Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.06.2015, 23:27:32
marina31 marina31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Iti pasa de cineva atunci cand il simti. Cand ii simti bucuria, suferinta, nadejdea, ca fiind chiar ale tale, te identitifci parca cu fiinta aceea, in sensul ca simti miscarile sufletului lui ca fiind acelea pe care si sufletul tau le are. Si cred ca e vorba despre acel punct al fiintei noastre in care ne intersectam cu fiecare, acel loc in care avem imprimat chipul lui Hristos in noi si prin care ne inrudim noi oamenii intre noi.
Iti pasa de cineva atunci cand il intelegi. Ii intelegi durerea si ii intelegi bucuria. Te doare si te bucura. Si iti devin dragi amandoua si ai vrea parca sa ai grija de amandoua, pe una sa o alini si pe alta sa o sporesti, pentru ca asa, parca si durerea ta se alina si bucuria ta sporeste. Si intervine un fel de implicare de care, parca nu esti doar tu “responsabil”
Si iti pasa daca fiinta aceea e in suferinta sau e in bucurie, pentru ca vrei si tu iei parte la ele. Sa nu il lasi singur in suferinta, pentru ca stii ca ii poti purta si tu putin din ea. Si sa nu lipsesti la bucurie, pentru ca esti multumit de binele lui. Mai mult decat atat, vrei sa fii si tu un bine pentru el.
Intelegerea vine din simtire. Simtirea vine cred ca numai de la Dumnezeu. Ca ne face Dumnezeu mai sensibili la un lucru anume la care crede ca putem participa, ne inmoaie inima, ne deschide ochii sa il intelegem ca sa facem o lucrare frumoasa cu el si sa primeasca toti cei implicati daruri de la Dumnezeu.
Zicea un parinte ca un lucru de mare pret e sa caute omul sa vada lucrurile asa cum le vede Dumnezeu. Si sa se raporteze la ele asa cum se raporteaza Dumnezeu. Si sunt oameni care primesc darul asta.
Si cred ca in cazul in care “ne pasa“, Dumnezeu ne deschide ochii launtrici ca sa putem vedea o situatie, un lucru, un om, asa cum le vede El. Adica cu iubire. Vezi un om cu ochii iubirii. Si atunci sigur ca iti pasa.
Si asa cred ca e o cale prin care Dumnezeu trimite oamenilor daruri prin alti oameni. Prin oameni la care le pasa.
Nu am simit eu atatea, am simitit ca altii le au fata de mine
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.06.2015, 00:00:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Acatistul Sfântului Mucenic Efrem cel Nou
multumesc, google-isem si eu între timp :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.07.2015, 02:06:27
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Fără intenția de a mă aventura prea adânc în jungla speculațiilor etimologice, căutând părinții latini ai cuvântului românesc am găsit două variante: pensare (a cântări) și rădăcina passi care generează o serie întreagă de înțelesuri înrudite: suferință, milă, pasiune, afectare etc., cu rude de gradul întâi din dinastia grecească pathos din care provine "patimă" cu sensul de boală sufletească sau/și duhovnicească.

Filiera asta conduce la concluzia că "sfânta nepăsare" este una din culmile idealului ascetic: apatheia, nepătimirea, biruința asupra patimilor. Deci nu e nesimțire în sens afectiv ci o formă foarte înaltă de libertate față de simțirile adictive, pătimașe.

E doar o variantă posibilă, discuția rămâne deschisă.
Da. Si pe mine tot acolo ma duce cu gandul expresia "sfanta nepasare". La parintii din pustie, la linistire, isihie...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.07.2015, 02:26:34
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Acatistul Sfântului Mucenic Efrem cel Nou
E unul dintre cei mai mari Sfintii ai Ortodoxiei, descoperit recent.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.07.2015, 10:37:40
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ce înseamnă să-ți pese de cineva, de ceva, sau pur și simplu să-ți pese? Este doar o dispoziție interioară, o concentrare a atenției binevoitoare, mobilizare pur afectivă, declarație de intenție pasivă sau presupune ceva mai mult decât atât? Care este hotarul dintre păsare și nepăsare?
Dacă vă pasă măcar puțin de nedumeririle de mai sus nu ezitați să contribuiți la lămurirea lor!
Recunosc că la prima vedere, răspunsul la aceste nedumeriri părea foarte simplu. Cel puțin cu privire la a-ți păsa de cineva. Chiar am rememorat câteva din momentele în care a trebuit să (îmi) răspund la această întrebare "îți pasă?". Astfel, raportat la ceea ce am trăit eu, am constatat că atunci când răspunsul este "DA", "dispoziția interioară, concentrarea atenției binevoitoare, mobilizarea pur afectivă și declarația de intenție pasivă" sunt urmate de acțiuni concrete, de fapte prin care acel "cineva" știe sigur că "ne pasă".
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.07.2015, 22:25:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Ce credeți, cum e mai rău?

Să nu-ți pese de nimeni și de nimic, trecând prin viață ca un iceberg plimbat de curenții veacului încoace și încolo?

sau

Să-ți pese chiar și atunci când faptul de a-ți păsa este întâmpinat cu mare nepăsare?

Merită să ne pese de cineva?
Merităm să-i pese cuiva de noi?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.07.2015, 23:44:37
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Merită să ne pese de cineva?
Merita, pentru ca este in joc, de fapt, propria noastra bunastare.

Cu cat ne pasa mai mult de ceilalti cu atat primim mai multa binecuvantare de la Dumnezeu.

Ne include in lucrarea Lui.

Pentru ca Lui ii pasa de toti, indiferent de ceea ce crede fiecare, indiferent cat de pacatos este omul.

O simtim ca o putere care curge in noi, pentru ca inima Lui si inima noastra incep sa bata la unison.


Citat:
Merităm să-i pese cuiva de noi?
In masura in care noua ne pasa de ceilalti.

Este un proces reglat prin cauza-efect.
__________________

Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.07.2015, 23:59:07
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ce credeți, cum e mai rău?

Să nu-ți pese de nimeni și de nimic, trecând prin viață ca un iceberg plimbat de curenții veacului încoace și încolo?

sau

Să-ți pese chiar și atunci când faptul de a-ți păsa este întâmpinat cu mare nepăsare?
Categoric prima varianta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.07.2015, 01:48:42
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Hotarul dintre pasare si nepasare...Sau dintre pasarea sanatoasa si cea bolnava, manipulatoare..

Nu stiu sa raspund la intrebarile astea decat asa: in ultimii ani, ca sa cern binele de rau, sentimentele bune de cele rele, bolnavicioase, ma raportez in tot ce fac(ganduri, fapte) la modelul crestin(ortodox) de vietuire.Nu zic ca nu mai fac greseli, dar acum stiu ca gresesc, atunci cand o fac.La fel si cu manifestarea afectiunii sau a interesului fata de o persoana, fata de familie, rude, prieteni etc.Hotarul dintre pasare si nepasare, sau pasare sau manipulare e dat de raportarea la principiile morale crestine.Ii foloseste celui de care imi pasa, pentru mantuirea sufletului sau, faptele, cuvintele si sentimentele mele, prezenta mea?Daca da, e bine.Daca nu, faptul ca ma retrag din calea acelei persoane, netulburandu-l sau nemanipulandu-l(in numele dragostei, prieteniei etc ce i-o port) , nu inseamna nepasare, ci din contra.O manifestare a afectiunii mult mai sanatoasa decat inainte(cand aveam alte valori morale) si mai ales, mai onesta.
Un răspuns demn de luat în seamă, și totuși ignorat.
Pentru unii, a-ți păsa înseamnă a obliga/ a manipula pe celălalt să facă voia sa. Mai înseamnă aroganța de a crede că "eu" știu mai bine "ce e bine pentru tine"- chiar dacă e clar împotriva a ceea ce ne învață Domnul.
Da, să nu fim nepăsători în sens egoist, dar nici manipulatori.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.07.2015, 02:06:36
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Să nu-ți pese de nimeni și de nimic, trecând prin viață ca un iceberg plimbat de curenții veacului încoace și încolo?
Am primit cândva un răspuns pe care îl prețuiesc: "Ortodoxia nu este un pahar de apă în care noi, ca niște cuburi de gheață, ne topim. Ci cubul de gheață rămâne același" - în sensul de identitate a persoanei botezate.

Mi-am adus aminte de asta citind despre iceberg...

A te însoți în cele rele nu este un fel sănătos de a-ți păsa.

Cât de manipulate pot fi bietele cuvinte, sau cât de des folosite pentru a manipula, influența într-un anumit sens! Când faceți asta, cum puteți fi siguri că aveți dreptate? Sau că sunteți de partea Adevărului?

(Reper: "Dumnezeu se află ascuns în poruncile sale."- Sfântul Marcu Ascetul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare