Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.01.2022, 13:52:20
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Foarte frumos spus.

Exceptional !!!

Azi toate sectele isi tocmesc invatatori dupa urechile lor.

Moroco si Petre isi tocmesc invatatori dupa urechile lor, vor „mai mult”, au gasit ”sfintii zilelor din urma”, dar inafara Bisericii.

Acum vor lumini in diferite culori si portaluri.


Morocele si Petre, sunteti pe coclauri!!! Ati ajuns in santurile cele mai rele ale diavolilor.

Nu mai sunteti in stare sa discerneti pe unde mergeti!

Si trageti si pe altii in santurile voastre!




Oamenii din BOR pot gresi.

Invatatura Bisericii, de peste timpuri, dupa care ne calauzim, NU POATE GRESIT.

Asa ca infiereaza cat vrei oamenii, dar nu invatatura.

Oricum lucrarea ta e judecata si osandirea nu esti in stare sa faci deosebire intre invatatura si om.

De la judecata si osandire v-a lasat Dumnezeu sa cadeti.
V-ați găsit voi, ”a tunat și v-a adunat”, @Psalm23, @gpalama și @ALARIC să mințiți, să acuzați, să judecați, să osândiți, să loviți împlinind blestemul și răutatea susținând că nu pot să deosebesc învățătura bună de cea rea.

Ce spune învățătura cea bună, învățătura plină de Har a bisericii, învățătura tradiției si legii, ce proorocie și ce cuvânt bun și minunat ne spune Cineva de acolo din ea? Cum citești?

Deci cine crezi tu că este aproapele tău și cine sunt tâlharii care te lasă abea viu? Cine sunt preoții și leviții cei buni și mântuitori și cine sunt preoții și leviții cărora nu le pasă de tine deloc ca nu cumva să se spurce atingându-se de ”mort” motivând că merg cu grăbire să aducă multe jertfe la marele Templu?

Hai, vă rog dați-mi lecții căci vreau să învăț să fac milă!

N-aș vrea să vă rănesc însă se pare că voi, frați creștini, fii de creștini, ați depășit trufia fariseului care îndreptățindu-se pe sine n-a dat cu parul ci a îndrăznit doar să întrebe, ca să ispitească bineînțeles. Am impresia că voi vreți să treceți direct la ”fapte nu vorbe”, vreți s-o ardeți pe Petra pe rug.

Atunci parafrazez de la Iisus adăugând de la mine si vă zic: ”cine este fără de păcat să...” aprindă primul chibritul și cine este sfânt să arunce cu gaz, cu benzină și să facă vânt, ca să ardă pleava-vrăjitoarea în foc nestins așa ca Gheorghe Doja!

Dar mai înainte aș dori să veniți să pârâți ca să mă lămuriți care e totuși vina ei?
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 27.01.2022 at 13:55:16.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.01.2022, 14:54:13
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 91
Implicit

"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri."
(Sfânta Evanghelie după Matei)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.01.2022, 17:26:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
V-ați găsit voi, ”a tunat și v-a adunat”, @Psalm23, @gpalama și @ALARIC să mințiți, să acuzați, să judecați, să osândiți, să loviți împlinind blestemul și răutatea susținând că nu pot să deosebesc învățătura bună de cea rea.

Ce spune învățătura cea bună, învățătura plină de Har a bisericii, învățătura tradiției si legii, ce proorocie și ce cuvânt bun și minunat ne spune Cineva de acolo din ea? Cum citești?

Deci cine crezi tu că este aproapele tău și cine sunt tâlharii care te lasă abea viu? Cine sunt preoții și leviții cei buni și mântuitori și cine sunt preoții și leviții cărora nu le pasă de tine deloc ca nu cumva să se spurce atingându-se de ”mort” motivând că merg cu grăbire să aducă multe jertfe la marele Templu?

Hai, vă rog dați-mi lecții căci vreau să învăț să fac milă!

