Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.10.2010, 21:19:48
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Sărbătoarea Halloween e rea nu fiindcă se adoptă imaginea unor diavoli ci fiindcă e o sărbătoare păgână. La fel este și Mărțișorul și alte sărbători românești ce trebuie respinse de către adevărații creștini, pentru că orice înfățișare a răului trebuie evitată.

Dumnezeu nu ne cheamă la o viață banală de confort și "bucurii" lumești ci la sacrificiu, răstignire, curăție deplină, exemplu de viață sfântă.

Cum am zis și pe alt topic, moderații nu vor vedea fața lui Dumnezeu. Dacă s-ar mântui și cei ce trăiesc lumește atunci înseamnă că Sfinții au fost niște extremiști bolnavi. Dar în realitate calea extremă e singura cale către mântuire.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.10.2010, 21:26:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sărbătoarea Halloween e rea nu fiindcă se adoptă imaginea unor diavoli ci fiindcă e o sărbătoare păgână. La fel este și Mărțișorul și alte sărbători românești ce trebuie respinse de către adevărații creștini, pentru că orice înfățișare a răului trebuie evitată.

Dumnezeu nu ne cheamă la o viață banală de confort și "bucurii" lumești ci la sacrificiu, răstignire, curăție deplină, exemplu de viață sfântă.

Cum am zis și pe alt topic, moderații nu vor vedea fața lui Dumnezeu. Dacă s-ar mântui și cei ce trăiesc lumește atunci înseamnă că Sfinții au fost niște extremiști bolnavi. Dar în realitate calea extremă e singura cale către mântuire.
De fapt, Traditie, este chiar vrajitoareasca.
I se mai spune samhain si este una din cele patru sarbatori importante ale lor (daca nu chiar prima, in orice caz cea mai populara). Deci ganditi-va, ca in paralel cu lumea proasta care nu stie ce sarbatoreste si imbraca copiii in stafii, se rostesc incantatii pentru a se lua legatura cu spiritele mortilor (draci, pe romaneste).
(Nu pot sa dau linkuri.. dar exista situri ale organizatiilor vrajitoresti care dau destule detalii despre sensul acestei sarbatori).
Sincer, nu vad cu ce este diferita radical aceasta sarbatoare de inchinarea la idoli care se practica acum 2000 ani.


Un thread util (ca s-a mai discutat subiectul, dar mai pertinent):
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ight=halloween
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.10.2010, 21:42:09
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sărbătoarea Halloween e rea nu fiindcă se adoptă imaginea unor diavoli ci fiindcă e o sărbătoare păgână. La fel este și Mărțișorul și alte sărbători românești ce trebuie respinse de către adevărații creștini, pentru că orice înfățișare a răului trebuie evitată.
Nu sunt de acord cu tine, Traditie, Halloween-ul e o sarbatoare a tenebrelor, a celebrarii mortii in toate ipostazele sale, in timp ce Martisorul simbolizeaza renasterea naturii atunci cand vine primavara, frumusetea si bucuria reinnoirii. Asta este simbolistica unanim acceptata a acestei sarbatori in zilele noastre. Nimeni nu mai face legatura cu zeul Marte, pentru ca semnificatia contemporana a Martisorului - de trezire la viata a naturii - este pe deplin incetatenita in mentalul romanilor.

Citat:
Cum am zis și pe alt topic, moderații nu vor vedea fața lui Dumnezeu. Dacă s-ar mântui și cei ce trăiesc lumește atunci înseamnă că Sfinții au fost niște extremiști bolnavi. Dar în realitate calea extremă e singura cale către mântuire.
De ce esti atat de categoric? Stim ca pocainta talharului de pe cruce a fost suficienta pentru a "sterge" o viata plina de faradelege, cum poti afirma ca cei "moderati nu vor vedea fata lui Dumnezeu"? El a avut mila iar noi oamenii nu avem?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.10.2010, 21:47:15
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Pentru ca e prilej de a castiga bani pentru cei care organizeaza petreceri si vand costume si alte jucarii specifice acestei sarbatori,mai iese un subiect de emisiune pentru posturile de televiziune,altul pentru presa scrisa si cam atat.

Va impartasesc intr-untotul opinia Dumneavoastra .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.10.2010, 23:55:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mesajul tău, ca și al lui Andrei, este o dovadă de viziune sucită a lucrurilor.

Cum i-am zis și lui, filozofia unui om se clădește în funcție de viața pe care și-a ales-o. Ceea ce acuzați voi la "habotnici" este ceea ce de fapt suferiți voi: moșteniți de la societate un tipar mental/comportamental pe care îl considerați normal și când luați contact cu o viziune diferită provenită de la o minoritate, aveți tendința să o considerați o formă deviantă și găsiți și o explicație "științifică" (în realitate naivă) pentru apariția fenomenului.

Vindecarea voastră poate începe prin înțelegerea versetelor care spun "crezându-se înțelepți au înebunit" și "făceți-vă nebuni ca să deveniți înțelepți". Și dau aceste citate nu pentru că ele reprezintă o autoritate ci pentru că ele reprezintă o mostră de înțelepciune deja formulată. Este aici un principiu asupra căruia trebuie să zăboviți puțin ca să ieșiți din marasmul autojustificării adamice, sursa tuturor rătăcirilor.

Ca să înceapă să judece drept, omul trebuie să înțeleagă că el nu se află în adevăr, că tot ce a crezut și făcut, toată viața lui a fost o minciună și trebuie să pună început pentru o viață nouă, clădită pe alte principii, pe o căutare nepărtinitoare a adevărului și datoriei sale față de Dumnezeu. Este un pas greu de făcut fiindcă există modelul puternic al celor din jur, care aproape fără excepție suferă de acea orbire naturală, de acel spirit de turmă.


Porunca de a iubi pe Dumnezeu din tot sufletul, tot cugetul și toate puterile și aplicarea ei nu reprezintă o gândire mimetică. O conștiință curată va recunoaște în această sintagmă un principiu adevărat, pentru că cu cât te apropii mai mult de Dumnezeu cu atât te poți împărtăși mai mult de darurile Lui. Și experiența ne arată că străduința de a ne apropia de Dumnezeu ia în cele din urmă forma unui control al tuturor acțiunilor, gesturilor, gândurilor, nu în mod fățarnic ci prin împlinirea a ceea ce se consideră în mod sincer a fi conform voii lui lui Dumnezeu.

Deci unde mai are loc "deschiderea" față de distracțiile lumești și față de formalismul social când omul devine o flacără de slujire dedicată total lui Dumnezeu?

Sper că acum am lămurit despre ce vorbesc, dacă nu, o s-o fac în mesaje viitoare.
Bine-nteles, viziunea mea este sucita, a ta este dreapta, mai ales atunci cand pretinzi ca orice femeie " fatatoare de copii " este desfranata, chiar si " mama care te-a facut ", dupa cum ai afirmat altadata.
Deci, tu ai o viziune foarte dreapta....poate atat de verticala, incat ajunge pana la cer . Mai omule, ca sa afirmi asemenea lucruri, mai ales in conditiile in care insisti sa vietuiesti intr-o societate care se perpetueaza din voia divina ( si nu la manastire ), atunci tu ai o adevarata " viziune " lipsa pe undeva la cap.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.10.2010, 00:02:33
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Bine-nteles, viziunea mea este sucita, a ta este dreapta, mai ales atunci cand pretinzi ca orice femeie " fatatoare de copii " este desfranata, chiar si " mama care te-a facut ", dupa cum ai afirmat altadata.
Deci, tu ai o viziune foarte dreapta....poate atat de verticala, incat ajunge pana la cer . Mai omule, ca sa afirmi asemenea lucruri, mai ales in conditiile in care insisti sa vietuiesti intr-o societate care se perpetueaza din voia divina ( si nu la manastire ), atunci tu ai o adevarata " viziune " lipsa pe undeva la cap.
Nu-mi amintesc să fi făcut afirmația pe care o spui, cel mai probabil ai înțeles tu greșit așa că precizez aici: nu cred că o femeie e desfrânată dacă are copii.

Mesajul tău e un atac la persoană cu insulte, dovedind slăbiciune și descalificându-te ca participant la dialog. Eu am explicat de ce e sucită viziunea ta, nu nu ai adus vreun argument, deci această "intervenție" a ta nu are relevanță.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 27.10.2010 at 00:11:07.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.10.2010, 16:00:32
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit In Ardeal

La noi in Ardeal, la 1 noiembrie se pomenesc si se cinstesc toti cei ce au raposat, printr-un obicei foarte vechi: Luminatia.
Toata familia merge la cimitir, curata mormintele, se pun flori (crizantemele si tufanelele sunt traditionale), se aprind candele si lumanari, asezate oarecum artistic pe morminte.
Fiecare cauta sa decoreze, cu flori si lumanari, cat mai frumos mormintele celor dragi.
Preotii oficiaza slujbe de pomenire, acolo in cimitir.
Unii aduc mancare, sucuri, cate un pahar de bautura, de impartit, pentru sufletele celor raposati.

De la poalele dealului cimitirul se vede luminat de miile de candele pana seara, noaptea tarziu.

Acesta este ocupatia noastra de halloween. Am scris intentionat cu litera mica.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.11.2010, 12:18:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Apropo de " aproapele " in chip de Dumnezeu .
Intr-o zi am avut de sustinut un exament foarte important si am convenit sa las copilul la cineva, desi, de obicei nu-l las la nimeni ( fiindca nu vrea nimeni ). Acel cineva nu a mai putut si, pur si simplu, umblam dimineata pe la 7 si nu stiam unde sa-l duc, desi m-a invrednicit Dumnezeu cu o familie, nu doar foarte numeroasa, ci si foarte " fara ocupatie ".
Asadar, umblam cu copilul dimineata, ca bezmetica si nu aveam unde sa-l las, asta, in conditiile in care am rude care locuiesc la 10 secunde de mine si surori de 30 de ani care " nu fac nimic, pe romaneste " . Imi venea sa plang, desi sunt foarte obisnuita, insa riscam sa nu dau examenul...asta in conditiile in care persoanele mai sus amintite nu s-ar dezice de un post ( de mancare ) nici sa le pisti cu ceara, sau de slujbele pompoase de la hramuri... NO COMMENT !
Pacat, lenea si indiferenta, minciuna, invidia si rautatea( despre asta este vorba in relatia de mai sus ) nu prea sunt canonisite si pedepsite de duhovnic, dar incalcarea postului sau a asistarii la biserica, Da ! Ei, de-aia oamenii cred in felul acesta ( fara fapte fata de cei din jur), fiindca nu prea au nevoie de constiinta ca sa se infraneze de la mancare, ori sa i-a tramvaiul pana la biserica, dar pentru o atitudine etica si sensibil omeneasca, este nevoie, si-nca cat !
Draga mea ,
Nimeni nu canoniseste pe nimeni pentru nemersul la biserica duminica sau netinutul postului ,ne canonisim noi ca pierdem legatura cu Dumnezeu si incepem sa gandim si sa spunem rautati.
Eu la biserica mi-am facut cateva prietene credincioase care ar putea sa ma ajute intr-o situatie similara celei spuse de tine.
Azi Dumnezeu mi-a mai facut un dar ,pomenind unei credincioase ca nu am cu cine sa o las pe mama in cazul unui pelerinaj mai mare de o zi s-a oferit sa o ia la ea cat suntem noi doi plecati ,eu cu sotul.
Sa nu aruncam cu pietre in cei credinciosi si sa ii lasam in pace si pe cei habotnici care se uita in biserica pe ici ,pe colo.
Eu sa iti spun drept nu prea am intalnit asa ceva ,sau daca am mai vazut nu am luat in seama acea situatie.
Fiecare sa se vada pe el ,sa fie sincer cu el si lumea se va schimba in bine.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.11.2010, 12:33:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Oare noi cum am rezistat atunci cand parintii nostri ne-au dus la cimitir ca sa ingrijim mormintele bunilor nostri? Eram tot copii si noi....cu toate astea am luat lucrurile in serios, inca de atunci, ne respectam strabunii, asta invatam acolo, sa nu uitam cine suntem....
Si cum om fi rezistat, in alte vremuri, fara atatea "floricele pe campii" cate au nevoie copiii/tinerii din ziua de azi ca sa supravietuiasca, sa nu dezvolte ADHDL si alte sindroame, sa nu deviza "marcati", sa nu se apuce de droguri, etc.......

Azi-dimineata, am vazut niste imagini la stiri, de la ceva castel cu urme de Dracula, Bran, cum se maimutareau oameni in toata firea, zbierau, se zgaiau unii la altii. Printre ei, actorul Nicolas Cage. Oare cu altceva nu au avut romanii cu ce sa-l impresioneze pe acest american?(il apreciez ca actor, foarte mult, subliniez, l-am vazut acum multi ani intr-un film de debut si l-am remarcat inca de atunci). Atat stim noi sa aratam celor care ne calca pragul? Jalnic. Slab popor.


In alta ordine de idei: am uitat sa precizez ca Luminatia nu este un eveniment ortodox. Romanii din Ardeal au imprumutat-o de la catolici. Pe langa aceasta sarbatoare a mortilor, ortodocsii comemoreaza pe cei raposati si cu ocazia mosilor: de iarna, de vara..... Deci este tot ceva imprumutat de la altii. Dar se compara cu halloween-ul, oare?
Bine ai zis ,slab popor.
De ce nu iau altii de la noi obiceiurile noastre ,dragobete ,dragaica ,martisor si noi repede ,cum vine cineva cu un obicei din America ,gata il imprumutam.
Pina acum copiii erau foarte fericiti cu ce li se oferea ,acum li se inoculeaza obiceiuri aiuristice si tendentios sataniste.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.11.2010, 13:13:05
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Azi

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Bine ai zis ,slab popor.
De ce nu iau altii de la noi obiceiurile noastre ,dragobete ,dragaica ,martisor si noi repede ,cum vine cineva cu un obicei din America ,gata il imprumutam.
Pina acum copiii erau foarte fericiti cu ce li se oferea ,acum li se inoculeaza obiceiuri aiuristice si tendentios sataniste.
Ma gandesc ca mai bine l-ar duce diseara in cimitir pe Nicolas Cage, sau la poalele dealului pe care se afla cimitirul. Cred ca ar fi foarte impresionat de ceea ce va vedea diseara, in Ardeal, Luminatia, mai impresionat decat toate halloween-urile pe care le-a petrecut pana acum.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impotriva Halloween-ului C.tin Vrajitoria 37 01.03.2017 12:56:53
'Pagini din istoria neamului romanesc' Laura19 Generalitati 43 25.06.2013 12:31:16
Portul popular/traditional romanesc zaharia_2009 Generalitati 32 03.09.2012 16:54:30
B.O.R. = MAICA SPIRITUALA A NEAMULUI ROMANESC Blanca Biserica Ortodoxa Romana 4 06.08.2008 18:51:45
Abecedar romanesc z3nn Stiri, actualitati, anunturi 4 11.03.2007 23:32:22