Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 26.08.2015, 22:22:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cam scurtă pledoaria măi Cătăline...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #192  
Vechi 26.08.2015, 22:24:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Pentru cine citește în engleză: https://www.academia.edu/5644517/_Yo...ice_of_Abraham

P.S. Cătălin2, nu vrei să lași adulții să dezbată problema ? Deși, trebuie să recunosc, este facinant modul în care orice subiect de dezbatere ajunge la tine să fie sintetizat în veșnica ta marotă: catolicii nu au dreptate, taine, împărtășanie, etc., iar ortodocșii au.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #193  
Vechi 26.08.2015, 22:29:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cam scurtă pledoaria măi Cătăline...
Am vrut sa o scriu si pe cea in care pun punctul pe i, dar m-am oprit in timp ce scriam primele cuvinte, am zis ca as putea fi prea dur. Dar vad ca avocatul a raspuns, desi o pot scrie si pe cea lunga.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 26.08.2015, 22:33:18
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cam scurtă pledoaria măi Cătăline...
Na, vezi, Dragoș, ce ai făcut ? Acuma o să fie Cătălin dur și o să pună punctul pe i. Sincer, mi-e mai frică de punctul lui decât de Dumnezeul care a ordonat un infanticid. E mai actual.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #195  
Vechi 26.08.2015, 22:47:17
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Na, vezi, Dragoș, ce ai făcut ? Acuma o să fie Cătălin dur și o să pună punctul pe i. Sincer, mi-e mai frică de punctul lui decât de Dumnezeul care a ordonat un infanticid. E mai actual.
Mihai, ai observat?igoroidul nu a mai postat de ceva vreme, spre usurarea Imperiului si a Republicii, deopotriva. Poate dau Zeii si l-au luat Rakata in Belsavis, sa ii rescrie codul sursa from scratch.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 26.08.2015, 22:53:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Mihai, ai observat?igoroidul nu a mai postat de ceva vreme, spre usurarea Imperiului si a Republicii, deopotriva. Poate dau Zeii si l-au luat Rakata in Belsavis, sa ii rescrie codul sursa from scratch.
O, da, dar fi atent, că urmează punctul lui Cătălin2, în 3......2.........1..........
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #197  
Vechi 26.08.2015, 22:53:36
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ei, vedeți, eu v-am rugat să plecați de la niște premise. Am să repet:

Înainte de a răspunde luați în considerare următoarele două premise: a. Dumnezeu are libertatea de a vorbi și astăzi cu oricine dorește el și deci nu putem exclude apriori faptul că omul în cauză spune adevărul; b. Dumnezeu, fiind principiul absolut al moralității, are dreptul și astăzi de a solicita de la un om să facă, practic, orice, inclusiv să ucidă, și deci nu putem opune moralitatea sau legislația noastră edictului divin pe care l-a primit acest om.

Dacă înelegeți să negați aceste premise, negați însăși suveranitatea și atotputernicia divină, iar Dumnezu devine un smplu artifact istorico-moral, pe care îl modelăm după propriile noastre nevoi și aspirații. Un credincios adevărat trebuie să admită că, așa cum s-a mai întâmplat de n ori, este posibil ca Dumnezeu să intervină direct în istorie și să ceară (pentru ca are dreptul, pentru că El este dreptul) ca adepții lui să facă diverse lucruri. Că Dumnezeu poate să se răzgândească, așa cum Scriptura ne arată că s-a mai întâmplat.

Acestea fiind zise, și ca să lăsăm divagațiile la o parte, o să formulez o întrebare și mai directă. Dacă D-vs. ați fi, într-o bună zi, abordată direct de Dumnezeu, care v-ar cere să vă omorâți copilul, ce ați face ? Să nu-mi răspundeți că așa ceva nu se (mai) poate, pentru că, repet, la "Dumnezeu toate sunt cu putință".

