Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.12.2021, 14:53:41
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Esti ortodox Serafime ? Ca nu vad nimic la confesiunea ta.

Te-as intreba despre credinta familiei tale, a bunicilor, unde ai crescut, ce mediu ai avut.

Vad ca traiati intr-un mediu duhovnicesc, zici ca mama ta iti zicea sa zici rugaciunea.

De undeva trebuie sa vina toate intamplarile astea...

Care e starea ta duhovniceasca acum? Te duci la Biserica? Te rog? Esti spovedit?
Momentan supraviețuiesc:))

Mă rog,când simt că nu mai pot,după care iar cad, ultima dată m-am spovedit prin vară,la biserica nu am fost de atunci.Nu sunt împărtășit de foarte multi ani,ultima dată cred că a făcut-o un preot greco-catolic care îmi era oarecum prieten,dar nici cu el nu mai țin legătura.Iti dai seama că nici un preot nu prea are curajul sa se lege de mine după ce mă spovedesc lor,nici să mă împărtășească.Am refuzat să mai caut duhovnici sau învățători spirituali fiindcă majoritatea mă trimiteau de la unu la altul,nu am simțit nici la unul acea înțelegere și deschidere,adică ii cred probabil mai degrabă sau speriat,sau au avut o reticență,așa că aleg să mă deschid în general doar față de Dumnezeu sau persoane dornice sa asculte,sau aici în virtual.

Vreau să îmi (re)creez realatia mea cu Dumnezeu,și vreau să găsesc și un mediu sau grup spiritual unde sa particip la slujirea comună,o biserică,un îndrumător.

Dacă nu simt nicio atracție spre preotul și biserica de unde locuiesc eu,chiar nu are rost sa mă duc, fiindcă mai degrabă mi-aș face sminteală decât folos.

O sa continui să mă rog lui Dumnezeu să mă îndrume,că sa pot găsi un îndrumător și un mediu potrivit pentru mine.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.12.2021, 15:19:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

E clar ce zici.

Deci ispitele astea nu se intamplau infelul asta daca erai in Biserica.

Lupta asta cu diavolul de care vorbesti este cumva cand esti la limita Bisericii, si trage dracu de tine cat poate sa te scoata din Biserica, sa te omoare.


Cumva ai fost mult timp la limita asta de iesire din Biserica. Dar te-a pazit Dumnezeu, pot sa iti spun ca pentru rugaciunile cuiva din familie.


Asa ca nu mai supara pe Dumnezeu si.

1. Fuguta la Biserica in fiecare saptamana.
2. Un duhovnic, nu conteaza care, monah de preferinta, ca sunt mai cu rezistenta la din astea ale tale.
3. Pune-te pe picioare duhovniceste ca altfel trage dracu de tine cu ispite si din astea.

Cele din copilaria ta nu le comentez ca nu stiu daca are sens.

Ca sa o zic asa, te joci cu dracu, nu prea stii asta, dar iti si place putin si ramai in starea asta... fuga la Biserica.

Last edited by gpalama; 31.12.2021 at 16:02:00.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.12.2021, 17:17:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mă rog,când simt că nu mai pot,după care iar cad, ultima dată m-am spovedit prin vară,la biserica nu am fost de atunci.Nu sunt împărtășit de foarte multi ani,ultima dată cred că a făcut-o un preot greco-catolic care îmi era oarecum prieten,dar nici cu el nu mai țin legătura.
S-ar putea să fie nevoie să fii reprimit cu mirungere înapoi dacă te-ai și împărtășit la greco-catolici, părerea mea e că ar trebui să discuți cu un preot slujitor de la catedrala din Cluj, sunt 3 călugări din ce am văzut (pe site) care slujesc acolo, catedrala are statut de mănăstire, de aceia slujesc călugări și nu preoți mireni.
Mă gândesc că unul care slujește la Catedrală are o pregătire vastă să te îndrume.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iti dai seama că nici un preot nu prea are curajul sa se lege de mine după ce mă spovedesc lor,nici să mă împărtășească.
Păi depinde poate i-ai luat cu teme prea filosofice, sau te-ai prezentat ca un rebel din facultate și s-o fi speriat, trebuia să spui doar ce te apasă și ce-ți dorești să lucrezi duhovnicește, o taină a căsătoriei etc.
Preotul nu e spărios, că vede moartea lunar are înmormântări, e nucă tare.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Am refuzat să mai caut duhovnici sau învățători spirituali fiindcă majoritatea mă trimiteau de la unu la altul,nu am simțit nici la unul acea înțelegere și deschidere,adică ii cred probabil mai degrabă sau speriat,sau au avut o reticență,așa că aleg să mă deschid în general doar față de Dumnezeu sau persoane dornice sa asculte,sau aici în virtual.
Păi noi nu avem harul să te dezlegăm, ca preotul, trebuie să simți parfumul acela al pocăinței, chiar și la o simplă rugăciune de prespovedanie, la o moliftă se simte, acolo intri în ambianța pocăinței.

