Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.09.2013, 22:35:00
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Felicitări, Laura, pentru nobila ta dăruire aici, pe topic, unde ai clarificat atât de frumos cum stau lucrurile încât am înțeles până și eu...
Mulțumesc și sper să fie de folos și altora care au nevoie de înțelegere și bună învățătură creștină, așa cum eu unul mărturisesc că am, oho...
M-aș bucura să mai revii cu unele clarificări de câte ori constați că ne împotmolim...

Domnul fie lăudat!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.09.2013, 22:36:31
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Sună a deism. Ar trebui să dai un search și vezi poate aia cauți.
Mă îndoiesc că ar crede în deism.
În deism, se afirmă existența Divinității și nonintervenția Acesteia în evoluția universului.
Ea a asumat credința în Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu întrupat în istorie.
Odată asumată această dogmă centrală a creștinismului, cum oare ar mai putea fi reconciliată cu poziția deistă?...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.09.2013, 22:40:53
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Felicitări, Laura, pentru nobila ta dăruire aici, pe topic, unde ai clarificat atât de frumos cum stau lucrurile încât am înțeles până și eu...
Mulțumesc și sper să fie de folos și altora care au nevoie de înțelegere și bună învățătură creștină, așa cum eu unul mărturisesc că am, oho...
M-aș bucura să mai revii cu unele clarificări de câte ori constați că ne împotmolim...

Domnul fie lăudat!
Vă mulțumesc mult de tot pentru încurajări!
Mă bucură sincer, din tot sufletul, ceea ce-mi scrieți, mai ales pentru că aceste aprecieri îmi sunt adresate de dvs, care aveți o înțelegere a teologiei incomparabil mai profundă și corectă decât mine!
Eu vă felicit și vă mulțumesc pentru tot ceea ce postați aici, pe forum și nădăjduiesc să-mi clarific unele nedumeriri privind viața de credință... prin discuțiile cu dvs.
Dumnezeu să vă aibă în pază totdeauna!
Cu deosebită prețuire și recunoștință,
L S
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.09.2013, 23:23:16
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
auziti, dar cartea Eliade?
Daca tot e sa vorbim de evolutia si istoria religioasa, nu ar merge?
Desigur că ar merge.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.09.2013, 23:33:08
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si aceste zeitati de care tot pomenesti tu, nu se iau la bataie pentru teritorii? Cine stie, poate un zeu isi doreste mai multi adoratori, si provoaca un razboi in lumea zeitatilor. Cum se face ca nu exista un astfel de razboi?
În mitologia antică... chiar existau astfel de războaie... după chipul și asemănarea conflictelor dintre oameni. :)
Erau și ei copii, vom spune... la începutul existenței istorice a omenirii și, de aceea, nu aveau o idee clară despre divin.
Dar oare noi, noi, cei atât de "evoluați" și "deștepți cu capu'", nu gândim, de multe ori, asemeni înaintașilor noștri?
Nu încercăm, adică, să ni-L închipuim pe Dumnezeu după chipul și asemănarea noastră antropomorfizându-L, în loc să încercăm, creați fiind după chipul Său, să tindem din ce în ce mai mult către asemănare?...
Și ei își imaginau acele lucruri comice despre zei, despre idoli. Nu păcătuiau față de aceia, pentru că zeii nu există.
Noi, însă, îndrăznim același lucru față de Dumnezeul Cel adevărat!
Atunci... cine greșește, oare, mai grav? Ce generație?...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.09.2013, 23:42:03
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E o intelegere gresita, destul de des intalnita. E adevarat, exista un singur Dumnezeu, dar unii se inchina la altceva, cred in alti zei.
Ai scris de cele 10 porunci. Am observat ca unii le stiu doar pe ultimele, nu si pe primele. Care e prima porunca? De ce crezi ca spune sa nu aiba oamenii alti zei si sa se inchine lor? Tu spui ca toti se inchina la Dumnezeu.
Ce spune in alta parte, in psalmul 95? Ca toti zeii neamurilor sunt idoli. Ce inseamna idol? Orice reprezentare a ceva care nu este Dumnezeu. Aceasta reprezentare poate sa fie soarele, un munte, sau un zeu inexistent. Toti acesti zei ai altor popoare sunt idoli. In spatele lor sunt ingerii cazuti (demonii), iar inchinare ala ei e de fapt o inchinare la ingerii cazuti, o legatura cu acesti ingeri.