Da' stiu ca aveti "talentul" de a-i face pe oameni sa se simta ca la proces si de a juca doar dupa regulile dvs. (ca sa nu zic defectul de a manipula, ca va suparati :)).
Daca ati fi citit si metatextul din postarea mea, nu doar textul, reluarea acelorasi intrebari n-ar mai avea sens.
Dar sa nu ziceti ca ma eschivez, o spun si pe sleau. M-as duce sa "ma caut", cum se zice. La spovedit, la spitalul de psihiatrie.
Any further questions on that? Hope no!


Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Spuneți-mi, vă rog, pentru D-vs. este exclusă ipoteza în care Dumnezeu, deși este atotputernic, s-ar putea să nu fie și omni-benevolent ? Pentru că, deși ai invocat cu foarte mare forță retorică sacrificiul Fiului lui Dumnezeu, ați lăsat la o parte anumite aspecte, cum ar fi învățătura Bisericii că de acest sacrificiu s-ar putea să nu beneficiem chiar toți.. Vă las să dezbateți cu Cătălin2 dacă cei care nu sunt botezați ortodocși vor ajunge în rai sau în iad. Sau, să dezbateți cu Mihnea Dragomir ce anume învață BC, în Cantate Domino, că se va întâmpla cu cei care nu sunt botezați catolic.

Cu alte cuvinte: vă închinați lui Dumnezeu pentru că este bun, sau pentru că este Dumnezeu ?
Sa zicem altfel. Fiindca nu pot sa nu fiu constienta de statutul de creatura limitata si fara nicio autonomie fiintiala in afara Creatorului. In care e exclusa orice imperfectiune, neajuns, neplinatate. Intunericul n-are cum sa prinda fiinta in prezenta Luminii. E o imposibilitate ontologica.
Tot ce pare contrar, tine de ochiul care priveste ( a se citi nous-ul).

Da' parca topicul dl. Dragomir era despre escroci din lumea stiintei. Acuma, vorbim de atributele lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #198  
Vechi 26.08.2015, 22:57:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Na, vezi, Dragoș, ce ai făcut ? Acuma o să fie Cătălin dur și o să pună punctul pe i. Sincer, mi-e mai frică de punctul lui decât de Dumnezeul care a ordonat un infanticid. E mai actual.
Chiar ma pregateam sa scriu mesajul asta, dar m-am oprit, facandu-mi procese de constiinta. Vazand si interesul tau o sa imi calc pe inima si o sa il scriu totusi.
Asadar, voiam sa-ti spun ca bati campii, ca de obicei, si incerci sa te dai in spectacol. De cand am intrat pe forum doar asta ai facut, dar nu este doar vina ta. Din nefericire dl. Adrian, administratorul forumului a trecut cu vederea de fiecare data comportamentul tau, iar asta ti-a daunat tie, in primul rand. Pentru ca astfel boala ta s-a agravat, adica ti s-au marit si cronicizat mandria si rautatea, vazand ca esti aprobat. Mergand din rau in mai rau ai ajuns, in mod firesc, sa iti renegi credinta, chiar gresita, cum o aveai. Pentru ca se spune ca mandria este radacina pacatelor, mandria nu-l lasa pe om sa vada adevarul si ii intuneca si ratiunea sanatoasa pe care o avea.
Asa ca lasa-l tu pe Avraam, ca nu are nicio legatura cu framantarile tale, vindeca-te mai intai tu de mandrie si rautate. Ca altfel maine cine stie ce ne mai spui, ca ai gasit in samanism esenta adevarului. Daca vrei sa asculti, daca nu continua tot asa.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 26.08.2015, 22:57:27
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
O, da, dar fi atent, că urmează punctul lui Cătălin2, în 3......2.........1..........
...and Death Star explodes!
Serios acum, m-am tot gandit la tema topicului. Voi posta ideea mea, dar numai dupa ce raporteaza Master Katalyn in fata Consiliului Jedi.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 26.08.2015, 23:01:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Da' parca topicul dl. Dragomir era despre escroci din lumea stiintei. Acuma, vorbim de atributele lui Dumnezeu?
Nimeni nu ne impiedica sa nu-i mai dam apa la moara. Intotdeauna faca asa.
Reply With Quote
Răspunde