Din ce am văzut pe protopopiatul I - Cluj Napoca, sunt vreo 14 Biserici în municipiul Cluj Napoca + Catedrala și vreo 26 de preoți, deci ai de unde alege, poate situl nu e actualizat și mai sunt parohii.

https://protopopiatulclujnapoca.ro/parohii/

O primă constatare care m-a șocat la parohiile din Cluj citind acum în timp real, e nr mic de credincioși, unele au 900 de credincioși, unele 1500, doar una are peste 5720 Parohia „Sfântul Dimitrie cel Nou”, cartierul Gheorgheni, probabil e cea mai mare după Catedrală care nu are un nr fix și absoarbe din tot orașul și județul.

Și dacă punem în medie 2000 de credincioși x 14 parohii = 28.000- hai 30.000 de credincioși ortodocși, în tot municipiul Cluj Napoca care are peste 340.000 de locuitori fără zonele limitrofe, deci până la 50.000 de credincioși pe un areal în care trăiesc vreo 450.000 de oameni (dacă includem și Unitățile Administrativ Teritoriale lipite de Cluj) astea sunt roadele credinței noastre românești.

28.000 din 340.000 = 8% să rotunjim în sus la maxim și să zicem că mai vin încă pe atâția tot nu trece de 16%.

Credința ortodoxă se duce în Cluj, de aceia trebuie să vă iubiți între voi clujenii, să nu-l urâți pe altul că are mai mult sau mai puțin, e deranj mare în marile orașe pentru ortodoxie.

Iată ce face untoldul, viața bună, barurile și cluburile unele cu tematică lgbt din Cluj și din marile orașe, de asta și suntem în hăul existențial ca țară și situația se va acutiza.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Vreau să îmi (re)creez realatia mea cu Dumnezeu,și vreau să găsesc și un mediu sau grup spiritual unde sa particip la slujirea comună,o biserică,un îndrumător.

Dacă nu simt nicio atracție spre preotul și biserica de unde locuiesc eu,chiar nu are rost sa mă duc, fiindcă mai degrabă mi-aș face sminteală decât folos.
Să nu faci greșeala să mergi la pocăiți chiar dacă ți-ar da funcții -amvon, soție, dacă rămâi credincios când toți se leapădă, sau nu mai au resurse să iubească, vei vedea lucrarea lui Dumnezeu.

Părintele Justin Pârvu: De nu ne vom păzi ortodoxia, ne vom pierde și neamul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.12.2021 at 17:23:28.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.12.2021, 19:10:43
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Prietene Serafim7,

Ceea ce mărturisești dumneata sunt copilării, nimicuri, păcatele și răutățile mult prea cunoscute ale oricărui om lumesc, banal, însa se pare că ești foarte speriat și marcat (îngrozit) de toate dezbinările-lepădările, hulele și trăirile de coșmar avute închipuindu-ți că ceea ce ți s-a întâmplat și ți se întâmplă ție sunt unicate incredibile imposibil de dezlegat, de îmblânzit, de stăpânit.

Ești încurcat în căderi repetate și în patimi, în frici și nu te poți descurca, nu poți să-ți urmezi calea cea buna cu care ai fost dăruit de părinții tăi săraci și buni respectiv de duhovnicii pe care i-ai întâlnit, urmând ei credința și sfaturile de la Dumnezeu când te-au pus pe o traiectorie creștină.

Ești trezit la o realitatea adâncă, ascunsă, ocultă pe care cei mulți o ignoră sau nu-și dau seama de existența ei însă ești legat de mâini și de picioare de necredința ta și a lumii, de indolența ta, de comoditatea ta, de spaimele și angoasele tale, de neputințele și nehotărârile tale care te țin captiv în risipire și nepăsare și te târăsc să te ascunzi, din pricina vinovățiilor, în locuri retrase, singuratice, departe de credința creștină, de calea cea strâmtă, de duhul sfânt.

Practic tu ești întro stare căzută și dezbinată de Dumnezeu ascultând mai mult de părerile egoului tău care te poartă de colo colo strecurându-te ca să scapi de orice greu. E bine însă că prin asta fugi și de lume.

Ai putea crede ușor în Dumnezeu revenind în unitate căci ai destule informații și cunoștințe și te-ai putea ruga Lui în realitate, zi de zi, continuu sau cu întreruperi mai lungi sau mai scurte dar tu preferi să te îmbeți cu apă chioară crezând în iluzia închipuirii de sine stiind tu că dacă te-ai rugat în vis și te-ai întâlnit cu Iisus în vis sau ai avut experiențe stranii și vise ciudate încă din copilărie atunci e suficient. Închipuindu-te și crezându-te un fel de foarte ales ce trăiește minunea de a fi foarte mare deși nu face nimic bun nedovedind prin nimic părerea asta de sine, laudă, prețuire, importanță simți că ești ratat dar negi ținând ca un orb orbit de bâta cu ghioagă de toate experiențele tale ”spirituale” oculte, defpt niște patimi, niște adicții, niște spurcăciuni cu are de mari virtuți și de mari valori. Ai impresia că ești în posesia unui dar foarte mare pe care îl ai deja la capacitate maxima deși nu exista nicio baza reală faptică, nicio trăire, simțire, ceva bun cât de mic pe baza căruia să se dovedască ca reală acea părere de auto-îndreptățire și mărire de sine. Nimic-nimic practic nu-ți dovedește că faci ceva bun cu acest mare dar al credintei cu care te împăunezi ca să te pilești până la beție pentru că puterea lucrătoare a binelui din tine stă părăsită și nefolosită.

Deci ești întro stare lumească normală, banală, firească, o stare de amăgire pe care tu o prelungești pe termen nelimitat neluând nicio hotărâre serioasă, neurmând defapt nicio cale bună după asemănarea sfinților ci doar stai așa în nepăsare de suflet plutind spre nicăieri în voia sorții.

Citat:
În prealabil postat de Serafim7
Vreau să îmi (re)creez realatia mea cu Dumnezeu,și vreau să găsesc și un mediu sau grup spiritual unde sa particip la slujirea comună,o biserică,un îndrumător.
Acest vreau să aleg dar încă n-am ales ca nu cumva să greșesc mă face să-ți mărturisesc credința mea și anume cred că Domnul nostru Hristos, dacă e rugat de tine sau de sfântul, preotul, credinciosul la care o să te rogi ca mijlocitor, îți va gasi sigur o cale de urmat și un loc unde să viețuiești cu folos întru ascultare și supunere și avanând un viitor ceresc fericit, veșnic. Trebuie doar să îndrăznești să te rogi, să crezi, să vrei și Dumnezeu te va trimite la Domnul Iisus și ascultând de El, iubindu-L, vei găsi cu siguranță tot ceea ce cauți pentru a duce o viață bună cu mare folos apropiaților.

Deci îndrăznește fiule, bate și ți se va deschide, caută și vei găsi!
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.01.2022, 00:44:47
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Dealtfel,ocultul și religiosul sunt identice,cu excepția "domnului" pe care îl servesc.Practic religiile oficiale,publice sunt "de dreapta" iar în ocult cam toți sunt "de stânga".Unii îl servesc pe Dumnezeu, ceilalți pe Satan.

Ambele conțin ritualuri, preoți, organizație,secte numai că unii lucrează cu lumină, ceilalți cu întuneric.

Rețin că prima dată când am intrat în contact cu aceste informații,noi pentru mine,din zona ocultului,a fost un șoc.Probabil am mai spus asta pe forum,însă atunci încă eram un "fan" al acelor învățături.

Un șoc mai recent,a fost că se tem de Hristos,de preoți,de biserică,de o simplă lumânare sfințită.

Să știți că toate zonele de ocult sunt sub stăpânirea și controlul lui Satan.RETINETI ASTA!!!
Masoneria face parte din ce ai scris aici? Am citit ca o parte din lume care e bagata in masonerie zic ca aceasta grupare a lor, nu are nici o legatura cu ocultismul si cu Illuminati, controlul planetei. Si ca aici in masonerie, intra oricine care cred intr-o entitate inclusiv Dumnezeu, ateii fiind exclusi.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.01.2022, 12:08:09
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Masoneria face parte din ce ai scris aici? Am citit ca o parte din lume care e bagata in masonerie zic ca aceasta grupare a lor, nu are nici o legatura cu ocultismul si cu Illuminati, controlul planetei. Si ca aici in masonerie, intra oricine care cred intr-o entitate inclusiv Dumnezeu, ateii fiind exclusi.
Aici este alt subiect,unul foarte complex.Eu in general vorbesc despre experiențe personale.Masoneria fiind o organizație discretă,care lucrează din umbră...

Deci ai pus fix întrebarea de care am fugit și am evitat să vorbesc în acest topic.

Este un subiect foarte sensibil,foarte actual și îți dai seama că eu,cat și alții evita sa discute despre asta,că am părea nebuni,am sminti lumea.

Nu pot spune că am avut foarte multe experiențe cu zona masoneriei,și te asigur că nici cei ce au sau avut nu o să dezvăluie asta.

Desigur teoretic se poate discuta,și că să răspund și la întrebarea ta...Ei se mențin că o organizație "de dreapta" cred în Marele Arhitect al Universului,respectiv Dumnezeu.

Dar totuși o sa rezum și aspectul pe care aveam de gând să-l abordez in alt topic.

Toate aceste organizații care lucrează pe întuneric, din umbră din secret și care au ceva de ascuns ....Îți cam dai seama de cine sunt conduse...

Dumnezeu lucrează la lumină cu Lumină, aceștia lucrează în întuneric cu întuneric,ei sunt guvernul și împărăția lui Satan,de care vorbește și apocalipsa...

Deci țineți credința adevărată,nu contează ce vă spun oamenii sau papa,sau patriarhul sau știu io cine...

Acestea sunt corupte demult,și ma refer la conducerea umană a unor biserici.

Însă singurul care este relevant în acest aspect este Sufletul,doar el are capacitatea de a se uni ,de a simți,de a căuta și vibra pe frecventa lui Dumnezeu.

Așa că nu are rost sa ne complicam și încurcăm și amăgim sau servim nicio organizație umană,fie ea biserică sau orice altceva.

Acestea toate sunt efemere,sunt construcții pur umane,noi nu trebuie să păzim,slujim nici ortodoxia,nici catolicismul,nici adeventismul sau masoneria sau satanismul sau știu io ce alta biserica sau organizație sau concept.

Ele sunt doar încercări umane de a intermedia,de a facilita,de a manipula,de a organiza,de a transmite un mod,o informație,o tradiție și de cele mai multe ori o fac eronat,deformat,o standardizează și substitue mesajul original cu un mesaj propriu care servește intereselor religiei, organizației și nu ție că persona căruia ți se adresează personal.

