Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.09.2006, 12:33:02
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Si inca o chestiune, poate ca respectiva voce desi ma cam indoiesc sa fie chiar a sfintei Marii, totusi poate chiar are dreptate, desi ar parea ca nu are, si este si foarte periculos sa iei in seama... vocile, dar poate ca se refera nu la tine precum afirmi, ci la respectivul care a decedat, si se afla inca "langa ea" la figurat, deoarece poate ca aceasta il mai iubeste, si il pastreaza in suflet, doar ca e defapt problema ei si nu a mea, si ea stie mai bine ce are de facut... ea stie mai bine daca ramne fidela celui care a murit sau celui cu care este in prezent, si cred ca decizia ii apartzine... iar dumneata stimate DraGos iacata poezia:
nu cred ca ar trebui sa te amesteci prea tare...
caci precis tu sti mai bine decat mine
ceea ce se cuvine
ce comportament se pune in valoare
cand e vorba de o ... floare.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.12.2009, 16:13:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliecata2003 Vezi mesajul
DRAGOS, de ce nu mergi cu domnisoara respectiva la Manastirea Frasinei? Viata de acolo este ca la Muntele Athos si cineva te poate ajuta. Uite, daca vrei da-mi un mail pe adresa iliecata2003@yahoo.com si iti dau nr. de telefon al unui calugar de acolo. Sigur te invata el ce sa faci.
Dumnezeu sa te intareasca si sa treci cu bine peste toate.
Pai nu are cum sa mearga cu domnisoara la Manastirea Frasinei, pentru ca acolo nu intra femei...nu stiai lucrul asta? La Muntele Athos e permisa intrarea femeilor????
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.12.2009, 16:20:59
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Question

Citat:
În prealabil postat de DraGos Vezi mesajul
Deci, fata asta a lesinat in biserica la acel moment cind a avut acest ritual,si a mai avut stari de rau si in timpul liturghiilor, iesit afara, varsaturi, si dupa cele 40 de liturghii si in timpul acestei perioade, la fel, starile de rau s-au agravat, au aparut gindurile de sinucidere si multe altele; cununiile de salcie se pun in anumite zone pe capul tinarului mort si al fetei.
Sigur, nu eu sunt mortu. :)
Mai vocea aia nu cred ca era a Maicii Domnului. eu cred ca era o inselare. pentru ca altfel nu se explica aceste ganduri de sinucidere si starile de rau. trebuie sa gasiti un preot imbunatatit duhovniceste care sa-i dea leacul potrivit pentru aceste "simptome". Si in umila mea opinie, o spovedanie detaliata i-ar fi de mare ajutor.

Domnul sa fie cu voi!
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.

Last edited by gabriela_iagar; 07.12.2009 at 16:25:07.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.12.2009, 18:55:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ,,binecuvintari" sub diverse forme

Foarte multi sunt crestinii care spun ca au visat pe Mintuitorul sau pe Preacurata sau cine stie ce sfinti dindu-le porunci sau sfaturi; o data sau de mai multe ori . Altii simpt diverse miresme cind isi fac canonul de aproape ii duce catre extaz sau aud voci, la momente importante, orientindu-i in anumite situatii. Parintii bisericii invata clar (in sensul de a ne proteja sigur)ca fata de toate asemenea ,,contacte" sa ne ferim f. tare , sa nu dam nici o atentie si sa fim f. prudenti . Explicatiile se gasesc in Pateric, in scrierile sf. Teofan zavoritul, Paisie aghioritul , Cleopa ,in patericul lavrei Peckerska, etc, etc.
Este deosebit de primejdios sa te crezi cumva, binecuvintat si sa incepi sa te alinti cu asemenea mari ispitiri .
Deci prudenta este cea mai potrivita atitudine !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.12.2009, 19:00:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Foarte multi sunt crestinii care spun ca au visat pe Mintuitorul sau pe Preacurata sau cine stie ce sfinti dindu-le porunci sau sfaturi; o data sau de mai multe ori . Altii simpt diverse miresme cind isi fac canonul de aproape ii duce catre extaz sau aud voci, la momente importante, orientindu-i in anumite situatii. Parintii bisericii invata clar (in sensul de a ne proteja sigur)ca fata de toate asemenea ,,contacte" sa ne ferim f. tare , sa nu dam nici o atentie si sa fim f. prudenti . Explicatiile se gasesc in Pateric, in scrierile sf. Teofan zavoritul, Paisie aghioritul , Cleopa ,in patericul lavrei Peckerska, etc, etc.
Este deosebit de primejdios sa te crezi cumva, binecuvintat si sa incepi sa te alinti cu asemenea mari ispitiri .
Deci prudenta este cea mai potrivita atitudine
!
De acord.........
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.12.2009, 21:29:54
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Visele sunt fum , pacaleli, nu au nici o semnificatie cu exceptia unora foarte rare de la Dumnezeu, cu mesaj duhovnicesc, nu legat de lucruri lumesti.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.12.2009, 22:05:26
elena1971 elena1971 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2009
Mesaje: 12
Implicit

Citind titlul topicului ,mi-am amintit de o intamplare din copilaria mea.Un bun prieten a murit la 18 ani intr-un tragic accident de tren.In ziua in care a fost inmormantat au fost aduse din biserica pe o tava cununiile care se folosesc la taina cununiei,acestea au fost duse de o fecioara pe brate pe tot parcursul procesiuni pana la biserica.Sincer nu imi amintesc daca preotul a slujit si din taina cununiei(desi nu cred) dar imi amintesc de cele spuse de femeile care stiau oarecum ce reprezinta acest lucru si anume ca cel care moare tanar necasatorit ,fie fata fie baiat ,inainte de a ajunge in biserica si de a fi savarsita slujba de inmormantare,sa fie considerat ginere sau mireasa,dupa caz ,si sa fie condus pe ultimul drum ca si cum ar merge la cununia lui.Probabil de aici aceste obiceiuri,dar eu nu cred ca acest ritual implica in vreun fel pe cel ce poarta acele cununii pe brate si nici nu cred ca se regaseste in dogmele bisericesti.Cred mai degraba ca tine mai mult de credinta populara .Tot ce pot sa va spun este ca in povestea anterioara ,fata care a purtat acele cununii este acum casatorita si din cate stiu are o familie frumoasa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.12.2009, 00:10:38
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

:D Singura problema este ca subiectul e mai vechi de 3 ani, cel mai probabil situatia s-a rezolvat intr-un fel sau altul.

Oricum, nu e de crezut in babisme.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.12.2009, 21:34:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai nu are cum sa mearga cu domnisoara la Manastirea Frasinei, pentru ca acolo nu intra femei...nu stiai lucrul asta? La Muntele Athos e permisa intrarea femeilor????
si la frasinei intra femei, dar numai la biserica de jos. doar la biserica din deal le este interzis accesul, conform randuielii lasate de sf calinic
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.12.2009, 00:27:01
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
si la frasinei intra femei, dar numai la biserica de jos. doar la biserica din deal le este interzis accesul, conform randuielii lasate de sf calinic
Serios, Biserica de jos?...chiar nu stiam de asa ceva, stiam in schimb de interdictia femeilor de a intra la Frasinei si stiu ca si acum e la fel!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Baiat mort la 17 ani are nevoie de imbracaminte, incaltaminte si sarmale spre_rasarit Umanitare 12 16.02.2012 20:53:20
Un alt roman mort la Londra lacrimi Umanitare 4 24.10.2011 13:45:21
Cum ne cerem iertare unui om mort SandraS Generalitati 6 29.09.2010 19:36:41
Un prunc mort nu poate fi botezat costel Botezul 4 24.06.2010 22:41:10
MORT DE DOUA ZILE cozia Pocainta 7 20.09.2008 19:42:03