N-aș vrea să vă rănesc însă se pare că voi, frați creștini, fii de creștini, ați depășit trufia fariseului care îndreptățindu-se pe sine n-a dat cu parul ci a îndrăznit doar să întrebe, ca să ispitească bineînțeles. Am impresia că voi vreți să treceți direct la ”fapte nu vorbe”, vreți s-o ardeți pe Petra pe rug.

Atunci parafrazez de la Iisus adăugând de la mine si vă zic: ”cine este fără de păcat să...” aprindă primul chibritul și cine este sfânt să arunce cu gaz, cu benzină și să facă vânt, ca să ardă pleava-vrăjitoarea în foc nestins așa ca Gheorghe Doja!

Dar mai înainte aș dori să veniți să pârâți ca să mă lămuriți care e totuși vina ei?
Deci tu esti in alta lume. Nu iti vezi barnele din ochi, ca esti intr-o galeata sectara cu Moroco si cu un ateu si ne balacaresti pe noi din Biserica...

Halal judecata.

Asta cu aproapele si talharii - doar elucubratii mistice, ca saiti justifici prostia si mersul gresit in viata. Iti minti mintea cu tot felul de amagiri mistice, iti confectionezi proiectii mentale din biblie pe prostii.


Care e vina lui PETRA? Ca e la fel ca sectarii de la NIP vorbeste prostii, care nu au legatura cu Biserica. Daca citeai mai sus, ai fi vazut asta.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.01.2022, 21:59:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Mie mi-e clar ca voi, unii nu dau nume, slujiti victoriei rautatii. Sunteti mai rai ca aia care se bucura de raul altuia, voi va bucurati de victoria rautatii razbunandu-va pe invers... stiti pentru ce? Pentru a sluji stapanului lumesc pe care vi l-ati ales si pe care-l credeti bun orice rele ar face crezand ca aveti spatele asigurat la umbra rautatii lui.

Hm,ha,hm,hm... a venit Petru7 s-o apere pe Petra si sa formeze o miscare de rugaciune si de cunoastere care se roaga de la ora 9 marti si joi, atunci cand postesc fariseii. Adica Petra7 si Petru7 s-au gasit ei sa formeze Stanca77. Frumoasa si simpatica treaba.

Bineee domnule @Petru7 cu Petra cea cu 7 portaluri, nici io n-am condamnat-o la ardere pe rug dar nici nu i-am cantat in struna mangaind-o intre cornite ca s-o apar de cainii astia rosii la blana si negrii in cerul gurii ce se dau drepti.

Bai mitomanule @gpalama, bai staparca ce-m tragi mii de gpalme murdare pe toate threadurile, iar ai inceput si pe threadul asta sa lovesti in Trambite? Iar dai cu securea in Dumnezeu si lipesti etichete invartind marota sectara? Păi sectele de azi sunt ruptura-rupturii-rupturii plini de mandrie caci dupa ce papistasii marelui papalac s-au rupt de ortodoxie si de Calea Ortodoxa in anul 1000 si ceva, hughenotii si protestantii, vazand porcariile pe care le fac oamernii ”bisericii” impreuna cu regii imperialisti s-au rupt de papalitate protestand pana i-a macelarit Ludovic, regele Frantei in noaptea sf. Bartolomeu si tot nu s-au alipuit ci s-au rupt si de protestanti mai departe devenind neoprotestantii de azi caci pe toti ii roade iubirea de stapanire si de propria voire plina de mandrie, asa ca pe tine, care te crezi mare stapan cand defapt esti un iscapoSS ipocrit si confuziv ascuns sub haina unui mare sfant, care nu-ti dai seama ca Trambitele n-au protestat niciodata fata de ortodoxie si nu s-au rupt de ea ci au fost prigoniti de catre corcitii din ortodoxie care au capitulat si s-au predat cu suflet cu tot devenind slugarnici marelui urs si la sistemul represiv pana la a-si anatemiza mai micii, incomozii sistemului, din sanul propriei biserici ortodoxe. Iar asta nu e deloc acelasi lucru bai teologule incompetent si analfabet, mare provocator care nu vrei sa vezi adevarul, faptele, vorbele, viata, martirajul, minunile, evidenta celor lepadati din interereres!

Revenind la subiect din alunecarile de teren pe care le provoci ia uite aici cum Petra isi face cruce catolico-ortodoxa si cum foloseste ea frecventele de la Dumnezeu pentru toate organele si glandele.

Daca vine dupa ortodoxie si se intoarce pe Calea cea stramta ORTODOXA care duce fara-indiala la Noul Ierusalim propovaduit de Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Cuvantului vi se pare ca face rau?

Inseamna ca sunteti orbi si ipocriti exclusivisti si rai daca nu lasati credinciosii de pretutindeni sa se intoarca la ortodoxie, sa lucreze si sa se vindece.

Problema e ca lucrarea asta de introducere a luminii si energiei pe diferite frecvente in organism seamana pe dos cu un fel de paganism de tipul lui nostradamus si a grecilor antici care prin practici pagane si incantatii se deschideau desfranarii demonilor ca un vas ca sa acceada la cunostintele si puterile zeilor blestemati care bineinteles ca-i tzepuiau pe oameni si le comunicau minciuni luandu-le defapt stapanirea si adevarul, lepadandu-i de Dumnezeu si mandrindu-i.

Deci chiar daca Petra e o ”vrajitoare” alba cum ar veni, lucrand cu Dumnezeu pentru vindecare, echilibrare si sanatate, cred ca are tot dreptul de la Dumnezeu sa se roage si sa posteze pe youtube filmulete fara ca tot felul de baieti rai ”mari” ortodocsi, ”mari” teologi” handicapati mental sa se erijeze in sfanta inchizitie ca s-o prigoneasca si s-o vatame vrand s-o compromita.

Daca io ca ortodox, traitor in Harul credintei, n-am nevoie de acesta lucrare de frecventiere lumino-energetica la organe asta nu inseamna ca nu sunt destui oameni de pretutindeni, crestini mai indepartati de dreapta invatatura care au nevoie.... asa ca n-am cum osandi oamenii care se roaga particular stand inaintea lui Dumnezeu ca sa se hraneasca si sa se bornzeze si sa se vindece de la El ca de la un Soare, Luna si Pamant!!! Bine ca pot sa se roage si iata-i ca se roaga si pentru noi si pentru oamenii de pretutindeni dorindu-le binele spre deosebire de unii, nu dam nume, care ii judeca si-i lovec cu securea cuvantului in moalele capului dupa modelul secerei si ciocanului nestiind ca-si bat singuri cuie la sicriu ori de cate ori aprind o tigara a monstruasei judecati ca s-o traga in piept zicand ”hiiii caii popii, hhiii caii popiii”!.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.01.2022 at 22:12:41.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.02.2022, 10:27:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Daca io ca ortodox, traitor in Harul credintei, n-am nevoie de acesta lucrare de frecventiere lumino-energetica la organe asta nu inseamna ca nu sunt destui oameni de pretutindeni, crestini mai indepartati de dreapta invatatura care au nevoie.... asa ca n-am cum osandi oamenii care se roaga particular stand inaintea lui Dumnezeu ca sa se hraneasca si sa se bornzeze si sa se vindece de la El ca de la un Soare, Luna si Pamant!!! Bine ca pot sa se roage si iata-i ca se roaga si pentru noi si pentru oamenii de pretutindeni dorindu-le binele spre deosebire de unii, nu dam nume, care ii judeca si-i lovec cu securea cuvantului in moalele capului dupa modelul secerei si ciocanului nestiind ca-si bat singuri cuie la sicriu ori de cate ori aprind o tigara a monstruasei judecati ca s-o traga in piept zicand ”hiiii caii popii, hhiii caii popiii”!.
Pe scurt, sunt rai sectarii, dar sunt buni si fac bine. Nu judeca pe cei rai ca fac bine.

Esti un demagog de prima mana.