Așa că, căutați medii spirituale care sa se plieze pe vibrația voastră,întrucât fiecare om ce îl caută și servește pe Dumnezeu indiferent din ce biserica sau mediu spiritual face parte,fiți siguri că este asistat de Dumnezeu.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.01.2022, 17:03:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Aici este alt subiect,unul foarte complex.Eu in general vorbesc despre experiențe personale.Masoneria fiind o organizație discretă,care lucrează din umbră...

Deci ai pus fix întrebarea de care am fugit și am evitat să vorbesc în acest topic.

Este un subiect foarte sensibil,foarte actual și îți dai seama că eu,cat și alții evita sa discute despre asta,că am părea nebuni,am sminti lumea.

Nu pot spune că am avut foarte multe experiențe cu zona masoneriei,și te asigur că nici cei ce au sau avut nu o să dezvăluie asta.

Desigur teoretic se poate discuta,și că să răspund și la întrebarea ta...Ei se mențin că o organizație "de dreapta" cred în Marele Arhitect al Universului,respectiv Dumnezeu.

Dar totuși o sa rezum și aspectul pe care aveam de gând să-l abordez in alt topic.

Toate aceste organizații care lucrează pe întuneric, din umbră din secret și care au ceva de ascuns ....Îți cam dai seama de cine sunt conduse...

Dumnezeu lucrează la lumină cu Lumină, aceștia lucrează în întuneric cu întuneric,ei sunt guvernul și împărăția lui Satan,de care vorbește și apocalipsa...

Deci țineți credința adevărată,nu contează ce vă spun oamenii sau papa,sau patriarhul sau știu io cine...

Acestea sunt corupte demult,și ma refer la conducerea umană a unor biserici.

Însă singurul care este relevant în acest aspect este Sufletul,doar el are capacitatea de a se uni ,de a simți,de a căuta și vibra pe frecventa lui Dumnezeu.

Așa că nu are rost sa ne complicam și încurcăm și amăgim sau servim nicio organizație umană,fie ea biserică sau orice altceva.

Acestea toate sunt efemere,sunt construcții pur umane,noi nu trebuie să păzim,slujim nici ortodoxia,nici catolicismul,nici adeventismul sau masoneria sau satanismul sau știu io ce alta biserica sau organizație sau concept.

Ele sunt doar încercări umane de a intermedia,de a facilita,de a manipula,de a organiza,de a transmite un mod,o informație,o tradiție și de cele mai multe ori o fac eronat,deformat,o standardizează și substitue mesajul original cu un mesaj propriu care servește intereselor religiei, organizației și nu ție că persona căruia ți se adresează personal.

Așa că, căutați medii spirituale care sa se plieze pe vibrația voastră,întrucât fiecare om ce îl caută și servește pe Dumnezeu indiferent din ce biserica sau mediu spiritual face parte,fiți siguri că este asistat de Dumnezeu.
Pai masonii, daca au asa o comunite de oameni destepti si puternici cu orice fel de credinta, numai credinta sa fie in timp ce slabii, prostii, necredinciosii si ateii sunt exclusi, inseamna ca ei au o comunitate exclusivista si inaltatoare de creduli foarte creduli, de oameni care cred cu putere in orice minciuni (ca fiind adevaruri), numai credinta sa fie, sperand ei ca vrajitoria asta oculta a lot sa duca la un viitor bun pentru ei.


Pai a crede si in orice altceva decat in adevaratul Dumnezeu si in Cuvantul Lui care este adevarul Adevarat inseamna o desfranare a credintei si o unitate desfranata in credinta... care duce nu la intelepciunea si puterea mintii ci la desertarea si desertificarea ei caci practic vei crede in toate grijihulele lumii, in toate spaimele si puterile cele rele ca fiind bune, in toate grozaviile asigurandu-ti spatele la cumunitatea de balta a tuturor brontorokcilor plini de credinta unde orice credinta este primita spre a fi consumata ca fiind cica o credinta foarte buna. Pare asa o comunitatea toleranta, o unitate in diversitate, in care isi au locul si cei ce au dreapta credinta. Dar in aceasta unitate in diversitate cu timpul, consumanda ca bune orice credinta, numai credinta sa fie, se ajunge la a te forma dupa chipul si asemanarea acestor credinte consumate.

Omul rezultat, va mai semana el oare cu omul nou in Hristos-Cuvantul? Nici vorba, va semana exact cu intunerilumea adica e o comunitate de tip capcaun in care crestinii daca intra se vor distruge si se vor desfrasna preschimbandu-se in brontorokci foarte fraieri si foarte slabi caci nu vor mai putea crede Adevarul decat impreuna cu toata mocirla credintei in toate minciunile si pacatele lumii.

E cel mai mare pericol daca esti crestin.

Masoneria e buna numai pentru cei care nu sunt crestini sau filosemiti.

Daca nu esti crestin sau filosemit atunci intrand in masonerie te linistesti si-ti revii la minte caci toate paranoile si extremismele se estompeaza, slabesc si intrii in randul lumii cu mintea.

Deci masoneria e buna exclusiv pentru toate religiile lumii afara de crestini sau filosemiti, asa ca un medicament la bolile de nervi.

(PS: brontorokcii sunt niste dinozauri mai mici si mai pragmatici-ergonomici care fiind inarmati cu sulite, cutite, topoare si vorbe grele sunt asmutiti de duhurile corectoare de broasca verde raioasa supusa experimentelor exeprimentalistilor conduse de ”sfanta” ratiune inchizitoriala a marelui papalâc al tronului de aur pe care esti asezat cu forta daca porti prosopelul-sortzul de bucatar ce dai papa facand ritualuri transcedentale pagane de accedere in pileala si betia de sine a ”sfinteniei” si ”intelepciunii” egoisto-muzeice a unor ingeri cazuti niusizeificati sau ale unor comunitati de ingeri Pav-Lovisti (lova-lova) reflexopati iefurasi disperati ”puri” cazuti si ei in caderea din care nu se pot opri fiindca pierd, tot niste brontorokci, aflati ca balonzaibarele pe diferite loji ”superioare” nemaifiind in stare decat sa se laude si sa se mandreasca cu semetia mintii lor smintite... pierdute, aflata si ea in cadere accelerata asa ca un kamikaze calare pe enOLa gaylord faker.... ce ucide credinta buna in credinte din reflex ca pe o broasca-material didactic, invatandu-te sa inveti dand lectii, ca rabipocritii pe sfinvers care aduna cat mai multe grijihule... toate-toate cu care se lauda si se mandresc de parca ar fi vrednicii.... dupa formula ”toate sunt indreptate numai spre reaua-voire” si de acolo tot raul si toata minciuna din om capata gust ”bun” de... complice sau de iscapoSS ori de cappoditutticapipis a tuturor rautatilor.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.11.2022 at 21:23:40.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.01.2022, 14:13:53
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Masoneria face parte din ce ai scris aici? Am citit ca o parte din lume care e bagata in masonerie zic ca aceasta grupare a lor, nu are nici o legatura cu ocultismul si cu Illuminati, controlul planetei. Si ca aici in masonerie, intra oricine care cred intr-o entitate inclusiv Dumnezeu, ateii fiind exclusi.

Tata e mason. Masoneria n-are nicio treaba cu religia sau ocultismul. Majoritatea sunt in realitate atei, dar nu se declara asta:))) Se intra in masonerie datorita avantajelor pe care le poti obtine si a relatiilor care se creaza intre diferiti oameni cu o anumita putere in stat. Tata de ex. a obtinut finantare din fonduri europene nerambursabile. Daca nu intra in masonerie nu le obtinea, si implicit a ramas si el cu anumite "datorii" catre cei din organizatie. O mana spala pe alta, ca asa e viata. E ca un fel de carte de vizita, cuvantul tau fiind garantia ca esti om de incredere. Asta mai ales la nivel european. :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.11.2022, 20:44:44
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

O să merg mai departe cu acest subiect,și cu experiențele care au decurs din întrarea mea directă și indirectă in acest domeniu.

Să știți că odată intrați prin acesta poartă nu mai ieși niciodată, decât prin cealaltă poartă a luminii, însă greu.

Ajungi ori sa fi slujitor al Satanei, conștient sau inconștient,sau dacă mai ai licăriri de trezire și mai simți chemarea lui Dumnezeu, lupte permanent, atacuri și toate urmările negative care pot decurge din aceasta cădere.

Subiectul este vast și complex,însă cine a avut de-a face cu așa ceva înțelege mai bine.

Problema este că mulți sunt in acesta situație și nu știu sau nu vorbesc sau nu sunt înțeleși.Intrucat pun anumite stări sau probleme pe care le întâmpină pe seama unor tulburări psihologice, emoționale sau nu dau atenția cuvenită ori efetiv nu știu cum să reacționeze.

Mulți cred, printre care și eu,au tratat superficial,sau au evitat să se deschidă, să vorbească despre așa ceva.

In primul rând orice contact cu zona de ocult este o ușă deschisă,pe care,la fel cum am zis la început, majoritatea nu știu cum sau când sa o închidă,nici măcar temporar.

Să dăm câteva exemple:

Orice tip de magie (alba, neagră etc),vrăjitorie,tarot,forme de divinație, astrologie, chiromanție,oujia board, spiritism, necromanție, ghicit,ritualuri wicca, voodoo,masonerie ,etc.și nu în ultimul rând satanism.
Deci acestea ar fi unele dintre ușile prin care,din inconștiență, curiozitate sau alte motive majoritatea intrăm în ocult.

De menționat că la început nu vei simți nimic negativ,ba chiar dimpotrivă vei simți o oarecare putere venită în urma contactului cu orice formă de acest gen.Poate chiar vei experimenta multe "experiențe"care te vor uimi și ambiționa sa continui.

Alt aspect este că vei fi atras în păcat, însă păcatul ți se va părea o normalitate.

Cea dintâi mare iluzie a lui Satan este că întunericul îți va părea Lumină,Binele ți se va părea rău.

Practic Satan inversează totul.

Vei incepe sa urăști tot ce este lumină, Dumnezeu, virtute.

Vei înlocui Adevărul cu minciuna lui,și vei incepe ușor să-i faci voia lui, să-l consideri pe el adevăratul Dumnezeu.

Te va îndepărta ușor de tot ce iubești sau iubeai,sau ai putea iubi.Te va izola incet,și nu-l vei auzi decât pe el și minciunile lui.

Ușor îți va distruge toată viața și îți va șopti că este vina lui Dumnezeu,a familiei,a oricui.

Te va dușmanii cu toți cei care îți erau prieteni,familie,te va conduce doar in capcanele pe care ți le-a plasat din nou și din nou.

Te va momi cu ilizia puterii și îți va da mereu senzația că ești atotputernic,că nimeni nu-ți poate sta împotrivă,că poți stăpâni lumea că ești un dumnezeu.

Însă mereu vei cădea acolo,singur,izolat, trist, speriat rămânând doar marioneta lui.

Asta daca nu te conduce spre a-și desăvârși lucrarea de distrugere prin tine,și până la urmă te va distruge și pe tine.

Să vorbim puțin despre semnele care apar când ești căzut într-o asemenea capcana,dar poate tu nu știi asta.Majoritatea sunt in aceasta situație.

A nu se confunda cu afecțiuni de natură psihologică, emoțională, întrucât de multe ori se pun atacurile demonice pe acesta seamă și efetiv omul rămâne condamnat la chin pe viață și chiar dincolo, fără ajutor spiritual, întrucât multi cad în asta fara a veni (din)sau frecventa medii spirituale sănătoase și habar n-au ce li se întâmplă .

Semne ale atacurilor demonice:
1.In primul rand un gol imesc in suflet, lipsa fericirii și a capacității de a iubi sau a primii iubire.
2.O permanenta frică irațională, atacuri de panica, anxietate.
3.Evitarea contactului uman,izolarea,refuzarea de a comunica.
4.Pierderea dorinței de a trăi,lipsa plăcerii in orice întreprinde.
5.Aparitia ghinionului, pierderea sporului, dificultăți în a avea succes in orice domeniu.
6.Certuri in familie,sau daca este singur , incapacitatea de a avea sau menține o relație.Practic dacă are familie riscă să și-o distrugă,iar daca este singur nu-și poate întemeia o familie.
7.Acum se poate că și locul unde locuiește sa fie "infectat"demonic.Daca simți mereu că ești urmărit,că este încă o "prezența" constant in casa,dacă auzi zgomote inexplicabile, dacă "vezi" anumite chestii...Sa ne înțelegem,nu vreau sa întru in SF sau filme horror,dar cred că sunt multe persoane care se confruntă cu așa ceva,și probabil nu spun sau nu au cu cine discuta despre asta sau pur și simplu ignora.Dar aveți grijă cu cât ignorați mai mult cu atât se vor intensifica.
8.Mai avem încă un pas spre ultima etapă,anume contactul direct,iar acest pas este paralizia in somn ,vise lucide,viziuni,sau efetiv vise in care sunteți atacați.Paralizia in somn, deși are explicații "normale"este unul dintre cele mai evidente semne,cu excepția celui de la punctul 9,că aveți de-a face cu ceva demonic.
9.In sfârșit,aici vorbim despre contactul direct,anume lovituri, zgârieturi, apariții, fenomene tip poltergeist și nu în ultimul rând posesie demonică in care poate intra într-o persoană.

Va urma
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.11.2022, 21:46:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

zeUomul, asta-i iluzia spre care te inalta si te mareste duhul lumii (satana), te crezi un fel de lumina (fulger-flacara-lumina ca la sudura), te inchipui si te crezi mare si superior, de laudat, de apreciat, de urmat, de pus sef, stapan. E ceva mai rau si mai inaltator ca trufia, mandria si laudarosenia, te simti un mare ales al lumii, o mare somitate, o eminenta cenusie, un mare intelept si te ocupi cu conceperea, implementarea, verificarea si corectarea de portrete interioare si exterioare robot pe care le implementezi in altii pentru a produce iubire, placere, sex, frumusete, tinerete, perfectiune... bei chipuri pe care le amesteci, le cioplesti si le framanti aluatul in tine si dupa acest proces gEUnerator de "mantuire" bazata pe necredinta ta si a lumii ca Dumnezeu a facut si face bine tot ceea ce a facut si face si te apuci ca prostul sa negi, sa ameninti, sa te revolti ca sa faci tu mai bine ca El si atunci dus de betia iluziei placerii iubirii de sine te apuci din amestecul baut torni in altii cioplesti, framanti in altii rezultatul creatiei modelului tau rezultatul maiestriei tale avand impresia ca pentru aceasta lucrare plina de talemnte esti de apreciat si cauti slava pentru desfranarea asta idoleasca ispititor sexy pe care o faci fara sa ai habar si fara sa-ti pese ca ceea ce faci e indoiala si necredinta in Dumnezeu si ca asta se numeste pacat ce duce la placeri pacatoase in tine si in altii, la distrugere si chin vesnic, la iad.

Deci omul nesuportand sa fie doar un simplu om, in loc sa mearga pe Cale spre transformarea ceruta de Dumnezeu prin ascultarea fata de trimisii si alesii Lui deviaza lasindu-se inselat si tzepuit pentru bani, lume si iubirea de sine ca sa alunece, sa devieze spre transformare impusa de pacat, de duhul lumii (satana) si se face sclav, obedient, se pleaca lumii si mai marilor ei si lucreaza ca un mare artist, arhitect, inginer, profesor, creator, maestru desavarsindu-si mereu operele de suprascriere de chipuri si persoane si sisteme interioare si exterioare... spre a sa pierzare si zeificare inaltatoare in minciuna si amagire.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.11.2022 at 21:53:53.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare