Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.05.2006, 22:31:48
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Multumesc, Macarie, ca intotdeauna esti f. bine documentat si pertinent in explicatii. Datele statistice pe care le detineam eu erau mai vechi de 5 ani.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.05.2006, 12:46:52
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

M-as bucura sa pot limpezi anumite lucruri si am mare incredere in impacare.
Dar una e sa te impaci cu Biserica Catolica, sau Copta, sau Armeana si alta sa incerci sa gasesti puncte comune cu puzderia de secte, care mai de care mai "originale".

In orice caz, e esential sa cercetezi cele sfinte cu adevarata dorinta de a cunoaste si intelege, sa fii un sincer cautator de adevar. Daca intra cu aceste sentimente pe forum, oricine e binevenit si va avea si folos. Caci lucrurile astea sint rafinate, tin de cele mai adinci simtiri are firii umane, si merg mai departe de atit, trebuie sa ai multa intelegere si rabdare pentru a asculta pe fiecare.
Nu poti taia cu securea (rationala) si sa dai sentinte bazate pe un text, fie el chiar si biblic. Atunci toata teologie s-ar reduce la “interpretari si comentarii pe un text dat” iar Biblia un fel de “instructiuni de utilizare corecta” a fiintei omenesti :-)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.08.2006, 23:21:22
gvand gvand is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 4
Implicit

Vi-ati intitulat topic-ul "Agresivitatea sectelor" si ati fost agresati de sectanti. Ce va puteati dori altceva?

Totusi, as dori sa vad cum faceti delimitarea dintre Bisericile protestante si secte. Am impresia ca dupa botezul la maturitate, fiindca acela e aspectul care poate genera cele mai multe clivaje (desigur, prin consecintele sale). Sau poate exista alt criteriu, mai sigur. Dupa parerea mea, faptul ca ati inclus la secte atat grupari care adera la Crezul Niceean, cat si unele care sunt departe de acest lucru, nu poate da nastere unei clasificari drepte.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.10.2006, 22:31:33
danky danky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

eu zic ca sectantii fura curent si prind fluturi.nau nici o baza nici o temelie in ceea ce explica si vor sa faca.nu trebuie aplecata urechea la asemenea lucruri.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.01.2007, 09:31:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Salutare! Sa va spun ce am visat noaptea trecuta: Pur si simplu am intrat intr-o bisercia neoprotestanta, dar nu aveau catedra si nici altar, dar stiu ca m-am oprit acolo in fata unui preot imbracat cu vesminte ortodoxe si alaturi de el era un batran. Stateam si ma uitam la ei , se pare ca spuneau ceva, predicau, dar auzeam asa vag, si dintr-o data, batranul care statea alaturi de preot tranteste o injuratura de Dumnezeu tipic romaneasca, din aceea autentica cum obisnuiesc in general cei din mediile rurale s-o spuna atunci cand au o problema. Pur si simplu am fost socat atat in vis cat si dupa ce m-am trezit, fapt ce ma determinat sa descriu visul imediat pe acest topic. Nu stiu daca ma credeti, dar batranul acela a rostit-o cu atata suflet incat pe moment am vrut sa ies afar din biserica aceea, dar nu am facut-o!!! De ce? Misterul visului>> Chiar batranul care a injurat m-a convins ca ce a zis el nu are nici o legatura, ca e ceva normal...ca pot sa raman in continuare sa aud predica lor. Si aici se termina visul, punct. Oricum eu nu stau sa cred ca ce am vista eu poate fi ceva, vreun semn pentru ca intru in interpretare proprie si nu e bine. Pur si simplu am visat asta si gata. Cert este ca demult vreau sa stiu si eu care e faza cu bisericile astea neoprotestante si protestante, culte si secte de tot felul ca habar nu am ce anume manifesta ei acolo...Se pare ca Dumnezeu mi-a raspuns. Voi ce credeti? Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluiestema pe mine pacatosul!


Sfant Sfant Sfant este Domnul Savaot!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.08.2008, 18:00:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi veliur, de ce crezi in vise ca sa le talmaceshti? sunt de la dracu dar e valabil doar comportamentul tau...

de frica shi de pacaleala cu romanismul te-ai lasat inshelat shi ai parasit smerenia ascultarii care te indemna sa ieshi dintre ei...

deci ai naivitatzi care te fac sa fi mai ushor de convins de eretici...

indreapta-tzi naravurile ca asha cum te comportzi in vis asha shi in realitate... patimile tale sunt valabile, visul este o poveste falsa de la dracu ca sa dai importantza shi sa pui pretz pe vise, shi cand faci aceasta, atunci cand te ocupi de mesaje shi de vise atunci il manii pe Hristos ca e o mare mandrie shi o neascultare sa ascultzi de mesaje de acest gen... deci semnificatzia lor e nula, a viselor, dar comportamentul tau ala trebuie sa-l vezi ca sa te foloseshti sa-tzi dai seama de ce patimi eshti inca robit... :)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.08.2008, 10:36:27
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Intrebarea este urmatoarea: ce carti bune cunoasteti impotriva sectelor?- ca sa ne inspiram.
Va recomand cea mai buna carte impotriva sectelor si a ereziilor: Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.08.2008, 11:58:15
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O carte buna impotriva sectelor este Calauza in Credinta Ortodoxa a Parintelui Cleopa
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.09.2008, 12:41:29
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand umbla cate doi tineri barbati, in camasi albe cu ecuson in piept si cu pantaloni negri, tunsi scurt, barbieriti si mereu prezentabili, sunt mormoni. Si nu sunt agresivi. Daca-ti bat la usa si-i gonesti, nu mai vin a doua oara.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.02.2009, 09:34:45
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Va recomand cea mai buna carte impotriva sectelor si a ereziilor: Sfanta Scriptura.
Alaturi de ea sa nu uitati si de CALAUZA CEA ADEVARAT -Sfanta Traditie(Invataturile Sfintilor Parinti),nu de alta numai sa nu ajungeti ca FAMENUL ETIOPIAN care citea din biblie si nu intelegea nimic ,iar la intrebarea apostolului ,el ii spune ca are nevoie de o calauza....asa ca sunt de parere ca NU-I NIMENI MAI DESTEPT CA ACEST FAMEN CA SA INTELEAGA CEEA CE CITESC.
Daca nu aveti PSB atunci postiti si va rugati lui D-zeu sa va fereasca de rataciri,apoi cititi IOAN 21,25,meditati bine la acest verset si puteti studia biblia in pace.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inselatoria sectelor Andy00 Secte si culte 13 18.11.2013 18:15:55
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 16:52:29