Secretul e sa te informezi mai mult decat din Zeitgeist, care se pare ca e principala ta sursa de informatii. Zeitgeist e un documentar care, in ceea ce priveste partea de religie, e complet gresit, informatiile sunt false. Nu exista asemanari intre religii in sensul celor prezentate acolo. Daca tu vrei sa devii medic chirurg poti daca termini sase clase? La fel e si cu invatatura, nu stiu de ce unii cred ca daca esti credincios automat stii tot despre credinta. Trebuie mai intai sa afli invatatura de undeva, daca nu esti sfant si ai revelatii, desi si sfintii tot asa au aflat.
Islamismul e o religie bazata pe revelatia unui inger, care de fapt era un inger cazut.
Tind să cred, totuși, că inițiatoarea topic-ului a menționat diferențele între "religii", referindu-se, de fapt, la deosebirile interconfesionale din cadrul creștinismului.
Într-un mesaj anterior, i-am propus să specifice ce anume înțelege prin noțiunea de "religie", poate ne vom lămuri. Vedeți, s-a referit la ortodocși, reformați, catolici etc, deci confesiuni creștine... Să vedem, poate ne răspunde. :)
În privința Psalmului 95, este interesant ceea ce spuneți.
În Septuaginta, traducerea este și mai pe șleau: "zeii neamurilor sunt demoni".
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.09.2013, 23:42:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Risipa de eruditie :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.09.2013, 00:51:06
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Zaharia,

Doar citind Biblia nu poti sa devi ateu. Biblia e prea abstracta si prea interpretabila ca sa-ti dovedeasca clar ca nu exista Dumnezeu. Adica, ca sa fiu consistent cu mine insumi, nu iti ofera destule dovezi.

Poti deveni insa ateu cand observi ca un copil nevinovat ca Ionut moare muscat de caini, cand criminalii si hotii o duc foarte bine, cand cei cinstiti sunt saraci si cei corupti sunt bogati, cand vezi hoarde de preoti care fac slujbe doar de dragul banilor, etc.


Sa nu -mi spuna cineva ca "necunoscute sunt caile Domnului" pentru ca eu o sa echivalez imediat aceasta afirmatie cu "lucrurile se desfasoara in Univers intr-o maniera aleatoare".

Si in plus, noi pretindem ca stim ca Dumenzeu este cel mai drept, cel mai milostiv, atotputernic, etc. Si atunci ?
citeste Ecclesiastul
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.09.2013, 08:10:45
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, tipa e total inculta religios, pardon, adica ateista, ca si tine, doar ca ii e frica sa recunoasca asta.

De fapt nu. Viata m-a invatat ca exista ceva mai presus de noi. Cand m-am rugat pentru ceva important, intotdeauna am fost ajutata, chiar si cand nu mai era nici o sansa. In opinia mea Dumnezeu exista. Ca i se zice Dumnezeu sa in alt fel nu stiu, dar ceva exista.

Ca-s inculta religios. Nu chiar inculta, dar la tine probabil inclt religios = oricine care NU CREDE in anumite lucruri/scrieri religioase.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.09.2013, 08:22:00
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul


Dvs vă situați, în mod clar, în tradiția dogmatică a religiei/ credinței creștine (analizând mărturisirea dvs de credință: Sfânta Treime Maica Domnului) și, mai exact, asumați o poziție comună, în această privință, confesiunilor ortodoxă și catolică.
V-am înțeles corect?


Sau poate că dvs vă referiți la credință în sensul de virtute teologică... în sensul relației personale cu Dumnezeu, în sensul de fidelitate și încredere, înflăcărată de iubire, față de El.
Sau poate că vă referiți mai mult la credință ca încredere decât la aspectul dogmatic al credinței?...

Iar prin religie înțelegeți, probabil, diversele modalități de trăire eclesială a credinței: tradiția liturgică, tradiția iconografică, practici precum postul, rugăciunea etc.
Poate că, tot prin noțiunea de "religie", ați avut în vedere organizarea instituțională a Bisericii, legislația bisericească (canoane disciplinare...) etc.
credinta o percep ca fiind primele doua puncte care le-am lasat din quote, iar religia, el de-al treilea punct.


Laurastifter, multumesc ca existi, multumsc ca nu ai aruncat cu pietre in mine si ca ai incercat sa ma intelegi, si mai mult, ca vrei sa ma ajuti.
Asta e ideea de OAMENI care, idiferent de religie/confesiune, sau lipsa ei, merita statutul de mamifer inzestrat cu gandire, statutul de OM.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
credinta, religie

Thread Tools
Moduri de afișare