Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2010, 10:50:38
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit sfinti catolici

Ieri a fost ziua in care l-am sarbatorit pe sfintul Francisc Xaveriu. Provenea dintr-o familie nobila spaniola. In timp ce studia la universitatea din Paris, i s-a repartizat un coleg de camera, Ignatiu de Loyola, tot spaniol. Ignatiu era deja "batrin" (avea peste 30 ani), umbla imbrcat simplu, nu era doritor de mondenitati. Totusi, Ignatiu a reusit sa-l convinga pe Francisc sa nu-si puna tineretea si energia in slujba domniilor trecatoare, pamintesti ci in slujba Stapinului Universului.Francisc a fost printre primii iezuiti; a plecat spre Orient si a evanghelizat in India, China, Japonoia. A murit in 1552 in insula chineza San-cion. Mai jos am sa redau un fragment dintr-o scrisoare pe care a scris-o lui Ignatiu de Loyola, pe cind se afla in misiune de evanghelizaere in Orientul Indepartat.


"Am stabatut satele neofitilor care, cu citva ani in urma au primit sacramentele crestine. Aceasta zona nu e locuita de portughezi, pentru ca e extrem de sterila si saraca. Crestinii indigeni, lipsiti de preoti, nu stiu nimic altceva decit ca sint crestini. Nu este nimeni care sa le celebreze sacramentele, nimeni care sa-i invete Crezul, Poruncile Lui Dumnezeu, Tatal Nostru si Bucura-te Marie.

Asadar, de cind am sosit aici nu m-am oprit nici o clipa: am strabatut cu asiduitate satele, am botezat toti copii care nu fusesera inca botezati. Astfel, am salvat un numar foarte mare de copii, care, dupa cum se spune, nu stiau sa deosebeasca stinga de dreapta. Copiii nu ma lasa nici sa spun Oficiul Divin, nici sa maninc, nici sa ma odihnesc pina cind nu-i invat citeva rugaciuni; atunci am inceput sa intelg ca imparatia cerurilor este a acelora care li se aseamana.

De aceia, pentru ca nu puteam sa resping o cerere atit de sfinta, fara sa comit o nelegiuire, incepind cu marturisirea de credinta in Tatal, Fiul si Duhul Sfint, i-am invatat Simbolul apostolilor, Tatal nostru, Bucura-te Marie. Am observat ca sint foarte inteligenti si, daca ar fi cineva care sa-i instruiasca in legea crestina, nu ma indoiesc ca ar deveni crestini foarte buni.

In aceste locuri foarte multi nu se fac crestini, deoarece nu este nimeni care sa-i faca crestini. Deseori imi vine in minte sa strabat universitatile din Euroapa, mai ales pe cea din Paris, sa strig pretutindeni ca un nebun si sa-i apostrofez cu aceste cuvinte pe cei care au mai multa stiinta decit iubire:"Vai, cit de multe suflete sint excluse din cer si aruncate in iad din cauza voastra."

O, daca acestia s-ar dedica si acestui apostolat, asa cum se dedica studiului literelor, ca sa poata da cont in fata lui Dumnezeu de invatatura si talentele primite de la El!

Intr-adevar, foarte multi dintre acestia, tulburati de acest gind, ajutati de meditarea lucrurilor divine, s-ar dispune sa asculte de ceea ce Domnul vorbeste in ei si, lasind deoparte dorintele si preocuparile lor omenesti, s-ar supune cu totul vointei si hotaririi Lui Dumnezeu. Ar striga, desigur, din adincul inimii lor:"Doamne, iata-ma, ce vrei sa fac?"(Fapte9.6).Trimite-ma oriunde vei vrea, chiar si in India.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2010, 18:09:12
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Poimiine, 8 Decembrie, Biserica Catolica va sarbatori Neprihanita Zamislire a Sfintei Fecioare Maria, sarbatoare foarte controversata. Mari sfinți, teologi și școli teologice s-au grupat progresiv pentru sau împotriva acestei dogme, de-a lungul a sute de ani, in Biserica Catolica. Momentul decisiv in conturarea acestei dogme a fost cind Sfinta Fecioara Maria i-a aparut unei calugarite, Ecaterina Laboure. Sfinta Fecioara i-a cerut acestei calugarite sa-i transmita episcopului sa bata o medalie dupa indicatiile date de Ea. Episcopul nu a crezut in aceste aparitii si au trecut 2 ani pina a batut aceasta medalie; Sfinta Fecioara a cerut ca pe medalie sa fie scris "O Marie zamislita fara de pacat, roaga-te pentru noi pacatosii care alergam la Tine." Dupa baterea acestei medalii, prin intermediul, ei s-au produs nenumartate vindecari miraculoase si convertiri, lucru care i-a oferit episcopului francez ocazia de a crede in acesta aparitie si de a cere papei reanalizarea dogmei Neprihanitei Zamisliri. Deasemenea, datorita nenumaratelor minuni care s-au produs prin aceasta medalie, crestinii obisnuiti o purtau si o poarta cu dragoste si au denumit-o "medalia miraculoasa".

In 1854, la 8 Decembrie, papa proclama aceasta dogma.

In 1858, in Lourdes, Franta, Sfinta Fecioara ii apare unei fetite de 14 ani, Bernadete Soubions, cerind sa se construiasca o capela. Fetita ii aduce la cunostinta aceste lucruri parohului din Lourdes, insa acesta nu crede in aceste aparitii. Ii cere fetitei sa o intrebe pe doamna care ii apare, ce nume are. In una din ultimile aparitii, a 18-a, parca, (timp in care deja cu apa de la izvorul care a aparut s-au vindecat bolonavi), la intrebarea fetitei referitoare la numele ei, doamna misterioasa ii raspunde: "EU SINT NEPRIHANITA ZAMISLIRE", lucru care a intarit dogma care fusese proclamata cu citiva ani inainte.

Atiti prin intermediul medaliei cit si a apei provenita de la izvorul de la Lourdes s-au produs nenumarate minuni, atit vindecari cit si convertiri, ceea ce ne face pe noi, crestinii catolici obisnuiti, sa credem in aceasta dogma.

Ecaterina Laboure are miinile neputrezite, iar corpul Bernadettei Soubirous este neputrezit in intregime, iar ambele sint expuse public. Mai jos am sa redau un mic fragment din jurnalul Beradettei:

"Pentru saracia mamei si a tatalui, pentru ca moara s-a stricat, multumesc Dumnezeu meu! Eram si eu o gura care sa fie saturata! Pentru copii ce i-ai ocrotit, pentru oile ce le-am pazit, multumesc!

Multumesc Dumnezeul meu, pentru procurator, pentru jandarmi, pentru cuvintele dure ale parintelui paroh Peyramle.

Pentru zilele in care ai venit, Fecioara Maria, si pentru zilele in care nu ai venit, multumesc! Pentru toti cei care m-au considerat nebuna, micinoasa, interesata, multumesc, Sfinta Fecioara!

Pentru ignoranta mea si pentru nestiinta mea, multumesc, multumesc, multumesc, pentru ca daca ar fi fost pe pamint o fetita mai neinsemnata decit mine, ai fi ales-o pe aceea!

Pentru mama mea care a murit departe de mine, pentru durerea pe care am sintit-o cind tatal meu, in loc sa intinda bratele micii sale Berandetta, a numito sora Maria Bernarda, multumesc, Isuse!

Multumesc pentru ca ai umplut de amaraciune aceasta inima prea delicata, pe care mi-ai daruit-o.

Pentru maica Iosefina care mi-a spus:"nu esti buna de nimic", multumesc! Multumesc pentru ca am fost privilegiata de mustrari, astfel incit surorile mele spuneau: "Ce noroc ca nu sintem Bernadetta". Multumesc ca am fost amenintata cu inchisoarea pentru ca te-am vazut, Sfinta Fecioara!

Pentru acest trup pe care mi l-ai dat, pentru aceasta boala de foc, pentru membrele mele bolnave, pentru oasele mele suferinde, pentru sudoarea mea, pentru febra mea, pentru durerile tacute si acute. Multumesc, Dumnezeul meu!

Pentru acest suflet pe care mi l-ai dat, pentru ariditatea launtrica, pentru tot, pentru Tine, care uneori erai absent, alteori prezent, multumesc, o, Isuse!"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2010, 18:49:54
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Arsenie boca

,,Se vorbeste de unirea Bisericilor,deci de ajungere la sobornicitate.La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunta la confesionalitate.Tendinta Papei de a atrage in acelasi staul pe toti crestinii,nu se va realiza niciodata.Papa nu va ajunge niciodata la o turma si un Pastor in staulul Romei,deoarece Biserica are un singur Pastor:IISUS HRISTOS cel adevarat,cu CRUCE.''
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2010, 22:14:42
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Dar despre faptul ca Parintele Arsenie Boca era de acord sa fie venerati sfintii catolici, aveti ceva de spus, domnule ?!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.12.2010, 23:15:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar despre faptul ca Parintele Arsenie Boca era de acord sa fie venerati sfintii catolici, aveti ceva de spus, domnule ?!
Nu numai că era de acord să fie venerați sfinții catolici, dar el însuși a realizat picturi ale lor în biserici ortodoxe
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2010, 10:13:22
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu numai că era de acord să fie venerați sfinții catolici, dar el însuși a realizat picturi ale lor în biserici ortodoxe
Ce sursa ai cand afirmi asta (ceva scris)? Mie mi se pare curioasa aceasta afirmatie.....
Sigur, nu vorbim despre persoanele de dinainte de 1054.

Am vizitat cu ani in urma Biserica de la Draganescu, care este pictata de el, si nu imi amintesc sa fi vazut vreo personalitate catolica pictata ca ,,sfant/a"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.12.2010, 10:21:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Am vizitat cu ani in urma Biserica de la Draganescu, care este pictata de el, si nu imi amintesc sa fi vazut vreo personalitate catolica pictata ca ,,sfant/a"
Mă tem că nu ați reținut bine sfinții pictați acolo. Sfântul Francisc din Assisi este printre ei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2010, 10:37:53
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mă tem că nu ați reținut bine sfinții pictați acolo. Sfântul Francisc din Assisi este printre ei.
Eu vroiam surse pentru afirmatia ca: ,,Nu numai că era de acord să fie venerați sfinții catolici,"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2010, 10:49:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Eu vroiam surse pentru afirmatia ca: ,,Nu numai că era de acord să fie venerați sfinții catolici,"
Ce sursă mai bună doriți decât chipul Sfântului Francisc, cu nimb în jurul capului, pictat în biserică de mâna ieromonahului Arsenie, servul lui Dumnezeu ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.12.2010, 13:37:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar despre faptul ca Parintele Arsenie Boca era de acord sa fie venerati sfintii catolici, aveti ceva de spus, domnule ?!
Am mai auzit de aceasta afirmatie dar niciodata n-am vazut si citatul original. In orice caz, daca a spus asa ceva si se referea la sfintii de dupa Schisma si nu la cei de dinainte, noi consideram ca e o greseala. Si nici macar nu e canonizat, altii care erau sfinti au facut greseli mult mai mari, Fer. Augustin Filioque si predestinarea, Sf. Grigorie- apocatastaza. Mai e un duhovnic care avea aceleasi idei, parintele Tofil Paraianu, care se pare ca a fost un ucenic al par. Arsenie Boca. In schimb toti ceilalti mari duhovnici romani au avut alte pareri, opuse. Iar sfintii ortodocsi au fost transanti. Nu are importanta ca un parinte are o greseala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 09:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 20:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 11:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 19:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 20:46:05