Ai mintea profund tulburata.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.02.2022, 11:14:44
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 91
Implicit

https://stranaortodoxa.wordpress.com...nul-bisericii/

"Teoria karmei si a reincarnarii constituie inva*tatura de baza a celor mai multe erezii si secte contemporane."
.....................
"Este vorba asadar de o problema foarte serioasa, deoarece aderarea la aceasta credinta aduce cu sine iesirea din sanul Bisericii."
....................
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.02.2022, 18:50:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
Daca io ca ortodox, traitor in Harul credintei, n-am nevoie de acesta lucrare de frecventiere lumino-energetica la organe asta nu inseamna ca nu sunt destui oameni de pretutindeni, crestini mai indepartati de dreapta invatatura care au nevoie.... asa ca n-am cum osandi oamenii care se roaga particular stand inaintea lui Dumnezeu ca sa se hraneasca si sa se bornzeze si sa se vindece de la El ca de la un Soare, Luna si Pamant!!! Bine ca pot sa se roage si iata-i ca se roaga si pentru noi si pentru oamenii de pretutindeni dorindu-le binele spre deosebire de unii, nu dam nume, care ii judeca si-i lovec cu securea cuvantului in moalele capului dupa modelul secerei si ciocanului nestiind ca-si bat singuri cuie la sicriu ori de cate ori aprind o tigara a monstruasei judecati ca s-o traga in piept zicand ”hiiii caii popii, hhiii caii popiii”!.
Pe scurt, sunt rai sectarii, dar sunt buni si fac bine. Nu judeca pe cei rai ca fac bine.

Esti un demagog de prima mana.

Ai mintea profund tulburata.
Intai de toate, vorbesti cu nimeni (ca un zburator cu aripi ascutite pe deasupra unui cuib de cuci, stii filmul cu indianul si cu Jack Nicolson zis si lupul) caci citatul n-are autor!

Apoi te apuci sa scurtezi sintetizand textul si sa-mi arati mie si altora ce ”scriu” io, ce ”vorbesc” io ca sa te auto-indreptatesti provocandu-ma sa-ti raspund: ”io n-am scris si n-am zis ce minti tu ca am scris si am zis io, tu ai zis aia ce ai zis ca am zis io, tu ai scris aia ce zici ca am scris io, uoaaa, uoaaa.” Si apoi de la capat fiar si fiar pana bagi in mintile oamenilor ca am scris si am zis ce zici tu ca am zis si am scris io, pentru ca toti, fiind slugi aceluiasi stapan, BANUL castigat usor travestit in sef ortodox, n-aveti cum sa va scoateti ochii unii altuia ci va uniti in credinta (minciuna si necredinta defapt), in cuget si simtiri, dupa formula: ”ciorb la ciorb nu-si scoate plochii”(pl de la plosnite, plumb, pleava, plimbare prin magazinele de lux, pliosc para malaiata in gura lu natafleata, plisc de pelican, placa stricata, plata nedreapta sau oprita, plictis, plileala pilita si slefuite, plasture, placa de surf sau de zapada, placere, placat, plapuma, plaplapla asa ca un blablabla si lista poate continua).

Exact aia zic bine ce zici tu ca zic rau: nu judeca pe sectari pentru ca tu esti sectatrul!.. daca ne gandim la fapte. Ei se roaga, tu protestezi si tu ii juddeci si-i condamni nu ei pe tine, iar cu asta, cu nemultumirea si protestele astea nesfarsite ale tale si cu fuga de la lucru sau cand dai de greu se ocupa protestantii si mai ales neoprotestantii dar iata ca le gasim in dreptul tau. Deci vezi aia zic: tu esti sectar dar nu-l loviti ca sectaru ortodox face bine, isi taie craca de sub picioare ca s-a suit prea sus in pom si cazand craca plina de roade aveti ce manca si voi care nu ajungeti la struguri. El nu pateste nimic fiindca a ”invatat” sa zboare, saracul de el, ce va pati e partea a doua, mai bine sa nu stii de cine va fi luat si unde va fi dus ca sa se linisteasca putin si sa nu mai dea cu barda in fontanela credinciosilor ce se roaga atat de frumos.

Deci iata ca daca te-am pazit pe tine de tine insuti ca sa nu-ti faci rau in timp ce ne certam duhovniceste, chiar sunt un demagog, da, un ”degog” si un ”demagog” ce lucreaza iubirea de vrajmasi din credinta implinind rugaciunea Domnului: ”niciunul din cei chemati si veniti, trimisi de Tine la Mine, sa nu se piarda, daca e cu putinta Ava parinte, te rugam, acum”.

Dar tu nu sti ce inseamna un demagog fiindca esti analfabet. Folosesti termenul asa dupa ureche potrivindu-l cu naravul tau sustind iata ca faci bine judecand sectarii. Nu vrei sa asculti de Trambitza nr. 3 care a zis ”Sa nu dai cu bâta, cu barda, in viespile sectare caci ei au provocat o libertate catehetica... ce duce la erezie... in cei ce se mandresc.” Tu facand mereu Trambitele niste trompete sectare te apuci si dai cu bata si cu barda si in ele asa ca in secte mandrindu-te mai tare ca ele si ca oricine uitand ca mandria este mamona si tatuleo tuturor rautatilor, transgenderul viclena si fara de credinta ce a nascocit minciuna ca adevar, stii tu satanoptimus prime mare pradator taciturn alrusinii cu puii lui, sati si sator care au nascocit un fiu span de la griji desarte, numit atlas, mare zeu peste atlantis si atlantida care calauzeste toti idiotii sa poarte grija de globul pamantesc in ciuda faptului ca apele sunt plate, deci are o mare grija de cresterea minciunii in mase, asa ca tine.

Pe de alta parte chiar Domnul a intrebat: ”de ce ma numesti pe mine bun (învatator) caci numai Dumnezeu este bun?” deci daca un om rau face bine este el de condamnat ca face bine? Pai facand bine, ascultand de Dumnezeu si facand bine crezand, asa ajunge ca din rau sa fie bun, credinta, faptele, pocainta, schimbarea conteaza!

Tu ma faci demagog daca ti-am cerut sa nu osandesti pe cei buni care fac bine? N-am zis ca sunt rai nici Trambitele si nici neoprotestantii ci am zis ca sunt buni si fac bine, doar unele credinte si fapte ale neoprotestantilor, strambe, gresite, inversate care te pot tara spre alunecare in eres si in rautate placatoasa, in mandrie, pe alea le-am scos in evidenta pentru a fi evitate sau infranate daca deja s-au instapanit peste unii nu dam nume.

Deci iata ca nu pricepi ce inseamna demagogia fiindca esti analfabet functional, nu intelegi termenii, nu stii ce poate sufletul stricat al unui demagog asa ca te-ai gasit sa strigi hotii ca hotii, ca demagogii, ca ipocritii.

Un gog, un magog si un mare demagog se crede rege, imparat al roshului, ala este defapt cel mai mare comunist caci demagogul si-a insusit inima si iubirea majoritatii populare sau a comunitatii socotind-o sfanta, pentru ca e majoritara si dandu-se vrednic si iubitor de oameni s-a pus mai mare peste majoritate adica peste toti caci cu majoritatea silniceste pe toti sa i se inchina si sa i se supuna lui, regele gog, magog si mare demagog.

Io nu ma gandeam la majoritate si nici la minoritate ci respectam un principiu sfant: Nu lovi in cel ce se roaga la Dumnezeu chiar daca se roaga sa scape de lucrul pe care l-ar avea de dat Dumnezeu pentru el vrand sa-l faca mai puternic si mai stapanitor. Deci n-am lovit in cersetori, n-am lovit in cei ce cer mereu de 7500 de ani una-intruna: ”Doamne te rugam scapa-ne de lucru si capa-ne si de Credinta caci daca o avem pe ea in noi trebuie sa mergem la lucru si nu ne convine.” Decat asa mai bine ne autotzepuim ca preotzii lui baal ca sa iasa credinta din noi ca nu cumva avand-o sa putem merge la lucru.

Iata deci ca vine lepadarea de Credinta inainte sa vina ziua Domnului mult trambitata de Cele 7 Trambite Ap.. Cum? Pai daca omul asta se roaga nu e normal ca sa vina lepadarea de Credinta? Ai vrea ca Domnul sa-i silniceasca?

