Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.12.2021, 14:49:25
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Am avut un vis, erau haite de urși și de lupi turbați cu ochii roșii îmbrăcați în piele de oaie și de capră care prigoneau și hărțuiau spre prăpastie distrându-se cu nepăsare. Chiar câinii puși să apere turmele se comportau la fel de parcă au fost contaminate de acel virus al rabiei. Ciobanii se bucurau și aplaudau căci interesele lor erau zdrobul de vită, de oaie, de capră. Coșmar în toată regula.

Am zis că e doar un vis însă când am deschis televizorul am rămas foarte surprins.

Despre ce este deafapt threadul ăsta?
Pare că ar fi despre vise umede tulburătoare dorindu-se a fi interpretate însa în loc de dialogul pe subiect văd ca se alunecă spre întrecerea copiilor handicapați care vrând să nu li se vadă neputința rușinoasă se arată aici ca mari campioni la dat cu capul în topor.
Domnule Petru7, threadul e despre omul de zapada Viflaim, devenit el insusi sursa de mare lumina, galbena, albastra, rosie, alba, verde, violet... caci a izbutit sa-si faca singur sa-si creasca nasul tot mai lung si la capat sa-l pileasca ca sa fie rotund perfect si rosu-rosu ca o sfera, ca un glob de tarrot folosit pe post de glob de graciun, oracol. Stiti dumneavoastra, Pinnochio dupa ce a fost cu prietenii la cazinou s-a salbaticit incat i-a crescut cornite, codita, copitute si nas tot mai lung si rosu-rosu de la zeama de ploshnite servita acolo, de la viSSkiul cu "cuburi" de gheata sferice, lucrate de el prin barbut si alba negra, respectiv la pacanele cand i s-au aliniat in cap planetele.

Nu cred ca vrea niciunul din noi sa fie cel mai bun, primul, marele campion la intrecerea de dat cu capul in topor.

Dupa cum stim toporul e infipt la radacina pomilor. Cine nu aduce roada vrednica de pocainta va fi taiat si aruncat in foc oricat isi zice in sine in mod pripit ca e mare conte sau baron sau pui de... ortodoxie, sluga din aia lenesa care si-a ascuns talantul in ceasul cu cuc din pamant ca sa poata sa il redea inapoi stapanului exact asa cum l-a primit. Nu merge deci sa te ascunzi ca un cameleon in Viflaim si sa-ti lucrezi talantul bagat in cronograful filisitenillor apgarieni mari caldicei caldeeni ca intrun pamant al fagaduintei. Ok?

Nu dam cu capul in topor ci in lopta sferica sa bagam gol in poarta la echipa FC Avantul Prabusirea, echipa aia din Scornicesti a lu' nea Nicolaitu, a lu' ala impuscatu' impreuna cu sinistra. "CeaiNicule ceainicule ce mai scornicesti? Deschide, deschide ca semoaie. De esti tu acela nu-ti sunt muta eu!"
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.12.2021 at 15:04:55.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.12.2021, 15:16:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Am explicat, dar nu esti capabil sa citesti.

Postul tau de mai sus e prin sant, succes la lectia de citit ca trebuie sa parcurgi inca o data ce am zis.
Da-da, defapt io-s pripitu'.

Vezi ca mie-mi iese de la prima citire.
Poate sunt altii care vor sa le explici ce inteleg, ce scriu, ce am vrut sa scriu, de ce si pentru ce caci ei e handicapati rau saracii si nu pot sa ia "lumina" decat de la tine ca sa traga si ei concluzia corecta recorectata mereu de tine, ca nu tu ci io-s defapt cel pripit din moment ce cred si in Trambite.(Altfel n-are cum, altfel nu-ti iese la socoata.)

Pai ai explicat pripit, aia am inteles. Nu-i evident?

Citat:
În prealabil postat de gpalme
E greu sa ajungi la o concluzie ca a lui Morocel. In care lumina e intuneric, in care iubirea "te inghite" si e rea. Iti trebuie sa fi bolnav ca sa ajungi la astfel de concluzii. Trebuie sa fii in cap complet intunecat si sa le vezi pe toate invers.
Pai asta e concluzia ta! E ceea ce faci si crezi si mi-o atribui mie, se vede clar din moment ce io am scris despre cu totul altceva, despre diferenta dintre sfera, semisfera si TV-plan-cerc-LUME pe care daca nu esti vigilent in trezvie le poti confunda devenind sigur-infailibil ca nu te inseli si iata de acolo minciuna ascunsa care te face mare... mare-mare... barron de Mieunhauhauzen fara sa stii ca propovaduind lumina si iubirea defapt te surpi si te inalti tot mai sus... in mitomanie pilindu-te la sfera nascocita care in realitatea virtuala era defapt semisfera sau TV-plat-cerc.

Sesizezi deci diferenta-deosebirea?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.12.2021 at 15:25:44.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.12.2021, 19:02:56
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Domnule Petru7, threadul e despre omul de zapada Viflaim, devenit el insusi sursa de mare lumina, galbena, albastra, rosie, alba, verde, violet... caci a izbutit sa-si faca singur sa-si creasca nasul tot mai lung si la capat sa-l pileasca ca sa fie rotund perfect si rosu-rosu ca o sfera, ca un glob de tarrot folosit pe post de glob de graciun, oracol. Stiti dumneavoastra, Pinnochio dupa ce a fost cu prietenii la cazinou s-a salbaticit incat i-a crescut cornite, codita, copitute si nas tot mai lung si rosu-rosu de la zeama de ploshnite servita acolo, de la viSSkiul cu "cuburi" de gheata sferice, lucrate de el prin barbut si alba negra, respectiv la pacanele cand i s-au aliniat in cap planetele.

Nu cred ca vrea niciunul din noi sa fie cel mai bun, primul, marele campion la intrecerea de dat cu capul in topor.

Dupa cum stim toporul e infipt la radacina pomilor. Cine nu aduce roada vrednica de pocainta va fi taiat si aruncat in foc oricat isi zice in sine in mod pripit ca e mare conte sau baron sau pui de... ortodoxie, sluga din aia lenesa care si-a ascuns talantul in ceasul cu cuc din pamant ca sa poata sa il redea inapoi stapanului exact asa cum l-a primit. Nu merge deci sa te ascunzi ca un cameleon in Viflaim si sa-ti lucrezi talantul bagat in cronograful filisitenillor apgarieni mari caldicei caldeeni ca intrun pamant al fagaduintei. Ok?

Nu dam cu capul in topor ci in lopta sferica sa bagam gol in poarta la echipa FC Avantul Prabusirea, echipa aia din Scornicesti a lu' nea Nicolaitu, a lu' ala impuscatu' impreuna cu sinistra. "CeaiNicule ceainicule ce mai scornicesti? Deschide, deschide ca semoaie. De esti tu acela nu-ti sunt muta eu!"
Dumnezeu nu a făcut sfera ci ea apare ca o consecință a stării de agregare lichide sau gazoase în medii cu presiuni uniform distribuite. Întreaga Creație poate fi asimilata la o sferă teoretică dar în realitate nu ai cum să o vezi căci nu te poți situa în afara ei și din interior nu pare o sferă.

Nu eu am lovit cu toporul în sferă ci e vorba de întrecera proștilor care-și devarsă frustrările aruncând acuzarea propriilor inimi rele și oarbe pe alții.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.12.2021, 15:10:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Dumnezeu nu a făcut sfera ci ea apare ca o consecință a stării de agregare lichide sau gazoase în medii cu presiuni uniform distribuite. Întreaga Creație poate fi asimilata la o sferă teoretică dar în realitate nu ai cum să o vezi căci nu te poți situa în afara ei și din interior nu pare o sferă.

Nu eu am lovit cu toporul în sferă ci e vorba de întrecera proștilor care-și devarsă frustrările aruncând acuzarea propriilor inimi rele și oarbe pe alții.
Soare-le si Luna sunt semisferice (vezi teoria PacMan3D-nD) si doar planetele sunt sferice din pricina starii de agregare lichido-gazoasa si a fortelor de vascozitate si presiune uniforme. Dar si unele planete au inele.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.12.2021 at 15:12:39.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.12.2021, 15:48:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu stiam unde am mai auzit povesti ca ale tale Morocele...

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Soare-le si Luna sunt semisferice (vezi teoria PacMan3D-nD) si doar planetele sunt sferice din pricina starii de agregare lichido-gazoasa si a fortelor de vascozitate si presiune uniforme. Dar si unele planete au inele.
Citat:
"Pe la ora doua - doua si ceva, s-a constatat o furtuna, din care n-am putut sa dorm cu nevasta-mea impreuna in pat, fiindca s-a declansat o extorsiune al unui degajament al unei constructii de intr-o apa."

https://dilemaveche.ro/sectiune/soci...a-spuna-poetul
Esti la fel de priceput ca asta cu extorsiunea unui degajament...



Morocele ai cu cine sta la discutii. Nu esti singur pe lume.

Last edited by gpalama; 20.12.2021 at 15:51:20.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.12.2021, 16:11:39
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu stiam unde am mai auzit povesti ca ale tale Morocele...





Esti la fel de priceput ca asta cu extorsiunea unui degajament...



Morocele ai cu cine sta la discutii. Nu esti singur pe lume.
Nu voi astia cu sferele-tarot-planeta si cu farfuriile-moneda care negati apa plata in proportie de 73% din harta si ca avionul merge drept laser sustinand ca nu merge drept ci se invarte sau dupa sfera sau dupa axa polara, deci nu voi sunteti cei speriati de bombe si de furtuna si fulgera venind cu tot felul de explicatii gLumesti?

De ce nu vreti sa va dati seama ca despre ”intelepciunea” voastra egipsihologica e vorba cand va hypocrizati cu sugestii hypnotice? Iata iar o dai la intors aruncand mortaciunea, pisica neagra, pe mine ca o cucuvea oparita, innabusita! (Cucuveaua prevesteste moartea iar daca e oparita-innabusita inseamna ca s-a predat si lucreaza grijile lumii. Bine te-a incondeiat Nietzsche. Si chestia cu martaloaza-martzafoi ti s-a lipit, un fel de crestin-turcificat ce slugarniceste la stapanii gLumii cei mai ipocriti de la care infuleca aluat ca sa ia si el in aluatul lui pe naivi. Noi nu slugarnicim la ”sfanta” ratiune a marelui babilon condus de marele papalâc-cezar si zeitele alea, aia cu cantaru in mana si aia cu focu strain-torta in mana cu razele ce-i ies din cap. Noi ortodocsii ne-am smerit si am lepadat zeii, idolii si dumnezeii straini de Cer.)

N-am vazut in creatie sfere decat planetele din pricina presiunii uniforme si vascozitatii, bulele de aer ce ies din apa si bulgarii sau oamenii de zapada. Alte sfere nu stiu sa existe asa cum descriu in Teoria PacMan3D-nD.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.12.2021 at 16:23:14.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.12.2021, 17:21:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu voi astia cu sferele-tarot-planeta si cu farfuriile-moneda care negati apa plata in proportie de 73% ...
...

N-am vazut in creatie sfere decat planetele din pricina presiunii uniforme si vascozitatii, bulele de aer ce ies din apa si bulgarii sau oamenii de zapada. Alte sfere nu stiu sa existe asa cum descriu in Teoria PacMan3D-nD.
Extorsiunea degajamentului...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.12.2021, 17:51:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Extorsiunea degajamentului...
Revezi aici si da-ti seama ca iar esti pripit si ca n-ai retinut corect gesticulatia. Esti pripit si incompetent chiar daca incerci sa taci, sa vorbesti mai putin sau sa citezi un intelept al blocuristilor de cartier sarac si marginas, distrandu-te de el si aruncand pe mine. Pai tu esti... sa zic asa... ”intro apa”.

”-Ce s-a intamplat?
-La ora doua, doua si ceva, s-a constat o furtuna, din care n-am putut sa dorm cu nevasta-mea impreuna in pat fiindca s-a declansat o extorsiune al unui degajament al unei constructii de, ă, intro apa, si dupa care... puteti uita. Acuma ma duc sa-l caut pe ??acu??? -Lasati!”
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.12.2021, 22:40:42
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
...
”-Ce s-a intamplat?
-La ora doua, doua si ceva, s-a constat o furtuna, din care n-am putut sa dorm cu nevasta-mea impreuna in pat fiindca s-a declansat o extorsiune al unui degajament al unei constructii de, ă, intro apa, si dupa care... puteti uita. Acuma ma duc sa-l caut pe ??acu??? -Lasati!”

Extorsiunea degajamentului


Vezi ca ti-ai amintit Morocel ? Iti revine memoria din ce vad.

Mai stai pe forum si o sa vezi ca tu erai ala filmat.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.12.2021, 12:28:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Extorsiunea degajamentului


Vezi ca ti-ai amintit Morocel ? Iti revine memoria din ce vad.

Mai stai pe forum si o sa vezi ca tu erai ala filmat.
Nu-i boala mea ci, din pacate, e fix boala ta, in tine ”s-a declansat o extorsiune al unui degajament al unei constructii”, si te vezi, te recunosti, te infurii ca te-ai prabusit si atunci arunci vina pe mine dandu-te victima impreuna cu gLumea ca cica iar ti-or facut ”rau” Trambitele in care io cred si tu nu mai poti desi a scris de ele sf. Ap. Pavel marturisind Evanghelia Domnului si intarind: ”Cine va marturisi alta Evanghelie, (sustinand ca cica nu exista Apoclipsa sau Trambite Apocaliptice sau Cuvantul lui Dumnezeu) sa nu-l credeti nici daca s-ar da a fi un inger din Cer” ce s-ar arata in lumina cea mai mare ca fiind sfantul Voievod al Ostirilor ca sa-l credeti pe cuvant de onoare-putoare jurand (stramb) pe rosu, pe cravata de pioner-prizonier, pe carnetul rosu de partid comunist si pe certificatul verde kkniu cipuit ca-n matrix ca sa nu fie strivit, ciuruit sau tzepuit cu cutzitu, sulita sau detonat ca artificia de Craciun la sugestia hypocrit-hypnotica a lui Grinch.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.12.2021 at 12:40:21.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare