela despre Care au scris Moise in Lege si proorocii, pe Iisus, fiul lui Iosif din Nazaret». si i-a zis Natanael: «Din Nazaret poate fi ceva bun?». Filip i-a zis: «Vino si vezi». Iisus a vazut pe Natanael venind catre El si a zis despre el: «Iata, cu adevarat, israelit in care nu este viclesug». Natanael I-a zis: «De unde ma cunosti?». A raspuns Iisus si i-a zis: «Mai inainte de a te chema Filip, te-am vazut cand erai sub smochin». Raspunsu-I-a Natanael: «Rabi, Tu esti Fiul lui Dumnezeu, Tu esti regele lui Israel». Ras-puns-a Iisus si i-a zis: «Pentru ca ti-am spus ca te-am vazut sub smochin, crezi? Mai mari decat acestea vei vedea». si i-a zis: «Adevarat, adevarat zic voua, de acum veti vedea cerul deschizandu-se si pe ingerii lui Dumnezeu suindu-se si coborandu-se peste Fiul Omului.»": (Ioan 1, 35-51)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 04.05.2008, 17:24:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia duminicii a II-a dupa Pasti
(a Sfantului Apostol Toma)
Ioan 20, 19-31
19. si fiind seara, in ziua aceea, intaia a saptamanii (duminica), si usile fiind incuiate, unde erau adunati ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus si a stat in mijloc si le-a zis: "Pace voua!"
20. si zicand acestea, le-a aratat mainile si coasta Sa. Deci s-au bucurat ucenicii, vazand pe Domnul.
21. si Iisus le-a zis iarasi: "Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi."
22. si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: "Luati Duh Sfant;
23. Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute."
24. Iar Toma, unul din cei doisprezece, cel numit Geamanul, nu era cu ei cand a venit Iisus.
25. Deci au zis lui ceilalti ucenici:" Am vazut pe Domnul!" Dar el le-a zis: "Daca nu voi vedea, in mainile Lui, semnul cuielor, si daca nu voi pune degetul meu in semnul cuielor, si daca nu voi pune mana mea in coasta Lui, nu voi crede."
26. si dupa opt zile, ucenicii Lui erau iarasi inauntru, si Toma, impreuna cu ei. si a venit Iisus, usile fiind incuiate, si a stat in mijloc si a zis: "Pace voua!"
27. Apoi a zis lui Toma: "Adu degetul tau incoace si vezi mainile Mele si adu mana ta si o pune in coasta Mea si nu fi necredincios, ci credincios."
28. A raspuns Toma si I-a zis: "Domnul meu si Dumnezeul meu!"
29. Iisus I-a zis: "Pentru ca M-ai vazut ai crezut. Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut!"
30. Deci si alte multe minuni a facut Iisus inaintea ucenicilor Sai, care nu sunt scrise in cartea aceasta.
31. Iar acestea s-au scris, ca sa credeti ca Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, si, crezand, sa aveti viata in numele Lui.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 05.05.2008, 10:09:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Minnunea din Cana Galileii - prima minune

"Si a treia zi s-a facut nunta in Cana Galileii si era si mama lui Iisus acolo. si a fost chemat si Iisus si ucenicii Sai la nunta. si sfarsindu-se vinul, a zis mama lui Iisus catre El: «Nu mai au vin». A zis ei Iisus: «Ce ne priveste pe Mine si pe tine, femeie? inca n-a venit ceasul Meu». Mama Lui a zis celor ce slujeau: «Faceti orice va va spune». si erau acolo sase vase de piatra, puse pentru curatirea iudeilor, care luau cate doua sau trei vedre. Zis-a lor Iisus: «Umpleti vasele cu apa». si le-au umplut pana sus. si le-a zis: «Scoateti acum si aduceti nunului». Iar ei i-au dus. si cand nunul a gustat apa care se facuse vin si nu stia de unde este, ci numai slujitorii care scosesera apa stiau, a chemat nunul pe mire, si i-a zis: «Orice om pune intai vinul cel bun si, cand se ametesc, pune pe cel mai slab. Dar tu ai tinut vinul cel bun pana acum». Acest inceput al minunilor l-a facut Iisus in Cana Galileii si si-a aratat slava Sa; si ucenicii Sai au crezut in El." (Ioan 2, 1-11)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 06.05.2008, 17:09:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Hristos si Nicodim.

"Caci Dumnezeu asa a iubit lumea, incat pe Fiul Sau Cel Unul-Nascut L-a dat ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Caci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca sa se mantuiasca, prin El, lumea. Cel ce crede in El nu este judecat, iar cel ce nu crede a si fost judecat, fiindca nu a crezut in numele Celui Unuia-Nascut, Fiul lui Dumnezeu. Iar aceasta este judecata, ca Lumina a venit in lume si oamenii au iubit intunericul mai mult decat Lumina. Caci faptele lor erau rele. Ca oricine face rele uraste Lumina si nu vine la Lumina, pentru ca faptele lui sa nu se vadeasca. Dar cel care lucreaza adevarul vine la Lumina, ca sa se arate faptele lui, ca in Dumnezeu sunt savarsite." (Ioan 3, 16-21)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.05.2008, 09:56:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Despre judecata lui Dumnezeu

Iisus a zis: "Adevarat, adevarat zic voua: «Cel ce asculta cuvantul Meu si crede in Cel ce M-a trimis are viata vesnica si la judecata nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viata. Adevarat, adevarat zic voua, ca vine ceasul si acum este, cand mortii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si cei ce vor auzi vor invia. Caci precum Tatal are viata in Sine, asa I-a dat si Fiului sa aiba viata in Sine; si I-a dat putere sa faca judecata, pentru ca este Fiul Omului. Nu va mirati de aceasta; caci vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui, si vor iesi cei ce au facut cele bune spre invierea vietii si cei ce au facut cele rele spre invierea osandirii. Eu nu pot sa fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreapta, pentru ca nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis»." (Ioan 5, 24-30)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.05.2008, 10:58:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule acest Cuvant citat pe care l-ai postat este minunat, frumos, extraordinar....

ce se observa este ca pe langa credintza in Cel ce L-a trimis trebuie sa ascultam/slujim/faptuim/ de cuvantul "Meu" iar cine face asha va avea viatza veshnica shi nici la judecata nu va veni, deci nu i se va aduce invinovatziri nici de parashi shi nici in fatza lui Dumnezeu nu va avea pacate ci va fi iertat, shi v-a fi mutat de la moarte la viatza adica va trai intru dragoste curata, intru Dumnezeu, in desavarshire. Mortzii care aud glasul Fiului lui Dumnezeu vor invia deci iata ce face Fiul invie mortzii lucru care de la Tatal purcede, caci a primit viatza in Sine de la Tatal shi i-a dat putere sa faca shi judecat fiindca este Fiul Omului, cu referire probabil atat la proorocul Iezechiel care vorbeshte de un Fiu al Omului cat shi fiindca este shi om ca shi noi. Shi se spune sa nu ne MIRAM de aceasta ca cei ce au facut fapte bune invie spre invierea Vietzii iar cei ce au facut fapte rele spre invierea osandirii. iar in final se arata o judecata fara nici un propriu interes, o judecata fara nici o pila shi indulgentza pe baza intereselor personale ci lepadate fiind toate aceste interese se arata ca Fiul face o judecata dreapta cautand la Voia Celui Care L-a trimis, deci invierea celor spre judecata shi osandire respectiv invierea Vietzii celor cu fapte bune se face fara nici un interes personal, nici o voiIre personala, ci "nimic de la Mine nu pot sa fac" spune Domnul , deci o astfel de judecata nu exista, ci "precum aud, judec" dar judecata este dreapta chiar daca o face Fiul caci El judeca, deci se scoate in evidentza dreptatea judecatzii prin opozitzia dintre cele doua cautari, Fiul nu cauta sa faca Voia Sa ci voia Tatalui shi de aceea judecata Sa este dreapta. Deci Fiul cand spune ca aude, se pare ca aude tot ce poate fi auzit pentru cauza respectiva inclusiv de la Tatal, de la Duhul Sfant dat in Sine de la Tatal precum shi de la totzi ceilaltzi care ishi iau indrazneala sa ridice marturie in privintza acestei judecatzi de inviere a Vietzii pe deoparte fara judecata spre care invie cei ce au facut fapte bune shi invierea spre judecata shi spre osanda a celor care au facut fapte rele.... deci judecata dreapta este aceea pe care duhovnicul/preotul/credinciosul/ortodoxul/creshtinul o face atunci cand cauta sa faca nu voia sa ci voia celui care l-a Trimis shi din aproape in aproape ajungand la Voia Tatalui adica a lui Dumnezeu, shi atunci abea decizia lui cu privire la sine sau la aproape incepe sa fie dreapta caci acela "Asculta Cuvantul Meu shi CREDE in cel ce M-a trimis pe Mine".....

deci iata cat de frumos se deschide prin Hristos calea cea Dreapta ce duce spre invierea Vietzii a celor ce fac fapte bune sau judecata shi osandirea celor ce fac fapte rele....

astfel ca este o minune de Cuvant.... dar bineintzeles ca in gura noastra este dulce ca mierea dar ne shi amarashte pantecele ???:(:(
Reply With Quote
  #89  
Vechi 10.05.2008, 01:14:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Asa este. ma bucur ca iata sunt personae care citesc postarile acestui topic.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 10.05.2008, 01:43:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da foarte interesant verset.
" Adevarat, adevarat zic voua, ca vine ceasul si acum este, cand mortii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si cei ce vor auzi vor invia."
Contine o gramada de teologie...
Ma intreb daca sufletul meu invie cand aude glasul Domnul si Dumnezeului Iisus Hristos?
Uite ca nu ne trebuie nu stiu cat scris ca sa aratam corectitudinea credintei crestin ortodoxe...
Versetul asta e suficient.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30