Nu asta este si interesul tau? Nu de aia lovesti in toti ca nu cumva sa trebuiasca sa imparti ceva cu ei? Nu pentru ca nu cumva sa cazi din optimizarea marelui folos al strangerii banului produs prea usor, doar din cerseala? Nu asta te doare? Ca altii ca Petra si-au deschis lucrari si conturi si raman capusele satanoptimus praime fara acces la banul vaduvei si orfanului? Trambitele nu au avut conturi pentru ele insele, ele desi sarace, orfane, vaduve, au strans bani si au construit din ei manastiri si in acelasi timp au lucrat ca sa mance dupa Cuvantul: ”cine nu lucreaza nici sa nu manance”... nu de alta ci pentru ca daca se roaga el se mai si ingrase si apoi asa obez nu mai poate munci dandu-se cu probleme, cu comorbiditati.

Deci dupa ce te dovedesti de habarnist in tot ce tine de teologie si ortodoxie, exclami ca un medic criminal punand in loc de un diagnostic, o sentinta: ”ai mintea profund tulburata”

Deci dupa ce ma tulburi cu minciunile si rastalmacirile tale prigonindu-ma pe mine mai rau ca pe Trambite pe toate threadurile pentru Credinta mea cea Dreapta ai tupeul sa afirmi ca eu am mintea tulburata?

Dai cu bolovani pe nedrept in mine si apoi ma acuzi ca am rani?
Înfigi sageti otravite in mine pana in maduva oaselor si apoi ai tupeul sa sustii ca sunt tulburat in profunzime si ca din mine iese otrava?

Poi bai agariciule pacalici, nu-ti fa griji si probleme pentru mintea mea ci mai bine ti-ar pasa de sufletul tau caruia ii strangi ”comoara” judecatilor si blestemelor pripite, a loviturilor si osandirilor pe nedrept aruncate fara numar in cei ce se roaga, in cei mici care marturisesc credinta necorcita, neaservita sistemului sau lumii, credinta adevarata, in Adevarul adevarat. Deci fa-ti griji, ipocrite daca vrei, despre ”comoara” pe care ti-ai strans-o pentru ziua judecatii, a viilor si a mortilor care se apropie si pentru faptul ca ai luat in mod prematur ca un pripit locul Domnului si ai judecat tu lovind ca prostul cu barda oamenii in fontanela numind barda ta: Lumina de diferite frecvente... INALTE!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.02.2022 at 18:58:51.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.02.2022, 19:38:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
https://stranaortodoxa.wordpress.com...nul-bisericii/

"Teoria karmei si a reincarnarii constituie inva*tatura de baza a celor mai multe erezii si secte contemporane."
.....................
"Este vorba asadar de o problema foarte serioasa, deoarece aderarea la aceasta credinta aduce cu sine iesirea din sanul Bisericii."
....................
Perfect deacord cu tine. Zi-i asta la Demetrius sa vezi cum te combate gasindu-ti tot felul de perle prin mesaje. Desi in mod evident perlele ii apartin, el ramane cu ideea ca tu te-ai autotzepuit.

E bizar sa vrei sa ti se deschida al treilea ochi desi fapturile cele vii nu au doar 3 ochi ci multi ochi, nenumarati, deci normal ar fi sa ceara, acum, sa ni se deschida cat mai multi ochi sa intre lumina in adancul in care suntem tulburati profund la minte. Da, vobeste de karâma, de mama pamant in care ar vrea sa ne creasca radacini adanci ca la fasolea uriasa din povestea jack si vrejul de fasole pe care s-a urcat de a ajuns la capcaunii cei mari ce se afla in vazduhuri. E adevarat ca spune multe lucruri traznite dar daca ma gandesc la voi cei care negati apa plata ce sa zic de ei cand voi negati evidenta mediului inconjurator in care va desfasurati activitatea, negati apa din vana in care faceti baie, negati suprafata plata a apei din cristelnitza. Deci de ce sa ma mir de ei osandindu-i cand vad ce tzeapa ati luat de la scoala? V-a aratat cum invart ei globul de carton cu harta lumii pe el si gata, nu exista infailibiltate mai mare a unei minciuni de ”neinvins”. Caini rosii pana la moarte, atasati militari si ultrasi violenti si agresivi, asta sunteti?

Metempsihoza e o porcarie a omului mandru ce se vrea stapan, egoist si singur, pana la sfarsit. E lucrarea de razbunare a lui Atlas, e insasi kintesenta atlantilor ce stau in atlantida cu ochii si urechile infipte in soare, la sursele de energie, ca sa sustina ca in mod evident n-are niciun rost sa mergi la lucru, poti sa sugi la nesfarsit ca un vierme, karâma, ca sarpele Kaa ce-l bantuia pe Mougli alintata de Balu si de Baghera si haituit de regele Luis ce ravnea la taina focului caci tanjea din rege sa devina imparat si stapan absolut, e calea prin care ajungi sa crezi ca poti sa sugi la nesfarsit orice fara sa patesti nimic chiar daca nu mai sugi si nu mai manci nici macar pamant asa cum a poruncit Dumnezeu. Cred ei ca poti sa stai la lumina si sa sugi fara sa sugi pentru ca suge altii din voi si prin voi in locul vostru, e trandavia si putoarea ideala cum ar veni.

Degeaba repeta unii ca metempsihoza e o boala ca omul e inchis in dorinta de a stapani el cu orice pret asa ca omul, ca regele cel mai puturos si privilegiat, desi nu el stapaneste daca ar stapani asa ci necredinta si rautatea lui, în timp ce el, ca un atasat militar isi va apara lenea dandu-se lovit, putoarea cum ar veni, stand zile si ani in sir intro ”asceza” lipsita de credinta caci asceza lui nu e divina ci e mandrie ”pura”!!!... semetie, mandrie, pradatorie, pedofilie.... e ”sfintenia” aia fara credinta si rabdare asa ca o moarte intretinuta toata viata in om, e ca spurcaciunea pustiirii, nebunia de pe urma si rautatea cea veche auto-instapanita la loc sfant in inchipuire ca un drog, cam aia este. Nu judec adeptii ei, dar nici nu merg in munti sa stau in beci ca sa-mi las barba fara rugaciune si fara credinta si fara rabdare doar pentru ca s-au ingrozit unii de cate o karâmă pline de k-arme in toate mainile si picioarele ca sa-si apere sutele de inele de pe trup. Ca si râma ne învatza ceva, oricat o tai in bucati, nici o parte din ea nu ramane fara inel, simbolul credinciosiei sale. E unii care vor sa ramana credinciosi pana la sfarsit karmaghedonului lovind fara numar in ei insisi, dupa formula: dai in mine dai in tine dai in fabrici si uzine, in tarani si-n muncitori, in tatucii-nvatzatori, in partid si in ogoare, dai in clasa muncitoare, caci toti muncitorii astia sunt intelectuali, ei gandesc nu muncesc, ei muncesc cu gandul in timp ce sug energii si lumini benefice de diferite frecvente.

Io-s mai rau ca astia ca io sug energie de la foc, de la resou, de la radiatoare, de la televizor, de la PC, de la tot felul de melodii si vibratii produse de pacatosi lasandu-ma antrenat intr-un dans lumesc al rusinii, betiei si dezintegrarii... deci n-am cum sa-i condamn fiind muuuult mai rau ca ei in ciuda faptului ca pe mine ortodoxul m-a invatzat biserica ortodoxa si Domnul Hristos Cuvantul adevarul si cu toate astea tot la vibratii trag ca sa ma energizeze ele si sa n-am nevoie de credinta ca sa ”lucrez”.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.02.2022 at 19:47:04.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.02.2022, 01:36:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Intai de toate, vorbesti cu nimeni (ca un zburator cu aripi ascutite pe deasupra unui cuib de cuci, stii filmul cu indianul si cu Jack Nicolson zis si lupul) caci citatul n-are autor!
Ti-ai gasit scuza perfecta... esti mai destept cu 2 secunde pentru ca un citat nu are autor.

Citat:

...
Exact aia zic bine ce zici tu ca zic rau: nu judeca pe sectari pentru ca tu esti sectatrul!.. daca ne gandim la fapte. Ei se roaga, tu protestezi si tu ii juddeci si-i condamni nu ei pe tine, iar cu asta, cu nemultumirea si protestele astea nesfarsite ale tale si cu fuga de la lucru sau cand dai de greu se ocupa protestantii si mai ales neoprotestantii dar iata ca le gasim in dreptul tau. Deci vezi aia zic: tu esti sectar dar nu-l loviti ca sectaru ortodox face bine, isi taie craca de sub picioare ca s-a suit prea sus in pom si cazand craca plina de roade aveti ce manca si voi care nu ajungeti la struguri. El nu pateste nimic fiindca a ”invatat” sa zboare, saracul de el, ce va pati e partea a doua, mai bine sa nu stii de cine va fi luat si unde va fi dus ca sa se linisteasca putin si sa nu mai dea cu barda in fontanela credinciosilor ce se roaga atat de frumos.
Deci sectarii sunt buni pentru ca sunt rai, dar sunt rai pentru ca sunt buni.

Cumva sunt rai pentru ca sunt condamnati dar sunt buni pentru ca fac ce trebuie sa faca cei condamnati.

Deci pentru ca sunt buni nu trebuie condamnati.

Asa ca lasati-i in pace pe cei rai ca sunt buni, si nu mai ziceti nimic de ei rau...



Morocele, tu poti sa scoti o carte de apoftegme din astea, de ti se opreste creierul in loc, se blocheaza creierul.

Cand vorbesti tu amortesc neuronii pe o parte intreaga a creierului.

Ai putea scoate un nou stil teologic cu apoftegmele astea.

Last edited by gpalama; 02.02.2022 at 01:38:09.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.02.2022, 02:39:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ti-ai gasit scuza perfecta... esti mai destept cu 2 secunde pentru ca un citat nu are autor.



Deci sectarii sunt buni pentru ca sunt rai, dar sunt rai pentru ca sunt buni.

Cumva sunt rai pentru ca sunt condamnati dar sunt buni pentru ca fac ce trebuie sa faca cei condamnati.

Deci pentru ca sunt buni nu trebuie condamnati.

Asa ca lasati-i in pace pe cei rai ca sunt buni, si nu mai ziceti nimic de ei rau...



Morocele, tu poti sa scoti o carte de apoftegme din astea, de ti se opreste creierul in loc, se blocheaza creierul.

Cand vorbesti tu amortesc neuronii pe o parte intreaga a creierului.

Ai putea scoate un nou stil teologic cu apoftegmele astea.
Io nu scot apoflegme apoteotice, cu asta te ocupi tu ca mare te(mbe)olog.

Tu nu zici decat ca e bine sa faci rau! La asta se rezuma toate comentariile tale si analizele la adresa mea. Strigi cat poti de tare si de mult: Hai sa facem rau!.. pentru victoria raului ca suntem asigurati sub umbra raului.

Dupa aia potrivesti tu sa iasa ”bine” prin tot felul de jonglerii si vrajitorii, prin echivalente si tot felul de socoteli logice pripite si judecati de valoare pervertita.

Asta zici pe toate firele de discutie: E bine sa facem rau ca cica noi ortodocsii am avea spatele asigurat.

Afla de la mine ca te inseli profund. Aceleasi fapte rele sunt mai grave din pozitia de ortodox si sunt si mai grave din pozitia de teolog si insuportabil de grave din pozitia de invatator!.. de crestin mare ortodox ce da lectii dandu-se exemplu bun de urmat.

Poti te rog sa-mi explici si mie, daca nu te superi, ce e ala aluatul fariseilor si ce inseamna ipocrit mandru si fatarnic? Concentreaza-ti explicatia punand accentul pe ”virtutea” mandriei aplicata dupa formula ”prostul daca nu e si fudul parca nu-i nebun destul”.

Hai incearca sa faci o apoflegma pe tema asta.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.02.2022 at 03:23:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare